Garanti Bankası Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Garanti Bankası Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 27

Cevap Sayısı = 0

Garanti Bankası Yıllık Kart Ücreti İstiyorlar!

Şikayetçinin Adı: Döne H...       Tarihi: 21 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Garanti bonus kartım var 5200 tl limitli kartı aktif kullanıyorum fakat 141. 50 tl kart ücreti yansıtmış karta düzenli ödeme zaten yapıyorum her şeye faiz ödüyoruz birde üzerine kart aidatı ödüyoruz bunun kadar saçma bişey olabilir mi ya soruyorum size.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Aramalarıma Cevap Vermiyor!

Şikayetçinin Adı: Özgür G...       Tarihi:  29 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Garanti müşteri hizmetleri Bugün telefon ile hisse senedi işlemleri ile alakalı müşteri hizmetlerini aradım tam 50 dakika bekledim bağlanmasını sonra bağlanmadan telefonu kapattılar tam bi rezalet.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Fazla Aidat Kesiyor!

Şikayetçinin Adı: Hacer T..       Tarihi:  28 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Garanti Bankası Bonus kredi kartıma yıllık kart aidatı 140 TL ücret yansıtılmıştır. Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra kart çıkaran kuruluşlar tüketiciye yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır. 4822 sayılı kanunun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır. 13. Hukuk Dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatın iadesinin olacağına dair kesin hükmü bulunmaktadır. Ayrıca yukarıda belirttiğim Türkiye Cumhuriyeti yasalarının ilgili maddelerinde açıklığa kavuşturulmuş olan geriye dönük kesilen kart aidatının da iadesinin olacağına dair kesin hükmüne dayanarak, bankanızın; kart aidatı yıllık üyelik ücreti gibi vb... İsimler altında tahsil ettiği aidatın tarafıma iade edilmesini istiyorum. Aidatsız olarak aldığım kredi kartına yıllık kart ücreti yansıtılması hayret ettirdi. Kesilen ücretin iptal edilmesini ve ekstra bir yükümlülük altında bırakılmayı kabul etmiyorum. Tarafıma dönüş yapılmasını istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Yaptığı İşi Anlamadım!

Şikayetçinin Adı: Çiğdem Ö...       Tarihi:  24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bugün garanti Bankası müşteri hizmetlerini tahmini 14:20 civarında müşteri hizmetleriyle konuştum yıllık kart ücretim yansımıştı 141.80 TL ama 24 ağustosta bunun için tekrar bir görüşme yapmıştım bu aidattan hiçbir şekilde bilgim yoktu ve iade talebinde bulundum iadenin yapılması için 9 ay boyunca kartımı kapatmama sözü almışlardı benden görünürde iade yapıldı ama borç ekstresinde halla borcum çıkıyordu bunun için tekrar bugün aradığımda borcun yansıdığını ve ödeme yapmam gerektiğini söylediler ödememi yaptım ama kartımı kapatmak istediğimi söylediğim zaman kapatma karşılığında 141.50 TL borç tekrar yansıyacağını söylediler bana bu nasıl iştir anlamış değilim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Kartımı Verilen Adrese Teslim Etmediler!

Şikayetçinin Adı: Harun...       Tarihi:  11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Adıma gönderilen kart telefonuma gönderilen "Degerli Müşterimiz, 0000 ile biten PARACARD BONUS kartiniz size ulaşamadığımız için teslim edilmemiştir. Teslimat adresinizi değiştirmek icin en yakın şubemizi ziyaret edebilir ya da Müşteri İletişim Merkezi Şifresi veya kart şifreniz varsa 4440333 ile iletişime gecebilirsiniz. Kartinizi iyi günlerde kullanmanızı dileriz. B001"" mesaj ile bilgilendirildim. Verdiğim adreste 24 saat esasına göre mutlaka birisi var. Kurye hizmetlerini PTT'nin yaptığımı öğrendim.Banka ile yaptığım görüşmede PTT ye gidip kartımı alacakmışım. Sorsan PTT de Garanti Bankası çok iyi hizmet ediyor. Bilin istedim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Bağlanamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Yusuf Ge...       Tarihi:  10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

06.06.2020 tarihinde hızlı ödemeler kısmında kayıtlı olup ama kapalı olan bir sanal kartıma 641,81 tl ödeme yaptım. Sonra yanlış kart olduğunu farkedince müşteri hizmetleri Aradım ilgileniyoruz dendi ama halen bir sonuç için dönen olmadı. Hesaba geride aktarılmadı ne kadar daha bekleyecem acaba. Müşteri hizmetlerine bağlanmakta sorun saatlerce telde bekliyoruz. En kısa sürede dönüşünüzü bekliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Sorumsuzluğu!

Şikayetçinin Adı: Nusret Da...       Tarihi:  10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Emekli maaşımı güvence gösterip bir kamu bankasından kredi alabilmek için başvuruda bulunacağım. Fakat yaklaşık 10 gündür Garanti bankasından hesabımdaki emekli maaşımın üstündeki Taahhüdü kaldırmadılar. Şubeden defelarca gözümün önünde merkeze e mail ve faks yoluyla yollanmasına rağmen kimse genel merkezden ilgilenmedi. Borçlarım var. Alacaklılar tehdit ediyor. Başıma bir şey gelirse bunun suçlusu kim olacak. ?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası İademi Taksit Taksit Veriyor!

Şikayetçinin Adı: Yasemin Keb...       Tarihi:  10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

ETS' den garanti bankası kredi kartı ile tatil ve uçak bileti satın aldım. Tüm taksit ödemelerim tamamlandı. Tatilimi ve uçak biletimi iptal ettirdim, ETS geri ödemelerimi garanti bankasına tek ödeme şeklinde yaptı. Garanti bankası ise tüm ödemeleri tamamlanmış olan ve peşin iade aldığı ödememi taksitli olarak ödeyeceğini belirtiyor. Yani kendi cebine peşin giren parayı taksitli olarak tüketiciye ödemek istiyor. Buna itiraz ettiğimde taksitli yapılan ödemenin taksitli olarak geri ödeneceğini söyleyerek reddetiyor. Yalnız şu detay varki ben zaten ödeme taksitlerimin hepsini tamamlamışım ve garanti peşin iade almış ETS' den . Şimdi bana geri ödenmesi gereken parayı gasbederek elinde tutmaya ve parça parça ödemeye çalışıyor. Bu bankanın kötü niyetini ve tüketiciye ait paraları zorla kullanma niyetini her mecrada duyurmak adına yazıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Bana Kredi Vermiyor Maaş Müşterisi Olduğum Halde!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Murat İn...       Tarihi:  4 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

UZUN zamandır GARANTİ BANKASİNİN müşterisiyim kredi notum 1010 olmasına maaşımı aynı bankadan almama rağmen hiç bir sekilde kredi çıkarılmıyor son iki senedir tüm odemelerim düzgün olmasına rağmen yok çıkmıyor gecmisteki kredi kartımı gecikmeli ödediğimi belirtip kesip atıyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Şifremi Karıştırdım! Yardımcı Olun

Şikayetçinin Adı: Ömer San...       Tarihi:  4 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

garanti BBVA internet şubesindeki şifremi karıştırdım kitlendi açmak için ne yapmalıyım yaş 76 sokağa çıkmak yok bankaya almıyorlar her yerden sordum cevap yok çaresi nedir.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Sorunum Çözümlensin İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: Okan Yıl...       Tarihi:  28 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Garanti Bankası bankanın benim kredi kartımdan kredi kartı ücreti gibi 141 TL lik rakam talep etti ben bu kartla ilgili bir işlemde bulunmadım maaşımı bu bankadan aldığım için banka kartımın yanında yolladılar bir bilgilendirme filan yapmadılar ben bilmiyordum böyle bir ücreti çözümlenmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Bu Zor Günlerde Günlük Faiz İşletiyor!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Se...       Tarihi:  26 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Garanti BBVA hakkında şikayetçiyim şu zor geçirdiğimiz durumda tüm şubelerini kapatıp çektiğim krediye günlük faiz isletiyorlar zaten kredi mi zor şartlarda ödeme yapabiliyorum beni daha çok mağdur ediyorlar bu faiz bir fırsatçılık mı yoksa aylık gecikme faizini bırakıp gün lige çevirdiler... lütfen bu duruma bir el atın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Faiz İşliyor!

Şikayetçinin Adı: Hasan Kap...       Tarihi:  17 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Garanti bankası müşterisiyim bankalarına gitmeme rağmen erken kapama borcumu düsürmediler haksız faiz isliyorlar gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Yardımcı Olmadı!

Şikayetçinin Adı: Yusuf Öz...       Tarihi:  17 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Garanti genel müdürlüğü sekreterli ve Silivri İstanbul şubesi şubeyi ara diyorlar ama açan yok telefonu benimde hat değişikliği olmadı halde hat değişikliği sebebiyle onay şifreme ulaşamıyorum ve garanti mobile giriş yapamıyorum ne genel müdürlüğü yardımcı oldu nede şubeden bir kişiye ulasabildim mağdur şekilde kaldım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Dalga Mı Geçiyor!

Şikayetçinin Adı: Birkan...       Tarihi:  16 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kredi kartı başvurusunda bulundum. Ve bana dönüş yaptılar ama beni arayan kişi konuşurken sesi kesik kesik geliyordu. Bana kredi kartımın onayladığını söyledi bonus flaş uygulamasını indirerek limitinizi öğrenebilirsiniz. Dedi sonra telefonu yüzüme kapattı. Uygulamayı indirdim şifre istedi ve elimde şifre yoktu. Tekrar müşteri temsilcisini arayarak kredi kartı başvuru sonucunu öğrenmek istedim ve 3 ay içinde başvuru sonucunuz bulunmamaktadır dedi. Bu konuyla ilgili yardımcı olur musunuz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Gereksiz Haksızlık Çözülsün !

Şikayetçinin Adı: Yüksel U...       Tarihi:  15 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

garanti bankası cebeci ankara Şube atm' den yatırılan taksit odemesi kredi borcu ödenmistir demiyor ve bu ödenmiş tutarı tekrardan alıyor ,,subeye gıttığımde dekontu gosterıyorum yok bu taksıt , o taksıt değıl yalanını söylüyorlar ve taksiti 2.kez alıyorlar derdimizi kımse dınleyıp cozmuyor, haksızlık yaparak tıcaret etik ve ahlakını hiçe sayıyorlar gerekli haksızlığın duzeltilmesini talep etmekteyım ..borcumu odediğim halde hala benden arayıp para ıstiyorlar. oysa ben borcumu ödedim..bankayı bu konuda tenkit edip uyarmanızı ıstıyorum..zaten faturalarımızı ödemekte zorlanıyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Mağduriyetim Giderilsin !

Şikayetçinin Adı: Maide Gü...       Tarihi:  14 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

08.04.2020 tarihinde saat 13.26 da bist 30 endeks fonu alış talimatı verdim 09.04.2020 tarihindeki fiyatı ile alış yapması gerekirken 10.04.2020 günü fiyatı ile alış yapılmış olup 09.04.2020 tarihindeki fon hareketinden maruz kalmış bulunmaktayım. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. Aksi halde Bankacılık denetleme kuruluna baş vurarak yasal yollardan hakkımı aramak zorunda kalacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Garanti Bankası Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.