İstanbul Bilişim Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

İstanbul Bilişim Hakkındaki Tüketici Şikayetlerind

Şikayet Sayısı = 71

Cevap Sayısı = 0

İstanbul Bilişim Paranızla Rezil Olmayın!

Şikayetçinin Adı:Taner Ka...       Tarihi: 2 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İSTANBUL BİLİŞİM. 23.05.2020 tarihinde havale yoluyla Samsung m20 telefonu sipariş ettim tedarik süreci 16 hazirandı. 16 Haziran tarihinde tedariğinin 30 Haziran'a erteleneceği. Bugün aradığımda da tedariğinin 6 temmuzda olacağı söylendi. müşteri hizmetlerinden "Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili departmana iletilmiştir Talep ve istekleriniz aktarılmıştır. En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır Ürün tedariği ve kargolanması adına süreç hızlandırılacaktır. Yaşanan aksaklık ve gecikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri müşteri hizmetleri @istanbulbilisim.com" seklinde cevap geldi fakat 4-5 gündür ne arayan var ne soran var. Müşteri hizmetlerini arıyorum ilgili birime bağlayacağız deyip onlarda savsaklıyor, geçiştiriyorlar hiçbir yere bağlanmıyor. Bugün aradığımda da 11 temmuzda gelecek deniyor. Çok ilgisiz bir firma hiçbir şekilde kalite yok kesinlikle kimseye tavsiye etmem paranızla rezil olmayın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Dolandırıyor!

Şikayetçinin Adı:Yasemin Şe...       Tarihi: 25 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul bilişim Mart ayının sonunda Xiomi note 8 cep telefonu sipariş verdim ama 2 ay gelmedi sipariş iptali yaptım ama bir ay geçmesine rağmen hala para iadesi yapılmadı mail ve telefonlara da cevap alamıyorum bir kez açtılar ve ismimi söyleyince yüzüme kapatıldı gerekli işlemlerin yapılmasını rica ediyorum Şimdiden teşekkür ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Ürünüm Bırak Gelmeyi Kargoya Bile Verilmedi!

Şikayetçinin Adı:Mürüvvet Öz...       Tarihi: 18 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul Bilişim Cep telefonu aldım ve ödemesini havale ile yaptım. Günlerdir kargoya bile verilmedi. Müşteri hizmetlerini arıyorum kimseye ulaşamıyorum. Siparişimi iptal edemiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Ürünüm 2 Ay Oldu Gelmedi!

Şikayetçinin Adı:Yasemin Ş...       Tarihi: 24 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

 İstanbul Bilişim Mart ayının sonunda Xiomi note 8 cep telefonu sipariş verdim ama 2 ay gelmedi sipariş iptali yaptım ama bir ay geçmesine rağmen hala para iadesi yapılmadı mail ve telefonlara da cevap alamıyorum bir kez açtılar ve ismimi söyleyince yüzüme kapatıldı gerekli işlemlerin yapılmasını rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Ürünüm Aylar Geçti Gelmedi!

Şikayetçinin Adı:Tuğba Ko...       Tarihi: 22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul Bilisim Firmadan 1/5/2020 tarihinde cep telefonu siparişi verdim 15 gün icinde gönderim yapılacağı bildirilmesine ragmen kargo gönderim tarihini 15/6/2020 olarak bildirdiler adres değişikliği yapmak için arıyorum ancak müşteri temsilcilerine bağlanamıyorsunuz yarim saat bekleyip bağlandığınızda farklı ekibe yönlendiriyoruz diyorlar ve tel cevap veren yok islemin iptalini istedim karta iade yapamıyoruz hesabınıza gönderebiliriz dediler 14 gün sure verdiler aradan 22 gün gecti hala iade yapmadılar firma olarak çok kotu bir calışma sekilleri var.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Keşke Hiç Bulaşmasaydım!

Şikayetçinin Adı:Pınar Yıl...       Tarihi: 15 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Keşke hiç bulaşmasaydım olmaz olsun böyle şirket 3 ay oldu her aradığımda 40 dakika hatta bekletip efendim 10 güne yollayacağız 15 güne yollayacağız özür dileriz diye diye nisandan beri bekliyorum telefona da zam geldi iade etsem geride alamam lanet olsun hiç bulaşmayın böyle yerlere.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Vatandaşları Dolandırıyor!

Şikayetçinin Adı:Ahmet Ka...       Tarihi: 12 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Retro İstanbul bilişim firması 22.04.2020 tarihinde internetten reklamını gördüğüm Samsung LED televizyonu istediğimizde Kredi kartımdan 3.495.77 TL yi çektiler.Ancak bu şikayeti yazdığım bugün 15.06.2020 olmasına rağmen ne televizyonu gönderdiler nede kredi kartımdan çektikleri parayı gönderdiler, defalarca telefonla o firmanın müşteri hizmetleri ile görüşmemize rağmen hep yalan tarihler söyleyip bugüne kadar aldatıp durdular halen paramı iade etmediler daha öncede şikayet yazmıştım söz konu Retro İstanbul bilişim firmasından şikayetçi yım cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunuyorum bu Retro İstanbul bilişim denen firma vatandaşları dolandırıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Ne Zaman Arasam Farklı Tarih Veriyorlar!

Şikayetçinin Adı:Mustafa Dem...       Tarihi: 12 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul bilişim 10 mayısta İstanbul bilişim den buzdolabı siparişi verdim hala kargoya verilmedi ne zaman arasam farklı bir tarih veriyorlar ilk başta 4 haziran denildi sonra 15 haziran oldu şimdi 22 haziran diye söyleniyor tüketici haklarına şikayette bulunacağım hakkımı sonuna kadar savunacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim 7 Bin TL Siparişim Bana Ulaşmadı Mağdurum!

Şikayetçinin Adı:Serap...       Tarihi: 11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul bilişimden aldığım tv tarafıma hala ulaşmadı gibi iletişimede geçilmiyor ulaşamıyorum. 16.04.2020 tarihindi web sayfasından sipariş verdiğim Samsung QE65Q60RA 7.986.24 tl nakit ödeme yaptığım tv tarafıma ulaşılmadı sağlıklı bilgi verecek birilerine ulaşamadığı için para iadesini talep ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Siparişimin Ödemesini Yaptım Sonra Ulaşamadım!!

Şikayetçinin Adı:Serap...       Tarihi: 11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba , 18 Mayısta istanbul bilişimden Dyson V8 Absolut süpürge siparişimi verdim. Ödeme kısmında sorun olduğunu ilettiler kredi kartı değil nakit işlem yaparsam daha hızlı olacağına dair sipariş esnasında müşteri hizmetlerinden 2 kez arandım ödeme yaptım . Bir dahada müşteri hizmetlerine ne mail ne telefonla ulaşamadım. Maillere dönüş yapılmadı. Benden 5 gün önce sipariş veren arkadaşıma tedarikte gecikme var , bilgi verilecek diye ucu açık bir bildirim yapılmış. Benimde 15 gün sipariş sürem doldu. Bu arada site bizden parasını aldığı tedarik edemediği ürünü hala satmaya ve insanlardan para almaya devam ediyor. Burada farklı yorumlarıda okuyunca ürünü alamadığı için siparişi iptal edip parasını 2 aydır alamayan insanların yorumlarınıda gördüm .Ben hukuksal düzeyde haklarımı aramak için şikayetimi yarın yapacağım .Buraya yazmak istememin nedeni başka birilerini daha bu süreçte aynı mağduriyeti yaşamasın . diğer sitelerde daha pahalı evet ama taahhüt edilen sürede gönderiliyor ve bir muhattap buluyorsunuz . diğerlerine verilen yanıt gibi ilgili birime ilettik yanıtını da otomatik yazmalarını beklemiyorum , şikayetimi ilgili yerlere yapacağım . sağlıklı günler

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Siparişim 19 Gün Oldu Hala Gelmedi!

Şikayetçinin Adı:Selim Şe...       Tarihi: 11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul Bilişim adlı şirketin artık dolandırıcı olduğunu düşünmekteyim. Adli makamların bu işe el atması gerekiyor sanıyorum. Dyson Marka elektrikli süpürgenin 3 gün içinde kargoya verileceği söylendiği halde, 19 gün geçti. Parasını havale olarak göndermiştim. Eski ve daha önceden de alışveriş yaptığım bir site olduğu için güvenmiştim. Maile ve telefona cevap vermiyorlar. Bu siteden alışverişi kesmek lazım. Başkalarını uyarmak amacı ile yazıyorum. Ürünün sipariş no DP-2528392 adı ise Dyson V8 şarjlı elektrik süpürgesi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim  Ürünüm Tarafıma Halen Gönderilmedi!

Şikayetçinin Adı:Musa Gül...       Tarihi: 11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

18 Mayıs 2020 tarihinde aldığım DP-2520748 sipariş nolu cep telefonum vadedilen sure dolmasına karşın halen tarafıma teslim edilmemiştir. İptal etmek istedim müşteri hizmetlerinden bir türlü ulaşamadım en kısa zamanda tarafıma dönüş yapılmasını istiyorum yoksa direk mahkemeye vermekten başka çare bırakmayacaksınız bana.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim  Müşteri Hizmetlerine Ulaşamıyoruz!

Şikayetçinin Adı:Tuğba Yıl..       Tarihi: 5 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

istanbul bilişimden internet üzerinden 8 Mart 2020 de samsung a20s cep telefonu sipariş verdim 1 ay boyunca aradım göndermediler bir de saatlerce telefonda bekletip müşteri temsilcisine anca ulaşıyorsunuz ve her gün oyalayıp yalan söylediler. en son 8 nisan 2020 de iade edilmesini talep ettim bu da 1 ay sürmesin dedim kanunlara göre 14 gün içinde dediler. ve bugün 5 haziran yani 2 ay oldu neredeyse 1389 tl hala tarafıma iade edilmedi. her aradığın da gene iade departmanımıza konunun aciliyeti bildirildi en kısa zamanda iade edilecek diyorlar. ben bilmiyordum internette araştırmadan hiç aldım ama sanırım dolandırıcı bir firmaymış.gafil avlanmak istemiyorum 3 aydır mağdurum. müdahale edilmesini kimsenin mağdur olmamasını paranın tarafıma iadesinin gerçekleşmesini istiyorum. 2433383 sipariş numaram teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim  Ürünüm On Beş Gündür Tarafıma Ulaşmadı!

Şikayetçinin Adı:Cengiz Gö...       Tarihi: 9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

26.04 2020 tarihinde İstanbul bilişime yaptığım telefon siparişi 15 iş günü içinde bana ulaşacağına dair söz verilmesine rağmen halen tarafıma ulaşmadığı gibi aynı şirket satışlarına devam etmektedir. Başka mağduriyetlerin önlenmesi için ivedilikle müdahale edilmesini saygılarımla rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim  Ürünüm Gelmedi Para İadem De Olmadı!

Şikayetçinin Adı:Sadet Ça...       Tarihi: 8 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Telefon siparişi verdim ürünüm 1 ayı geçip gelmeyince ,ürün iptal istedim parasını, peşin ödeme yaptım iban no gönderdim 10 gün için de iade edilmesi gerliyken günü çok tan geçmiştir ve hiç bir ödeme şahsıma geri dönmemiştir zorlukla biriktirdiğim param verilmiyor zor durumdayım yardımcı olun lütfen.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim  Üç Aydır Oyalıyor Bizi Gereken Neyse Yapılsın!

Şikayetçinin Adı:Gökhan Ye...       Tarihi: 7 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul bilişim 3 ay önce telefon sipariş ettik 1 ay bekledik. Telefon gelmedi. iptal ettik ama para yatırılmadı sonra aramıza rağmen böyle bir sipariş yok diyorlar. Paranın çekildiğine dair dekont var elimizde gereğinin yapılmasını istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul BilişimPişmanlık Sakın Bir Şey Almayın!

Şikayetçinin Adı:İkbal Kek...       Tarihi: 5 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

DP-2462186 sipariş numaralı siparişim ile ilgili satış sözleşmesinin, alınan malın 30 gün içerisinde teslimi yapılır, maddesi tarafınızca ihlal edilmiştir, en kısa zamanda siparişimin kargoya verin. Konuyla ilgili müşteri hizmetleriniz en geç 5 Haziran günü kargoya verileceği söylendi, ses kaydı mevcuttur. Buradan TRT'ye sesleniyorum İstanbul Bilişim pişmanlıktır, başlıklı bir kamu spotu yayınlamalısınız. Ben İstanbul Bilişim'den satın aldığım paramla rüsva olduğum ürünümü istiyorum onlar ise benden gidip merkezlerinde yaygara çıkarmamı adliyelik karakolluk olmamı istiyorlar, inşallah ben kazanırım da mahkemeyle filan uğraşmayız. İstanbul Bilişim ve Kırk haramiler ekibi sanırım insanların paralarını sokaktan topladığını düşünüyor fakat durum öyle değil, insanların alın terine saygısı olmayan bir firmanın geleceği olamaz, param şu anda risk durumundadır lütfen sizde paranızı riske etmemek için sipariş vermeyin bunlardan.Allah düşmanımı bile bunların eline düşürmesin İstanbul Bilişim pişmanlıktır...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim İnsanları Mağdur Etmekten Vazgeçin!

Şikayetçinin Adı:Nursev Ka...       Tarihi: 2 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

8 Nisan 2020 tarihinde İstanbul Bilişimden Dyson V8 sipariş ettim. Ürün belirtilen zamanda kargoya verilmeyince şirketi aradım, kimse cvp vermeyince mail attım. İnternette firma ile ilgili yüzlerce şikayet görünce aramaya devam ettim bir kez görüşme fırsatım oldu. 18 mayıs da kargolanacak ithalat sıkıntısı var denildi. 18 mayıs da ne gönderim ne de geri dönüş oldu. Facebook da İstanbul bilişim mağdurlarını görünce işin ciddiyeti anlaşılıyor, sorunun ithalat olmadığı yerli ürünleri alanlarında aynı sıkıntı içerisinde olduğunu gördüm. Firmanın iyi niyetli olmadığı olmayan ürünleri hala satmaya devam etmesinden anlaşılmaktadır. Her gün yüzlerce mağdur bu sayılara eklenmekte.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri Telefona Cevap Vermiyor!

Şikayetçinin Adı:Hüseyin Ge...       Tarihi: 20 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul bilişim 02-04-2020 tarihinde yapmış olduğum televizyon siparişim 05-05-2020 tarihine kadar gönderilmediğinden siparişimi iptal ettim paramın iadesini alamıyorum müşteri hizmetleri telefonu cevap vermemekte muhattap bulamıyoruz burdan sizlerin aracılığıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbul Bilişim Şikayetçiyim Paramı İade Etmiyorlar!

Şikayetçinin Adı:Sema Y...       Tarihi: 20 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İstanbul Bilişim web sitesi üzerinden, 07.04.2020 Dyson V10 Absolute model dikey şarjlı süpürge sipariş ettim. 10 gün teslim süresi verilmişti. Ürün gelmedi, aradığımız zaman stoklarda ürün olmadığı, gelecek ürünlerde gecikme olduğu ve 23.04.2020 de teslim edileceği bilgisi verildi. Yine ürün gelmedi. 28 Mayıs dediler, en son 30.04.2020de siparişi iptal ettik, 14 gün içerisinde para iadesi gerçekleşmedi. Aradığımızda, iade ödemeleri sıraya alındığı ancak muhasebe bölümü çalışmadığı için ne gün ödemenin yapılacağının bilgisini veremeyecekleri cevabını aldık. Bu firma dolandırıcıdır, olmayan ürüne sipariş alarak, ne teslimat yapıyorlar ne de para iadesi yapmıyorlar. Bütün yetkili kurumlara teker teker şikayet edeceğim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İstanbulbilisim Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.