İş Bankası Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

İş Bankası hakkındaki tüketici şikay

Şikayet Sayısı = 12

Cevap Sayısı = 0

İş Bankası Hesaptan Ayrı Ayrı Para Çekildi!

Şikayetçinin Adı:Nihat B...       Tarihi: 21 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yıllarca iş bankası ile çalışmaktayım pos cihazı onarım ve bakim adı altında iş bankası iki hesabında ayrı ayrı aynı pos cihazından iki sefer para çekilmektedir bu kabul edilecek bir durum değil acilen çözüm getirip haksız elde ettiğiniz hesabımdan çektiğiniz paraları acilen hesabıma yatırılmasını aksi takdirde kamu oyuna ve tüketici mahkemelerine şikayette bulanacağım bu skandal durumu acilen çözmeniz gerekiyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Hakkımı Bulamıyorum!

Şikayetçinin Adı:Mehmet Ç...       Tarihi: 6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Is bankası onay vermediler devlet sicil yasası çıkardı dilekçemi merkeze taahhütlü yolladım geri dönüş yapılmadı kkb puanım iyi kredi kartı istedim yok kredi talep ettim yok bu nasıl bişeydir devlet kanun çıkarmış hakkımı arıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası 12 Yıllık Kartımdan Üyelik Ücreti Kesildi!

Şikayetçinin Adı:Sinan Ak...       Tarihi: 28 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iş bankasından 12 yıldır kullandığım kredi kartımdan bu yıl üyelik ücreti kesildi. bunca yıllık müşterileri olmama rağmen ve kartıma 2 adet otomatik ödeme tanımlı olmasına rağmen kesilen ücret iadesini yapmadılar, kartımı iptal ettirmek zorunda kaldım. zamanım olmadığından tüketici mahkemesine gidemedim, ilk fırsatta gidip başvuru yapacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Paramı Gasp Ediyor!

Şikayetçinin Adı:Yener Sö...       Tarihi: 12 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

harcama itirazında bulundum ve bana yansıyan ekstre borcumu ödedim ödemediğim zaman faiz işleyeceği bilgisini aldım ve ödemesini yaptım. 2 ay sonra harcama itirazım kabul edildi ve kartıma ücret geri ödendi kartımın borcunu ödediğim için artı para olarak kredi kartımda gözükmekte ve ben bu parayı almak istediğimde ücretli olduğunu ilettiler ve bir sürü kayıt oluşturdular ama tarafıma para ödenmedi şu an benim param artı olarak kartımda duruyor ve banka benim paramı işletiyor bununla ilgili defalarca aramama rağmen kesinlikle ödeme yapılmadı sürekli beklemede kalmamı söylüyorlar bununla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum banka resmen benim paramı gasp ediyor şu an . referans numarası ISBN797501717 -KAYIT NUMARASI 8215714

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Havale Ücreti Kesiyor Para İadem Yapılsın!

Şikayetçinin Adı:Korhan Ulu...       Tarihi: 16 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İş Bankasında Euro hesabı açmıştım. Almanya da bir şirkete sosyal media içeriği için hizmet verdim ve karşılığında 1008 euro ücret ile anlaştım. İş Bankası, yurt dışına hizmet ihracı karşılığı hesabıma yatan 1008 euro üzerinden yaklaşık 18 Euro havale masrafı kesilmiştir. Bunu yapmayan pek çok banka olduğunu biliyorum. Bu masrafın acilen tarafıma iadesini talep ediyorum. Hukuken bankanın bu masrafı kesmeye hakkı olmadığını düşünüyorum. İlgili makamlara gerekli başvurularımı yapmayı düşünüyorum. Bu şekilde iş yapan herkese başka bankalar ile çalışmalarını tavsiye ediyorum. Haksızlıkların olmadığı daha iyi bir dünya dilerim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Kartıma Ücret Geliyor!

Şikayetçinin Adı:Vefa Önder A...       Tarihi: 16 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İş bankası kredi kartıma kart ücreti gelmiş.Ben bir sürü bankayla çalışıyorum kart ücreti ödemiyorum bu neyin nesidir böyle?Yoksa kartı kapatıcam.Ücretin iptal olmasını istiyorum.Hiç bi banka ücret almazken İş bankası neden böyle yapıyor?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Müşterilerinin Değerini Bilmiyor!

Şikayetçinin Adı:Y...       Tarihi: 10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İŞ BANKASININ TİCARİ MÜŞTERİSİYİM .DÜN İŞ BANKASINDAKİ HESABIMA BAĞLI BULUNAN BANKAMATİKTEN KENDİME AİT OLAN PARADAN ÜÇ BİN TL ÇEKMEK İSTEDİM. FAKAT BANA AİT OLAN PARADA BİLE GÜNLÜK ÇEKİM LİMİTİ OLUŞMUŞ BANKA TARAFINDAN BEN DAHA ÖNCELERİ BEŞ BİN TL ÇEKEBİLİRKEN VE DÜN ÇEKİM LİMİTİNİN İKİ BİN TL YE DÜŞÜRÜLMÜŞ OLDUĞUNU GÖRDÜM VE İHTİYACIM OLAN ÜÇ BİN TL ÇEKTİM BAKTIM Kİ GÜNLÜK NAKİT ÇEKİM LİMİT ARTIŞ BEDELİ DİYE BİR ÜCRET VAR BİN LİRA AŞARSAN 15 TL VE NAKİT ÇEKİM ÜCRETİ 0.75 KURUŞ. KOSKOCA İŞ BANKASI BU SALGIN HASTALIK DÖNEMİNİ FIRSATA ÇEVİRMİŞ TÜM BANKALAR NAKİT ÇEKİMİNİ 5 BİN NE ÇIKARMIŞKEN İŞ BANKASI MÜŞTERİYE VE VATANDAŞINA ZORLUK ÇIKARMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIP MÜŞTERİLERİNİ MAĞDUR ETMEKTEDİR. CUMHURİYETÇİ MİLLİYETÇİ VE ATATÜRK ÜN KURDUĞU BU BANKANIN VATANDAŞIN ELİNDEKİ PARAYA GÖZ KOYDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR PARA BENİM HESAP BENİM AMA BUNA BANA VERİRKEN BİLE BENDEN PARA ALIYOR YETMİYOR KART KULLANIM BEDELİ ALIYOR. GEREK GÖRÜLÜR İSE İŞ BANKASI HESAP ÖZETİMİ GÖSTERİRİM YAZIKLAR OLSUN VATADAŞIN CEBİNDEKİ PARAYA GÖZ DİKENLERE VE İŞ BANKASI BANKA MATİKLE RİN DEN PARA ÇEKERKEN LÜTFEN BU BİLGİLERE İYİ BAKIN.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Müşterilerinin Değerini Bilmiyor!

Şikayetçinin Adı:Arif Çe...       Tarihi: 10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İş bankasından yurt içinden Şirketimiz Ortur Turizm'a ait hesabıma gelen paradan 50 euro masraf kesiyor 30 yıllık müşterisi olmamıza rağmen İş bankası fener şubesi Ticari müşteri temsilcimiz Banu hanım Arkadaşlarıyla yaptığı telefon konuşması bittikten sonra yüzüme bakıp istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz dedi herkes sırtını dayamış devlete müşterinin altın olduğu çağda herkesin rahatı sanırım yerinde

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Sürekli Red Cevabı Veriyor!

Şikayetçinin Adı:Ersin Çel...       Tarihi: 2 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank, halk bank, iș bankası, vakıf bank devlet destek kredisi veriyor dedi hiç bir banka destek kredisi vermiyor bana kaç defa başvuru yapmama rağmen red cevabı alıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Sürekli Mesaj Gönderiyorlar!

Şikayetçinin Adı:Nizamettin Doğ...       Tarihi: 19 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ben binevler şubesi olan iş bankasından 25 bin tl kredi kullandığım için kalan kredi tutarı 10bin tl kaldı kovit 19 nedeniyle işsiz kaldım evim kira 3 ay erteleme talebinde bulundum bana On bin liraya on üç bin lira ödeyeceksin dediler gerekli incelemenin yapılmasını arz ve talep ediyorum. Tarafıma bilgi verilmesini rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Sürekli Mesaj Gönderiyorlar!

Şikayetçinin Adı:Nesim Can...       Tarihi: 7 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iş bankası maximum card sms lerinden dolayı cebime sürekli maximum card sms yolluyor maximum card kullanmadığım halde neden sürekli sms mesajı yolluyor şikayetçiyim. ben iş bankası müşterisi değilim iş bankasının hiçbir kartı yok mesaj yollamasınlar cebime şikayetçiyim. iş bankası aş. bu şikayetimi arz ederim saygılarımla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Kartımı Elimden Aldı!

Şikayetçinin Adı:Özcan Tur...       Tarihi: 17 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İş bankası kredi kartının borcu olmadığından gecen ay iptal edilmiş ve beni madur ettiler dolandırıldığım dan dolayı sıkıntılarımı karttan gideriyordum ve üniversite okuyan kızım var simdi isim gücüm yok kartımın açılmasını istiyorum zor günüm de bunu elimden Alan is BANKASI hakkında sikayette bulunuyorum Giresun Şebinkarahisar şubesi orda çalışan İlhami beyin yanına gittim bana hacizim oldunu söyleyip acmadı bundan dolayı bana yardim etmenizi rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası İle Asla Çalışılmaz!

Şikayetçinin Adı:Kübra Sev...       Tarihi: 11 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yıllardır kullandığım iş bankasına ait kullandığım kredi kartımın kredi kartı yıllık kullanım ücreti yoktu. Son kullanma tarihi bittikten sonra banka tarafından kartım güncellendi ancak aynı özellikte olmayan kart gönderilmiş. 2 kere bu ücretin iptal edilme talebinde bulundum reddedildi ve bir hanımefendi aradı. İptal edemeyeceklerini, istersem yıllık kullanım ücreti alınmayan kartlarında olduğunu belirtti. Bankanın daha önce kullandığım kartın özelliklerinde olmayan bir kartı göndermesi bankanın problemi değil mi dediğimde haklı olduğumu kartı iptal etsem bile ücretin geri yatırılmayacağını söyledi. Üzerine birde akıl verdi 1 yıl kullanın öyle iptal edin isterseniz diye. Telefonu kapatırken istemediğimi ve iptal ettireceğimi söyledim. Bu konuyla ilgili sizinle tekrar iletişime geçilecek eğer isterseniz kartınız iptal edilecektir dendi. Kartımın ileriye dönük taksit borçlarını ödeyerek kapatmaya hazır hale getirdim ve bir miktar fazla ücret yatırdığımı fark ettim. Banka tarafından aranmadığım için çok önemsemedim o tutarı kullanır kapatırım diye. Şu an görüyorum ki kartım bloke edilmiş. Son onayım alınmadan kredi kartım nasıl iptal edilebilir? Kredi kartı yıllık ücreti için İş bankasının sergilediği bu tutum korkunç. Asla ve asla İş bankası ile çalışmayın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Promosyon Alamıyorum!

Şikayetçinin Adı:Mehmet Ö...       Tarihi: 3 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

16 Mart 2020 de emekli maaşımı iş bankasından almak için sözleşme yaptım. Nisanda aldığım 3aylık maaşım yine eski bankama yatırılmış olduğu için promosyon alamayorum . İçinde yaşadığımız durumdan dolayı banka müşteri temsilcileri ile de irtibat kuramıyorum.promosyon alabilmem için tekrar eski bankamamı dönmem gerekiyor.aydınlatırsanız memnun olurum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

İş Bankası Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.