TEKNOSA Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 19

Cevap Sayısı = 0

TEKNOSA Paramın İade Edilmesini İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: Ahmet T..       Tarihi: 07 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa Celle geçerek telefon aldım alırken 39 TL tarifeye geçtin telefon aldım taksitleri faturaya dahil edilmek üzere ve benden 50tl provizyon işlemi yapacaklarına 100tl provizyon işlemi yapılmış yetkililerle görüşürken yanlışlık olmuş diyorlar ama hiçbir işlem yapmıyorlar. Ben telefonu alırken 250 TL indirim yaptıklarını söylediler şimdi yanlışlık olmuş diyorlar ama işlem yapıp provizyon işlemini kaldırıyorlar. Mağduriyetinin giderilmesini paramın iade edilmesini istiyorum 20 gündü uğraşıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA 2700₺ 'ye Aldığım TV İnternette 1700₺!

Şikayetçinin Adı: Zeliha Ç..       Tarihi: 31 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa’dan aldığımız televizyon 2700 aynı televizyon internet sitesinde 1700 ara bin lira fark var dönüş yaptık kabul etmiyorlar nasıl bir yol izlemeliyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Hediye Çeki Dağıtımı Diyerek 120 TL Aldılar!

Şikayetçinin Adı: Yaren A...       Tarihi:  5 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa’dan hediye çeki dağıtımı olduğunu söyleyip 120₺ ücret aldılar benden.Dolandırıldım ve mağdur edildim. Şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Zararımı Karşılasın!

Şikayetçinin Adı: Çetin K...       Tarihi:  25 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa mağazası çalışanı cep telefonu hattımızı Teknocell e taşıyın yeni alacağınız cep telefonunda 200 TL indirim sağlayalım teklifinde bulundu. Eşim ile birlikte 400 tl lik bir avantajda sağlayacağını ve tarifemizin de daha önce kullandığımız ücretlendirmenin yarısına aynı süre konuşma ve internet sunacağını söyledi. Müşteri danışmanının söylediği teklif cazip geldi ancak eski hattımızın taahhüt cezası olacaktı. Numaramızı söylemenizi istedi sorgulama ekranı varmış gibi yaparak hem benim hemde eşimin hattını sorguladı ve her iki hat içinde 100 TL lik bir taahhütten ayrılma cezası gözüktüğünü söyledi. Bizde bu şartlarda uygun gördük fakat hem eşime hem de bana 300 TL lik taahhütten çıkma ceza faturası geldi. Bu dolandırıcılık için şikayette bulunduk Cevap olarak ilgili Teknosa mağazası ve müşteri danışmanını uyardık bilgisi verildi. Ancak bu benim kasıtlı söylenen yalan sonucunda oluşan zararımı çözmedi. Personelin farklı bir gsm nin ekranı olmadığı ve ne kadar ceza geleceğini göremeyeceğini söylediler. Personel tek tek numaralarımızı isteyip tıpkı sorgu ekranı varmışcasına bir izlenip verip bizi kandırdı 400 TL talep ettim bekliyorum. Personelin yaptığı kurumu bağlar zararımı karşılayın lütfen.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Bilgisayarı Kasko Kabul Etmiyor!

Şikayetçinin Adı: Nilay Y...       Tarihi:  15 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa Tekno garanti ile kasko yaptırdığım bilgisayarı kasko kabul etmiyor üç yıllık kasko yaptırdık bataryasının ömrü iki seneye biter o zaman getirin değiştirelim demişlerdi şimdi batarya sıkıntılı şarj aleti sıkıntılı ama bilgisayarı düzeltmeden geri yolladılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Buzdolabı Aldığıma Pişmanım!

Şikayetçinin Adı: Mustafa T...       Tarihi:  2 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TEKNOSADAN LG BUZDOLABI ALDM ALMAZ OLAYDIM BU TEKNOSA BENİ CANIMDAN BEZDİRDİ HASARLI ÜRÜNÜ GERİ ALIN DİYORUM ALMIYORLAR DEĞİŞTİRİN DİYORUM DEĞİŞTİRMİYORLAR TAM BİR ZORBA HERLE ÇALIŞAN PESONEL EVLERE ŞENLİK BU KONYA KULESİTE TEKNOSADA MUZAFFER İSİMLİ BİR SATIŞ ELEMANI VAR BENİMLE İLGİLENDİ KEŞKE İLGİLENMEZ OLAYDI BURNUMDAN GETİRDİLER TEKNOSANIN İSMİNE GÜVENDİM ALDIM AMA HATA YAPMIŞIM TEKNOSANIN BUKADAR OLACAĞINI DÜŞÜNEMEDİM HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Hizmet Ürünü Satana Kadar!

Şikayetçinin Adı: Ali B...       Tarihi:  2 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TEKNOSA’ dan ne aldıysak allah belamızı verdi hizmet yok ürünü satana kadar. Mağazadan ayağınızı dışarı attığınız an geçmiş olsun telefon aldık fiyasko kılıf aldık fiyasko koruyucu aldık fiyasko ayıp başka bir şey yok sizi atacağız beyefendi diyorlar fakat arayan soran yok maalesef hayal kırıklığı. Tek çare fatura ile birlikte tüketici haklarına başvurmak.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Satarken İlgililer Sadece!

Şikayetçinin Adı: Zeynep K...       Tarihi:  29 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

samsung marka telefon aldım 2 ay önce b.çekmece Teknosadan satarken çok ilgililerdi aldığım günden bir kaç hafta sonra telefon sürekli sim kart takılı değil diye hata veriyor Teknosaya gittiğimde sistemin çalışmadığını şu an için telefonu gönderemiceklerini telefonu gönderdikleri taktirde de 20 gün sonra geleceğini bu süre zarfında telefonda vermediklerini söylediler ve ben şu an çok mağdur oldum telefonum hiç bir şekilde çalışmıyor sürekli sim kartı takınız diyerek uyarı veriyor samsung gibi güvenilir bir marka dan telefon hatalı çıkıyor ve yerine telefon bile vermeyip mağdur ediliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Almış Olduğum Ürün Günlerdir Gelmiyor!

Şikayetçinin Adı: Hülya Gö...       Tarihi:  25 HAZİRAN 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa ve kargo şirketi, almış olduğum mal günlerdir bir türlü gelmiyor Ben alırken Teknosa çabuk gelir diye düşünmüştüm.Ama tam tersi oldu.Herhalde bugün de gelmezse, 8 inci günü olacak Istanbul icinde bir türlü gelemiyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA 3 Aydır Faturayı Göndermiyor!

Şikayetçinin Adı: Gizem Ayk...       Tarihi:  12 HAZİRAN 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Trendyol üzerinden tedarikçisi Teknosa olarak 15 nisan tarihinde sipariş verip 21 nisanda elimize ulaşan televizyonun faturasını hala tarafıma iletmediler. Defalarca ulaşmaya çalıştım Trendyol da ulaşılamadığını iddia etti üzerinden tam 3 ay geçti. Aldığım ürün elektronik bir ürün elimde ne fatura ne bir garanti belgesi var. Eğer zahmet olmazsa artık aldığım televizyonun bir faturasını tarafıma kesse de herkes rahatlasa.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Siparişim Teslim Edilecek Diye Mesaj Geldi Yok!

Şikayetçinin Adı: Hazal Aka...       Tarihi:  8 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa 27 nisanda bilgisayar siparişi verdim 1 mayısta mesaj geldi 6 mayısta UPS kargo ile teslim edilecek bugün ayın 08.05.2020 kargom gelmedi müşteri hizmetleri bana yardımcı olmuyor bugün 7.30 kargom teslimata çıkmış dediler ama kargom gelmedi parasını peşin verdim ama ürünüm yok.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Müşteri Temsilcilerinden Hey Aynı Şeyi Dinliyorum!

Şikayetçinin Adı: Filiz Sol ...       Tarihi:  27 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa dan bilgisayar aldım. nisanın 4 de kolim geldi.bilgisayar da melike adında açık bir oturum vardi. aynı gün müşteri hizmetlerini aradım onlarda teşhir ürünü olabileceğini söyledi melike adli kullanıcının ekran resimlerini. E mail olarak kendilerine attım. bugun nisanın 27 si hala beni arayan yok. aldığım bilgisayarı kullanamıyorum çünkü kullanmayın dediler sürekli arıyorum hep aynı cevap inceleniyor. ne inceleniyor anlamıyorum ya iade edeceksiniz ya yenisini vereceksiniz.ayni seyleri dinliyorum müşteri temsilcilerinden.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Aldığım Her Ürün Sıkıntılı!

Şikayetçinin Adı: Suzan Ge ...       Tarihi:  25 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa iPhone 7 Plus iki yıl oldu alalı aldığımdan beri memnun değilim 4 olcak garantiye göndermem şebeke sorunu var aradığımda şebeke olduğu halde ses gelmiyor ses gitmiyor kendiliğinden kapanıyor şarjı çok hızlı bitiyor hiç kullanmadığım halde ve şarja taktığımda çok ısınıyor patlayacak sanıyorum bazen ve abim laptop aldı ondada arıza var donuyor 1 kere gönderdik ve hala ayni ses gelmiyor kendiliğinden kapanıyor ayrıca çevremdeki insanlar bunu görünce Teknosadan Alışveriş yapmamaya karar veriyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Laptop Hala Gelmedi!

Şikayetçinin Adı: Ali ...       Tarihi:  24 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa laptop sipariş ettim 5 gündür gelmiyor siparişimi peşin aldığım halde gelmektir kurumsal firma olan Teknosa daha organize olarak siparişlerini erkenden göndermelidir.Hala kargoya verilmemiş. siparişim sipariş no.2248936788 konuyla ilgili bilgi istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Oyalayıp Duruyor!

Şikayetçinin Adı: Emrullah Sarı...       Tarihi:  16 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa teknocell hattım 3 ay önce kayboldu müşteri hizmetlerini arayarak yardımcı olmalarını istedim . Bana yeni sim kart gönderdiler fakat hattımı takdığımda açılmadığını gördüm sonra tekrar aradım bana kayıt oluşturup tarafınıza dönüş yapılacaktır denildi. Bu süreçte faturama ücret yansıyor ve kullanamıyordum . Ve bu olay 3 ay boyunca tekrar etti sürekli beni ılgili birime aktaracağız size yardımcı olacağız diyerek oyaladılar ve hiçbir şekilde yardımcı olmadılar 4 fatura dönemini hiç hattımı kullanmadan faturalarını ödedim .son görüşmeyi bugun yanı 16 nisan 2020 tarihinde gerçekleştirdim ve aynı şekilde ilgili birime aktarcaklarını söylediler .şikayetimi müşteri temsilcisine aktardığımda bana başka türlü yardımcı olamayacaklarını söylediler 3 aydır mağdurum şikayetimin dikkate alınmasını rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Yalan Söylüyor!

Şikayetçinin Adı: Hüseyin Ak...       Tarihi:  2 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Teknosa.aldığım Acer marka laptop bilgisayar mavi ekran arzası vermesi üzerine aldığım Teknosa mağazasına gittim servise gönderilecek diye aldılar meğer gönderilmemiş bana ürününüz servise gönderilmiş diye mesaj geldi 1 hafta sonra teslim aldım eve geldim yine aynı hatayı verdi tekrar Teknosa ya gitim servisi suçladılar iadesini istedim mağduriyetimi dile getirerek öğrencim ders çalışamıyor mağdur olduğunu söyledim not aldıklarını söylediler. 03-03-2020 de teslim ettim ne yazık servisi aradığımda cihazımın daha önce servise gönderilmediğini ve 17-03-2020 de gönderildiğini söylediler bana hem ayıplı mal satılmış hemde dalga geçer gibi bahaneler üretip aşırı derecede mağdur ediliyorum Teknosa hakkında davacıyım.. Mağduriyetim giderilmesi ve aynı şekilde başka birini mağdur etmemeleri için gerekli cezaya çarptırılmasını talep ediyorum saygılarımla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Benimle Dalga Geçiyor!

Şikayetçinin Adı: Erhan Kara...       Tarihi:  26 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gulf sigorta. Teknosada samsung tablet aldım sigortalattırdım. En ufak bir kırılma olan şarj soketinin tamiratının mümkün olmadığını bildirdiler. Oysaki normalde birebir orijinal parçası 20 TL tutarında.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Verdiğim Paranın Hakkını Alamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Kübra Cav...       Tarihi:  23 Şubat 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

3ay önce Elazığ Teknosa mağazasından 499 TL'ye Braun satın hair color serisinden satın aldım ürünü 5 defa ancak kullanabildim, saçlarımı elektriklenmesine ve matlaşmasına neden oluyor. Üründen beklediğim sonucu alamadım. Ürünün bir önceki serisi olan Braun saç düzleştiricisini 10 yıldır kullanıyorum. Plakaları soyulduğu içinde bu ürünü aldım. Böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştım. Verdiğim paranın hakkını almak istiyorum ve bir tüketici olarak şikayetçiyim bu durumdan.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Bana İkili Oynadı!

Şikayetçinin Adı: Damla On...       Tarihi:  29 Şubat 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kızılay avmdeki teknosadan real me markali telefonu kural disi Saatlerde bulunarak sattılar 2gün önce memnun kalmazsam iade alacagi soyledi arkadaş memnun kalmadığımda öyle bişey olmadığını söylüyorlar bn iadenin biran once yapılmasını istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

TEKNOSA Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Beni de Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.