Vatan Bilgisayar Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Vatan Bilgisayar Hakkındaki Tüketici Şikayetlerind

Şikayet Sayısı = 9

Cevap Sayısı = 0

Vatan Bilgisayar Gönderdiğim Ürün Hakkında Yardım İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: İsmail Ci...       Tarihi:  12 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

(TR200-25SAT3-240G) TOSHIBA OCZ 240GB TR200 Serisi Sata 3.0 SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma) ürünü internet üzerinden satın almış bulunmaktayım. Ürün kurulumunu yapamadım arızalı çıktı. Servise iadesi için geri gönderdim. Lakin Vatan Bilgisayar aranmayı bekler iken bana ürün iadesi yapılmış, bunu aramamda öğrendim firmayı. Ben ürün iadesi istemiyorum ürünün değiştirilip bana gönderilmesini istiyorum. Ürün iadesi çıktı bir şey yapamayız diyorlar. Telefon ile aramalarında 1 saat telefonda bekliyorum ve sonunda bir şey yapamayacaklarını iade çıktığını söylüyorlar. Ürün o zaman 291 Tl iken şu an 300 lira neden bana daha pahallı olarak ürün satışına yönlendiriliyorum. Ben telefon yada mail yolu ile aranıp bilgilendirilmeden ürün iadesi nasıl veriliyor. Ürün iadesi deniyor para peşin alınıyor ama iadesi hala yapılmadı bile 2 haftadır yada daha fazla zamandır aramasam telefon ile öğrenemeyecektim bunu. Bilgi istiyorum yardım istiyorum. Ürün iadesi değil. ÜRÜN iSTİYORUM. Telefonlarda uzun süreli beklediğim yetmiyor gibi telefonda yardımcı olmuyorlar. Bana sorulmadan ürün iadesi denilmiş ve ürün iade ücreti yatmadı ve zaten kaldıki ben ürün istiyorum iadesi değil. Yardımcı olmanızı talep ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar Aldığım Yazıcı 20 Sayfa Sonra Bozuldu!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Bo...       Tarihi:  11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

04.03.2019 Tarihinde VATAN Bilgisayar Antalya - Lara şubesinden almış olduğum. Epson L3151 marka ve modelli yazıcı aldıktan iki hafta sonra (yaklaşık 20 sayfalık basımdan ) bozuldu. Tamir için götürdüm ve 15-20 gün sonra geri geldi 15-20 sayfa sonra aynı hatayı verdi geri götürdüm ve fabrika hatalı bir ürün olduğunu düşündüğüm için değiştirilmesini talep ettim fakat tamir edeceklerini bildirdiler ve 1 ay sonra tamirden geldi. 10 sayfa bastırmadan başka hata verdi. Seyahat etiğimden ancak iki ay sonra geri götüre bildim aynı süreç gene bir ay sonra geldi ve tekrar hata 4. kez götürdüm ve kovid 19 öncesi tamimiyle bozuldu bugün acık olan Vatan Bilgisayar 1 yıldan fazladır aldığım ancak hiç kullanamadığım yazıcıyı tekrar götürdüm ve değişimini talep ettim servisten muhtemelen tamir ettiklerini söyleyip geri gönderecekler. Önceleri vaktim yoktu ancak şimdi tüketici mahkemesine başvuracağım ancak bu marka ve firmanın bu konudan haberi olsun istedim. Fatura No: LAR2019000007986

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar Ücret İadesi Denildi Sonra Caydılar!

Şikayetçinin Adı: İlyas Yağ...       Tarihi:  4 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

21.04.2020 tarihinde vatan bilgisayardan aldığım televizyon 25.04.2020 tarihinde servis geldi açılışı yaptı fakat 23.05.2020 tarihinde panelde renk kaymasını fark ettik servis yazdırdık 25.05.2020 tarihinde servis geldi panel kırık denildi ve bizden 2.600tl ödeme istediler bu olay garanti kapsamına girmiyormuş dediler müşteri hizmetlerini aradım bu garanti kapsamına girmiyor dediler ben anlamıyorum 35 günlük televizyon garanti olmuyor biz büyük firma olduğuna güvenerek bu markayı tercih ettik ama bundan samsung markası tercih etmem biz değişim degil tamir istedik yapılmıyor bu markayı alırken bir daha düşünün derim biz mağdur olduk siz olmayın müşteri hizmetlerini aradığımda nakliyede olmuş olabilir dedim tamam doğru söylüyorsunuz ama servis böyle rapor tutmuş diyor dediğim gibi samsung marka ürün alırken bir daha düşünün derim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar Ücret İadesi Denildi Sonra Caydılar!

Şikayetçinin Adı: İlhami Ay...       Tarihi:  1 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vatan bilgisayar HP marka bilgisayarım bozuldu servise gönderdim bana ücret iadesi dendi bende değişim yapılıyorsa değişim yapılsın dedim mayısın 28 ne kadar hafta 2-3 kez aradım bilgisayarım noldu değişimi diye bana hafta sonuna kadar ulaşır dediler mayısın 28 de arardım kaç kez bana ücret iadesi yapılmış değişim olmaz artık dediler paramı mayısın 20sinde yatmış hiç bir müşteri hizmetleri yetkilisi bana bunu söylemedi şimdi Bilgisayarım fiyatı 2 katı olmuş yeni bir Bilgisayar a param bile yetmiyor mağdur duruma soktular beni.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar Ne Ürün Var Ortada Ne Ücret İadesi!

Şikayetçinin Adı: Mehtap Kı...       Tarihi:  27 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vatan Bilgisayar aldığımız Apple marka tablette sorun çıktı merkeze gönderildi merkezden firmaya göndermeleri gerektiği söylendi yaklaşık 45 gün oldu ne para iadesi var ne tablet var nede tabletten haber var maillere geri dönmüyorlar Telefonlarına ulaşamıyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar Paramı İade Etmiyor!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Şakir A...       Tarihi:  9 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vatan bilgisayar sipariş ettiğim ürünü acil seyahatten dolayı iptal ettim para iadesi gecikince aradım paramı bankamın hesabına yolladıklarını söyledi müşteri temsilcisi bankamda hesabıma aktaracakmış ancak bankam onları yalanladı. Yolladıkları yanlış iade ettim daha başka ürün sipariş ettim ancak eski iptal ettiğim ürünü kapalı kutu içinde yollamışlar asıl istediğim ürün gelince müşteri temsilcisinin onayı ile iade ettim ama paramı hala iade etmediler. Defalarca aradım konuştum her seferinde oyalıyorlar. Hep yalan söylüyorlar. Bu mağduriyetim nasıl giderilecek. Teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar İptal Ettirdiğim Ürünü Gönderdi!

Şikayetçinin Adı: Şakir Ap...       Tarihi:  3 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vatan Bilgisayar İptal ettirdiğim teyit ettirdiğim ürünü yolladı iade ettim ancak parami etmediler. TelefonDada oyalıyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar Telefonlara Bakmıyor!

Şikayetçinin Adı: Bahar Kö...       Tarihi:  30 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

27 mart 2020 tarihinde vatan bilgisayarın internet sitesinden SPR7113437 sipariş eriş numara ile alışveriş yaptım. siparişimin ödemesini yaptım ürünlere ihtiyacım var işim gereği fakat vatan bilgisayar kargo takip numarası vermedi ve iletişim numaraları cevap vermiyor maile dönüş yapılmıyor yardımcı olursanız sevinirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar'dan Blender Aldım Tam Üç Kere Tamire Gitti!

Şikayetçinin Adı: Burhan Kar...       Tarihi:  9 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vatan Bilgisayar'dan almış olduğum FAKİR MARKA BLENDIR ALMİŞTIM AMA ÜÇ DEFA tamire gitti yine olmadı mağdur oldum ya yenisini yada Para iadesini istiyorum SAYGILARIMLA

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Vatan Bilgisayar Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.