Gittigidiyor Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Gittigidiyor Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 27

Cevap Sayısı = 0

 

Gittigidiyor Hediye Çeki Veriyor Hem'de Kullandırmıyorlar!!

Şikayetçinin Adı:Özer Ö...       Tarihi: 28 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyor aldığım ürünü satıcı iade almıyor diye aradığımda müşteri temsilcisi işte size mağduriyetinizi giderelim deyip sonra hediye çeki verip müşteri temsilcisine ne zamana kadar kullanılacak dediğimde istediğin zaman kullan diyorlar ondan sonra aradan üç ay geçmiş diye hem iade yapmıyorlar hemde mağdur ediyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Benle Muhattap Olan Yok!!

Şikayetçinin Adı:Kutbettin Ş...       Tarihi: 15 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gittigidiyor şirketi 05.10.2020 tarihinde vermiş olduğum sipariş ödemesinde peşin yaptım üründe gelmedi muhattap olanda yok şikayetçiyim gereğinin yapılmasını arz eder sonucun tarafıma bildirilmesini arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Koli Sağlam Ürün Kırık Geldi!!

Şikayetçinin Adı:Hulisi Me...       Tarihi: 26 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyor sitesinden firma adı ucuzcu market. Ürün bana geldiğinde evde yoktum komşuya bırakmış. Ürünü geldiği gün açtım koli sağlam ama ürün kırık ve çizikti. Firma sahibi ben ürünü saglam gönderdim diyor kargocuyu suçluyor. Aras kargo paketlemede sıkıntı yoktu diyor firma da sorun diyor. Ürünü iade koduyla geri gönderdim ama firma sahibi desisi yüksek diye tekrar geri göndercem deyip ürünü kabul etmiyor. Paramı geri vermiyor ne yapmalıyım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Şikayetçiyim !!

Şikayetçinin Adı:Arzu Banu G...       Tarihi: 26 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

gittigidiyor.com da bequemeretr isimli satıcı mantar tabanlı terlik sipariş verdim, geldi denedim, olmadı ve ertesi gün iade kargo gönderdim... bana atılan mesaj: 25 Haziran 2020 10:34 Sbana kargoyu getiren YURTİÇİ kargo şirketiydi ama ne yazık ki iademi ücretsiz kabul etmedi ve 11,71 TL gönderi ücreti aldı - bilginize bequemeretr 25 Haziran 2020 19:18 BMerhaba İadelerde ücretsiz kargo gönderimi yapabilmeniz için Gittigidiyor üzerinden iade kaydı oluşturmanız gerekmektedir. İade sebebi ile ilgili bilgi paylaşmanız sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için oldukça değerlidir Bequemere ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz Sağlıklı yarınlar diliyoruz M/H25 Haziran 2020 19:51 S sanırım söylediklerinizi yaptım ayrıca kodu da yazdım - bilginize bequemeretr25 Haziran 2020 20:29B Teşekkür ediyoruz İyi akşamlar bequemeretr26 Haziran 2020 17:53 BMerhaba Arzu Hanım, Ürününüz yurtiçi kargo ile tarafımıza ulaştı. Mantar taban üzerinde kullanımdan kaynaklı ayak parmak izleri oluştuğu için ürün tekrar satılabilme özelliğini kaybetmiştir. Bu sebeple iade talebinizi üzülerek red etmek zorundayız Ürün yurtiçi kargo ile tekrar gönderilecektir Bequemere ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz Sağlıklı yarınlar diliyoruz Bu satıcı dolandırıcı !!! Tüketici hakem heyetine ve Gittigidiyor a şikayette bulundum... Bu satıcıdan alışveriş edip başınızı bakmayın...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Ürünler Gönderilmiyorsa Neden Kampanya Var !!

Şikayetçinin Adı:Halime E...       Tarihi: 14 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyor sitesinden rakle bardak sipariş verdim yaklaşık 1 ay gibi sürede gelmedi ve para iadesi sağlandı ve çoğu kişiye gönderilme di bu ürünler gönderilmeyecek ürün için neden kampanya yapılıyor neden insanların zamanı alınıyor mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Ürünüm Yarım Geldi Ve Mağdur Edildim!!

Şikayetçinin Adı:Ülker Ko...       Tarihi: 14 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

12 Mayıs'ta gittigidiyor sitesinden 2 arkadaşıma hediye etmek üzere toplam bedeli 1194 lira olan 2 adet fön fırçası (649 lira tanesi) aldım. Ürün 4-5 gün sonra 1 adet teslim edildi ve o günden beri uğraşıyorum. telefon veya canlı destekle siteye ulaşabildiğimde satıcıyla konuştuk, bugün, yarın, haftaya gönderecek vs diye oyalandım, ancak çözüme ulaşmadı. Ürünü iade sürecine aldırıp geri gönderdim ancak satıcı ürünü şimdi 200 lira farkla 849 liraya sayfasında satıyor, yani mağduriyetim giderilmediği gibi arkadaşlarıma rezil oldum, üstelik satıcı bu konudan hiç zarar görmediği gibi arada 200 lira da kazanmış oldu. Gitti gidiyor felaket bir site, çözümsüz, yaptırımsız, başka kişiler mağdur olmasın istiyorum, ben kendi adıma bir daha o siteden hiç bir şekilde alışveriş yapmam (ki internet alışverişi yalnızca bu dönemde değil, hep kullandığım bir yöntemdir).

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Ürünleri Kırık Ve Yanlış Gönderdi!!

Şikayetçinin Adı:Hilal Ak...       Tarihi: 15 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyor sitesinden almış olduğum ürünler kırık ve yanlış ürün vermiş olduğum paraya kıyasla basit bir ürün geldi iade işlemini gerçekleştiremiyorum. Müşteri hizmetlerine bağlandım ve bana bilerek ürünü onaylayıp iade işleminin iptaline sebeb oldu görüşmeler kayıt altındaysa madem çıkartılsın ben şikayetçiyim dönüş yapacaklarını söylüyorlar dönüş yapmıyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Sürekli Sıkıntı!!

Şikayetçinin Adı:Barış Al...       Tarihi: 10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyor sitesinden 5.ayın 23 ünde app store kulllanıcı adı ile satış yapan merdiven altı ürün temincisi olduğunu tahmin ettigim şahısın ne bir mağaza adı var nede gerçek kendi ismi var.bu app store kullanıcı adı ile gitti gidiyordan satış yaban şahıstan 339 TL ye bitki LED lambası siparişi verdim gitti gidiyor sitesi üzerinden. Sipariş vermeden önce bilgi amaçlı attığım mesaja birçok kez cvp aldım. Ondan sonra satışı gercekleştirdim. 9 gün geçmesine rağmen kargom gelmeyince satıcıya mesajlar atmaya başladım fakat hiçbir mesajıma yanıt alamadım. Arkası 6.ayin 8inde sabah saatlerinde GittiGidiyor müşteri hizmetlerini arayıp durumu izah eddim ivedi bir şekilde para iadesini tarafıma iletilmesini istedim not düşüldüğü söylenildi konu ile alakalı olacaklarını belirttiler. Fakat satıcının pişkinliğini bu seferde merdiven altı satıcılara destek olan gitti gidiyor sitesi aldı. 3gündürde para iadeniz gerçekleşmedi ve hala ne kadar bekletileceğimiz belli degilmiş.benim gibi birçok vaka sayısı olduğunu söylüyorlar bana.bende onlar gibi sıradaymışım. Durumun vahametini anlayabiliyor musunuz. Gitti gidiyor gibi birçok aracı site var n11, hepsi burada, çicek sepeti vs.hepsinden 10larca alışverişim oluyor ay içerisinde hiçbirinden böyle bir sorun yaşamadım. gitti gidiyor hep böyle sıkıntılı bilginiz olsun ona göre değerlendirin. saygı ve ile kalın sağlıcakla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Sehpa Aldım Ne Ürün Geldi Ne Param İade!!

Şikayetçinin Adı:Şentürk K...       Tarihi: 9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Giti gidiyordan spor sehpası almak istedim ne sehpalı gönderdiler nede paramı gönderiler bir buçuk ay oldu ne kadar mesaj yazdıysam cevap vermediler tam 409 tl paramı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Kanuni İşlem Başlatacağım!!

Şikayetçinin Adı:Nihat İp...       Tarihi: 4 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhabalar, 02.06.2020 tarihinde öğleden önce gitti gidiyor sitesinden scoter siparişi verdim Aynı gün kargo olarak görünen ürünün kargosu yapılmadı.Tedarikçiye site üzerinden mesaj attığımda geri dönmedi Site müşteri hizmetlerinden aldığım telefon numarasını aradığımdada açmadı.Telefona mesaj gönderdiğimde hukuki haklarım çerçevesinde mahkemeye vereceğimi ilettim(Tedarikçiye).Çok abes bir şekilde ver elimde olmayan bir ürünü gönderemem şeklinde geri dönüş yaptı. Soruyorum; Gitti gidiyor olarak tedarikçinin elinde olmayan bir ürünün satışını nasıl yapıyorsunuz. Sayfanızda belitilen kargo gönderme süresine neden uyulmuyor ve müşteri kandırılıyor Tedarikçiniz nasıl bu kadar rahat bir şekilde olmayan ürünü sayfaya yerleştiriyor ve haksız ken haklı bir görüntü ile geri dönüş yapıyor. Tedarikçi tarafından ürünün iadesinin yapılması istendi fakat tüketici olarak haklı olduğum bu konuda mücadelemi sürdüreceği ayrıca kanuni işlem başlatacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Ürün İade Ücretini 3 Aydır Yatırmadı!!

Şikayetçinin Adı:Fatih Dik...       Tarihi: 27 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gittigidiyor’dan ürün iade ettim 3 aydır 498 TL parami yatırmadılar biz yatırdık diyorlar banka yok yatmadı diyor arada bıraktılar beni.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Siparişim İptal Olmasına Rağmen Ücret İade Edilmedi!

Şikayetçinin Adı:Ece Nur Bay...       Tarihi: 6 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

13/04/2020 tarihinde Gittigidiyor'dan aldığımız siparişinizin iptal olmasına rağmen ücretimiz iade edilmemiştir.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Telefon Aldım Kapanıyor Sürekli Ulaşamıyorum!

Şikayetçinin Adı:Süleyman Alp...       Tarihi: 1 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyor dan samsung j7 telefon aldım 15 nisanda kendi kendine kapanıyor bana müşteri hizmetleri siz arayın satıcının numarasını görüşün aradım ulaşamadım diyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Ürünüm Özensiz Şekilde Paketlenmiş!

Şikayetçinin Adı:Mikail S...       Tarihi: 29 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

ada bebe gitti gidiyordan aldım bebek malzemelerim özensiz bir şekilde paketlenmiş ve firma ilgi alakası yoktur peşin aldım çocuk beşik takımını Mavi istediniz halde ayrı ayrı renk göndermişlerdir bu ilgisizliğe çözüm bulmasını istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor İnsanların Haklarını Hiçe Sayıyorlar!

Şikayetçinin Adı:Nuray Dön...       Tarihi: 25 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gıttı gıdıyor alışveriş sitesi Aldığım bir kaç üründen bir tanesi satıcı ıle alakalı sorunlu çıktı ürünü tekrar gönderdim. Günlerce uğraşıp zamanımı çaldılar sonunda bana hediye puan tanımladıklarını ve kusurlu ürünü de kabul etmemi söylediler ne ürün elime tekrar geçti nede tanımladıkları hediye puanı kullanıp alışveriş yapabiliyorum fazla bir miktar değil ama ınsanların haklarını hiçe sayarlarsa bunu kimse göz ardı etmez.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Aldığım Tv Arızalı Çıktı!

Şikayetçinin Adı:Murat Tur...       Tarihi: 24 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

GittiGidiyor/ Gitti Gidiyordan 124 ekran tv aldım.Servis kurulum yaptı Ürün arızalı çıktı.Servis rapor tuttu.Raporla birlikte iade ettim ürün ellerine ulaştı ancak satan firma iade onayını 1 aydır yapmıyor ve gitti gidiyorda paramı iade etmiyor.1 aydır müşteri hizmetlerini 30 kere aradım çözümde üretmiyor mağdur oldum.Kartın taksidini bile ödedim.Bin pişman oldum aldığıma.Son olarakta tüketici mahkemesine başvurdum bakalım inşallah onlar çözer paramı geri alabilirim.Bu dolandırıcılık değilde nedir.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Sipariş Verdiğim Ürün Kapanmış!

Şikayetçinin Adı:Mustafa Sö...       Tarihi:  19 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyordan GoldMaster traş makina siparişi verdim ürüne ulaşmak istediğimde ürün kapanmıştır yazıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Kargo Gelmedi Ücretide Yatırmadılar !

Şikayetçinin Adı:Yeliz Kork...       Tarihi:  17 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyor akdeniz kuluçka 365 tl tuttu kargo bir türlü gelmedi geri gitti 30 mart ürün gelmeden geri aldılar ve ücret kartıma 30 mart tn beri geri yatırmadılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Param Yattığı Halde Yatmadı Diyor  !

Şikayetçinin Adı:Mustafa K...       Tarihi:  12 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

08.04.2020 tarihinde gitti gidiyor sitesinden 195 tl değerinde bi alışveriş yaptım ücret banka hesabımdan kesildi lakin satış işlemi gercekleşmedi ben bu durumu siteye bildirdim sizin paraniz bizde değil bankanızla görüşün dediler bankayla görüştüm banka paranın gitti gidiyor sitesine aktarıldığını söyleyip provizyon numarası bana verdiler ben bu numarayı gitti gidiyor sitesine bildirdiğim halde bana bi geri dönüş yapmadılar ücretimide iade etmediler bu bu konu hakkımda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gittigidiyor Rezalet  !

Şikayetçinin Adı:Veysel Sez...       Tarihi:  13 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gitti gidiyor firmasından ayın 3 nde siparişim var ama ürünüm hala kargoya verilmedi bugüne kadar 5 defa aradım ama çözüm yok. Firma gitti gidiyoru takmıyor bile ve ürünü aldığım firma hala ürünü aynı koşullar da atmaya devam ediyor sonuç olarak rezalet bir site müşteriden çok firmayı koruyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Gitti Gidiyor Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.