ŞOK Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 26

Cevap Sayısı = 0

ŞOK Ütü Masası Kırıldı!

Şikayetçinin Adı: Nursel K...       Tarihi:  22 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ütü masası aldım ikinci kullanımda kırıldı şok market değiştirmiyor fişimi kaybettiğim için yardımcı olunmuyor. 1 ay önce temin etmiştim. Yardımcı olur musunuz? 

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Asla Alışveriş Yapmam!

Şikayetçinin Adı: Ümmü D...       Tarihi:  7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

ŞOK market 1478 Çorlu mandıracı reşadiye mh.mandracı sk.N:11 merhaba bu gün mağazaya girdim 350 tl alışveriş yaptım etiketlerinin.Bir çok üründe etiketle kasada fiyat farkı çıkmaktadır masanızda şikayetçiyim bende 50 tl fazla para aldılar tekrar gitim uyarmak için rezil Bir Şok asla alışveriş yapmam Bölge müdürüne iletiyorum Saygılarımla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Markette Müşteriler Maskesiz Dolaşıyor!

Şikayetçinin Adı: Satkiye Ay...       Tarihi:  18 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

18 Eylül saat 8 de Örnekköy karşıyaka şok markete alışveriş icin gittiğimde 2 tane maskesiz müşteri iceride dolaşıyordu ve personeller bu durumu kontrol edemedi söylememe ragmen dışarı çıkarmadılar müşterileri bilginize.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Aldığım Peçete Ucuz Üründen Farkı Kalmamış!

Şikayetçinin Adı: Sultan Sal...       Tarihi:  24 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Şok marketten yıllardır aldığım beyaz marka tuvalet kağıdının son aldığımda inceldiğini farkettim. Piyasadaki ucuz ürünlerden hiçbir farkı kalmamış. Eriyip gidiyor suda. Üretileri eski haline döndürür mü acaba?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK  İnegöl Köftesi Son Kullanım Tarihi Geçmiş!

Şikayetçinin Adı: Nihan Kara...       Tarihi:  29 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Şok market süper fresh inegöl köftesini aldım son kullanma tarihi bir ay gecik yerken kokusunda ve tatında ekşi bir tat vardı ürünü götürdüğümde yetkili hiç kimseyle muhattap olamadım çalışan kişi benden Özür dilemeden ürünü elimden aldı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK  Müşterilere Uygunsuz Şekilde Konuşuyor!

Şikayetçinin Adı: Senay Ak...       Tarihi:  27 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

SOK MARKET Cumhuriyet mah. Olarak geciyor herhalde. AZ evvel sok Markete gidip alışveriş yaptım, kasada kuyruk Çok yogun du, arkadan "ikinci bir kasa Acar misiniz?" dediğim de "ACAMIYORUM IKINCI KASA GORMUYOR MUSUN diye yanıt vermesi Çok Uygunsuz bir davranıştı. Ben orada bir MUSTERIYIM ve O Benim param Ile orada çalışıyor, Ben orada O sekilde hitabe haketmediğimi düşünüyorum. Ve gereğinin yapılmasını istiyorum. kasiyerin yaka kartı olmadıgı icin ismini görmedim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Kendine Ait Ürünü Asla Almayacağım!

Şikayetçinin Adı: Mustafa Ş...       Tarihi:  12 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Şok marketten alışveriş yaptık ürünlerin içinde lungo dondurma vardı bedava çıktı gittim bedava dondurma almaya biz dedi veremiyoruz bizde sizin marka adınıza güvenerekten lungo dondurma alıyorduk kesinlikle bir daha sizin adınıza olan hiçbir ürünleri almayacağız ve de kimseye tavsiye etmiyeceğim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Aldığım Su Isıtıcı Bozuk Çıktı!

Şikayetçinin Adı: Serpil Kel...       Tarihi:  10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Şok marketten Babamın aldığı teba marka su ısıtıcısı bozuk çıktı 1 ay zarfında geri götürdük değişim yapmak için reklamlarda değişim garantili diye reklam yapıyorlar ama bize Uşağa götürüp tamir ettirin ücretsiz dediler babam 65 yaş üstü olduğu için gidemiyor değişimde yapmıyorlar zor durumda kaldığı için ben size başvurmak zorunda kaldım ben kızıyım Serpil Keleş çok teşekkür ederim saygılarımla ilginiz için şimdiden teşekkürler iyi günler

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Fırsatçılık Yapıyor!

Şikayetçinin Adı: Fahri Celal Ç...       Tarihi:  9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

BİM A101 ŞOK bunlar zamları başlatan çeteler örnek yağ 35 tleydi şimdi 40tle fasulye 11 tleydi şimdi 13 50 tle makarna 1.45 tleydi şimdi 1.950 tle yumurta 11 tleydi şimdi 18 tle tavuk çeşitleri en az 6 veya 8tle zam geldi sebzeleri zaten saymıyorum adan z ye her şeye zam yaptılar sadece bunlar değil sebze meyve kolonya maskeyi bile ak parti ilçe başkanı eczacı olan şahıs fırsatçılık yapıp 15 tl ye sattı başkası ne yapmaz maksat ceza yazmak değil bunlara zam yetkilerinin ellerinden alınsın karısıyla kavga ediyor zam yapıyorlar ağıldaki domuzu eksik oluyor zam yapıyorlar bunların karılarına bir şey deyin yada ağıldaki domuzlarını tamamlayın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Çikolatalı Pasta Ekşimiş Kaç Kere Denk Geldi!

Şikayetçinin Adı: Aygül Yı...       Tarihi:  23 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

"Tatlı kazanı çikolatalı pasta" ŞOK marketlerde satılıyor son kullanmasına 6 gün var ama ekşimiş kaçtır oluyor soğuk zincirlemeye dikkat edilmiyor sanırım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Aldığım Finish Bulaşık Deterjanı Bulanık Ve Çizik Yaptı!

Şikayetçinin Adı: Arzu Çöl...       Tarihi:  1 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Mart ayında Harbiye Şok Marketten 90’lık Finish tablet aldım, 30₺ ödedim, bir iki hafta sonra fiyatı ucuz bulduğum için bir kutu daha aldım; evdeki deterjanım bitince Finish’i açtım ve kullandım, ikinci yıkamamda bütün bulaşıklarım bulanık, çizik, ve dokunduğunuzda rahatsızlık veren bir yapışkanlık içindeydi, aynı bulaşıkları aynı deterjanla bir iki defa daha yıkadım sonuç aynıydı, belki makinamda sorun vardır deyip bulaşık parlatıcı aldım, geçmedi, makina temizleyici aldım yine geçmedi, farklı bir marka bulaşık makinası deterjanı aldım sorun çözüldü, aldığım deterjanlar biri hiç açılmamış diğerinde de 85 tanesi duruyor, Finish markası güvendiğim bir markaydı, ablama da tavsiye etmiştim 90’lık ve çok ucuz diye o da aldı aynı problemle o da karşılaştı, Şok Markete gidip durumu anlattım, bir şey yapamayız dediler, yani anlayacağınız elimde 2 kutu Finish patladı, hem bulaşıklarım mahvoldu hem de iki katı para verdim, üstelik durum çok can sıkıcı, aptal yetine konulmuş hissediyorum kendimi, Finish’in bu durumu düzeltmesini umuyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Hizmetinden Memnun Değiliz!

Şikayetçinin Adı: Zeynep Aka...       Tarihi: 28 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iyi günler ben bugün 4 kere şoka gittim mal gelmemişti 5 doğru geldi gittiğimde de çalışanlar açmaya çalışıyorlardı haliyle saat 7 gibi tekrar gittim aldım ihtiyaçlarımı ben yunus eli mah de oturuyorum sokun karşısındaki sitede ve herkes bundan şikayetçi ve bu yüzden müşteri kaybediyorsunuz benim gidip geldikçe saydığım 10 kişi geri dönüp yandaki markete girdi hizmetinizden ben ve sitem hiç memnun değiliz bilginiz olsun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK İki Kez Kartımdan Para Çekildi Z Raporu Bulunamadı Dendi!

Şikayetçinin Adı: Şahin Tuz...       Tarihi: 28 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merter şok market, 22 nisan günü yaptığım 197 liralık alışverişin banka kartımdan 2 kez 1 dakika Arayla çekilmiş olduğunu gördüm insanlık hali diyerek markete gidip z raporlarına bakılmasını istedim fakat z raporlarının yasal olarak saklanması gerekirken bana z raporunuz bulunamadı dediler ve 197 lira hak kaybına uğradım. Z raporlarını yasal olarak saklamayan bu yüzden vatandaşı bu zor günlerde zarara uğratan Merter şok marketin mali denetime ve z raporlarının incelenmesini mağdur bir vatandaş olarak rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Ürünlerim Eksik Geldi Fiş Vermediler!

Şikayetçinin Adı: Çiğdem T...       Tarihi: 21 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Cepten şok dan 07-04-2020 saat 16:30 alışveriş yaptım fakat bir ürünüm eksik geldi ve alışveriş fişi verilmedi bunun üzerine evime gelen ürünleri alıp tepe deki şok markete gittim oradaki siparişler ile ilgilenen görevliye eksik sipariş gönderilmis kontrol eder misiniz dediğimde ve neden fiş verilmediğini sordum saygısız tavrından dolayı ürünleri iade ettim ve alışveriş iade faturasını aldım gün içinde ücretin hesabıma iade olacağını söyledi fakat hesabıma yatmadı ertesi gün tekrar gittim sordum fakat 7 iş gününde hesabıma iade yapılacağını söyledi 9 gün oldu tekrar aynı markete gidip sorduğumda alaycı tavır sergiledi genel merkezi arayın dedi fakat günlerdir arıyorum müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum yardımcı olur musunuz. Size güveniyorum....

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Ürünlerim Eksik Geldi Para İadem Yapılmadı!

Şikayetçinin Adı: Cavidan Gür...       Tarihi: 18 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Şok marketten 5 nisanda 110.82 tl sipariş geldi malzemeler eksik olduğu icin kabul edemeyeceğimi söyledim kredi kartına 5 veya7 gün içerisinde iadesinin yapılacağı söylendi. 12 gün olmasına rağmen ne telefonlara çıkıyorlar nede mesajlara dönüyorlar bilgilerinize teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Bu Zor Günlerde Full Çalışıyoruz Sağlığımız Tehlikede!

Şikayetçinin Adı: Sümeyye Dağ...       Tarihi: 14 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba ben şok markette çalışmaktayım bildiğimiz üzere covid-19 yüzünden çalışma saatleri değiştirildi ve sokağa çıkma yasağı getirildi yalnız bizim çalışma şartlarımız çok kötü oldu her gün full kalmamız gerektiğini belirtiyorlar risk altındayız korunmak yerine bizi daha çok tehlikenin içine sokuyorlar lütfen bu konuda yardımcı olun. Teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Ürünüm Çatlak Çıktı Mağduriyetim Giderilsin!

Şikayetçinin Adı: Burak T...       Tarihi:Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vilada alındı şok marketten İzmir menemen Kasımpaşa mahallesinde şok cepten ama müşteri hizmetleri bizi yönetti gidip aldık ödeme kredi kartı yapıldı internetten sonra gidip İzmir menemen Kasımpaşa mah şok mağazasından aldım kontrol edilmeden kutudan aldım eve geldim eşim çatlak dedi kovası daha sonra ertesi günü götürdüm şok mağazasından müdürü kabul etmedi şok cebi arayın müşteri hizmetleri iade edilecek dedi sonra müşteri hizmetleri dedi bölge sorumlusu arıcak aramadı ürün 70 TLlik bu sorunun çözülmesini arz ederim şükranlarımı sunarım teşekkür ederim yardımcı olun lütfen.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Mağduriyetim Giderilsin!

Şikayetçinin Adı: Ruşen Ç...       Tarihi:Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ada mah kıvrık sokak şok marketten 22/3/2020 tarihinde saat 9:18 de 0005 nolu fişle 226.40 ₺ alış veriş yaptım 11 paket sigaranın parasını ödediğim halde alışveriş torbasından 6 tane çıkmıştır.ilgili market yetkilisine durumu anlattım kamera kayıtlarına bakalım dedim ilgisiz kaldılar. mağduriyetimin giderilmesini rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK Asla Gidilecek Yer Değil!

Şikayetçinin Adı: Mine Ak...       Tarihi: 8 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Emine yakın olduğu için yaklaşık dört yıldır önceden ucuz şu an şok mini olan marketi kullanıyorum şu an da çalışan erkek kasa personeli sürekli ters cevap vermekte ve beni rahatsız etmektedir ağzımda maske olmasına rağmen ellerimdeki malzemeleri kasaya koyup maskeyi düzeltmek istedim halde ben şunları şuraya koyayım derken kendisi maskenizi çıkarın diye uyardı evet iyi bişey uyarması fakat kapalıydı zaten kapatmak için elimdekileri bıraktım dememle beraber ağzının içinde söylenmesi ve hiç susmadan cevap yetiştirmesi beni sinirlendirdi yanında bulunan bayan elemana benim işlemimi siz yapın dememe karşın kasa onun demesi daha çok sinirlendirdi ve aldıklarımı kasada bırakıp çıkarttım kasa personeli şifre girmekle değişebilir yada cvp vermeyerek susabilir şahsına bi hakaretim bulunmamaktadır. Şok müşteri hizmetlerine ulaşılamamakta kesinlikle gidilmemeli şok mini market bakkal gibi olmuş.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

ŞOK  Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.