Millenicom Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 28

Cevap Sayısı = 0

Millenicom Mağdur Kaldım Ücret Ödemek İstemiyorum.!

Şikayetçinin Adı: Burcu Kı...       Tarihi: 12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

YAKLAŞIK 9 AY ONCE İNTERNETİMİ TAŞIMAK İÇİN SONRA AİLEDE SIKINTI OLUNCA YARIM SAAT BİLE OLMADAN İPTALİNİ İSTEDİM YERİNDE KALMASI OLUR SIKINTI OLMAZ İPTALİNİ GERÇEKLEŞTİRİRİZ DEDİLER FAKAT BÖYLE DEMELERİNE RAGMEN NAKİL GERÇEKLEŞTİ. TEKRAR ARIYARAK ESKİ ADRESİME DONMESİNİ İSTEDİM AMA BAGLAYAMADILAR HER ARADIGIMDA FARKLI FARKLI SEBEPLER SUNDURLAR ARTIK VAZGEÇTİM ÜYELİGİM SONA ERSİN KAPATTIRACAGIM DEDİM 9 AY SONRA BAGLADILAR HABERİM OLMADAN VE ÜSTÜNE FATURA ETMİŞLER O KADAR İTİRAZIMA KARŞI HİÇ MSJ ATMIŞLAR VE YARDIMCI OLAMAYACAKLARINI SOYLEMİŞLER.. BEN 3 AY BOYUN BUNUN MÜCADELESİNİ VERDİM HİÇ BİR ŞEY YAPMADILAR 9 AY SONRA GELİP İNTERNETİ BAGLADILAR BU KADAR MADURİYETİN ÜSTÜNE BİRDE PARA ODEMEK İSTEMİYORUM LÜTFEN YARDIM OLUN...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Şikayetçiyim Sorunumu Çözmüyor.!

Şikayetçinin Adı: Gülsiye İz...       Tarihi: 25 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

MiLLeniCom internet hakkında şikayette bulunmak istiyorum 2 yakın zamandır arizam var ve ekip göndermiyorlar sorun bendeyse ücreti ben öderim diyorum ama yine sorunu çözmüyorlar benim okula giden çocuklarım var uzaktan eğitimi görmek için başka yerlere gidiyorlar birde 2 aya yakın kullanmadım internet faturasını gönderiyorlar ben kullanmadım internetin faturasını niye ödeyim iptal edin yapmayacaksanız diyorum onuda iptal etmiyorlar lütfen yardımcı olun çocuklarım çok zor durumda kalıyorlar şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Fatura Ödendiği Halde Yüksek Fatura Geldi.!

Şikayetçinin Adı: Muharrem Ge...       Tarihi: 12 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

MiLLeniCom dan şikayetçiyim bir bucuk aydır arıza var yapmıyorlar ekip göndermiyorlar benim okula giden çocukların var internet olmadı için uzaktan dersi başka yerlere gitmek zorunda kalıyorlar arızaya gidermicekseniz iptal edin diyorum onuda iptal etmiyorlar ve birde 2aya yakın kullanmadım internet faturasını gönderiyorlar lütfen çocuklarım için şikayetimi dikkate alın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Fatura Ödendiği Halde Yüksek Fatura Geldi.!

Şikayetçinin Adı: Muharrem Ge...       Tarihi: 12 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Millenicom Faturaları ödediğim halde yüksek tutarlı fatura geldi interneti kapattırdım son fatura gelir dediler geldi ödedim onun üzerine 874 lira lık fatura geldi bütün konuşmalarda da söylediler üzerine basa basa fatura gelmez dediler. Millenicom dan şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Sözleşmemi Benden Habersiz Yenilemişler.!

Şikayetçinin Adı: Ülkü Ön...       Tarihi: 26 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom internet kullandım evden taşındın sözleşmesi bitince kapatmak istedim kendileri sözleşmemi tekrar yenilemiş arıyorum zor ulaşıyorum benimle dalga geçiliyor çok mağdurum yardımınıza ihtiyacım var teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Garantili Modemimi Değiştirmiyorlar.!

Şikayetçinin Adı: Abdurrahman Y...       Tarihi: 24 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom Garantili modemimi değişmiyorlar kullanmadığım internetin parasını istiyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Müşteri Temsilcisi Tersliyor.!

Şikayetçinin Adı: Çiğdem Ha...       Tarihi: 4 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom internet kullanmadığım faturadan dolayı iki aydır sürekli fatura ödüyorum ve yine beni müşteri temsilcisi tersliyor ve hakaret ediyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Şikayetçiyim.!

Şikayetçinin Adı: Murat D...       Tarihi: 5 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom mobil bankacılıktan faturamı ödediğim halde dekontu elimde olduğu halde faturamı sistemden ödenmiş olarak göstermedikleri için internet kullanım hakkım kapandı ve müşteri temsilcilerine görüştüğüm halde hiç bir şekilde yardımcı olmadılar üstelik benden açma kapama ücreti (50)TL istediler ben faturamı ödemiş bulunmaktayım faturamın sistemden düşmesi için WhatsApp müşteri temsilcilerinden iletişime gectigim halde hiç bir yanıt alamadım mağduriyetinin gidermesi için gerekli yerlerden arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom İki Buçuk Aydır Beni Oyalıyorlar.!

Şikayetçinin Adı: Necmettin Ba...       Tarihi: 9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom dan şikayetçiyim iki buçuk ay oldu benden aldıkları fazla paranın iadesini bugün yarın diyerek iki buçuk aydır beni atlatıp paramın iadesini vermiyorlar 236.06 alacağım var yardımınızı istiyorum saygılarımla arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Bizi Dolandırmaya Çalışıyor Mağduruz.!

Şikayetçinin Adı: Yusuf Oğ...       Tarihi: 15 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

(MILLENICOM.com) Bundan yaklaşık 4 5 ay önce ocak ayının ortalarından millenicom dan internet çektik öğrenci evimize o zaman bizle görüşen müşteri temsilcisi bize dediki siz bu interneti gönül rahatlığıyla kullanıp istediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz herhangi bir cayma bedeli ödemeden çünkü artık yüksek meblağlı cayma bedelleri kalkmıştır sadece iptal ettirdiğinizde kullandığınız her ay başına 20 ila 30 tl arası bir meblağ yansıyacak ki buda çok fazla değil zaten bizde tamam madem öyleyse bizde kabul ediyoruz o zaman demiştik ve kabul edip interneti çektik. Biz bu sene okuldan mezun olacaz adama bize onu dediği icin biz kabul ettik ama şuan iptal ettirmeye kalktığımız da bize 850 tl cayma bedeli çıkarıyorlar yani bir nevi o zaman interneti çekmemiz icin bize yalan söyleyip bizi kandırdılar şuan arıyorum müşteri temsilcisini arkadaş bilmiyor ki size öyle demiş yok yanlış anlaşılma olmuş gibisinden bir sürü bahane uyduruyorlar biz gerçekten çok mağdursuz öğrenciyiz bu cayma bedelini ödeyecek gücümüz yok maalesef ne yapacağımızı bilmiyoruz adamlar bize hiçbir şekilde yardımcı olmuyor bize yalan söylediler bizi dolandırmaya çalışıyorlar lütfen bize yardımcı olum gidecek başka hiçbir kapımız yok. Teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  Teknik Servis Randevusu Olmasına Rağmen Gelmedi!

Şikayetçinin Adı: Oğuz Gü...       Tarihi: 12 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom. Evde kullandığım internet için arızalı olduğunu iletmeme rağmen 13 gündür yapılmadı ve randevu ayarlayıp gelmemeleri de cabası.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  Bir Aydır İnternet Nakli Bekliyorum!

Şikayetçinin Adı: Abdullah Fida...       Tarihi: 11 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom internet tam 1 aydır internet nakli bekliyorum iç tesisat halen bağlanmadı ve ayrıca hangi kabloyu kullanıcam onu dahi bilmiyorum etiketlemeye geleceklerini söylediler halen gelmediler 42 tl nakil ücretini anında faturaya yansıtıyorlar ama iş çözmeye gelince amatörler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  Milleti Dolandırıyor!

Şikayetçinin Adı: Burak T...       Tarihi: 11 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom bu firmadan internet aboneliği bağlattım daha sonra firmanın vermis olduğu hizmeti beğenmeyip aboneliği iptal ettirmek icin müşteri hizmetlerini aradım ve hattin uzerinde herhangi bi taahhüt olmadigini herhangi bi borcun olmadigini teyit edip aboneliği iptal ettirdim aradan 3 ay geçtikten sonra tarafıma 2045lira gibi ucuk bi cayma bedeli cikartilip avukata verildiğim hakkında telefon geldi müşteri hizmetlerini aradığımda bu bedelin olduğunu ve avukata verdiğimi teyit ettim ve müşteri temsilcisi kişiye benim aboneliği iptal ettirirken müşteri hizmetlerindeki kişiyle konuşup herhangi bi taahhütüm olup olmadigini sorup karşılığında böyle bişeyin olmadığını teyit ettikten sonra aboneliğimi iptal ettirdiğimi söyledim kabul etmediler ses kaydımı istedim bana dedikleri benim böyle bi başvuru yapmadığım peki benim nital işlemimi kim yaptı o zaman daha sonra madem böyle bişeyin oldugunu tarafıma neden tebliğ edilmediğini sordum ellerinde telefonum var iş adresim var normal ev adresim var hiç bir tebliğin neden gelmediğini sorduğumda bi cevap vermediler ve bu bedeli ödemem gerektiği söyleniyor böyle bi dolandırıcılık böyle bir sahtekarlık var mı bu Milenicom şirketinin daha bir çok kişiyi dolandırdığı her yerde konuşulmakta lütfen bu mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum bu konuya hassasiyet göstermemizi arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  Nefret Ettim Bu Firmaya Geçtiğim İçin!

Şikayetçinin Adı: Ramazan Ol..       Tarihi: 5 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom internet firması.3 ay önce 2 yıllık sözleşme imzaladık aylık 69.90 TL den ve borcum olmamasına rağmen Yaklaşık 10 gündür internetim kesik ve Belki 30 sefer bildirmeme rağmen hala internetimi açmadılar nede geri dönüş yapıyorlar yetkili yok piyasada Benim 5 tane çocuğum da okuyor bu zamanda internet ten ders izliyorlardı Kızım hele Üniversite sınavına hazırlanıyor Bizim Mağduriyetimizi kim giderecek Yok mu yetkili bunlardan hesap soracak.Nefret ettim geçtiğim güne bu firmaya.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  Kullanmadığım İnternetin Faturasını Ödüyorum!

Şikayetçinin Adı: Vejdin A...       Tarihi: 5 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom internet 13 gündür arızalı kullanmadığım internetin faturasını 139tl olarak gönderdiler kullanmadığım internetin faturasını ödemek istemiyorum fatura ödememi istiyorlarsa hizmetide sorunsuz yapmaları lazım önce arızayı giderinler sonra fatura göndersinler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  İnterneti Kullanamıyorum Çocuklar Mağdur!

Şikayetçinin Adı: Fatma Kay...       Tarihi: 4 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom internet kullanıyorum 2 aydır interneti kullanamıyorum her hafta arıyorum arızanız alindi diyorlar ama ekip gelip bakmıyor 2 tane çocuğumu 2 aydır madur ettiler derslere giremiyorlar ödevlerini yapamıyorlar lütfen yardımcı olabilir misiniz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  Kullanmadığım İnternet Parasını Ödemem!

Şikayetçinin Adı: Şevket Ay...       Tarihi: 24 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom 2 gündür İnternete giremiyorum kendi telefonumdan iki sefer paket aşım ı oldu 32 TL kullanmadığım internetin parasını boş yere ödemem ayıptır annemin internetini de iptal ettirecem tüketici mahkemesine şikayet edecem.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  Kullanmadığım İnternet Parası Ödüyorum!

Şikayetçinin Adı: Ahmet Kö...       Tarihi: 21 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom.. İnternet hizmeti alamıyordum. 1 haftada bağlandım müşteri temsilcisine. Kullanmadığım internet faturasını defalarca ödedim. Bu süreçteki konuşmalarımdan sonra zor zahmet aboneliğimi kapatma talebime karsı, dondurulmuş. Abonelik dondurulduğu için şu an başka bir firmanın internetini alamıyorum. Milenicom müşteri temsilcisini arıyorum, aboneliğimi acmıyorlar ve kapatmıyorlarda. Adresimde internet kaydı var kullanımı yok.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom  Her Ay İnternet Erişimimiz Kesiliyor!

Şikayetçinin Adı: Gülay K...       Tarihi: 19 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evimize aldığımız internette her ay bize alt yapı çalışması olduğu söylenip internetle erişimimiz kesiliyor. Aradığımda hiçbir destek sağlanamıyor. Özellikle karantina günlerinde bunun olması kabul edilemez. Her ay aynı sorunu yaşadığımı tekrardan belirtmek isterim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Hizmet Alamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Metin Gök...       Tarihi: 18 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom com 5 aydır naklimi yapamadı .Marmara Ereğlisi/Tekirdağ dan  Şile /İstanbula  o günden bu güne hic bir hizmet almadan bana fatura gönderdi...halen bağlı değil.hizmet veremeyen ve hizmet alamadığım için mağdur olan benim...şikayetçiyim... Arzederim..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Bahane Göstererek Oyalayıp Duruyor!

Şikayetçinin Adı: Faika Ço...       Tarihi: 14 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Milenicom internet bayısı internetle ilgili sorun vardı ve sorun giderilmedi modem arızalı dediler modem oldu alt yapı dediler oda oldu tesisat dediler oda oldu bu sefer elektrik dediler oda oldu şimdi de randevunuz var dediler yaklaşık 10 ile 15 gündür böyle devam ediyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Millenicom Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.