Metro Turizm Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Metro Turizm Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 10

Cevap Sayısı = 0

Metro Turizm Mağduriyetimin Giderilmesini İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: Kadriye Y...       Tarihi:  11 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Metro turizm 28 Eylül Ankara Silivri 21.00 aracında valiz fişim kontrol edilmeden yanlış valiz teslim edildi ben yanlış valizi aynı gün teslim ettim benim valizim 2 haftadır elime ulaşmadı firma valizi alanı buldu ancak bana ulaştırma konusunda bişey yapmadı oğlum ceza evine yeni girdi üstündeki kıyafetten başka giyecek bişeyi yok onun için alınmış etiketi üstünde 500 600 TL civarındaki kıyafetler onların sorumsuzluğu yüzünden oğluma kıyafet veremedim mağduriyetinin giderilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Yolcuları Mağdur Ediyor!

Şikayetçinin Adı: Sedat B...       Tarihi:  8 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Metro seyahat Kırşehir/Çerkezköy 07/10/2020tarihli385917sefer sayılı aracı birkaç yolcusunu çerkezköye degilde Çorlu'da halk otobüsüne aktardı ve yolcular olarak mağdur edildik bu konuda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Haksız Kazanç Sağlıyor!

Şikayetçinin Adı: Rüstem S...       Tarihi:  21 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Metro insanların bu zor dönem ve sürecinde bizden çuval başı yük başı para istiyorlar ve bi makbuz vermeden ne kadar koparabilirlerse diyerekten bu sömürgeciliktir ben araca binerken bilet parami verip biletimi alıyorum haricinde istenen paraya neden makbuz verilmiyor çünkü haksiz kazanç ve biz sahisiz diyorlar benim bildiğim metro turizim firma dir yayınlanırsa şimdiden teşekkür ediyorum sağlıklı günler dilerim ..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Bizi Rezil Etti!

Şikayetçinin Adı: Melehat Gü...       Tarihi:  31 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Metro Turizm- Istanbul-Kastamonu seferini yapan aracın Bolu da arıza yapması nedeniyle yolcular mağdur edildi.Sorun metro tarafından üstlenilip çözüm yolu bulunmadı. 3-4 saatlik bir bekleyisin ardından yolcular yoldan gecen başka araçlara dağıtıldı, covid tedbirleri dikkate alınmadan bir otobüs yolcuyu yan yana oturtarak başka otobüse binmeleri teklif edildi.Kabul edilmeyip tepki görünce ise nezaket kuralları asildi.Butun bunlara ragmen ayni turizmin aracı tarafından ücret talep edildi. Gideceğim yere ulaşmak icin 3 otobüs değiştirmek zorunda kaldım. Sorunu çözmek ve müşteri memnuniyetini saglamak bir kenara dursun sorunu dile getirdiğimde ise tepki ve tehdit aldım arabadan indiririz, susun seklinde.Metro turizmi şiddetle kınıyorum...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Mağdur Edildim!

Şikayetçinin Adı: Özge Sön...       Tarihi:  26 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Metro Turizm Alibeyköy'den internetten saat 07:15 e bilet aldım. Alibeyköy e varınca aracın 8:30 da Otogar'dan kalkacağı bilgisi verildi. Firma bileti satın almadan bu bilgiyi paylaşması gerekiyordu. Yola bir bucuk saat önce çıkıp otogarlarda bu süreyi bekleyerek geçirmek zorunda kalmazdım. Satın almadan önce saati netleştirmenizi öneririm mağdur olmamak için.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Sosyal Mesafe Olmadan Yolcu Taşıyor!

Şikayetçinin Adı: Semahat K...       Tarihi:  25 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Metro turizmin 22 NH 682 plakalı aracı sosyal mesafe olmadan yolcuları taşıyor ve insanlara sosyal mesafenin olmadığını, böyle bir genelge yayınlandığını söylüyorlar polise şikayetimi bildirdiğim halde yardımcı olmadılar ulaştırma bakanlığı hattındaki çalışan cimere yazmam gerektiğini söyledi yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Biletim Yanmış Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı: Alperen Ç...       Tarihi:  5 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

METRO TURİZM i şikayet etmek istiyorum .iptal etmek istediğim iptal biletim telefonlarına ulaşılmadığı için biletim yanmış olup 110 lira civarında paramın geri talep edemedim bu mağduriyetlerimin çözülmesini rica eder görevlilere arz ederim .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Yanlış Bilet Aldım İptal Etmiyorlar Mağdurum!

Şikayetçinin Adı: Hatice Rabia Ç...       Tarihi:  5 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Düzce'den Malatya'ya alacağım bileti yanlışlıkla Malatya'dan Düzce'ye aldım iptal edilmesi için bilet al müşteri hizmetlerini aradım biz bir şey yapamayız dediler.Metro müşteri hizmetleri de zaten çalışmıyor madurum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Bagajı'mı Almadı!

Şikayetçinin Adı: Murat...       Tarihi:  22 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Metro turizmin hakkında şikayetçiyim 22 mart pazar günü ankara'dan kovancılar bilet aldım hareket saati geldiğinde bagajında almadılar ona ayrı ücret ödedim bagaj 30 kilo bile yok koli büyükmüş alamazmış 80 TL istedi bagaj parası gereğini yapin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Yolcu Almadan Kalkan Otobüs!

Şikayetçinin Adı: Muhammed De...       Tarihi:  26 Şubat 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Osmanıyeden ıstanbul harem için bilet kestım arac sabah ıstanbula geldı. Ve ben hangı servısınız hareme gidyor dedğimde kımse benimle ilgilenmedı sadece karsıyı gösterdiler. Ben karsı tarafa gittigmde arac yoktu yanı daha aracdan yenı ındım ıner ınmez arac kalkmıs yolcu almadan benı magdur ettıler. Geregının yapılmasını arz ederim

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Metro Turizm Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.