Hepsiburada.com Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Hepsiburada.com Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 69

Cevap Sayısı = 0

Hepsiburada.com Para İademi Hala Alamadım!

Şikayetçinin Adı: Aladdin A...     Tarihi: 24 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada.com dan Nisan ayında yaptığım alışverişin iadesini başlattığım halde halen altı ay geçmesine rağmen para iademi alamadım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Aldığım Ürün Kötü Çıktı!

Şikayetçinin Adı: Hacı Osman B...     Tarihi: 21 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada

Aldığım ürün sakat çıktı geri bildirim yaptım. Her gün kontrol ettim bildiriminiz alınmıştır diye mesaj çıktı hiç bir dönüş olmadı zaman geçti diye şimdi bilgide vermiyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Mağduriyetimi Gidermedi!

Şikayetçinin Adı: Melek A...     Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada firmasından tefal marka kettle aldım. Satıcı Hepsiburada idi. Ürünü kullanır kullanmaz çok yüksek sesle çalıştığına şahit oldum. Servis için talep oluşturdum fakat servis hizmeti değil iade işlemi gerçekleştirilmiş. Mağduriyetim giderilmedi ayrıca talebim de bu yönde değildi. Bir daha kesinlikle bu firmadan alışveriş yapmayacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Ürünüm Hala Gelmedi!

Şikayetçinin Adı: Banu D...     Tarihi: 13 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

1 Ekim tarihinde hepsiburada.com uzerinden Eragon Market adli satıcıdan şarjlı mop sipariş verdim. Siparişin 2 Ekim tarihinde kargolandığına dair bilgi var ancak sipariş 13.10 tarihi itibariyle hala elime ulaşmadı. Kredi kartımdan ücret alınmış olmasina ragmen!!! 09.10 tarihinde hepsiburada.com'u arayıp siparişimi iptal ederek ücret iadesi yapmaları talebinde bulundum. Onlar ise urunun gönderimi icin gerekli islemleri başlattık, iki is günü içerisinde urun kargoya verilmez ise iptal işlemini gerçekleştireceklerini yazmışlar. Bugun, 13.10.2020, yeniden iptal icin aradığımda gelen mailde yine ayni mesaj vardi. Bu kadar büyük bir siteyi bile karşımda muhattap olarak alamıyor ken paramin iadesini ne sekilde alacağımı bilemiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Ürünü Garanti Dışında Olarak Değerlendiriyor!

Şikayetçinin Adı: Savaş K...     Tarihi: 12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada. Com Satın aldığım urun orijinal kartuşları alınıp tıpalı bir kartuş diye bir şey icat edilmiş. Canon bu kartuş sistemini garanti dışında kalan bir durum olarak değerlendiriyor. Ayrıca satici bu kartuşları  alıp tarafımıza garanti dışında bir kartuş sistemi göndermiştir. Üründe renkli kartuş yok. iki adet siyah kartuş geldi. Hepsi burada müşteri hizmetleri defalarca aradım. Sonuç alamadım. Satılan urunun arkasında değiller.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Hakkımı Helal Etmiyorum!

Şikayetçinin Adı: Ozan B...     Tarihi: 8 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada eylül 11 de 2020 klozet aldım ceva lojistikle sipariş no 930501438 nolu kargo firması ürünü kapının önüne bırakıp gitmiş beni. Aradılar kargonuzu bırakıyoruz diye bende geliyorum dedim onlar bırakıp gitmiş beklememişler beni kutuyu bi açtım klozet kırık hepsi buradayı aradım merak etmeyin bizim güvencemiz altındasınız dediler suan ayın ekim 8 oldu hala iade yapılmadı hepsi burada ya paramı helal etmiyorum bir dahada ben ve tanıdıklarıma bu siteden uzak durmasını tavsiye edicem n11 gitti gidiyor melekmiş bu sitenin yanında.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Kargom Hem Geç Geldi Hem Yanlış Ürün Geldi!

Şikayetçinin Adı: Aydın A...     Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada, İlk önce kargo teslim süresi gecikti. Bunu geçtim aldığım ürün yerine çok başka bir ürün geldi. İade etmek istedim kargo elemanına. "İade isteği yapılacak. Şimdi alamam" dedi. İade talebi yapıyorum. Kargo şirketi "Bu hafta gelemeyiz, alamayız" diyor. Ben pandemi döneminde risk grubundaki bir tüketici olarak otobüse binip iade yapmak zorunda mıyım? Neden sizin yaptığınız hata yüzünden mağdur ediliyor ve otobüse binerek riske maruz bırakılıyorum?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Sorunumun Çözüme Ulaşmasını İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: Gökçe V...     Tarihi: 5 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

hepsiburada.com 18.08.2020 tarihinde firmadan QCY t-5 kulaklık almış bulunmaktayım. Ürün tarafıma bozuk bir şekilde gönderildi ve aynı gün içerisinde iade talebinde bulundum . Ürün hepsi jet ile tarafımdan iade olarak alındı fakat daha sonra tarafıma bozuk olan ürün tekrar gönderildi . Ürünü kendim satıcı firmaya iade etmem gerektiği söylendi bu nasıl bir saçmalıksa ... Ürün bir şekilde hepsi buradaya iade edildi ve tarafıma para iadesi yapılmasını istedim defalarca müşteri hizmetlerini arayıp kayıt açtırdım defalarca tarafıma dönüş yapılacağı bilgisi verildi ama durum hala çözülemedi lanet olsun dedirtti sonuna kadar pişmanlık duyuyorum para iadesi için açılan kaydın en son 28.09.2020 tarihine kadar sonuçlanacağı bilgisi verildi fakat bu tarihe kadar tarafıma bir ödeme gerçekleşmedi lanet olsun böyle bir firmaya kesinlikle işleyiş berbat müşteri memnuniyeti 0 param gasp edildi ve salak yerine koyuyorlar insanı ... Sorunumun çözüme ulaşmasını temenni ediyorum bir daha kesinlikle hepsi buradadan işlem yapmayacağım ve çevremdeki insanlara da yaptırmayacağım başkaları mağdur olmasın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Ucuz Kargo Firmasıyla Çalışıyor!

Şikayetçinin Adı: Özgür Ş...     Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada dan ne zaman bir şey alsam ucuz kargo firmaları ile çalışıp kargoları zamanın da teslim edemiyorlar. Sorunlarımız çözülmüyor karşımızda muhattap yok. En kötü internet alış veriş firması

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Müşteriyi Madur Eden Bir Firma!

Şikayetçinin Adı: Burcu O...     Tarihi: 2 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

​Hepsi burada’ dan haziran ayında elektrikli scooter aldık ürün teknofonik mağazam dan bize arızalı geldi.hepsi burada sattığı hiçbir ürünün arkasında durmuyor ve konuşma üslubuna bile sahip olmayan satıcılarla bizi muhattap ediyor.her aradığımda şikayetiniz kayda alınmıştır size dönüş yapılacaktır deyip hiçbir şekilde dönüş yapılmıyor.tam 3 ay scooter dan haber alamadık en sonunda kendi çabalarımla servisin numarasına ulaşıp ürünü geri teslim aldım.defalarca şikayet kaydı açıp hiç bir şey yapmayan hepsi burada sadece komisyon almakla yükümlü.paranızla mağdur olmak istemiyorsanız hepsi buradadan alışveriş yapmayın orada satış yapan teknofonik mağazamdan uzak durun yoksa sahibi olan beyfendiden ağzınızın payını fazlasıyla alırsınız. üslup ve ticaret bilmeyen insanlardan komisyon almak uğruna müşterisini madur eden bir firma.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Şiddetle Kınıyorum!

Şikayetçinin Adı: Esra Yıl...     Tarihi:24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yasemin Toys / Hepsiburada üzerinden verdiğim vardem marka oyuncak siparişinin prestij markalı birebir çakmasını gönderdiler. Aradığımda ikisi de aynı fabrikada üretiliyor diye savundular. Ürünün kalitesiz olması ve aynı sitede aynı görselle vardem olanın 70, prestij olanın 30lira olması haricinde bir sorun yok. ticari etiğin hiçe sayıldığı ve müşterinin aptal yerine konduğu bu durumu şiddetle kınıyorum. Maalesef kınama ile kalıyorum çünkü iade koşulları yine müşteriyi mağdur edecek şekilde (ürünü kargoya götürmek, vs) tasarlandığı için pandemi sürecinde bunu yapamıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Ürün İadesi Almıyor!

Şikayetçinin Adı: Mustafa T...     Tarihi:11 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada da bir tane hava nemlendirici aldım 2500 TL verdim fakat sonra iade ettim. Satıcı bu kargosu almadı ve bana geri döndü, şimdi hepsiburada müşteri hizmetleri aradım yeni iade kodu istedim onlar söylediler 3 gün sonra gelecek çünkü şimdi sistemde bir sorun var. Onlar hiç bilmiyorlar ne oluyor kim ne satıyor, yardımcı olmuyorlar, bir hafta oldu ve hala iade parası yoktur. Alıcıya aradım söylemişti bana eğer iade koşusu alıcaksınız ve geri göndereceksiniz ben iade kabul edeyeceğim. Neden iade kodu için 3 gün beklemek zorundayım? Eğer iade kodu alamam ve ürünü geri gönderemem 2500 TL çöpe mi gidecek?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Yanlış Ürün Gönderiyor!

Şikayetçinin Adı: Hüseyin Ö...       Tarihi:14 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburadadan 22mayıs 2020 tarihinde 726801173 takip numarası ile lenova marka laptop siparişi verdim dört gün sonra acer marka bilgisayar çıktı kargodan anında iletişime geçerek geri iade ettik ve doğru ürünü geri gönderilmesini istedik uzun müşteri hizmetlerini ,mesaj, Whatsapp görüşmelerinden sonra iki sefer doğru ürünün kargo yetkilisine teslim edildiği mesajı geldi fakat kargo takip numarası vermediler kargoya gittik müşteri hizmetlerini aradık böyle bir kargo olmadığını söylediler tekrar defalarca aramamıza rağmen bugün itibarıyla 52 gün geçmesine rağmen ortada ne bilgisayar nede para iadesi var.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Ürünüm Evime Teslim Edilmiyor!

Şikayetçinin Adı: İlknur Ba...       Tarihi: 8 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsi buradan sipariş ettiğim ürün evime teslim edilmiyor. Halbuki buradan sipariş edilen ürünler eve teslim edilmesi zorunludur.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Gelen Ürün Patlak Geldi!

Şikayetçinin Adı: Fadil Er...       Tarihi: 19 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada 412 745 *** numaralı siparişim için kargo şirketi aradı ürününüz patlak geldi iade edin dedi bende iade kodu alıp verdim iade ettim yalnız iadem kabul edilmedi ürünü elime bile almadım kötü paketlemenin faturası müşteriye kesilemez iade ücretimi talep ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Çok Mağdur Duruma Soktu!

Şikayetçinin Adı: Cengiz D...       Tarihi: 19 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsi burada Aptamil prosneo1 2kutu sipariş verdim sürat kargoya verildi 15 haziran teslim tarihi yazıyor 13 hazirandan beri bursa aktarmada gözüküyor kargom 5 gün geçti hala kargon gelmedi ya ben bebek maması siparişi verdim bebeğim yiyecek maması kalmadı her yerde bulunmayan mama çok mağdur durumdayım parayı bi tıkda almasını biliyorsanız çözümü bulun yada geri verin kardeşim paramı insanları mağdur etmeye hakkiniz yok sürat kargomu lanet olsun 5 gündür arıyorum açan yok müşteri hizmetlerini arıyorum tam 50 dakika bekliyor bağlanılmıyor ben şahsım adına kime hakkım geçiyorsa haram olsun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Ürünümü Hala Teslim Edilmedi!

Şikayetçinin Adı: Tezcan Ş...       Tarihi: 22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsiburada 15 inde aldığım urunu ptt kargo hala teslim etmedi ne zaman edeceğide meçhul rezalet bir kargo rezalet bir çözüm merkezi tebrikler size...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Doğru Düzgün İlgilenmiyor!

Şikayetçinin Adı: Pınar...       Tarihi: 19 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hepsi buradadan hepsi Home marka bir TV ünitesi aldım 1.5 aydır elime ulaşmadı horoz lojistik le gelecekti fakat horoz lojistik üretici firmanın suçu bizim depomuzda yok diyor hepsi burada yı aradığımda bizle alakası yok inceliyoruz diyor pandemidir dedim gecikmeler olabilir dedim ama kimse doğru düzgün ilgilenmiyor hepsinden şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Fiyat Değişimden Dolayı Ürünü Göndermiyor!

Şikayetçinin Adı: Murat Ka...       Tarihi: 15 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

3 haziranda ürün aldım.satıcıda ürün olduğu halde sanırım fiyat değişiminden dolayı inatla yollamıyor.hepsiburadada yapay zeka sistemiyle gayet ilgisiz ve çözüme odaklı değil.anlamsız yere bilgi verilmeden bekliyoruz.iptal işlemide yapamıyoruz fatura kesilmiş ayağına.biran önce çözülmesini istiyorum.sipariş no:482 368 984 (3 haziran2020 tarihinde).

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Çalıştığı Kargo Şirketini Değiştirsin!

Şikayetçinin Adı: Fulya Ar...       Tarihi: 17 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

hepsi burada dan aldığım bir ürün ne yazıkki yurtiçi kargoya verilmiş kurye tarafından arandım ve çalışıyor olduğum için yalnızca bir dakika sonra geri dönüş yapabildim telefonlarım açılmadı yaklaşık 5 kez aradım sonrasında adresinizde bulamadık kargonuz şubededir diye mesaj aldım fakat evdekiler hiç bir şekilde zile vs basılmadığını ve sokağa yurtiçi kargo aracı girmediğini belirtti. sonrasında müşteri hizmetlerini aradım o da aynı şekilde elemanını koruyor ve müşteriye yardımcı olma taraftarı değil asla çözüm üretemeyip bir özür bile dilemediler. gerçekten artık bu kargo firmasının özensiz iş yapması insanları mağdur etmesi sinirimi bozuyor umarım yetkililer bu duruma bir çare bulur..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Çalıştığı Kargo Şirketini Değiştirsin!

Şikayetçinin Adı: Fulya Ar...       Tarihi: 17 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

hepsi burada dan aldığım bir ürün ne yazıkki yurtiçi kargoya verilmiş kurye tarafından arandım ve çalışıyor olduğum için yalnızca bir dakika sonra geri dönüş yapabildim telefonlarım açılmadı yaklaşık 5 kez aradım sonrasında adresinizde bulamadık kargonuz şubededir diye mesaj aldım fakat evdekiler hiç bir şekilde zile vs basılmadığını ve sokağa yurtiçi kargo aracı girmediğini belirtti. sonrasında müşteri hizmetlerini aradım o da aynı şekilde elemanını koruyor ve müşteriye yardımcı olma taraftarı değil asla çözüm üretemeyip bir özür bile dilemediler. gerçekten artık bu kargo firmasının özensiz iş yapması insanları mağdur etmesi sinirimi bozuyor umarım yetkililer bu duruma bir çare bulur..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Hepsiburada.com Hakkındaki Tüketici Şikayetleri Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.