LG Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

LG Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 4

Cevap Sayısı = 0

LG Televizyon Arızası Devam Ediyor Servis Yardımcı Olmuyor!

Şikayetçinin Adı: Nuri B...       Tarihi: 20 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

LG televizyon haziran ayında izlerken görüntü gitti 5 6 saat sonra yayın geldi daha sonra ileleyen günlerde ayni arza ara ara devam ettti 2 ay önce gün içinde sürekli olmaya başladı servise götürdük 3 yada 4 sun kaldı bi defada orda olmuş arızayı bulamamışlar getirdik yine ayni sekilde devam edince tekrar godurduk bu defada 10 gün kaldı arızayı bulamamışlar arızada olmamış 3 gün önce tekrar getirdik ariza devam ediyor servis bize yardımcı olamıyor lütfen yardim edebilir misiniz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

LG Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı: Erdi K...       Tarihi:  15 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

LG televizyon 49UM71 cihaz dam montaj ayağı çıkmadı müşteri hizmetleri siz kaybetmişsiniz dermiş gibi konuştu tüketici haklarına kadar şikayet edeceğim hatta sosyal medya hesabımdan da paylaşacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

LG Almak Pişmanlıktır!

Şikayetçinin Adı: Erdal K...       Tarihi:  2 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Aldığım 2 adet televizyon nedeniyle yanılıp, LG'nin GR-M652YSX model buzdolabını aldım. 2. Aydan itibaren buzdolabı motorsiklet gibi, traktör gibi ses çıkartarak çalışmaya başladı. İzmir Manav kuyu servisi telefonda; " bu sıcaklarda normal, gelmemize gerek yok" dedi...yazlar geçti kışlar geçti buzdolabının sesi hiç kesilmedi. Geçen hafta İzmir depremini yaşadık ve buzdolabının alt kapağı inoks kaplama zayıf olduğu için uçuşan bardak-tabak çarpınca hasar gördü. Yıllar sonra servislerini yine aradık. Bu sefer Gaziemir'deki ersa servisine ulaştık. Bu arkadaşlarda "bu buzdolabının parçalarının artık üretilmediğini" söyleyerek gitti.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

LG Servisi Sorunumla İlgilenmiyorlar!

Şikayetçinin Adı: Erhan G...       Tarihi:  2 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

3 yıl önce aldığımız LED TV bozuldu ve 3 gündür bir servis alamadık... Servisciler dalga geçer gibi sürekli oyalama içersinde.. Tv bozuk ve kullanılamaz olması bir yana; bir de servis beklemeyle bosa gecen zaman kaybı saygısızlığı!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

LG  Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.