Vestel Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Vestel Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 89

Cevap Sayısı = 0

Vestel Her Şey Para!

Şikayetçinin Adı: Menekşe K...       Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel marka fırınlı ocak aldım. Bir yıl geçmeden ön tarafta ve yanlarda sac kısmında kavlamalar oldu. Sanki paslanmış gibi görünüyor. Servisi çağırdığımda bunu garanti karşılamaz dediler. Parasıyla istiyorsanız değiştirelim dediler. Ben hiç nir şekilde oraları deforme edecek bişey yapmadım. Şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Aldığıma Pişmanım!

Şikayetçinin Adı: Muhammet K...       Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel adanada tüm servisler birleşmiş adananın dışında servis açmışlar 18 tl dolmuşa para verip ürünü teslim edecem 18 tl verip geri alacam toplam 36 tl kaybedilen 4 saat o dolmuştan başka dolmuşa binme rezilliği cabası adanada Vestel aldığıma pişman oldum Vestelin adanada tek servisi bulunması Vestelin basitliğini gösterir.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Müşteri Memnuniyet Sıfır!

Şikayetçinin Adı: Elif S...       Tarihi: 16 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel Müşteri memnuniyeti kesinlikle hiç yok hiç bi şekilde koşulsuz şartsızTavsiye etmiyorum. Hakli bile olsan ürünün arizasını kullanıcıya Bağlarlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Televizyon Kasasında Çizik Olduğunu Farkettim!

Şikayetçinin Adı: Mustafa T...       Tarihi: 5 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel televizyon 28 eylül 2020 tarihinde Vestel yetkili mağazasından almış olduğum 55'' UD9280 4k smart tv nin kasasında çizik olduğunu ürünün montajından 2 saat sonra farkettim hemen müşteri hizmetlerini aradım ama çalışma saatleri dışında oldukları için cevap verilmedi sonrasında ertesi gün aradım ve yetkili servis elemanı gönderilip ürün kontrol edildi gelen yetkili kişi bunun tamamen fabrikasyon boya hatası olduğu raporu vermesine rağmen ürünüm ne iade nede değişim yapılıyor yerli üretim dedikleri ürün hatalı geliyor koşulsuz 14 gün değişim ve iade hakkım olmasına rağmen hiç bir şekilde yardımcı olmamakla birlikte alaycı bir tutum sergiledi genel müdürlük ten arayan fatma hanım , gerekli şikayet ve dilekçelerim İLE tüketici haklarına da başvurdum . ellerimde ses kayıtları da var gelen yetkili arkadasın fabrika boya hatası dediği ve tüm telefon konuşmaları mevcut.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Televizyon Parçası Bulunmadı Yenisi Yüksek Fiyatlı!

Şikayetçinin Adı: Özge S...       Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel plazma TV. 2019 da alınan tv nin parçasının bulunamaması ve yenisinin yüksek ücret farkıyla verilmek istenmesi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Aldığım Her Sebzeyi Bozuyor!

Şikayetçinin Adı: Yusuf T...       Tarihi: 29 Eylül2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Buzdolabı Vestel marka aldığım günden beri sebzeleri mi ve aldığım malzemeleri bozuyor ve 5 ay geldiler gittiler hiç bir gelişme olmadı ve aşırı şekilde mağdurum şimdi evde huzurum kalmadı nerdeyse eşim le boşanma aşamasına geldim gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Servisi Aradım Gelmiyorlar Yardımcı Olun!

Şikayetçinin Adı: Filiz S...       Tarihi: 29 Eylül2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel çamaşır makina bozuldu 10 gün önce servisi aradım gelip baktılar parca değişim oldu ama makina çalışmıyor servisi arıyorum gelmiyorlar Ne yapabilirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Telefon Bataryası Sıkıntılı Çözüm İstiyorum !

Şikayetçinin Adı: Nafiz De...       Tarihi: 24 Eylül2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

VESTEL VENÜS V35580 MARKALI TELEFON BATARYASI SIKINTILI FİRMA OLARAK BATARYA TEMİN EDEMİYORLAR ÜRÜNÜ KULLANAMIYORUM UMURARIM SİZLER ARAÇİYLA ÇÖZÜM BULA BİLİRİM SAYGILARIMLA.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Asla Tavsiye Etmiyorum !

Şikayetçinin Adı: Bedriye Bal...       Tarihi: 18 Eylül2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel derin dondurucu aldım bayramdan 1 gün önce ve bütün etlerim bozuldu cihazın bozuk olmadığı söylendi ama etlerimin hepsi bozuldu kimse ilgilenmedi Vestel'i tavsiye etmiyorum sakın almayın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Kendinden Soğuttu !

Şikayetçinin Adı: Mehdi Şe...       Tarihi: 11 Eylül2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel 75 inç garantili televizyonunuzun panelinde iz oluştu servisi çağırdığımızda ekranın kırık olduğunu ekran değişimi için 6000 TL para istediler daha sonra ekranın temin edilemediğini 7121 TL para isteyip yeni bir Televizyonla değiştirebileceklerini söylediler komik bir şekilde bana tekrar televizyon satmaya kalktılar bölge sorumlusu olduğunu söyleyen Türker adındaki şahıs ben televizyonumun ekranını istiyorum dediğimde ekran yok dedi yeni televizyon satmak için beni mecbur koştular. Vestel pişmanlıkmış gerçekten gururla yerli diyolar birde beni yerli üretimden soğuttular.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Ayıplı Mal Sattılar !

Şikayetçinin Adı: Zeyno Sol...       Tarihi: 17 Eylül2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

VESTEL MARKA BUZDOLABI BANA AYIPLI MAL SATTILAR NE YAPIYORLAR NE DEGİŞTİRİYORLAR ÇÖZÜM MERKEZİ DİYE BİR MERKEZLERİ VAR AMA ONLARI ÇÖZMEK İÇİN BİR ÇÖZÜM MERKEZİ LAZIM HAYATIMDA BÖYLE BİR RAHATLIK GÖRMEDİM.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Şikayetçiyim !

Şikayetçinin Adı: Mustafa Ka...       Tarihi: 1 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel buzdolabı 1 yıllık buzdolabı kaç kere servise gitçek ve oldu diyipte olmadan gelcek ben hem ana bayiden ve servisten şikayetçiyim benim herseyim bozuldu yiyeceklerimiz benim 7 aylık bebeğimin mamaları bozuldu bizim zararımız ne olcak.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel 8 Aydır Mağdur Edildim !

Şikayetçinin Adı: Yasin...       Tarihi:26 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel marka çamaşır makinesi aldım 1 Ay içinde arıza verdi servisede 4 ayda 10 kere tamir edildiği söylendi tüketici haklarına başvuru yaptım oradanda bir yanıt ve ilgi göremedim 8 aydır mağduruz mağduriyetimin giderilmesi için sizden yardım bekliyorum teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Hala Haber Bekliyorum !

Şikayetçinin Adı: Muhammed Abu...       Tarihi:23 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

VESTEL. yaklaşık bir ay önce 2 adet 12 bin BTU'luk Klima aldım önceki şikayetim de yazmıştım. ünite takıldığında çalıştırdım ve yarım saat sonra soğuk hava vermediği için servisi aradım dedim ki soğuk hava gelmiyor. bana verilen cevap metre kare büyük ondan dedi servisteki beyefendi. peki dedim biraz sonra 07 error verdi ünite tekrar aradım dedim ki error verdi şaşkınlıkla beyefendi dedi ki 'aaa bu %1'de oluşan fabrika hatası. fabrikaya iletiyoruz. dedi ve 9 gün içerisinde yenisi gelecek dendi. 5 gün sonra arandım ve bana dediler ki gelip video çekip analize göndermemiz lazım ona göre karar verecekler. dedim ki bu nasıl bir işlem yep yeni sıfır ürün alıyorum fabrika hatası çıkıyor direkt değiştirmeniz lazım. hem servise hem müşteri ilişkilerine aynısını belirttim. 3 gün sonra mesaj düştü yeni ürün onaylandı diye. bir hafta sonra dün arandım müşteri ilişkilerinden ve bana dedi ki ürünününüz stockta bulunmamaktadır ve onun için size mağaza çeki vereceğiz. dedim ki mağdur benim müşteri benim yaz bitti ben hala klima bekliyorum. madem stockta yok o zaman telafi etmek adına bi güzellik yapın 12 bin BTU yoksa 15'lik takın ve hala haber bekliyorum :)

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel 7 Yıl Garantisi Olmasına Rağmen İlgilenen Yok !

Şikayetçinin Adı: Ekrem Uy...       Tarihi:17 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel marka buzdolabım kapı kenarlarından paslanmaya başladı servisi aradım boya akşamı garantiye girmediği için bakmıyoruz diyip bizden ücret talep ediyor 26.07.2017 tarihinde almış olduğum buzdolabı 7 yıl garanti kapsamındadır gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Ürünüm Sıfırken Kapandı!

Şikayetçinin Adı: Gökhan Sol...       Tarihi:10 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel 165 ekran televizyon televizyonumun jelatinleri bile uzerindeyken bi anda görüntü gitti sadece ses var Vesteli aradım ve bana servisi yönlendirdi servis bana 3500 tl karşılığında panelin değişeceğini söyledi garantisi biteli 10 ay oldu nasıl olurda 1 ton para verip aldığım tv bu kadar kısa surede arza verir benim 18 yıllık toplu tv hala tik demeden çalışırken tv min servise gerekirse fabrikadan incelenmesini istiyorum ve tüketici haklalarına şikayet edip hakkimi ariyacam ve cevremdeki ve gerekli sosyal ağlarda mağduriyetimi dile getirecem.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Buzdolabı Motorundan Ses Geliyor!

Şikayetçinin Adı: Birgül Ş...       Tarihi: 26 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

9 ay önce aldığım buzdolabı ilk geldiği gün çalıştıktan sonra motorundan ses geldi ve servisle görüştüm gelip değişim yaptılar yenisi geldi.1 hafta önce dolap yine bozuldu beyni yandığı söylendi siparişle getireceklerini söylediler 3 gün içinde gelecek olan kart gelemedi müşteri temsilcisini arıyorum yoğun olduklarını yönlendireceklerini söylüyorlar ama 1 hafta geçmesine rağmen dönüş yapılmadı. İdareten dolap vereceklerini söylediler o da gelmedi.aldığım günden beri Vestel marka aldığıma bin pişman oldum. sürekli sorun yaşıyorum servis desen berbat ben çözüm istiyorum. Bu sıcakta her şeyin bozuldu.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Yerli Diye Aldık Pişmanım!

Şikayetçinin Adı: Rüveyda Yıl...       Tarihi: 28 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel çamaşır makinesi içindeki kazanın aparatı koptu bu yaşıma geldim bosch marka kullandım ve yerli urun diye Vestel tercih ettim ama maalesef hiç memnun olmadım ve makınanın aparat nasıl olurda kopar mantığım almıyor servise yönlendirdiler ve ücretini söylemiyorlar illa servis ücreti alacaklar bu benim haramın olmadıgı dan kaynaklanan bir arıza değil ve maalesef garantisi yok diye ücrete tabı tutmak istiyorlar ve şikayetimi kimse umursamıyor ve itinayla kullanıyorum ve ben hiç hoş gelmedi insan kaynakları görüştüğüm halde çözüm üretmediler helal etmiyorum ben emekçi c insanım zor şartlarda aldığım bir aleti inşallah gerekli mercilere iletilir.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Mağduriyetimin En Kısa Zamanda Çözüme Kavuşsun!

Şikayetçinin Adı: Tuğçe Çal...       Tarihi: 27 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Tekirdağ Marmara Ereğlisi ilçesinde ikamet eden yıllardır Vestel marka bilincine sahip evindeki birçok beyaz eşyanın Vestel markası olan bir müşterinizim. 20.06.2020 tarihinde çamaşır makinamın gösterge panelinde daha önce görmediğim bir uyarıyı görmem üzerine yetki servisi arayarak kayıt oluşturdum. Makinam çalışır durumda olmasına rağmen daha fazla bir hasara veya arızaya sebep vermemesi için çalıştırmadan teknik servisi bekledim. 24.06.2020 tarihinde evime gelen teknik servis personelleri çamaşır makinasının uyarı verdiği işaret karsılığı kirli su sisteminde bir tıkanıklık olduğunu ifade ederek temizlenmesi gerektiği bilgisini vererek onarım ve temizliğe başladılar. Makinamı yan yatırarak arkasında bulunan kirli su çıkışını söker sökmez makinenin içinde bulunan sular mutfak, makinamın içine boşalmaya başladı. Eşimden iştenilen havlularla kurulmaya çalıştılar. Havlularla tam anlamda kurutulamayan makinanın elektronik parçalarını evimdeki güve kameralarına da açıkça göründüğü gibi yine eşimden talep ettikleri saç kurutma makinayı ile kurutmaya çalışmışlardır. Arızaya sebep olan tıkanıklık temizlendikten sonra 80 TL olan servis ücretini alıp hiç bir evrak vermeden makinanız oldu artık kullanabilirsiniz denilerek evden ayrılmışlardır. Eşim arkadaşlar evden ayrıldıktan hemen sonra makineye kirlileri koyarak çalıştırma düğmesine basınca makinenin çalışmadığını görerek tekrar teknik personeli arayarak eve çağırmıştır. Geri dönen personel makinanın kartının yandığını bedel karşılığında parça değişimi yapabileceklerini belirtmişlerdir. Yukarıda açıkça anlattığım gibi oluşan olaydan dolayı teknik personelin yaptığı hatadan dolayı tarafıma bir fatura edilmek istenilmektedir. Bu konunun sizin gibi yerli ve milli bir firmaya yakışmayan bir hareket olduğunu üzülerek bildirmek isterim. Söz konusu mağduriyetimin en kısa zamanda giderilmesi konusunu rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Hak Yiyor!

Şikayetçinin Adı: Tarık Al...       Tarihi: 20 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel smart tv interneti tv alıp internetin çalışmaması aradığımda kimse olumlu bi cevap vermiyor anlaşması biticekse niye interneti tv satıyorlar bu hak yemek değil mi??

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Aldığıma Bin Pişman Oldum!

Şikayetçinin Adı: Kadriye Ay...       Tarihi: 24 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel bulaşık makinesi aldım 1sene oldu aldığımdan beri tak tak diye ses çıkartıyor 8kere servis geldi sesin nerden geldiğini bulamadılar ya anlamadılar yada fabrika hatası yoruldum artık yerli üretim diye aldık ama bin pişman oldum kimseyede tavsiye etmem abimde çamaşır makinesi aldı oda memnun değil ben artık servis istemiyorum makinemin değişmesini yada para iadesi yapılmasını istiyorum para neylikle kazanılıyor birde servise dükkanlarına götürdüler makinem ikinci el oldu gezmekten ve parçaları değişmekten lütfen yardım istiyorum yeter artık yoruldum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Şikayetçinin Adı: Murat Ba...       Tarihi: 22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel DİKKAT TÜKETİCİ!! Yazarken bile gülüyorum Bir ürün tanıtacaksınız Buzdolabı kapının her iki yöne acılabilme ÖZELLİĞİ var satarken güzel ama aldığın zaman bu özelliği kullanmak istersen ÜCRETLİ Çünkü menteşenin ters yönlü olanını vermiyor kullanmak istersen müşteri temsilcisi özel istek diyor ve servis ücret talep ediyor ilk ay ücretsizmiş arkadaş sen bu özelliği saatin neden ters olan menteşeyi bana vermiyorsun!! ilk 30gün bu özellik senin için ücretsiz sonrasında satın aldığın malın özelliği ücretli neden peki?? Tüketiciye denildi mi bu özellik ücrete tabi Neden ters menteşeyi sattığın ürünle vermiyorsun tüketici bu özelliği kullanamıyor!!! Gururla yerli deniliyor tüketiciyi mağdur ediyor bunun üzerinden HAKSIZ kazanç saglamaya çalışmak gurur degil utanç Yerli ve milli ürün :))) tüketiciyi mağdur edersen yerli marka diye sahip çıkanlar markayı ayak altına alır emin ol Vestel!! Tüketiciyi aptal yerine koyma sattığın özelliği kullanması için ekipmanı ürünü satarken tüketiciye ver ekipmanı vermeyip HAKSIZ KAZANÇ elde etme peşinde olma.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Allah Bir Daha Eline Düşürmesin!

Şikayetçinin Adı: Suat Gün...       Tarihi: 22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vestel şikayetim buzdolabından 5 yıllık buzdolabının alt tarafı soğutmuyordu. servis çağırdım gelip baktılar birkaç parça değiştiler sorunu gidermediler çünkü gelen teknisyen arkadaşların bilgileri hiç yoktu.bana gövdede kablo kopukluğu olduğunu söylediler, hiç bir ölçüm yapmadan sadece kontrol kalemiyle tamire çalıştılar.olması.şimdi Vestel bana benim dolabı alarak yeni bir buzdolabı teklif ettiler ama onların teklif ettiği en adı bir buzdolabı tıpkı Vestel markası gibi.ayrıca buzdolabı değişimi için benden peşin 2500 tl talep ettiler.ben devlet memuruyum bunu toplu olarak ödeme gücünün olmadığını taksit yapmalarını istedim yapmadılar..sanki o adı markaya mecburmuşuz gibi beni mağdur ettiler. Allah bu zorlu grubunun eline düşürmesin saygılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Marka Bir Daha Asla!

Şikayetçinin Adı: Yemliha Kal...       Tarihi: 15 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

arkadaşlar benim bu yorumumu okuyan varsa gerçekten yazdıklarımı dikkate alsın lütfen. 10.06.2020 tarihinde Kahramanmaraş piazza avm media markt Vestel markası 50U9500 tv yi aldım. 15.06.2020 tarihi oldu Vestel Kahramanmaraş yetkili servis daha gelip tv yi kurmadı Vestel müşteri hizmetleri beş para etmez daha ürün kurdurma aşamasında o kadar çok uğraştım ve kurduramadım ki anlatamam tiksindim iade etmek istedim media markt müşteri hizmetlerini aradım onlarda bayiden alınan ürünlerde birebir iade olmayacağını söylüyorlar yasal haklarınızla uğraşın diyorlar. Bundan sonra ne Vestel marka bir ürün alarım nede media marktan bir ürün asla almam kimseye de tavsiye etmem.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vestel Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.