Yurtiçi Kargo Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Yurtiçi Kargo Hakkındaki Tüketici Şikayetlerind

Şikayet Sayısı = 34

Cevap Sayısı = 0

Yurtiçi Kargo Saygısız Ve Terbiyesiz Bir Firma!

Şikayetçinin Adı: Esra Gü...       Tarihi:27 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2adet kargom evde olduğum halde getirmeyin üzerine evde bulunamadı yazıyorlar ben ufak çocuğumu bırakıp gidiyorum şubeye bilgi vermek yerine resmen şubeden kovup birde kargolarımı iade ediyorlar bu nasıl bir saygısızlıktır terbiyesizliktir.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Tesettürlü Eleman Almıyorlar Hangi Çağda Yaşıyoruz!

Şikayetçinin Adı: Hülya Er...       Tarihi:25 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Düzce genelindeki yurtiçi kargodan şikayetçiyim başvuru yapmak için gittiğimde tesettürlü olduğum için alamayacaklarını bölge müdürlükleri tarafından kapalı bayan çalıştırılmasının yasak oldugunu belirttiler hangi çağda yaşıyoruz hiçbir yerde böyle bir uygulama kalmamışken bu durumu nasıl gözardı edebiliyorsunuz ? Gereğinin yapılarak tarafıma da dönüş sağlanmasını istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Dönüş Sağlamadı Paketim Çalınmıştır!

Şikayetçinin Adı: Berivan Ka...       Tarihi:22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurtiçi Kargo Yeşilköy Şube. 2 Mayıs tarihinde Trendyol adlı şirketten talep ettiğim siparişe istinaden tarafıma hiç teslim etmedikleri 412384704 nolu gönderi için defalarca Yurtiçi Kargo firmasına şikayet talebinde bulunduğum halde kendilerinden hiç bir dönüş almamış ve paketim bu firmanın çalışanları tarafından çalınmıştır.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Yalan Konuşuyor!

Şikayetçinin Adı: Oğuz M...       Tarihi:20 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba yurtiçi kargo fındıklı şubesine gelen kargomla ilgili saat 13. 53 de kargonun dağıtıma çıkmıştır diye mesaj geldi evimle şube arasında 700 metre mesafe var 1 saat geçtikten sonra şubeyi aradım kargomun durumunu öğrenmek için telefonda görüştüğüm kişi evde olmadığınızdan dolayı bize mesaj attıklarını söyledi. Evde olduğum halde nasıl ulaşamadıklarımıza sordum bazen ziller bozuk oluyor diye bahane uydurdu dağıtımdaki arkadaşları arıyorum dönüşte bırakırlar dedi saat 16.45 oldu hala gelen olmadı ve bende şubeden almaya gittim fakat şube kapanmış mesai bitimi 17.00 olan şubenin 16.48 de kapalı oluşuna anlam veremiyorum telefonuma ihbar mesajı gönderdik diyolar gelen mesajda yok nasıl işletmeciliktir bu anlayamıyorum yetkili makamlara bu şikayetimin bildirilmesini rica ediyorum böyle bir sorumsuzluk olmaz evde saatlerce kargo gelecek diye bekliyoruz ne gelen var ne giden insanlarla dalga geçmesinler herkesin vakti değerli herkesin işi gücü var bu işi isteyerek yapıyorlarsa çalışmasınlar o zaman.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Müşteri Memnuniyeti Sıfır!

Şikayetçinin Adı: Merve Çal...       Tarihi:9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada.com dan aldığım ürünüm yanlış geldi. Getiren Kargo şirketi yurtiçi Kargo. Evden iade alma kodu oluşturmama rağmen bi haftadan fazla geçen zamana rağmen gelip neden almıyor? Firmaya gittiğimde iade saati belirlemişler ben çocuğumla nasıl o saate yetişeyim üstelik 3 dk sürecek bi zaman dilimi.. Hayır ne yapmam lazım yurtiçi kargoya ne demeliyim nasıl anlatmalıyım derdimizi?? Müşteri memnuniyeti nerde söyler misiniz bana?? Bu işi ciddiye almıyorsanız yada müşterilerinizin memnuniyeti sizin için önemli değilse bu işi bırakabilirsiniz çok memnun olurum.. yada bi an önce geçerli bi açıklamayla memnun edin beni...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Personeli Müşterilerini Azarlıyor!

Şikayetçinin Adı: Gül Yay...       Tarihi: 12 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Cep telefonuma 923024943657 nolu yurtiçi kargo paketim 11 haziran 2020 perşembe günü mesai saatleri içinde teslim edilmek üzere yola çıkmıştır. Şeklinde mesaj gelmiştir.Kendim devlet memuru olarak çalışmaktayım.Mesai saatim saat 17.00 de bittiği için işyerimden çıktım.Arabama bindim araba kullanırken saat 16.59 da telefonum çaldı.Telefonum önümde olmasına rağmen telefonu açamadım, çok kısa çaldığı için ve araba kullandığım için yetişemedim kapandı. Tekrar aradığımda telefona cevap verilmedi. 3 defa daha aradım ve cevap veren 0533504**** numaralı telefondaki kişi kargo geldiğinde adresinizde bulunmak zorundasınız ve aradığımda telefonu açmak zorundasınız dedi. Devlet memuru olduğumdan ve çalışma saatim bittiğinde işyerimden çıkmak zorunda olduğum için ve telefonu açamayacak kadar kısa sürede çaldırılıp kapatılması nedeniyle kargo paketimi teslim alamadım. kargo paketimin teslim edemeyeceğini söyleyen kuryeden şikayetçiyim. Daha sonrasında buraya gelirseniz teslim edeyim paketinizi diye tekrar yanına çağıran 0533504**** numaralı telefondaki kişi, 4 dakika sonra çağırdığı yere gittiğime rağmen beklemeyip giden ve bana sizi beklemek zorunda değilim deyip azarlayan kuryeden şikayetçiyim.Kargo paketim elime ulaşması için talep edilen ücreti ödeyip, talep edilen adresi vermeme rağmen yurtiçi kargo kuryesinin beni aşağılayıcı ve zor durumda bırakması nedeniyle tarafıma ulaşmayan kargo ücretinin tarafıma ödenmesini ve gereğinin yapılmasını rica ederim. Ayrıca yaşadığım durumu paylaşmak ve yardım istemek için gittiğim yurtiçi kargo şubesinde yetkili kişi sizin sinirlenmeniz kuryenin umrunda değil şeklinde konuşarak yardımcı olmamış ve ilgilenmemiştir. yurtiçi kargonun yaşanan sorunlarda iletişime geçmemesi ve benim zamanımı alıp uğraştırması nedeni ile şikayetçiyim ,gereğinin yapılmasını rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Teslim Almadığım Ürün İade Edildi!

Şikayetçinin Adı: Didem Ku...       Tarihi: 11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol aracılığı ile bir ürün aldım. Yurtiçi kargo ile gönderileceği bilgisi verildi. 3 hafta geçti ürün elime ulaşmadı. Daha sonra Trendyol sitesi ürün takibinden ürünün geri iade edildiği bilgisi verildi. Ben ürünü iade etmedim. Trendyol'u aradığımda ürünün Yurtiçi kargo tarafından geri iade edildiği bilgisi verildi. Gerekçesi evde olunmaması imiş. Covid-19 nedeniyle sürekli evde idik. Ayrıca evde bulunamaması durumunda ürün merkez ofise gider ve bilgi verilir. Daha sonra gider alırsınız, o hakta tanınmadı. Çok istediğim ürünümü görmeden Yurtiçi Kargo şirketinin hatası yüzünden geri iade edildi. Trendyol şirketinden yeniden gönderilmesini istediğimde ise, gönderemeyiz para iadesi yapılacak sonra isterseniz yeniden satın alırsınız denildi. Para iadeside henüz yapılmadı. Ben yeniden satın almaya çalıştığımda hem stokta ürünün kalmadığını hemde fiyatının arttığını gördüm. Sonuç olarak başta Yurtiçi Kargo şirketi daha sonra Trendyol sınıfta kaldı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Belgeleri Olmadan Kargo Teslim Alıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Bülent Ul...       Tarihi: 11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

4449999 nolu yurt içi kargo numarasını iş yerimden kargo alınması için aradım. Önce bir adam çıktı ,adres vs. aldı. Yarın gelip adresinizden alacağız dedi, ertesi gün gelen olmadı. Tekrar aradım, artık otomatik sisteme geçmişler, yarın gelecekler dedi, ertesi gün birisi geldi, ben yurt içi kargodan geliyorum, kargonuzu almaya geldim. Ok, belge alabilir miyim, yanımızda yok, size verdiğimizi nasıl ispat edeceğiz, size mesaj atarız, dediler, olmaz öyle şey bir belge verin, olmayınca biz kargoyu vermedik. Üçüncü defa tekrar aradık, ertesi gün geleceğiz dediler, Yine yoklar, gelmediler, bu arada bunu Osmanbey şubesi. Artık kurumsallaşan bir şirkete yakışmadı...!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Gelen Ürünler Hasarlı Ve Alakasız Ürün Geldi!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Us...       Tarihi: 4 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurtici kargo yurt ici kargodan gelen 2 urun biri kırık ve hasarlı 2 urun siparişimle alakasız bir urun geldi ve iade etmek istiyorum kargoyu benim teslim etmem gerekiyormuş isten izin alamıyorum kargonun hatasını neden ben uğraşıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Ücretleri Çok Pahalı!

Şikayetçinin Adı: Metin A...       Tarihi: 6 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurt içi paketlenmiş kargonun taşıma ücreti bir kg 18 TL.iyi kargo şirketleri ile seyahat etmiyoruz. Bu konu bilgilerinize sunulur.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Çocuk Oyuncağı Gibi Oyalıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Mücahit K...       Tarihi: 20 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurtici kargoda kargom var ama kargomu bulamıyorum Süleyman paşa şubesine gidiyorum rodosto şubesinde diyor rodosto şubesine gidiyorum Süleyman pasa şubesinde diyor cocuk oyuncağı oldu böyle kalitesiz müşterisini rezil eden bir firmayı dile getirmek istedim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Adres Yanlış Deyip Geri Gidiyor!

Şikayetçinin Adı: Meryem Ş...       Tarihi: 23 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurt içi kargo İstanbul sultangazi şubesinden Batman a adres e teslim kargo gönderdim Adres yanlış denilerek geri istanbul a gönderildi Ben bu olayı kargo henüz yetişmemiş diye aradığım da öğrendim Sultangazi şubesinde de kargoyu veriyorlar işlem tamam deyip yolluyorlar ücret iadeside yok Kargoyu almadım şubede duruyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Kargom Şubede Olduğu Halde Teslimat Yapılmıyor!

Şikayetçinin Adı: Aysun Bay...       Tarihi: 12 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurtiçi kargo İstanbul Altınşehir Şubesi.. Evde oldugum halde geldik yoktunuz diyo ve şubeden paketiniz alin diyolar korona varken ben evde olmayıp nerde olabilirim, arama zahmetinde bile bulunmadılar aradım cevap verende olmadı lütfen bu şubeye bi el atın bu ilk de değil oturdukları yerden para kazanıyorlar.. Yeter.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Evde Olduğum Halde Evde Yoktunuz Diyor!

Şikayetçinin Adı: Ayşenur Ay...       Tarihi: 9 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teslimatını beklediğim kargo evde olduğum halde evde bulamadık diye şubeye geri gönderilmiştir. Teslimat için şubeyi 8 mayıs 2020 tarihinde aradığımda, 9 mayıs 2020 için teslim edeceklerini söyleyip teslim edilmemiştir.Tekrar şubeyi aradığımda 11 Mayıs 2020 için teslim edebiliriz denmiştir. Kargo şirketi hakkında gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Yalan Söylüyor!

Şikayetçinin Adı: Yusuf Ce...       Tarihi: 8 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurtiçi kargo 08.05.2020 Tahirinde kargom vardı ve gelmedi sözde kendileri gelmiş evde bulamamışlar yalan söylüyorlar evde 4 kişi birden bekliyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Bana Ait Ürünü Başkasına Teslim Etmiş!

Şikayetçinin Adı: Elif D...       Tarihi: 6 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurtiçi kargo bana ait olan kargoyu başkasına teslim edilmiş tanımadığım kaç kez arayıp soruyorum ama hala bir haber yok cvp vermiyorlar bile lütfen bu kargo şirketi hakkında artık bir şeyler yapılmalı bu ilk değil sürekli aynı şeyler yapılıyor benim kargom nasıl başkasına verilir ve hiç bir sorumluluk kabul edilemez.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Kapıya Teslim Etmiyor!

Şikayetçinin Adı: İlknur Gül...       Tarihi: 2 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurtici kargo siparişlerimi kapıya teslim etmiyor ana caddede durup gelin siz alın diyor üstüne kuryelerin konuşma tarzı ayarlayıcı ve aşağılayıcı konuşmaları.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Ürünüm Nerde Rezalet Bir Firma!

Şikayetçinin Adı: Buket Ö...       Tarihi: 25 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yurtiçi kargo. Bu kadar sorumsuz kargo şirketi görmedim ben kargom 5 gün oldu geleli her gün dağıtıma çıktı gözüküyor ama kargo bi şekilde gelmiyor eve. Malum bu günlerde dışarıya çıkmak zaten zor madem eve gelmeyecek olan kargodan niye kargo parası veriyoruz bi ürünü 5 gün sen nasıl dağıtıma çıkarabilirsin hadi çıkardın 5. Gün sonunda bile gelmiyor araya zaten hafta sonu girdi kargom hala yok. Yemin ederim sırf şu yurtiçi kargo yüzünden bir daha Trendyoldan alışveriş yapmayacağım. Bu kaçıncı kez kargo sorunu gelmedikleri eve geldik diye idda ediyorlar ben her kargomu gidip şubeden almak zorunda değilim işleri ne o zaman kargocuların verdiğim paranın ne anlamı kalıyor gerçekten verdiğimiz paralar helal olmasın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Mesaj Atıp Duruyor!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Sıraç Ç...       Tarihi: 16 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Günlük 10/15 adet farklı mesaj gelmektedir uyardığım halde düzeltme yapılmadı paketiniz gün icerisinde teslim edilecektir diye benzer mesajlar geliyor ve her hangi bir alakamda olmadığı halde durmadan öyle mesajlar gelmektedir. gereginin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Yurtiçi Kargo Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.