Turkcell Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Turkcell Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 102

Cevap Sayısı = 0

Turkcell Siz Şakamısınız İnsan Hayatıyla Oynuyorsunuz!

Şikayetçinin Adı: Burcu B...      Tarihi: 13 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yaklaşık 1 yıl önce kızım için Turkcell'den saat satın aldım. 4. Ay kızım okuldan geldiğinde kolunun kıpkırmızı olduğunu gördüm. Saat aşırı derecede ısınmış kolunda hafif derecede yanık oluştu. Hemen servise gönderdik durumu anlattık şaka gibi ana kartın yandığını ve saatin yapılması için benden 150 TL para istediklerini söylediler. Mecburen yaptırdım Çünkü saatin taksitleri devam ediyordu. Ancak ücret ödediğim halde saat bana bozuk gönderildi. Aradım kusura bakmayın dediler yeniden gönderdim yeniden yaptılar. Ve bu olaydan 2 ay sonra saat bir anda yine bozuldu yine servise gitti bu kez de bin türlü konuşmayla 100 TL servis ücretiyle saati yapacaklarını söylediler. Yaptırdım. Kullanmaya başladık ama saat sürekli donuyor. Ayrıca saat için ödediğim servis ücretlerinin faturasını günlerce talep etmeme rağmen göndermediler. Hayatımda böyle vizyonsuz kalitesiz bir marka görmedim. Biz bir hata yaptık sız asla yapmayın. Bu saati kesinlikle almayın. 500 TL'ye aldığım saate 250 TL servis ücreti ödedim toplasan saati 10 kez ancak taktı kızım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Şikayetimle İlgilenilmiyor!

Şikayetçinin Adı: Resul M...      Tarihi:12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turkcell kapsama alanı sorunu 2 defa iletmeme rağmen hiç bir şey yapmıyor boş bir mail geliyor sorun giderilmiştir diye ama sorun bir müşteriye şikayetin gönderildi mi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Sorunumu Çözemedi!

Şikayetçinin Adı: Fadime D...      Tarihi:9 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TURKCEL SÜPERONLİNE 19 Eylülde internetim gitti.müşteri hizmeteleri uzaktan çözemedi servis yönlendireceğiz diyerek tam 14 gün bekletildim.müşteri hizmetleri bayiye bayi müşteri hizmetlerine ata ata 14 günde 10 müşteri temsilcileri ile görüştüm son gün kapatın hattımı dediğimde ertesi gün gelip kontrol ettiler müşteri hatası olmadan sorunun ne olduğunu bile anlamadan faturama 50 tl eklenmiş.tekrar aradım zamanı gelince itiraz et dediler.yıllardır süper Online tv plas kullanıcısıyım 15 gün beklememi neden 50 tele ödediğim  kayıt altına alınan en az15 gürüşmemin boş olmasınamı yanayım bilmiyorum. SuperOnline şikayet yazdım dönmediler.müşteri hizmetleri şikayetimi bildirdim hiç kayıt altınada almadan kapadılar telefonu.belki burdan gören olursa internet gidiyor ertesi gün geliyor ne oluyor diye sorgum için için suçlu oldum 20 gün uğraştım ve üstüne para ödeyeceğim ve neden ödediğimi bilmeden umarım 1 kişi dönüş yapar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Yardımı Rezalet!

Şikayetçinin Adı: Olcay M...      Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Internetten online Turkcell'e geçiş başvurusu yaptım 1 haftada hat elime ulaştı onda da ben 2 kere aradıktan sonra kurye ile iletişime geçtiler.Ayrıca kurye geldi belgelerimin eksik olduğunu belirtti ki Turkcell i 2 kere arayıp evrak teyidi almama ragmen.Hattı teslim alabilmek için de Turkcell i 2 kez aradım kurye ile 1 saat uğraşmak durumunda kaldım.Sonrasında hat açılmadı çünkü kurumsal bir hat imiş öncesinde.Turkcell de beni bireysel kurumsal birimler oradan oraya aktarıyor ve bana çözüm sunulmuyor hattım açılmıyor.Turkcele güvenip diğer hattımı da iptal ettirdim böyle bir rezalet yok.Sıfır yardımcı yaklaşım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Hattımı Taşıyacağım Bir Daha Asla!

Şikayetçinin Adı: Yusuf H...      Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turkcell, Yüksekova da ara ara Turkcell İnternet sıkıntısı oluyor hiç çekmiyor, ama son 2-3 gündür hiç çekmiyor , ALLAH bildiği yapsın, reklamlarda her yerde çekiyor, çekmediği yer yok ,en iyisiyiz gibi laflar, ama diğer markalar burda cayır cayır çekiyor ,daha ilçede çekmiyor telefon sizden ne beklenir ki 3 tane hattım var, sözleşmeleri bitsin kapatacağım ,ailemin kileride değiştircem, dahada sizinle işimiz olmaz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Kullanmadığım İnterneti Neden Ödüyorum!

Şikayetçinin Adı: Özlem K...      Tarihi: 6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turkcell 1 aydır bağlanmasını bekledim bağladılar evden çıkmadan bağlayan kişiler internet kullanılmıyor dedi ne olacak dediğim zaman mazeret sunuyorlar iptal edin taahhüdü dediğim zamanda mecburen ödeyeceksiniz diyorlar peki ben kullanamadığım interneti nasıl ödeyeceğim çocuğumun dersi için bağlattım 4 .tane öğrencim var lütfen yardımcı olun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Şiddetli Şekilde Uyarılmasını İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: Turan Ö...      Tarihi: 5 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Superonline.52252428 nolu ADLS internet ve 0212 8735434 no.lu telefon abonesi iken gecici olarak bulunduğum Bodrum Turgutreis Turkcell ana bayisine giderek yazılı sekilde 29.08.2020 tarihinde taahhüt ve sözleşme iptali talebinde bulundum.Gorevli personel talebimi adıma kayıtlı telefon ile email olarak iletti. Ayni gün telefon ile aranılarak bir suallere muhatap olarak tekrar aranılacağım söylenildi. 1.09.2020 tarihinde gelen mesaj ile okunaklı kimlik arkasının gönderilmesi istenilmiştir. Meal yolu gönderilmesine karşın telefon ile sorduğumda ulaşmadığı bildirilerek iptal islemi yapılmamıştır. 29.09.2020 tarihinde ayni Turkcell bayisine giderek şikayetimi sundum. Tekrar yazılı fesih talebi alarak email yolu ile gönderdiklerini ifade ettiler. Mealin ulaşmadığı anlaşıldığında 28.09.2020 tarihinde yazılı talebim eki kimlik fotokopisi fax ile gönderilmiştir. 5.10.2020 tarihinde aranılarak bir suallere muhatap olduktan sonra aynı gün gelen mesaj ile aboneliğimin iptal edilmeyeceği bildirilmiştir. Ayrıca bu uyarlamalar içersinde bulunarak aylık tahakkuklar yapılarak fatura edilmektedir. Gerekli soruşturmanın yapılarak talebin acilen yerine getirilmesi sağlanması ve Superonline şiddetli şekilde uyarılmasını arz ederim. Saygılarımla

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Müşteri Temsilcisi Beni Kandırmaya Çalıştı!

Şikayetçinin Adı: Cansu E..      Tarihi: 5 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Süperonline müşteri hizmetlerinden beni digitürk kampanyası var diyerek kandırıp ayrı fatura kesilecek ama aynı faturayı ödeyeceksiniz diyerek beni kandıran müşteri temsilcilerinizden şikayetçiyim ben iptal ettiğim ve ayrıntılı bir şekilde sorduğum halde beni kandıran temsilcilerinizden şikayetçiyim bana söyledikleri faturanız yüz lira olarak sabit sadece digitürk ve SüperOnline a ayrı fatura kesilicek ama siz gene yüz lira ödeyeceksiniz dendi bunun üzerine ben bağlattım ama bana yansıyan faturalar ayrı ayrı çok yüksek meblağlarda beni arayan bütün temsilcilerinizden şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Müşteri Hizmetlerini Arıyorum Çözüm Yok !

Şikayetçinin Adı: Özgül Aslan M...      Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Superonline, evime Turkcel Superonline bağlattım, fakat internetim olmadı her gün müşteri hizmetlerini aradım bi çözüme ulaşamadık ve uzaktan eğitim var çocuğum ders yapmak zorunda ve ben başka bir ağ bağlattım 1 haftadan beri müşteri hizmetlerini arıyorum en az yarım saat arama yapıyorum müşteri temsilcisine asla bağlanamıyorum iptal için katırımı açtırmıştım evraklarımı mail attım hala iptal edilmedi ve ben yazıl günah kullanmadığım internet faturası ödüyorum işin en komiği ilk 0850 2221222 yi aradığımda ödenmeyen faturamı söylüyor sinir sistemlerim bozuldu.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Fiyaskosunuz!

Şikayetçinin Adı: Ekrem Ç...      Tarihi: 2 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Her ay 172 TL ödüyorum sınırsız internet Süperbox mecburiyetten aldım bina yeni alt yapı yok diye lanet gelsin kanser etti internetin en ihtiyaç olduğu zamanda allah sizi kahretmesin ya aldığınız paralar helal etmiyorum hakkımı ben size yetimlerin hakkını size ödüyor insanlar ama size gram hakkaniyet yok yazıklar olsun .. Türkiye’nin sözde en büyük şirketlerindensiniz ama fiyaskosunuz mahkemeye vericem sizi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Evimde Alt Yapı Yok Ama Var Diye İnternet Sattılar!

Şikayetçinin Adı: Tülay K...      Tarihi: 1 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kocaeli İzmit outlet cantır Turkcell bayisine 30.09.2020 13.15 gittim Turkcell superbox kampanyası ile bilgi istedim sonra benim alt yapım olup olmadığı sordu soruma yanıt alamamışken size alt yapınız var kablolu internet bağlatalım dedi bende evimde tesisat değişmesi lazım 4kez geldiler olmuyor dedim sonra tablet veriliyor hangi kampanyanız dedim öyle bir şey yok dedi sonra ben telefondan oldunu görüyorum dedim fiber olması lazım desteklemiyor dedi tamam superbox dan yararlanmak istiyorum dedim onuda desteklemiyor dedi sonra internetten başvuru yaptım 5dk sonra geri dönüş sağladılar otobüste bile gitseniz kullanırsınız hatalıdır dediler bende telefondan abone oldum ben Kocaeli İzmit'te Turkcell çalışan bayandan şikayetçiyim lütfen gereğini yapınız.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Sana Sabrım Kalmadı Artık!

Şikayetçinin Adı: Oğuzhan D...      Tarihi: 2 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turkcell - superbox / O kadar kötü bi internet kullanıyorum ki ayda 141 lira para ödüyorum 30 günün yarısında bi videoyu bile takılmadan izleyemiyorum. Ürün satılırken bunu istediğiniz gibi her yerde kullanabilirsiniz diye satıyorlar bizi ikna ediyorlar bizde alıyoruz. Çok kötü olduğu için kapatmak istedim kullanmak istemediğimi söyledim. 1 senelik sözleşmem vardı 6 ay kala bildirdim kullanmak istemediğimi 6 aylık fatura bedelinden fazla fiyat çıkardılar karşıma kapatmak için mecbur kullanmak zorunda kaldım. Bu aralar o kadar kötüleşti ki arıyorum hiç bi şekilde yardım alamıyorum ödediğim paraya yazık gerçekten fatura günü 1 gün geçti 30 lira faiz konuyor üzerine. Bu kadar kötü bi internet satılmasın ben çok mağdurum verdiğim parayı çöpe attım resmen özellikle böyle pandemi döneminde parayı çöpe atmak beni üzüyor lütfen bu konuda bişeyler yapmanızı istiyorum. Madem destek yetersiz alt yapı yetersiz bu ürünü bu fiyata satmasınlar ya da hiç bi şekilde satmasınlar gerçekten çok kötü belki 15 kere müşteri temsilcisiyle görüştüm artık sabrım kalmadı buraya yazıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Alt Yapı Yok Diye İnternetimi Bağlamıyor!

Şikayetçinin Adı: Sultan S...      Tarihi: 28 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türkcell vodofone Türk Telekom öğrencilerin cocuklarım var acilen internet bağlatmamız lazım fakat al yapı olmadığı için bağlamıyorlar taşınabilir internette çok pahalı böyle bişey olamaz çocuklarım uzaktan eğitimi nerden ve nasıl görecek bu şekilde eve internet bağlatmak istiyorum arz ederim acilen ve lütfen.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Lazım Zamanda Mağdur Ediyor!

Şikayetçinin Adı: Duygu Yıl...      Tarihi: 24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türkcell süper online fiber internet kullanıyorum 2014 sürekli problemler oluyordu iki yıldır modem eskidiğinden diye düşündüğümüz internet hızı ve erişim sıkıntısı oluyordu modem değiştiği 2yıllık 35mbps hızında paket aldığım halde eskisinden daha kötü hız ve erişim sıkıntısı yaşıyorum müşteri hizmetlerini arayıp sürekli güncelleme yapmak zorunda kalıyorum spedd test yaptığımda ise sürekli değişen düşük hız gösteriyor bazen internet test yapmamıyacağım kadar düşük hızda oluyor mesajlar saatler sonra ulaşıyor internetin en ihtiyacımız olan noktasında bizi madur ediyor Turkcell.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Bip Hediyemi Vermedi!

Şikayetçinin Adı: Özgür Çağ...      Tarihi: 19 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türkcell bip hediye almak için yolumu uzatıp gittiğim yerde maalesef hediye verilmedi ve beklenmeyen bir hata diyip program kapandı tekrar tekrar açmama rağmen maalesef hediyem verilmedi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Gecikmeden Dolayı Hattımı Servis Dışı Bıraktı!

Şikayetçinin Adı: Çiğdem K...      Tarihi: 21 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turkcell 12 gün gecikmeden dolayı hattımı servis dışı bıraktı ver her gecikmeye açma kapama bedeli yansıtıyor Bi faturam var gelen aramalarda kapalı hattım Turkcell e bağlan hayata diye sloganları varya hayattan soğuttu zaten pandemi var bide böyle şeylerle uğraşıyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Vurdum Duymaz Tavırlarıyla Davranıyor!

Şikayetçinin Adı: Hikmet Ü...      Tarihi: 11 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evde turkcell süper online internet bağlantı şikayeti ile 23/6/2020 tarihinde süper online ı aradık ertesi gün bizi aradılar ve sorunu çözmek için geleceklerini söylediler dükkanımı kapatıp eve geldik ve süper online ekibini bekledik geldiklerinde kabloyu değiştirip 15 dakika beklememizi istediler ve gittiler fakat internet problemimiz çözülmedi.25/6/2020 tarihinde tekrar müşteri hizmetlerini aradık ve aldığımızda cevap:modeminiz çok eski değişmesi gerekiyor; dediler ve tekrar arıza kaydı oluşturdular.modem eski olduğundan internetin çalışmadığını dolayısı ile bugün neden değiştirmediler ve internetin gelip gelmediğini beklemeden beden gittiklerin sorduğumda cevap veremediler.yarın yine dükkanımı kapatıp geleceğim ve yarında interneti çözemeseler muhattabım kim olacak fikrim yok süper online ekibinin keyfi ve vurdumduymaz tavırlarından dolayı zaman ve para kaybım oldu ve çözülecek mi problemim fikrim yok.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Memnun Değilim!

Şikayetçinin Adı: Hacı As...      Tarihi: 11 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ben 2 senedir full aktif olarak Turkcell kullanıcısıyım ben paketlerinden İnternet kullanımları vk dklardan fazlasıyla ödeyip ama memnun kalmadığını dile getirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim aksi takdirde operatör değişikliği yapmak mecburiyetinde kalırım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Mağdur Etti!

Şikayetçinin Adı: Nihal Pa...      Tarihi: 21 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turkcellden ve avukatı oldugunu söyleyen pınar hanımdan internetin 2 ay faturasını ödeyemedim bugun bni avukat aramış 1500 lira borcunuz var yatırmazsanız 3000 olup hakkınızda icra işleminin başlatılacağını söylediler pandemi donemindeyiz çalışmıyorum 2 çocuğum var anlayış göstermiyorlar 240 lira olan fatura nasıl birden 1500 3000 oluyor allah icin sizden yardim istiyorum ödeyemem bn bu parayı başkanım sizden bu konu hakkında yardim istiyorum insanları somuyorlar yardim edin lütfen saygılarımla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Kargomu Getirmedi!

Şikayetçinin Adı: Emrah Uz...      Tarihi:  15 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turkcel 2 aydan daha fazla sürede kargom teslim etmediler ve yalan beyanlar kuryeniz evinize geldi sizi bulamadığı için iptalini gerçekleştirdiler şikayet ediyorum ben evdeydim ve kurye gelmedi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Fazladan Borç Çıkardılar!

Şikayetçinin Adı: Tülay Zen...      Tarihi:  11 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turkcell merhaba ben 12 yıldır Turkcelliydim sürekli gelen yüksek faturalardan bir hafta önce vodofone gecmek için başvurdum bugün de onaylandı geçtim dün Turkcell deki son faturamın ücretine baktım 112 tl idi bugün bana mesaj geliyorki 200 tl borcum varmış taahhütüm yok hiç bişeyim yokken bu ücretin benden kesilmesinden dolayı şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turkcell Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.