Media Markt Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Media Markt Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 14

Cevap Sayısı = 0

Media Markt Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı: Hüseyin Ar...       Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba. Media markt tan aldım ve alırken kasko yapmam için ısrar ettiler Ben önce kabul etmedim Kasaya geldim ödeme yaparken kasadaki arkadaşta eğer çocuğa alıyorsanız mutlaka yaptırın vb anlatarak ısrar etti. Bende 8-10 yaşlarındaki kullanacak olan çocuktur; düşürür, yanlış takar vb şeyler yapar diye kasko 269.99 tl verip kasko yaptırdım. Ve hakikaten çocuk düşürdü, şarj yerini bozdu vb şeyler yaptı. Önce servis olarak Kvk ya yönlendirdiler. Kvk sorunları garanti kapsamında değil diye sıfır alırken1100 tl ödediğim tablete 1672 tl tamir ücreti çıkarttı bende yaptırmadım geri aldım kasko yaptırmış olduğum için ve Media Mark a götürdüm İşte bundan sonrası şok ki ne şok. Alırken çocuk kullanacaksa mutlaka kasko yaptırın diyenler çocuğun yaşı10 yaşından küçük 8 diye kasko dışında olduğunu söylediler ve kasko dışı kaldığını söylediler ve tamirin ücretli olacağını söylediler. Ne yapmalıyım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Müşteri Hizmetleri Bi İşe Yaramıyor!

Şikayetçinin Adı: İlhan S...       Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Media markt 1 yıllık antivirüs koruma paketini 09.09.2020 tarihinde aldım. 08.10.2020 tarihinde üyeliğiniz sona erecektir diye ekran görüntüsü ile uyarıldım. Paket fiyatı 199,99 ürün anahtarını vermemişler. Müşteri hizmetleri hiç bir işe yaramıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Yanlış Ürün Verdiler!

Şikayetçinin Adı: Figen Yıl...       Tarihi: 29 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

21.06.2019 tarihinde Media Markt Turkey Ticaret Ltd.Şti. firmasından HP Ink Tank Wireless 415 marka yazıcıyı almış bulunmaktayım. Satış temsilcisine aradığım yazıcı özelliklerini söylememe rağmen bana bu yazıcıyı önermiştir. Yazıcılar hakkında çok bilgim olmadığı için satış temsilcisinin önerileri sonucu bu yazıcıyı aldım. Ofisime getirip kurmak istediğimde ürün ilk ambalajından hatalı çıktı kurulamadı. HP servisine gitti ve sıfır yenisi bana teslim edildi. Ancak bu esnada soruşturmalarım neticesinde bu yazıcının çok ağır yazdığını ve tanklı olduğu için her gün bir kaç çıktı almam gerektiği aksi takdirde yazıcının mürekkep tankının donduğu ve değiştirilmek zorunda olduğu bilgisini HP nin kendi elemanından öğrendim. Media markt satış temsilcisi bana bunları söylemiş olsaydı kesinlikle bu yazıcıyı almazdım. Tam tersi öve öve bir hal oldu temsilci ve bende güvenerek aldım. Öğrendiğim bu bilgi neticesinde bana sıfır teslim edilen bu yazıcıyı hiç açmadan Media Markt Turkey Ticaret Ltd.Şti. ne geri iade etmek istediğimde iade alamayacaklarını söylediler. Bende para iadesi değil ürün değişimi yapmak istediğimi dile getirdim ancak bunu da kabul etmediler. Şimdi HP Ink Tank Wireless 415 marka bu yazıcı hiç açılmamış bir şekilde öylece durmaktadır. Media Markt Turkey Ticaret Ltd.Şti. şirketi satış temsilcisinin beni yanlış ürüne sevk ederek mağdur etmesinden dolayı bu ürünün başka bir ürünle değiştirilmesini talep ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Tuzağına Düşmeyin!

Şikayetçinin Adı: Burhan A...       Tarihi: 20 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Samsung S10 - media markt den aldığım samsung s10 telefon ilk gün yoğun derecede sıcaklık yapmaya başladı. 2. Gün ise sağ uyku tuşu ve ses tuşu çalışmaz oldu. Hemen servise verdim. Samsun ürünün oksitlendiğini söyledi. Ürünün ambalajını dahi açmadım. Bu firmalar insanları erik dışı yöntemlerle aldatmaya Çalışıyor. Eminim bu model de sorun var. Su an hakkı mı hakem heyetinde arıyorum. Aynı tuzağa düşmeyin. Ayrıca telefonun kutusunun gözlerinizin önünde açılmasını talep edin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Yetkili Olarak Artist Çalıştırıyor!

Şikayetçinin Adı: Emre Baba...       Tarihi: 27 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kasaya ve müşteri ilişkilerine tek personel baktığı için oluşan birikme nedeniyle yetkili personel çağırıldı. Gelen kişi yasin bey sorunu çözmek yerine " %60 personelle çalışıyoruz " gibi bir yaklaşımda bulundu. Bunun çözüm olmadığını söyleyen müşterilere karşı hoş olmayan şekilde tavırlar takındı. Gerilen ortama Levent bey diye bir yetkili daha geldi. O da " burada incir çekirdeğini doldurmayacak bir şey var" diyerek ilginç bir yaklaşımda bulundu. "Yetkiliyseniz Sorunu çözün" diyen bir müşteriye "ÇÖZERMİSİNİZ " diyeceksin diye ukalaca bir yaklaşımı var. Yetkili olarak artist çalıştırıyorlar daha ne olsun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Teşhir Ürün Vermeye Çalıştı!

Şikayetçinin Adı: Uğur As...       Tarihi: 9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İnternet sitesinden mause aldım ama aldığım mağazadan teslim al seçeneğini seçtim bana başka model başka renk ve kutusu açılmış teşhir ürünü vermeye çalıştılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Ayıplı Ürün Satışı Yapıyor!

Şikayetçinin Adı: Deniz Fın...       Tarihi:  2 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

28.05.2020 tarihinde https://www.mediamarkt.com.tr (Media Markt) sitesinden satın aldığım GALAXY A71 PRIZMA MAVI cep telefonu bugün (02.06.2020) elime ulaştı. Ürünün kutusunda herhangi bir ezilme yada darbe izi olmadığı için kargo personelinde ürünü teslim aldım. Ancak ürünü kutusundan çıkardığımda telefonun kasasının sol kenar ortasında çatlak olduğunu fark ettim. Konuyla ilgili media Markt müşteri hizmetlerini aradığımda bu konuyla ilgili kargo şirketinden hasar tespit tutanağı almam gerektiği aksi taktirde hiç bir işlem yapılmayacağı bilgisi verildi. Sonrasında kargo şirketi ile görüşmemde bu tutanağın ancak ürün teslimatı sırasında kargo personelinin şahitliği durumunda yapılabileceği bilgisi verildi. Sonuç olarak kutusunda herhangi bir darbe izi olmayan ancak içerisinden kasasında çatlak ile çıkmış bir cep telefonuna dünya kadar para vermiş oldum. Konuyla ilgili gerek Media Markt'ı gerekse Samsung'u tüketici mahkemesine vereceğim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Para Verip Aldığım Hizmetle Mağdurum!

Şikayetçinin Adı: Gökhan Eken...       Tarihi:  12 Mayı 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2016 yılı 20 Mart ayında Media Markt İzmir Balçova şubesinden aldığım Bosch marka aldığım bulaşık makinesi arıza yaptı. Ürünün 3 yıl kendi garantisi 2 yılda para verip Media Markt dan aldığım garantisi devam etmektedir. 2021 yılı mart ayında kadar. İlk başta Bosch servisini aradık ürüne gelip baktılar 500 lira ücret çıkarttılar ürünün uzatılmış garantisi Media Markt dan olduğu için onları arayın dendi. Aradık 15 gün önce servis kaydı oluşturduk. 2 haftadır gelmeyip mağdur edildik. Dün gelip ürünü alıp götürdüler biz size haber vereceğiz diyerek. Bugün arandım ve aldığım cevap ürün perte çıkardık eğer onay verirseniz %40 lik bir ödeme yapacağız. Kabul etmedim Bosch servisi bunu aynı gün içinde ürünümü 500 lira bedelinde yapacaktı. Ben para verip garanti uzattığım Media Markt dan böyle bir cevap alıyorum. O zaman ne anlamı var para verip hizmet alamıyoruz. Böyle bir şeyi kabul etmeyeceğim ve sonuna kadar uğraşacağım mağdur edilişimin. 3 tane aldığım ürün daha var Media Markt İzmir Balçova şubesinden 11 bin lira değerinde onları da iade edeceğim. Bundan sonra da Media Markt dan tek kuruşluk ürün bile almam. Para verip aldığım hizmetle mağdur ediliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Ürünüm Hala Elime Ulaşmadı!

Şikayetçinin Adı: Esma Sa...       Tarihi:  25 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Media Markt'a 13 nisan pazartesi günü laptop bana arızalı geldiği için aynı ürünün yenisiyle değişime gönderdim ve sitesinde 4/5 iş günü içerisinde kargoya teslim edileceği yazdığı halde 10 gün oldu ve her aradığımda bana geri dönüş sağlanacağını söyledikleri halde ürün hala elime ulaşmadı gereğinin yapılmasını talep ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Ürünümü Servis Getirmiyor!

Şikayetçinin Adı: Ahmet Sel...       Tarihi:  22 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Rowenta süpürge media markt  verdik en geç 23 gün içinde servis size kargoyla göndericek dedi 40 gün oldu belki 7 defadır arıyorum oyalıyorlar ürün servistede yok yenisinide vermiyorlar ne yapacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Mağdur Bırakıyor!

Şikayetçinin Adı: Melike Er...       Tarihi:  3 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Media Markt kargosuna telefonumu bıraktım yasal süreç olan 20 iş gününü aştı onarım süresi 02.03.2020 tarihinde telefonumu teslim ettim 03.04.2020 tarihinde telefon kargo ile evime gönderilmiş içindeki evrakta müşteriye teslim edilecek olanda müşteriye teslim edilen tarih 05.03.2020 olarak gözüküyor ama bu tarihte teslim edilmedi bana ve telefonumu onarmadan bana geri göndermişler bir daha hasar kaydı açtırıp tekrar telefonu göndermemi önerdiler yine çok uzun bir süre beklemem gerektiğini belirttiler ama burda benim hatam yok ve gerçekten çok mağdurum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Dolandırıyor!

Şikayetçinin Adı: Murat Han...       Tarihi:  2 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Media Markt ten bir telefon aldım ve orada ekstra kasko yaptırmam için bir saat dil döküyorlar telefon suya düşse kırılırsa çalınır sa yani her türlü zararı karşılıyoruz onarıyoruz diyorlar bende yaptırdım ve telefonum düşüp kırıldığından dolayı firmaya götürdüm ve bana kullanıcı hatası deyip telefonu onarmadılar ama aldığımda bana götür suya koy kır getir yapıyoruz demişlerdi şimdide onarmıyorlar milleti bu şekilde dolandırıyorlar şikayetimi inşallah dikkate alırsınız.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Ürünü Satıyor, Sonra Stok'da Yok Diyor!

Şikayetçinin Adı: Gül Ata...       Tarihi:  28 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

25.03.2020 tarihinde telefon hizmeti uzerinden media marketten Dyson toz torbasız süpürgeyi müşteri hizmetleri tarafından hızlı gönderi olacak sekilde aynı günün aksamında evime teslim edileceği ifade edildiği icin satın aldım.Ayrıca kapıda odeme yapmak istediğimi kendilerinin onceden kapıda odeme yapabilirsiniz demesine rağmen 2.telefonla görüşmemde kredi kartıyla cekim yapalım kapıda odeme kalkmış suan demesiyle malesef bende inanarak kredi kartımdan cekim yaptırdım. Şu an 4.gun ve hala urun elime ulaşmadı. Malesef müşteri hizmetleri urunun stokta olmadigini söylüyor. Stokta olmayan bir ürün nasıl satış yapılıyor insanlara resmen kandırıldım.Bu konuda müşteri hizmetlerinden üst mercilerle görüşme yapmak istedigimi söylememe rağmen kimse muhatap olmuyor ve geri dönüş yapılmıyor.Kesinlikle mağdur durumdayım.Asla tavsiye etmeyeceğim bir siteye sizlerde bu sekilde inanıp urun satın almamanızı belirtmek isterim.Bu konuda yardim beklemekteyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt'den Aldığım Electrolux'un Servisi Beni Mağdur Etti!

Şikayetçinin Adı: Behice Oz...       Tarihi:  28 Şubat 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

16.02.2020 de aydın Media Markt tan Electrolux marka 18.000lik klima aldım. Aldığım yer ürünü hemen teslim etti. Birkaç gün sonra ancak servis gelebildi. Yaklaşık 30m2 olan Amerikan mutfağıma takılacağına söyledim. Servisin cevabı: bu mutfağınız klima için uygun değildir dedi. Klimamın montajını yapmadı... Servis tenuygun olmadığına dair raporunu istedim. Vermedi. Tarafıma hiçbir evrak teslim edilmedi. Konuyu aldığım yeri, servis genel merkezini ve Electrolux Genel Müdürlüğünü telefonla bildirdim. Aydın daki Servisin sahibi Antalya dayamış. 24 şubatta kendisi gelecek tekrar bakacak dendi. Yok. Gelmedi. Genel Müdürlüğün talimatıyla 25 şubat saat 09.00 ila 10.00 arasında gelecekti. Yine yok. Elektrolux ürün satan genel müdürlüğe soruyorum. Servisiniz yoksa, ( evrak üzerinde var. İşlevi yok) neden ürün satıpta bizleri mağdur ediyorsunuz. 16.02.2029 Tarihinden beri ambalajında bekleyen klima ne işe yarayacak. Aydın merkezde bulunan Elektrolux servisini kapından içeri sokmayacağım. Servisiniz servis fişi teslim etmeden mi çalışıyor. Bu servis yoksa size kayıtlı değil mi? Servis tel. 0256 212 90 79 size ait değil mi? Bana mağdur eden servisten .şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Media Markt Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.