Mango Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Mango Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 3

Cevap Sayısı = 0

Mango Aldığım Pantolon Kokuyor!

Şikayetçinin Adı: Ayşe Al...       Tarihi: 22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Mango mağazası aldığım pantolonun kumaşı kokuyor giydiğiniz zaman çevredekileri bile rahatsız ediyor 2 defa incelemeye gitti red geldi tezgahtar hanımın söylemi ürün incelemelerini makinalar yapıyormuş acaba makinalar kokuda alıyor mu bu ne saçmalık 3 aydır pantolon kendilerinde duruyor ve çözüm alamıyorum ayrıca iletişim hayatlarında muhatap yok telefon kapatılıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Mango Pantalon Dördüncü Giymede Yırtıldı!

Şikayetçinin Adı: Şule Ulu...       Tarihi: 27 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Mango kot pantolon aldım.4.giymem ve fermuarının hemen alt kısmında ezilme olmuş pantolonda yırtılmak üzere 3 giymede hangi pantolon yırtılır ve aldığımda paçasında kocaman bir delik vardı hadi boyu kurtarıyor dedim. kestik sıkıntı olmadı ama bu yırtık sıkıntı üstelik fişini  giydim paçasını yaptırdım artık diyerek atmıştım fiş olmadan yardımcı olmanızı ürüne bakmanızı istiyorum ama mağazalar kapalı lütfen yardımcı olunabilecek durum varsa yardımcı olun taksit yaptırdım kredi kartına ordan bile görebilirsiniz yani taksitle pantolon aldımsa bu ürüne ve parasına ihtiyacım vardır. lütfen bana bi cevap verin rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Mango Hem Suçlu Hem Güçlü Defolu Ürün Sattı!

Şikayetçinin Adı: Tuğba Al...       Tarihi: 29 Şubat 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba Ekim 2019 da İstanbul Flyinn Mango mağazanızdan 300 TL'ye yeni sezonda aldığım montunuz hatalı üretim çıktı. Montu giydiğim zaman hangi çantamı takarsam kayış yerleri leke iz yapıyor, yağmurda yağmur lekesi, saatim mont kol ağzına leke yapıyor, parfüm deodorant lekesi gibi birçok leke. Montu kullanma talimatına uygun yıkıyorum, lekelerin yarısı çıkıp yarısı kalıyor. Montu tekrardan giymeye başladığımda tekrardan yeni lekeler oluşuyor. Bariz üretim hatası. Vakit bulup 26.02.2020 çarşamba günü Marmara Park AVM deki Mango mağazanıza gittim. Kasada çalışanlara Montu gösterdim şikayetimi anlattım. İçeriden jule uyar Adında kıyafeti pejmürde bir bayan geldi. Montu inceledi. Kaba bir üslupla fişi verin dedi. Fişimi attığımı ama ödemeyi yaparken 200 TL Nakit 100 TL kredi kartımdan çekim yaptırdığımı söyledim. Bankamı arayıp Ekim ayına ait ekstremi istedim. Mail ile gönderdiler. 100 TL sini oradan hangi tarihte çektirdiğimi ispatlamış oldum. Yani indirimden almadığım yeni sezonun tarihinde aldığım belli oluyor. Jule uyar adındaki bayan asla mangonun ismine yakışmayan bir tavırla yüksek ses tonuyla kaba bir üslupla bunu böyle teste göndermeyeceğini mangonun kabul etmeyeceğini alsalar bile en son indire girmiş haliyle ancak kendi inisiyatifi gibi konuştu. Mağazada müşteriler ve başka çalışan personeller vardı. Yanımda 2 tane arkadaşım vardı. Benimle asla adab-ı muaşeret kurallarına uymayan ses tonu ve davranışlarıyla konuştu tersledi. Bende bu durumu Mango Merkeze bildireceğimi koşulsuz müşteri memnuniyetinin önemini defolu hatalı üretimli ürününün markanın arkasında durması gerektiğini belirttim. Jule uyar adındaki bayan gidin istediğiniz yere şikayet edin umurumda değil dedi. Mağazanızın mutlaka kamera kayıtları vardır. Durumu oradan da inceleyebilirsiniz. Biz mağazadan çıkarken kapının çıkışına yakın bir personeliniz bizden özür diledi. Demek ki bütün çalışanlarınız jule uyar gibi değil. Şimdi size sormak istiyorum yeni sezonda aldığım ürün hatalı defolu çıkıyor. İş saatimde vakit ayırıp mağazanıza gidiyorum. Mağduriyetimi dile getiriyorum çözüm önerisi istiyorum. Asla mangonun ismine vizyonuna yakışmayan bir personelle muhatap bırakılıyorum. Bir sürü şahit önünde rencide ediliyorum. Paramla rezil ediliyorum. Mango olarak bu durumla ilgile bu kişiyle ilgili ne yapmayı düşündüğünüzü lütfen beni arayarak hemen bilgilendirirseniz sevinirim. Sizin mango olarak sessiz kalmanız durumunda kanunen haklarımı ibraz edeceğimi bildiriyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Mango Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.