Tatil.com Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 12

Cevap Sayısı = 0

Tatil.com Paramı Geri Yatırmıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Coşkun Ter..       Tarihi: 10 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Tatil com dan almış olduğum balayı tatilini pandeminden dolayı iptal ettik ve bu iptal yaklaşık bir buçuk ay gibi bi süre oldu iptal den dolayı ben yatırdığım parayı geri yatırmalarını mail yoluyla ilettim fakat geri dönüş yapacaklarını söylediler ama hala benden aylık taksit tutarını tahsis ediyorlar bunun la ilgili şikayette bulunmak istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Rezervasyon İptali Yapamıyoru!

Şikayetçinin Adı: Serap Er...       Tarihi: 29 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba günlerdir daha önce yapılmış rezervasyon tarih değişikliği için Tatil.com arıyoruz mail atıyoruz hiçbir muhatap yok 0850 nosu sadece yeni rezervasyon alıyor durumdan şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com İptal Ettiğimiz Halde Para İadesi Verilmedi!

Şikayetçinin Adı: Ünal D...       Tarihi: 9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

tatil. com aracılığı ile, 4 mayısta iptalini gerçekleştirdiğimiz 11 & 17 mayıs tarihlerindeki kamelya K club otel ödemem üzerinden 1 ay geçmiş olmasına rağmen hala para iadesi tarafıma yapılmamıştır. bu konuda tatil.com sürekli oyalama taktiği gütmektedir. yardımlarınızı bekliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Bizi Daha Da Mağdur Etti!

Şikayetçinin Adı: Ayla Yıl...       Tarihi: 11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Tatil.com’dan 06/11/2019 tarihinde satın aldığım 124922 rezervasyon numaralı Kıbrıs Nuh’un Gemisi Oteli’nde olan tatilim pandemi nedeniyle iptal edilmiştir. Ayrıca satın aldığım tatilde İptal Güvence Paketim de olmasına rağmen iptal işlemim hala daha gerçekleşmedi. Defalarca mail attım ve aradım fakat muhatap kimse bulamıyorum. Bu zor günlerde tatil.com bizleri daha da sıkıntıya soktu. Bir daha asla tatil.com üzerinden bir alışveriş yapmam. Hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Yeni rezervasyon için iletişime açık fakat mağduriyet gidermeye kapalı. Yazıklar olsun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Bizi Zarara Soktu!

Şikayetçinin Adı: Seyit Ali Ş...       Tarihi: 10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Tatil.com dan 28.12.19 tarihinde Xoria Deluxe Hotel den tatil için kredi kartımla rezervasyon yaptırdım iade süreçlerini kontrol ettiğimde 15 gün içerisinde iade süreci gerçekleştirileceği söyleniyordu ancak 20 martta iptal ettirmek için uğraştım ama iptal etmemek için bin takla attılar 25 martta zar zor iptal sürecini başlattım.10 haziran tarihi itibariyle hala iademi alamadım onuda geçtim hala ben taksitlerini ödüyorum.Bunun üzerine arayıp ulaşamadığım gibi maille bana attıkları cevap iadenizin gerçekleşmesi için 180 gün var.Demekki her siteden böyle rezervasyon yapılmaması gerekiyormuş boşuna büyük tur şirketlerinden vazgeçmişim bu iade olayı beni bi hayli zarara soktu bir daha bu siteden asla bi rezervasyon yapmam çevremdekilerinde yapmaması için elimden geleni yapacağım.Bu rezalet olayı inşallah başkaları yaşamaz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı: Armağan Kel...       Tarihi: 9 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Tatil.com dan şikayet etmek istiyorum covit 19 virüsünden dolayı tatilimi iptal etmek istiyorum bana iptal etme talebiniz yoktur diye söyleniyor madem böyle hakkım yoktu bu konuda beni bilgilendirilmedim bende ona göre rezerve yapardım tatil.comdan şikayetçi olmak istiyorum gereğinin düşünülmesini arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Ödeme Yapmıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Özgür Er...       Tarihi: 21 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Tatil.com Rezervasyonumu iptal etmeme rağmen yaptığım ödeme...geri ödenmiyor...15 iş günü içersinde banka kanalıyla ödeneceği söylensede...süre dolmasına rağmen tarafıma ödeme yapılmamıştır.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Bir Türlü Ulaşamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Levent Ak...       Tarihi: 17 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Tatil com eşim iş değişikliğinden dolayı yaptırdığımız tatil rezervasyonunu iptal ettirmek istiyorum ama bir turlu ulaşamıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Güvenmeyin!

Şikayetçinin Adı: Cennet Ça...       Tarihi: 3 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

tatil.com sitesinden rezervasyon yaptırmıştık, fakat izinlerimiz kapatılınca iptal etmek istedik, bu güne kadar ödediğimiz paraların iadesini talep ettik iptal sigortamız olduğu halde kimse yardımcı olmadı.Temmuz ayında tekrar arayın dediler ne zaman ödeyecekleri belli değil.O zaman neden iptal paketi var.Sakın inanıp güvenmeyin insanı oyalıyorlar.Peki biz bu durumda daha ne yapalım? nereye şikayet edelim.İnsanlar canıyla uğraşırken canla başla çalışırken insanlarla dalga geçer gibi temmuza kadar taksitlerinizi ödeyin bizi tekrar arayın o zaman bakalım diyorlar.Ayıptır.Teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Param İade Edilsin!

Şikayetçinin Adı: Gülbin Iş...       Tarihi:  4 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Tatil. Com Dan 27 haziran tarihinde Duja bodrum adlı otelden yaptırdığım rezervasyonumu covid 19 salgınından ve sağlık personeli olduğum için iptal etmek istedim ama tatile bir hafta kala tekrar arayın dediler gitmeyeceğim tatilin parasını ödemek istemiyorum paramın tarafıma iade edilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Para İademi Hala Yapmadı!

Şikayetçinin Adı: Tolga Ka...       Tarihi:  2 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

TATİL.COM un Kocaeli Acentasından Haziran ayına almış olduğumuz İtalya turumuzun günümüzde yaşanan COVİD-19 nedeni ile İPTAL ettirmek için başvurduk. Fakat müşteri hizmetleri talep yoğunluğu bahane ederek telefondan dönüş yapmamaktalar. Mail yolu ile iletişime geçtik. Ödeme yapacaklarını mail olarak attılar. Biz ödememizi elden acentaya yaptığımızı ve makbuzunu gönderdik bu ödemeyi biz ne şekilde ulaştıracaklarını mailini geçtim. Bu attığım mailden sonrasında 2-3 adet daha atmama rağmen bir dönüş alamadım. Müşteri hizmetlerinden cevap alamayınca acenta ya gittim onları da kapattıklarını ve personellerinin evden çalıştığını öğrendim. Acenta nın telefon numarası telefonumda kayıtlı idi. Telefon yolu ile uzun bir aramadan sonra acenta dan birine ulaştım. Geri ödeme zamanı ve ödeme şeklini sordum. Ödemeyi ben elden yaptığım için Merkezden ödeme acenta ya yapılacağı banada havale edeceklerini belirttiler, ödeme zamanını sorduğumda şu an çok dolu olduğunu Merkezden dönüş olmadığını söylüyorlar. Ben bekleyeli koskoca iki hafta oldu. Ödemeyi biz bekletmeden direkt yaptık koşulsuz şartsız bu ilgisizlik, alakasızlık ile ilgili şikayetimi ve EN ÖNEMLİSİ ÖDEMEMİN NE ZAMAN YAPILACAĞI İLGİLİ BİLGİ İÇİN YARDIMINIZI İSTİYORUM.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Nakit Ödemeyi Hala Alamıyoruz!

Şikayetçinin Adı: Serkan Saç...       Tarihi:  31 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bursa Osmangazi Kent meydanı avm tatil.com dan yapmış olduğumuz tatil rezervasyonumuzu iptal etmek talebinde bulunmamıza rağmen, nakit yaptığımız ödemeyi hala alamıyoruz, iptal talebimizi gerçekleştiremiyoruz. Bir daha nasıl güveneceğiz. İki haftadır dönüş bekliyoruz, konuyla ilgili acil dönüş bekliyoruz!.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Tatil.com Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.