Vodafone Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Vodafone Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı= 143

Cevap Sayısı = 0

Vodafone Sıkıntımı Çözmüyor!

Şikayetçinin Adı:Hakan K...       Tarihi: 24 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

5392196435 nolu hat kendi adıma kayıtlı olup yaklaşık 15 senedir arkadaşım tarafından kullanılmaktadır. Bu hat benim adıma kayıtlı olmasına karşın, tüm tasarruf arkadaşımdadır. İlgili hat otomatik ödemede olmasına karşın, hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar şahsımın kullandığı 5369202370 nolu hat ‘’borcunuz bulunmaktadır, ödeme yapın’’şeklinde aranmaktadır. 5392196435 nolu hat vodefone’a kayıtlıdır ve gün içinde bu numaranın borcundan dolayı sayısız kere rahatsız edilmekteyim. Vodafone müşteri hizmetleri bu sıkıntıyı hiçbir şekilde çözememektedir. Sizlerden konunun çözümü için destek rica ediyorum

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Hala Fatura Borcu Geliyor!

Şikayetçinin Adı:İnayet A...       Tarihi: 25 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone net Evde ev interneti kullanıyordum taahhüt 'ün dolmasına rağmen kapatılmak için dilekçe verdim ve üzerine hala fatura borcu gelmeye devam etti müşteri temsilcisine bağlanmak için 1 saat 27 dakika uğraştım ve yinede bağlanmadı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Tarafıma Dönüş Bekliyorum!

Şikayetçinin Adı:Süleyman B...       Tarihi: 20 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

08.10.2020 tarihinde siparişini oluşturduğum 09.10.2020 tarihinde işleme alınan cihaz talebim Vodafone yanımda uygulamasında teslim edildi olarak gözükmekte fakat tarafıma ulaşmamıştır.KONU HAKKINDA ACİLİYETİMİ belirtmeme rağmen halen çözüme kavuşmuş bir durum söz konusu değildir.İşlemin hızlandırılarak tarafıma bilgi verilmesini ve yönlendirmenizi rica eder konu hakkında tarafıma dönüş beklerim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Elini Ver Kolunu Kaptır!

Şikayetçinin Adı:Üveyis D...       Tarihi: 18 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodofone net 6.ayda Antalya dam Denizli’ye taşındım orda kullandığım İnternet hattını Denizli’ye nakil ettirdim nakil ettirmeden son faturaları ödedim denizli de kullanmaya başladıktan sonra ilk faturamda 100 tl nakil ücreti ödedim sonra Denizli’de başka adrese taşındım taşındığım adreste alt yapı yok dediler taahhüdümü iptal edeceklerini söylediler gerekli evrakları fax yolu ile gönderdim ellerine geçtiğine dair mail attılar kapatma işlemi başladı benimle iletişime geçileceğimi söyledi ler bekliyorum hala dönen yok bu arada gelen faturaları ödedim ve sonra tekrar aradım iptal işlemimi durdurmuşlar E aktif hale getirmişler bilgim olmadan tekrar aradım en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır dediler arayan soran yok 2 hafta geçti bu arada Antalya dam nakil sırasında faturasını ödediğim hattıma 251 tl fatura çıkartmışlar yani demem o ki bunlara bir bulaştığım kurtulamıyor sun bağlı hat yok sorulara cevap veren yok diz siz olun Vodofone dam uzak durun bu mağduriyetimi herkesle paylaşmıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Bana Ulaşıp Sorunumu Çözebilir Mi!

Şikayetçinin Adı:Öyküm Ak...       Tarihi: 15 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone. Kendi üzerime olan Hattım kardeşim kullanıyor aldığım dan beri  kontörlü dür Bugün kontör yüklemeye gittim ve hattın faturalı olduğu bilgisi paylaşıldı. Hattım benim iznim sözlü yazılı beyanım imzam olmadan nasıl faturalaya çevrildi ve 850 TL ye yakın borç bulunuyor hat kısıtlamaya girmiş. Müşteri temsilcileri tarafından da yapılmış olduğundan şüpheliyim. Ya telefon çalınsa uygulama açık üzerime telefon alınsa başka bir şey olsa ordan yapılmış dahi de olsa böyle bir şey tek bir onayla nasıl yapılır bana 542 müşteri Temsilcisi beyan ediyor ki uygulamadan onayla yapılmış madem yapılmış bana borç ibrazı nasıl gelmiyor ya da farklı yoldan bilgilendirme gerçekleşmiyor şaka mı bu lütfen Vodafone yetkileri bana ulaşsın ya da bu nasıl yapılmış dökümanını talep ediyorum...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Resmen Dalga Geçiyor İnternet Kesik Kaç Gündür!

Şikayetçinin Adı:Sinan Ka...       Tarihi: 11 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone evde internetim 1 buçuk aydır yavaş zaman zaman kesik günde 150 defa kopma yaşanıyor ve bu zaman zarfında müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen yardımcı olunmadı resmen dalga geçiyorlar birde kullanmadığım internete fatura göndermişler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Böyle Rezillik Görmedim!

Şikayetçinin Adı:Ayşegül Ç...       Tarihi: 8 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone internetimizi taşımak istiyoruz evimi taşıdım müşteri hizmetleri açmıyor açsada surata kapatıyor. Böyle rezillik yok. Vodafone yanımdadan da başvuru yapılmıyor lanet olsun böyle rezillik görmedim kimse Vodafone internet almasın dava açıcağız rezillik diz boyu bayiye gidiyorum bizle alakası yok diyor çarpı merkezini arayın çağrı merkezide açmıyor. Açmıyorlar yok mu şikayet hattı yada yetkiliniz arattırın diyorum biz yapamayız diyorlar beni Vodafone dan biri ya arar ya ben bu olayı adli boyuta taşıyacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Şikayet Ediyorum Hala Yardımcı Olan Yok!

Şikayetçinin Adı:Mehmet P...       Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone Evde ,modemini aldık 1 hafta kullandık ve internet ünlem vermeye başladı ve internet gitti şikayet etsekte kimse gelmedi ve umursamadı evde çocuklarımız ödev yapamıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Mağdur Edildim!

Şikayetçinin Adı:Salih E...       Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone biz eve İnternet istiyorduk görükle de dükkanımıza modemi getirdiler ayriyetten oraya gelen arkadaşlar sizin evede bir tane kuralım dediler bizde tamam dedik ve baştan bu adrese kuralım ondan sonra 2 hafta sizin eve adresine nakil edilecektir dediler ve 7 aydır kullanmadığım halde bana fatura geliyor bayisine gittim oradaki görevlilere durumu anlattım bana müşteri hizmetlerinin numarasını verdiler fakat bir türlü ulaşamıyorum beni ordan oraya yönlendiriyorlar ben kendilerine 7 aydır ulaşamıyorum ve ben mağdur durumdayım Vodafone bayisindeki derdimi söyledim bana tüketici haklarına şikayete bulanabilirsin dediler ve bende mağduriyetimiz sizlere ulaştırıyor saygılarımla arz Teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Sürekli Oyalıyor!

Şikayetçinin Adı:Gamze K...       Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone şikayetim ev interneti kullanıyorum Vodafone bağlı olarak adres değişikliği yaptım ve yeni adresime internetimin çekilmesini istedim modem cihazı da istedim tekrar turk telekom gelip telefon kablosunu çekti ama bir ay olacak Vodafone servisi modem cihazını getirmedi bu şekilde sürekli beni oyalıyorlar gelmiyorlar okula giden çocuklarım var internete acil ihtiyacım var bu şekilde mağdur ediliyorum sürekli acı bir şekilde yardım istiyorum sizden sistemde kayıtlı no.0551154**** şikayetim budur.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Onay Vermediğim Halde Hizmet Bedeli Alındı!

Şikayetçinin Adı:Mevhibe İ...       Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone kayıtlı, telefonum dan onay vermediğim halde C Mop Game Land uygulamasından üyelik hizmet bedeli alınmıştır. İptal işlemi gerçekleşmiş olmasına rağmen iade işlemi yapılmamıştır.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Artık Sorunumuzu Çözmüyorlar!

Şikayetçinin Adı:Hamza Öz...       Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

6 ay önce Vodafone evde net kullanmaya başladım fakat 6 ay içerisinde 15 den fazla bağlantı problemi yaşadım her aradığımda güncelleme yapıp geçiştirdiler 12 mbps internet hızımı 50 mbps çıkarmak için başvuru yaptım ve şu an 20 gün oldu hala bağlanamadı ve interneti kullanamıyorum böyle rezil bir firma görmedim üstelik Vodafone hat kullanıyorum bıktım sizden Vodafone. Artık bu sorunu çözemeyeceğinizi anladım .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Müşteri Hizmetleri Modem Değişimi Yapmıyor!

Şikayetçinin Adı:Ayşegül Y...       Tarihi: 2 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone müşteri hizmetleriyle görüşmeme rağmen 2 aydır modem degisimi yapılmadı mağdur olduk çocuğum eğitime giremiyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı:Rabia Yü...       Tarihi: 1 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone firması Vodafone gecenlerin 500 tl ye kadar cayma bedeli ödediğiniz söylüyor ama cayma bedeli tarafımıza geldiğin de siz ödüyorsunuz biz size fatura göndermeyeceğiz diyor sonra bide fatura gönderiyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Beni Önemsemiyor!

Şikayetçinin Adı:Mehmet B...       Tarihi: 1 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Şikayetim: tarifem bitmek üzereyken aradılar ve aynı şekilde aynı tutarda devam edip etmeyeceğim sundular bende kabul ettim. Tarife mi teyit etmek için içeriğini sundum karşı taraf onayladı. Bu durumda geçişimi onayladım, fakat fazla tutar gelmeye başladı aradım söyledim biz bu paket içeriğini onaylamadıklarını söylediler ses kaydım var dedim önemsemediler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Her Seferinde Tamam İlgileneceğiz Diyorlar!

Şikayetçinin Adı:Sedat T...       Tarihi: 29 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone ev internetim durduk yere bağlantısı kesildi bunun üzerine Vodafone müşteri hizmetlerini aradım tamam ilgileneceğiz deyip kapattılar daha sonra 6,7 defa daha aradım her seferinde ekiplerimiz ilgilenecek deyip kapatıyorlar 13,14 gündür mağdurum kızım 2 ci sınıf öğrencisi derslerini takip edemiyor lütfen bize yardimci olursanız sevinirim bugün kullanmadığım internet faturamı ödedim bilgilerinize arz ederim iyi çalışmalar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Sana Yazıklar Olsun!

Şikayetçinin Adı:Seher Ş...       Tarihi: 24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodofone Hattımın durma özelliği olmasına rağmen devreye girmedi 700 TL fatura geldi. Fatura itirazı oluşturdum 1 aydır çözümlenmesini bekliyorum en ufak geri dönüş sağlanamadığı gibi hattımda kısıtlandı müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen çözümlenmedi tarife değiştirme olsun hat taşımada caydırma olsun sürekli aranan ben şikayetim olduğunda muhatap bulamıyorum yazıklar olsun Vodafone!!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Arayacağız Diyerek Oyalıyor İşimi Yapmıyor !

Şikayetçinin Adı:Huriye Öz...       Tarihi: 24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone Müşteri hizmetlerine 1 saatten önce ulaşamıyoruz.Statik IP adresi almak istiyorum en az 5 kere aradık her gün arıyoruz ve bana yarın olacak arayacağız hafta sonu geçsin arayacağız diyorlar hala geri dönüş yok.Yurt dışından misafirlerimiz geldi çalışması gereken kişiler var ve biz bu durumdan çok maduruz.Acil geri dönüşümünü bekliyoruz Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone 2 Aydır İnternetim Çalışmıyor Yardımcı Olan Yok !

Şikayetçinin Adı:Ahmet Ko...       Tarihi: 23 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafonene net 2 aydır ev internetim çalışmıyor müşteri temsilcisine bağlandım modem arızası var denildi ama gelip değiştirmediler 48 saat içerisinde size dönüş yapılacak dediler ama dönülmedi ve 2 fatura oldu kullanmadan geliyor lütfen bana yardımcı olun bağlanamıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Yardımcı Olmayacaksanız Firmanızı Kapatın !

Şikayetçinin Adı:Selda Yıl...       Tarihi: 19 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone bayisine gittim evime internet almak için doğru düzgün bir ilgilenme yok tabi. interneti bağlamaya geldiler. 2 gün sonra bağlantımda sorun çıktı. müşteri hizmetlerini aradım 2 veya 3 gün sonra geldiler. sorun çözüldü fakat sürekli bu sorun tekrarlamaya başladı . evimde 3 aydan beri İNTERNET YOK. müşteri hizmetlerini aradığımdan hattan düşürüyorlar artık. gerçekten lanet bir firma 3 aydır boş boşuna fatura ödüyorum. yazıklar olsun . hakkım haram olsun müşterilerle ilgilenmeyeceksiniz firmanızı kapatmanızı öneriyorum kimsenin bu şekilde hakkına giremezsiniz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone İnternet Kullanmadığım Halde Fatura Ödüyorum!

Şikayetçinin Adı:Barış Ba...       Tarihi: 20 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vodafone ev internetinden şikayetçiyim iki aydır internetim yok çocuklarım derslerinde geri kaldılar defalarca aramamıza rağmen bir sonuca ulaşamadık faturalarımızıda ödüyoruz kullanmadığımız halde lütfen bize bi yardimci olun çocuklarım derslerini yapabilsin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vodafone Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.