Trendyol Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Trendyol Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı =141

Cevap Sayısı = 0

Trendyol Para İadem Hala Yapılmadı!

Şikayetçinin Adı:Selda Z...       Tarihi: 29 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol aracılığı ile aldığım halı odamın ölçülerine uymadığı için geri iade ettim firma iademi reddetmesine rağmen halimi geri göndermedi. Ne para iadesi yapılıyor nede hali iadesi . Yardımcı olur musunuz .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Hasarlı ürün Gönderildi!

Şikayetçinin Adı:Harun T...       Tarihi: 26 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TRENDYOL daki bir firmadan alış veriş yaptım hasarlı ürün gönderilmiş iade ettim, bir kaç defa Trendyol asistana yazdım. iadem ile ilgili sürat kargo kaybetmiş para iademi yapın diye özür diliyorlar ancak bir türlü iademi yapmıyorlar son çare buraya yazmaya karar verdim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Asla Alışveriş Yapmam!

Şikayetçinin Adı:Ceren Al...       Tarihi: 26 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol dan 12 ekimde 6 parça ürün sipariş ettim bugün ayın 26 sı hala gelmedi nereyi arasam benimle dalga geçer şekilde gelecek deyip kapatıyorlar bir daha asla Trendyol dan alışveriş yapmam.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Bu Kadar Kötü Hizmet Yok!

Şikayetçinin Adı:Yeşim B...       Tarihi: 25 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol dan 2 Ekimde satın aldığım 3m Maske 25 Ekim olmasina ragmen hala teslim olmadığı gibi Twitter'dan yazmama ve Trendyol asistana bildirmeme ragmen geri dönüş alamadım sipariş no :359457747 şikayetçiyim böyle kötü hizmet olamaz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Yaptığınız Hatayı Müşteriye Kesmeyin!

Şikayetçinin Adı:Mustafa G...       Tarihi: 25 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol dan almış olduğum ürünüm farklı bir ile gönderilmiş kargo dağıtımda karıştırılmış ama işin kötü tarafı muş şubesi müşteri adresi teyit edilemedi diyerek bu sorumluluğu üzerinden atmaya çalışmaktadır. Hatalar olabilir ama bunu müşteriye mal edemezsiniz. işinizi doğru yapmadığınız gibi bide müşteri üzerine iftira atar olmuşsunuz. bu hatanın derhal düzeltilmesini kargoyu tarafıma ulaştırmanızı ve özelliklede çalışanlarınızın bu şekilde yapmaması konusunda uyarılmasını istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Çalıştığı Kargodan Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı:Semra M...       Tarihi: 21 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol monte sehpa 8 ekim 2020 de bir tv ünitesi istettim son teslim tarihi bugündü aradığım da ise Adel Kargo şirketinin kargoyu kaybettiğini söylediler şehir dışına çıkmam gerekiyor onlardan haber bekliyorum hala ve 2 gün içinde ya kargoyu bulurlar ya da ayni ürünü gönderirler asla para iadesi kabul etmediğimi belirtmek isterim Trendyol monte sehpa ve adel Kargo şirketinden şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Ürünüm Hala Gelmedi!

Şikayetçinin Adı:Kübra T...       Tarihi: 21 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol , 02.09.2020 tarihinde parasını vererek aldığım ürün hala bana gelmedi Trendyol ile defalarca konuşmuş olmama rağmen hiç bir çözüm yok ve bana dalga geçer gibi bekleyeceksiniz diyorlar. paramı gasp edip bana vermiyorlar. ben mağdur ediliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Her Şey Alışveriş Yapana Kadar!

Şikayetçinin Adı:Elif P...       Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol müşteri hizmetlerine alışveriş yaptıktan sonra maalesef ulaşılamıyor 0212 331 ****ulaşabileceğimiz bi numara bırakın barı 9 ekimden beridir hala kargom yerine ulaşmadı ulaşır ulaşmaz iadesini sağlayacağımdan şüpheniz olmasın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Ürünüm Bir Ay Oldu Gelmedi Mağdur Durumdayım!

Şikayetçinin Adı:Ayşe Özge Öz...       Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol sitesinden şikayetçiyim. Ürün aldım ücretini kartla ödedim bir ay oldu ürün gelmedi ilgilenin diyorum ilgilenmez diyorlar geri dönüş sağlanamıyor ben mağdur oldum 600 TL zararım var lütfen biri duysun sesimi mağdur oldum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Ürünüm Hala Gelmedi!

Şikayetçinin Adı:Muhammed Ali Ak...       Tarihi: 18 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol sitesi ürünümün 13 ekimde teslim edileceği söylendi daha kargoya verilmedi bekliyorum kaç gün oldu müşteri hizmetlerini aradığımda bana işlemi hızlandırıyoruz dedi ve hiç bir şey yapılmadı onlar yüzünden adres değişikliği yapmak zorunda kaldım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol İşini Ciddiyetle Yapmıyor!

Şikayetçinin Adı:Selim Şen...       Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TRENDYOL - FİRMANIN SATICISI OLAN JOKER DEN BEBELAC GOLD 2 BEBEK MAMASI ALDIK. ÜRÜN ELİMİZE GELDİĞİNDE KUTUYU AÇTIK İÇİNDEKİ MAMALAR PATLAK VE DÖKÜLMÜŞTÜ. BİZDE İADE KODU ALIP. İADESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK. 17 GÜN OLDU SONUÇ ALAMADIK.TRENDYOLU HER ARADIĞIMDA MÜŞTERİ TEMSİZLCİLERİ FARKLI FARKLI KONUŞMAKTA ÖRNEĞİN 1 TANESİ İADE ONAYLANMIŞ SİSTEME YANSIMAMIŞ DİYOR. BİR SONRAKİ ÜRÜN ANALİZ EDİLİYOR 21 GÜN SÜRE VAR DİYOR. SONRA TEKRAR ARIYORUM ANALİZ DİYE BİR ŞEY YOK ARKADAŞ BELKİ BİR ÖNCEKİ KONUŞMA AKLINDA KALMIŞTIR KARIŞTIRMIŞTIR DİYOR. BUNLAR GİBİ FARKLI FARKLI KONUŞMALAR AMA HİÇ BİRİ BİRİNİ TUTMUYOR. VARSA TRENDYOLDA KENDİNİ BİLEN BİR ÜST DÜZEY YÖNETİCİ KONUŞMALARI DİNLEYEBİLİR VE GEREĞİNİ YAPABİLİR. BANA GÖRE TRENDYOLDAKİ MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİNİN HEPSİ TRENDYOLU TEMSİL EDİYOR VE BU SEKİLDE TUTARSIZ KONUŞMALARLA TRENDYOL BANA YALAN KONUŞMUŞ SAYIYORUM. 

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Artık Bıktım Tercih Etmiyorum!

Şikayetçinin Adı:Özlem G...       Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Malzeme kalitesini beğenmeyip 28 Eylül'de iade etttiğim Retro Görünümlü Kettle'un iadesi çağrı merkeziyle onlarca kez görüşmüş olmama rağmen yapılmıyor. Çağrı merkezi ve online asistanlar sürekli olarak "bir tüketici olarak sizi anlıyoruz, satıcı firma iadeyi inceliyor lütfen biraz daha sabredin." Demekten başka bir şey yapmıyorlar. Hayır yani bir şey mi icat edecek, bu kadar zaman neyi inceliyor anlamadım ki??? Benim tüketici olarak hakkım var iade yapmaya. Trendyol gerçekten bıktırdı !!!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Ürünün Arkasında Durmuyor!

Şikayetçinin Adı:Rüşan A...       Tarihi: 9 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bu sitenin daimi müşterisiyim. Çok ürün aldım fakat arızalı ürünle karşılaştığımda ürünün arkasında durmadıkları ne haliniz varsa görün muamelesi ile karşı karşıya kaldım. 2 yıl garantili olan smart tv box a95x f1 modeli ürün arıza yaptığı için servise gönderildi. Üründen herhangi bir değişiklik olmadan hatta farklı arızalarda açılarak tarafıma gönderildi. Şimdi Trendyol müşteri temsilcileri konu ile ilgilenmediği gibi başlarından atıyorcasına bir tutum içindeler. Sanırım tüketici hakem heyeti ile sorunu çözmem gerekecek en azından diğer insanların canını yakmasın bu tip firmalar Trendyoldan ürün alınmayacağı acı bir tecrübe ile öğrendim geçte umarım sizler dikkat edersiniz. Zorlukla kazandığınız helal kazancınız bu tip firmaların boğazından geçmez.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Gelen Ürün Orijinal Değildi !

Şikayetçinin Adı:Aslıhan Y...       Tarihi: 8 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol internet sitesi satın aldığım lancom marka parfüm orijinal değildi iade yaptım iadem satıcı tarafından red edildi trend yol satıcıdan orijinal olduğuna dair belge istedi satıcı belge sunamadı sonrasında parfümün geri gelecegi ve analiz yapılacağı söylendi sipariş tekrar oluşturuldu çok uzun zaman geçmesine rağmen herhangi bir çözüme ulaşılmadı ne parfüm geldi nede param iade edildi defalarca müşteri hizmetleriyle görüştüm sorunu halledeceklerini söylüyorlar mail atıyorlar ama hala sorunum çözülmedi gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Kandırdı Beni!

Şikayetçinin Adı:Ebru Ç...       Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyoldan masa ve iki sandalyesi olan bir takım satın aldım. Kargodan 2 paket geldi ve parçaları birleştirdiğimizde bir masa ve bir sandalye olduğunu gördük. Müşteri hizmetlerini arayarak sandalyenin eksik olduğunu bildirdim ve maille dönüş yaptılar. Mailde ''ürününüzü biz iki paket halinde kargoya teslim etmişiz , eksik varsa karoya sorun'' demişler. sorun şuradaki onların kargoya teslim ettiği 2 paket bana ulaştı ancak içinden eksik ürün çıktı. 1 haftadan fazla süredir Trendyola her ulaştığımda müşteri temsilcisi yeni iletiyormuşum gibi bir kayıt oluşturuyorum diyor(yani bir kayıt zaten oluşmamış gibi) size dönüş yapılacak deyip kapatıyor ve arayan soran yok. ben arayıp açtırdığım kayıt hangi aşamada diye sorduğumda öyle bir kayıt yok şimdi oluşturuyoruz diyorlar. Bu ürünü 218 TL iken satın almıştım ve bana talep etmediğim halde geri iade edilmiş ve akabinde hemen fiyatı 259 TL ye çıkarılıp o fiyattan alamama sebep olmuşlardı bundan geçtim ürün eksik kabul etmiyorlar!!!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol İptal Ettiğim Ürünü Kargoya Vermişler!

Şikayetçinin Adı:Yavuz B...       Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol dan 643834307 kargo numaralı akıllı saat siparişi verdim verdigim tarih 09 Eylül 2020 sipariş 16 Eylül e kadar kargoya verilmedi bende siparişi iptal ettim iptalini ettikten sonra ürünü kargoya vermişler iade talebinde bulundum ve şu zamana kadar hala Trendyol Express denilen kargo şirketi tedarikçi firmaya ulaştırmanın müşteri hizmetlerini arıyorum kısa zamanda çözeceğiz deyip beni uyarıyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Ürün Hala Elime Ulaşmadı!

Şikayetçinin Adı:Tekgül S...       Tarihi: 6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyoldan alışveriş yaptım aldığım ürün KP2862615545 Kargo takipli ürünüm ayın 26.09.2020 tarihinde Denizli pidm çıkışı yapılmış olarak görünüyor ama ürün hala elimize ulaşmadı aradığım zaman geri dönüş yapılmadı ürünüm hakkında bilgilendirilmek istiyorum .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Kampanya Yaptı Sonra Değiştirdi Mağdur Edildik!

Şikayetçinin Adı: İrem K...       Tarihi: 6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TRENDYOL KAMPANYA YAPTIK DEDILER SONRA KURALLARI DEŞŞTİRDİLER 1000 insan mağdur oldular gereğinin yapılmasını arz ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol 1 Yıl Oldu Sorunumu Hala Çözmedi Böyle Ticaret Olmaz!

Şikayetçinin Adı: Özlem D...       Tarihi: 6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

 Trendyolda ekim 2019 da bir tane laruj isimli payetli sweat almıştım. Beden uymadı geri iade ettim. Onlar da bana giyilmiş deyip tekrar geri gönderdiler. Ama sadece denemiştim o kadar bende analize gönderdim tekrar. Dedim analiz yapım 1 ay içinde geri dönüş yaparız dediler, deyiş o deyiş. Ne para iadesi yapıldı nede ürün geri gönderildi. Üzerinden 1 yıl geçti hala Trendyol a arada soruyorum dönüş yapacağız deyip kandırıyorlar. Böyle ticaret olmaz olsun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Aldığım Bardak Gelmedi Hala!

Şikayetçinin Adı: Yağmur K...       Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol dan rakle markalı bardak siparişi verdim bardaklarım gelmeyince ürün satıcısına soru sordum ama ne yapıysam gelen cevabı göremiyorum bu yüZden ürünlerim ne zaman gelecek Öğrenemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Bana Ait Kargo Başkasına Teslim Edildi!

Şikayetçinin Adı: Elif S...       Tarihi: 2 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyoldan aldığım ürün PTT kargoya verilmiş. sözde kapıya geldik yoktunuz deniyor ama hiçbir şekilde kapıya gelinmedi kapıya gelince kapıya kanıt yapıştırırlardı. Kargo şubeye gelip geri iade gitti. İade ücretim yattı mı diye kontrol etmek için baktım kargom, benimle hiçbir alakası olmayan Kocaelinde yaşayan birine teslim edilmiş.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Siparişimi İptal Ettim Ürün İadem Gerçekleşmedi!

Şikayetçinin Adı: Büşra A...       Tarihi: 4 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol firmasından 11.09.2020 de parfüm ve göz serumu sipariş ettim aynı gün ürünü iptal ettim fakat hala ürün iadem gerçekleşmedi ücret iadem yapılmadı müşteri hizmetleri dahil kimse açıklama yapmıyor transfer sürecinde olduğunu söyleyip geçiştiriliyorum bir konuda yardım edilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Trendyol Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.