FLO Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

FLO Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı= 14   Cevap Sayısı = 0

FLO Ürünümden Hala Bir Haber Yok!

Şikayetçinin Adı: Hasan D...       Tarihi:  29 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

dockers marka ayakkabı Flo mağazasında aldığım ürün yaklaşık 2-3 ay sonra topuk iç kısmından açılma yapmıştır. Ürünü mağazaya götürüp incelenmesi için firmaya gönderilmiş sonucunda üretim kaynak bir şey olmadığı ile ilgili tutanak hazırlamış tarafıma bildirilmiştir. Sorun devam olmakta olup ürün ile ilgili hiç bir şey yapılmamıştır. Mağduriyetim devam etmektedir. Hiç bir sonuç alamadım satıcı firmadan.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Ürünümü İade Almadı!

Şikayetçinin Adı: Salih A...       Tarihi:  24 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo mağazacılık ve paz. a.ş. - ayakkabı aldım 1 saat gibi bir süre giydim ayakkabı ayağımda yara yapmaya başladı hemen, sonra iade için gittim durumu izah ettim giydiğiniz için iade alamıyoruz dendi bende ayakkabıyı sadece burada deneyerek böyle bir durumla karşılaşacağımı nasıl anlayayım dedim onlarda üründe hatta var diye incelemeye gönderdi ve üründe hatta yoktur diye tekrar geldi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Kolay İade Yapma Hakkım Varken Yapamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Lütfiye B...       Tarihi:  11 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

 Flo Aldığım ayakkabıyı iade etmek istedim Kolay iade talebi olusturdum.enyakin mağazamıza yada aras kargoya verme seçeneği vardı en yakın mağazasına gittim biz alamayız dedi madem öyle sitede neden öyle yazıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Kargomu Göndermeyecekseniz Paramı İade Edin!

Şikayetçinin Adı: Pınar T...       Tarihi:  25 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

FLO 10 Eylülde sipariş verdim 4 tane ayakkabı 17 Eylül'de kargoya verilmiş ama bugün gördüm ki kargom geri size dönüş yaptı. Bana kargomu yollamayacaksanız. Paramı iade edin asla ve asla bir daha sizden alışveriş yapmayacam ilk ve son oldu. Ne ilgili biri var nede aradığımda telesekreterden hariç konuştuğum bir müşteri hizmeti. Beni mağdur ettiniz. Ya yollayın doğru düzgün kargomu ya da paramı en kısa zamanda hesabıma yatırın!!!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Ayakkabı Aldığıma Pişmanım!

Şikayetçinin Adı: Erdal Dö...       Tarihi:  24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo Mağazasından aldığım Polaris marka ayakkabı 3 gün giyim sonunda deri yüzeyinde açılma meydana gelmiştir. Mağazaya müracaat ettiğimde imalat hatası yoktur diye geri bildirim gönderilmiştir. Ürün kağıttan olmadığı ve bu kadar adi bir ürün olamayacağı düşünülerek mağazaya müracaat ettiğim halde ürün olumsuz değerlendirilmiştir. Flo gibi bir mağazada üç günlük satılamayacağı kanaatimdeyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Ayakkabı Sıkıntı Yaşıyorum!

Şikayetçinin Adı: Mediha Ce...       Tarihi:  21 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo ayakkabı mağazasından internet alışverişi yapmadım, alışveriş yapan kişi büyük ihtimalle telefonunu yanlış girmiş, ben günlerdir kargo şirketinin mesajları Flonun mesajları ile sıkıntı çekiyorum.siparişiniz geldi yok almadınız yok banka ödeme yapmıyor siparişinizi iptal ettik böyle mesajlarla gün boyu beni meşgul ve mağdur ediyor.FLO müşteri hizmetlerine canlı bağlanma şansım olamadı sürekli internetten işlemlere yönlendiriyor, Aydın forum mağazasını aradım siz ulaşabilir misiniz diye ,hayır biz başka bir müşteri için işlem yaptıramayız deyince buraya yazmayı düşündüm.Alışveriş yapan kişi İzmirde oturuyor sanırım DOĞANLAR ŞB .ne kargonuz ulaşmıştır dediğine göre.Bu konuyu nasıl halledebilirim içinden çıkamadım yardımcı olursanız sevinirim .Teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Ayakkabı Aldım Açılma Yaptı Değişim Yapmadılar!

Şikayetçinin Adı: Yıldız Bay...       Tarihi:  3 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo dan nike ayakkabı aldım 1 ay gibi kısa bir sürede açılma yaptı iki kere ürün incelemeye gitti ama değişim olmadı bu kadar kötü ürün görmedim ben.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Asla Alışveriş Yapmam!

Şikayetçinin Adı: Adem B...       Tarihi:  27 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo aldığım ayakkabıyı 2 defa kredi kartı ödemesi yaparak geri ödeme yapmayan firmadan bir daha asla alış veriş yapmam.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Çalışanı Görevini Yapmıyor!

Şikayetçinin Adı: Ali Rıza D...       Tarihi:  27 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo mağazasına ait Flo ayakkabı fabrikası elemanı çalışanı ali turki adlı şahıs iş başında telefon kullanarak bizi rahatsız ediyor vede isini gorevini kötüye kullanıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO İnsanı Enayi Yerine Koyuyorlar!

Şikayetçinin Adı: Raziye Ay...       Tarihi:  17 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Aydın Flo mağazası internetten üzerinden ayakkabı sipariş verdim 98 tl aldığım ürün olmadı aydın mağazasından başka bir ürünle değişim yapmak için arkadaşımla gönderdim aldığım ürün 60 tl bana 9 tl bir ürün aldığımızı ve bunun ne olduğunu bilmediklerini 8 tl kargo ücreti olduğunu 20 tl hediye çeki gönderiyorlar ben ayakkabı dışında bir şey almadım bunu sistemden görebiliyorlar ama benim 9 tl ne aldığım sistemde görünmüyor 10 tl için bu kadar yazmazdım ama milleti enayi yerine koymaları insanin sınırını bozuyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Son Alışverişim Bir Daha Asla!

Şikayetçinin Adı: Ümran Işık Er...       Tarihi:  10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yıllarca internetten alışveriş yapan bir kişi olarak ilk defa FLO dan alışveriş yapma gafletinde bulundum. Aldığım 6 üründen 3 nü iade etmek istedim iade kodunu 01.06 tarihinde oluşturdum. ARAS KARGO ile çalışıyorlar başka seçenek yok bu kod ile 08.06 da kargoya gittiğimizde saat 14 civarı şu yanıtı aldık 09-13 saatları iade teslim alıyorlarmış yarın gelin. Hiçbir kargo firmasında görmediğim bir uygulamaya ilk defa şahit oldum, bugün git yarın gel nasıl bir zihniyettir ve bu hizmete beni mahkum eden FLO firmasıdır. Tamam deyip ertesi gün gittiğimizde iade kodu görünmüyor sistemde dediler yine TESLİM ALMADILAR kargomu, müşteri temsilcisini aradım 7 gün içinde kod süresi doluyormuş, buyrun başka bir saçmalık yeniden oluşturun dediler, ertesi gün yeniden oluşturmak istedim İade edilemez mesajı aldım, yeniden müşteri temsilcisini aradım 10 iş günü içinde tekrar alabilirsiniz dediler, ilk aradığımda niye verilmiyor bu bilgi neresinden tutsan FLO elinde kalıyor insanın, bu ilk ve son alışverişim FLOdan. Hayatta da ARAS KARGO ile de işim olmaz. Bu iki firma ile iş yapmak isteyenler başlarına gelecekleri bilsinler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Ayakkabım Geri İade Edildi!

Şikayetçinin Adı: Hamza Çel...       Tarihi:  12 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo Ayakkabı Markası. Bir ayakkabı sipariş ettik. Kargoya verilmişti fakat bize gelmediği halde geri iade edildi. Sonrasında firma ayakkabı fiyatı artırıldı. 35 lira kadar arttı şimdi de pahalı fiyattan satmak istiyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Aldığım Ayakkabının Alarmı Sökülmeden Geldi!

Şikayetçinin Adı: Uğur Öz...       Tarihi:  5 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2 çift ayakkabı aldım FLO internet mağazasından. Ürünler farklı günlerde tarafıma ulaştı. Her iki ürününde alarmları sökülmemiş. Bu departmandaki personellerinizin işini severek yapmadığı çok aşikar. Konuyla ilgili cevaplarınızı bekliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO'dan Bot Ayakkabı Aldım Yanları Açıldı!

Şikayetçinin Adı: Yaşar Baş...       Tarihi:  25 Şubat 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo mağazasında bir adet bot ayakkabı aldım .2-3 ay kullanım sonra ayakkabın yanlarının açıldığını fark edip en yakın flo mağazasından ürün içilmesi için ayakkabı götürürdüm .ürün inçelemesi ayakkabın üretim hatası olmadığını ve ayakkabını ürün içilemeye bıraktığın mağazadan almam gerektiğini SMS gönderdiler , Ayakabıyı ürün içilmesi için biraktıgım yerde orda kasada bulunan arkadaşa ısrarlarıma rağmen orda onun oranın bir çalışanı olarak inçelemesini istedim ve onunda bu ayakkabının imalat hatası olduğunu söylerken nasıl olurda ayakkabı imalat hatası olmadığını söylüyorlar ve bu mağduriyetimi tüketici hayat mahkemesinden gereken şikayetlerden bulunacağım . Sevilerek beğenerek ve tafsiye ederek uzun süredir müşterisiydim artık asla bırdaha ordan hiç bir Zaman alışveriş etmicem .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO'dan Çizme Aldım Keşke Bu Hatayı Yapmasaydım!

Şikayetçinin Adı: Yasemin K...       Tarihi:  10 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Flo dan bir çizme aldım Bir zaman sonra ayakkabıyı giydiğim ilk gün otobüse bindiğim zaman fark ettimki fermuarı arızalı Fermuarı açtım kapadım yine kendi kendine arıza verdi Iş yerine gittim ayakkabıyı çıkarıp terliklerimi giydim Eve dönüşümde tekrar ayakkabılarımı giyinip gittim ve daha ilk fırsatta diyarbakır ceylanların flo mağazasına götürüp şikayetimi dile getirdim Onlarda fermuarı tamır edip kendi fabrika hataları olan ürünü bana geri vermeye çalıştılar ama ben ürünün değişimini yani daha sıfır aldığım yeni ve hiç kullanamadığım ürünü tadilattan geçirip bana geri vermeleri beni ennayi yerine koymaları orda çalışanların bana dedikleri lafları kusura bakmayın biz her sattığımız ürünü değişime alamayız demeleri hiçte doğru bir davranış değildi efendim. Israrlarıma rağmen ikinci kez ürünü ordan almadan tadilat görmüş ve sıfır aldığım bir ayakkabıyı giymek istemediğimi dille getirdim onlarda son bir kez daha ürünü göndeririz ama sonuç değişmez dediler Aynen de onların dediğı gibi oldu.Gelip ürünümü almam için bana sms gönderildi Sizden ricam efendim bana yardımcı olabilirmisiniz Çok teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

FLO Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.