Türk Telekom Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Türk Telekom Hakkındaki Şikayetler

Şikayet Sayısı =176

Cevap Sayısı = 0

Türk Telekom Bağlattığım İnterneti Bayadır Kullanamıyorum!

Şikayetçinin Adı:Aydın S..     Tarihi: 22 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

türk telekom internet . yaklaşık 3 haftadır internet bağlattık fakat faydalanamıyoruz internet yok arızalı modem hep kırmızı ışık yanıyor hiç çalışmadı bağlandığı günden itibaren... müşteri hizmetini aradık ne yapabiliriz diye cayma bedeli ödemeniz gerekiyor dendi.hizmet alabilsem niye kapatayım onların kötü hizmeti ve beceriksizliğinin cezasını ben niye çekeyim. hat oğlumun üzerine.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Sürekli GB Gönderiyor İstemiyorum!

Şikayetçinin Adı:Hatice D..     Tarihi: 21 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türk telekom. 2 Faturalı Hattim var 60 TL, Bu Hattıma 50 TL Geleceğine 184 TL gelmiş Ben paketlerimin Dışında, Başka GB İstemiyorum. Lütfen GB istemiyorum göndermeyin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Sürekli Arza Kaydı Açıyorlar Çözüm Yok!

Şikayetçinin Adı:Sümeyye E..     Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türk Telekom eski evimde Türk Telekom fiber internet kullanıyordum başka eve taşındım fiberi desteklemediği için modemi teslim etmem söylendi yeni modem verilmedi elinizde varsa onu kullanın dendi elimizdeki modemi bağladık bu seferde bağlantı problemi yaşadık en az 10.aramadan sonra arıza kaydı oluşturuldu problem çözüldü ama internet hızımız 100 mgbt olması gerekirken 50 ye düştü bize bu evin alt yapısının 100 ü desteklediği söylendi şu an 100 lük para ödeyip 50 lik internet kullanmak zorunda kalıyoruz müşteri hizmetlerini arıyorum ama sadece bant kaydı dinletiyorlar müşteri hizmetlerine bağlanmama izin vermiyorlar bana modem sağlamaları gerektiğini düşüyorum hemde yalan beyanda bulunup bu evin 100 mgbt internet desteklediğini söylüyorlar aynı sıkıntıyı ailemde kendi evinde yaşıyor ailemin internetinin hızı o kadar düşük ki Google ye bile girmiyor kardeşlerim canlı derslere katılamıyor tam 3 ay oldu sıkıntımızı gidermiyorlar kapatmak istesek taahhüt var para ödersiniz diyorlar hem hizmet alamıyoruz hemde para ödüyoruz yeter artık buna bi çözüm bulun lütfen.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom 1 Aydır Arıza Giderilmiyor!!

Şikayetçinin Adı:Türkan Y..     Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

 Türk Telekom ile ilgili bir aydan fazladır ev İnterneti arızası giderilmiyor defalarca gitmemize rağmen ilgileniyorlar Türk Telekom ile şikayetimi dikkate almanızı rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom İnternet Bağlanmadığı Halde Ücret Ödüyorum!!

Şikayetçinin Adı:Gülbahar Öz..     Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ttnet yaklaşık 2.aydan fazladır eve internetimi nakil ettim hala bağlanmadığı gibi birde fatura ödüyorum buna acil bir şekilde çözüm bulunmasını istiyorum çözüm bulunmuyorsa cep telefonumu ve ev internetimi taşıyacam başka operatöre.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Mağdurum!!

Şikayetçinin Adı:Bekir Y..     Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2019 yılında evime İnternet aldım sorunsuz kullanıyordum, iş gereği evimi değiştirdim. Değişiklik olduktan sonra internetimde kopmalar oldu, bu nedenden dolayı bende arıza kaydı oluşturdum. Ekipler geldi ancak sorunu çözemediler, 20 gündür evimde İnternetin yok. Ve buraya gelen ekip arıza kaydında belirtilen zaman içerisinde gelmiyor, müşteri hizmetleri ile konuşmam da gelen ekiplere atıyor sorumluluğu, gelen ekiple konuşmamda müşteri hizmetlerine atıyor sorumluluğu kimse ilgilenmiyor kullanmadığım İnternetin faturasını ödetiyorlar bana. Bu durumdan dolayı mağdurum aboneliğimi fesih bedeli ödemeden iptal ettirmek istiyorum gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Olur İş Değil Yaptığı!!

Şikayetçinin Adı:Hatice A..     Tarihi: 16 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Alt yapımız olduğu halde ve başvurumuzu haftalar öncesinden yapmamıza rağmen internetimizin nakil işlemi gerçekleşmedi. Kardeşimin Denizli’nin ortasında eba ya girememeside ayrı bi ironi değil mi. Ya interneti bağlasınlar yada kardeşime özel öğretmen göndersinler. Altı daire de ki bütün çocuklar derse giremiyor. Ne yapacak bu çocuklar !!!!!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom İnternete Çözüm Bulursanız Seviniriz!!

Şikayetçinin Adı:Fatma Er..     Tarihi: 16 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türk Telekom 15 gün öncesinde internet için baş vuru yaptım fakat bizim alt yapıda sorun olduğu için alt yapı sorununu gidericeğiz denildi çözüm bulması 6 ayı bulabileceğini söyledi benim 8. sınıfa giden çocuğum var birde 4 de giden biri orta okula geçecek biri LGS sınavına girecek asgari ücretle evimi gecindiriyorum dersaneye gönderemiyorum internette geç bağlanırsa çocuğum LGS ye hazırlanmaya ak bir çözüm bulunursa çok sevinirim.

 

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Sürekli Beni Zor Duruma Düşürüyor!!

Şikayetçinin Adı:Resul B..     Tarihi: 14 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türktelekom il müdürlüğü internet hizmeti alıyordum adres değişikliği ile internet nakil istedim alt yapı yok diye nakil işlemi gerçekleşmedi iptal etmelerini istedim onada zorluk çıkardılar interneti donduralım fatura ödemezsiniz dediler ama 6 ay dondurduktan sonra tekrar interneti aktif hale getirmişler haberim olmadan şimdi tekrar adres değişikliği ile nakil istedim bana 5 fatura 560 tl borç çıkarıyorlar benden kullanmadığım internet borcu istiyorlar iptalini istedim yapmıyorlar madur duruma düştüm şikayetçiyim bana yardımcı olursanız sevinirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Sürekli Suç Bastırıyor!!

Şikayetçinin Adı:Osman G..     Tarihi: 13 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba on yılı aşkın Türknet abonesiyim Haziran ayında internetim ve ev telefonum arızalandı yaptığım başvuruya Türknet arıza Türk Telekom kaynaklı dedi Türk Telekom ise arızanın Türknet kaynaklı olduğunu söyledi ve bakmadı ben sürekli arıza kayıtları bıraktım ama onlar arıza nedenini birbirlerine atmaya devam ettiler bu tam 2 ay sürdü iki ay sonra Telekom gelip sorunu çözdü ancak internet hızım eskisine göre çok düşük oldu yine başvuru da bulundum hattımın 3 mbps ye kadar desteklediğini söylediler bir süre sonra hızım 500 mb ye kadar düştü ve internet ile ev telefonum tamamen arızalandı 17 Eylül tarihinden beri ben de ve bulunduğum sokakta bir çok evde internet yok kendim ve komşularım durumu bildirdik ancak ilgilenen hiç kimse yok Türknet arızanın yine Telekom kaynaklı olduğunu söylüyor ancak Telekom nedense bakmıyor ilgilenmiyor öğrenci olan evler var Eba kullananlar var ama bir aydır kimse oralı değil ayrıca bir aydır arıza olmasına rağmen 88 TL fatura gönderdiler düşüne biliyor musunuz Türkiye'nin en büyük sanayi kenti Kocaeli'nin Darıca'sında 4 aydır doğru düzgün internet ve telefon çalışmıyor kime şikayet etsek ilgilenen yok bu rezil durumun biran önce düzeltilmesini istiyorum madem devlet vergi alıyor benden bunun karşılığında gerekli hizmetleri alıp almadığı mı kontrol etmeli ulaştırma ve altyapı bakanlığı Türk Telekom firmasının bu keyfiyetine biran önce son verdirmeli ilginiz için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Alt Yapı Getirmiyor!!

Şikayetçinin Adı:Buket N..     Tarihi: 12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

23 Haziran 2020 adres değişikliği sebebiyle nakilimi Sancaktepe/istanbul Fatih mah ihvanlar cad.no15/5 'e aldırdım ama türk telekom alt yapı getirmiyor kronik kalp hastası kardeşim var derslere giremiyor giremediği için öğretmenler bahane sunuyorsun diyorlar sizden ricam bununla ilgili geri dönüş sağlanmanız.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Arıza Kaydı Olduğu Halde Kimse İlgilenmiyor!!

Şikayetçinin Adı:Eda B..     Tarihi: 12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Mirpaşa Tarım Ürn.Akaryakıt Ltd.Şti Şirketinde Muhasebe sorumlusu olarak çalışmaktayım, 03/10/2020 tarihinde şirketimizde internet ve telefon arızası oluşmuştur TTnet arıza kaydı oluşturduğumuz halde 10 gündür kimse ilgilenmemiştir işyeri olarak çok mağduruz gerekenin yapılmasını rica ederiz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Hattımın İptalini İstiyorum!!

Şikayetçinin Adı:Umut K..     Tarihi: 12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ttnet bir aydır nakil yapmama rağmen ürünü kullanamıyorum 5 kere arıza formu açmama rağmen sorun giderilmedi hattımın iptalini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Şikayetçiyim!!

Şikayetçinin Adı:Aynur K..     Tarihi: 9 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TÜRK TELEKOM TTNET / Merhaba tam 2 yıldır TTnet kullanıcısıyım geçtiğimiz ağustos ayında paket yenileme işlemi yaptık ve bir de baktım ki eylül ayı ft kampanyasız fiyattan 247,00 tl gibi uçuk bir rakam geldi. Bunun çözümü için müşteri hizmetlerini aradım ama henüz 1 haftadır dönüş olmadı tekrar arasamda bir çözüm bulunmadı. Kendi müşteri temsilcilerinin yaptığı hatadan dolayı bu mağduriyeti kimseye yaşatma hakları yok şikayetçiyim eğer çözülmezse de tüketici haklarına kadar gideceğim asla bu rakamı ödemem aldığım paketin ücreti 74,90 sadece.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom İnternetim 10 Gündür Yok!!

Şikayetçinin Adı:Hatice B..     Tarihi: 11 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türk Telekom ev interneti kullanıyorum yaklaşık 10 günü geçti İnternette sorun var hiç bir şekilde kullanamıyoruz genel arıza var diyorlar sürekli alt katımda abim kullanıyor karşı komşum kullanıyor hepimiz Türk Telekom kullanıcısı olmamıza rağmen bir tek bizim hattımızda sorun var kızım 6. Sınıfa gidiyor uzaktan eğitim alıyor ama Türk Telekom yüzünden 10 günü geçti canlı yayınlara bağlanamıyor eba dan ödevlerini yapamıyor Türk Telekom izmir bölge müdürlüğü ne gittim Bornova müdürlüğüne gittim defalarca müşteri hizmetlerini aradım ama bir türlü sonuç alamadım bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Sorunu Çözeceğiz Diye Oyalıyorlar!!

Şikayetçinin Adı:Sena E..     Tarihi: 9 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TTNet, 27-9-2020 tarihinde Türk Telekom 3 lisanslı bireysel McAfee total protection ürününü satın aldım. O günden beri bilgisayarıma yüklenemiyor, neredeyse her gün telefonda sorunumun çözülmesi için arıyorum. Uzun sürelerden sonra bağlanıyorum ve görüşmelerimin hiç bir sonuç vermiyor. Mc Afee ile de görüştüm, sorunun bana gönderilen link ile ilgili olması gerektiğini bildirdiler. Tüm tarayıcılardan indirmeye çalıştım, en sonunda iade edeceğim işlemiyor dediğimde bana "bekleyin sorunu çözeceğiz" diyorlar. Ama neredeyse iki hafta oldu hala bir ilerleme kaydedilmiş değil.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Mağdur Durumdayım İnternet Bağlamıyorlar!!

Şikayetçinin Adı:Fatma D..     Tarihi: 8 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Turk telekom ev interneti bağlatamıyorum çocuğum eğitim alamıyor mağdur durumdayım ankara keçiören de oturmamış rağmen internet bağlatamıyorum gereğini yapılmasını rica ediyorum şimdiden teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Kapattığım Telefon İçin Fatura Düzenlenmiş!!

Şikayetçinin Adı:Ramazan G..     Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türk telekom kullanmadığım ve kapattığım sabit telefon icin 4 adet fatura düzenlenmiş lütfen ilgilenir misiniz?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom 3 Aydır Nakil İşlemi Gerçekleşmiyor!!

Şikayetçinin Adı:Tolga D..     Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

3 aydan beri nakil işlemini gerçekleştiremiyoruz altyapı yok dediler sonra altyapı var bi sorun gözüküyor ekipler tarafından arancaksınız dediler kaç kere müdürlüğe de gittim kimse yardımcı olmadı bi nakil yaptırmak bu kadar zor olmamalıydı mağdur olduk.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom Alt Yapı Yok Diye İnternetle İlgilenmiyor!!

Şikayetçinin Adı:İlhan K..     Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Türk telekom eba giremiyoruz. Binamızda daha önce Hat bağlıydı iptal etmiş bina sahibi şu an çocuğum mağdur ebaya giremiyor başvurduğum halde. Bağlamıyorlar alt yapımız yok diyor bu konuda cocuğuma yardımcı olun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Türk Telekom 3 Kere Arıza Kaydı Verdim Hala İlgilenen Yok!!

Şikayetçinin Adı:Pınar Y..     Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

15 GÜNDEN BERİ EV İNTERNETİMİZ YOK BAHCEDEKİ KABLOLAR KOPTU MUHTEMELEN 3 DEFA TÜRKTELEKOMA ARZA KAYDINDA BULUNDUM KİMSE DAHA GELİP BAKMADI ÇOK MAĞDUR DURUMDAYIM 2 TANE EVDE EBA İZLEMESİ GEREKEN ÇOCUĞUM VAR ARTIK KİMDEN YARDIM İSTEMEM GEREKTİĞİNİ BİLMİYORUM.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Turk Telekom Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.