Evkur Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Evkur Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 31

Cevap Sayısı = 0

Evkur Bekletiyor Sürekli!

Şikayetçinin Adı: İlkay Y..      Tarihi: 21 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur alışveriş merkezi. Antalya şubesinden tv sehpası satın aldım. Defalarca aradım. Televizyonum şu an küçük bir sehpanın uzerinde. 11 aylık bebeğim var. Üzerine düşme ihtimali var desim ama Tv ünitesini getirmediler. Ayın 2 sinde satın aldım. Bugun ayın 21 hala gelmedi. Aradığım zaman ayin 7 sinde onaylandığını ve 21 iş günü icinde geleceğini söylüyorlar. Yani 19 gün beklemişim daha 20 gün daha bekleyebilir misin. Çünkü 21 is günü cumartesi pazarı saymıyorlar. Bu kadar bekleyeceğimi söyleselerdi asla almazdım. İptal icin şubeye gitmemi söylüyorlar. Bebeğimle dışarı çıkmam çok zor oluyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Ürünler Hem Geç Geldi Hem'de Kurulum Yok!

Şikayetçinin Adı: Ömer B..      Tarihi: 14 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur dan çeyiz alındı. Ürünler iki ayda evimize geldi.Bir haftayı geçtiği halde ürünler kurulmadı. Düğün yapalı iki hafta oldu. Eşyalarımızı hala kullanamıyoruz. Hem geç geldi. hemde kurulmaya gelmiyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Aldığım Ürün Ne Kargoya Verildi Ne Onaylandı!

Şikayetçinin Adı: Yılmaz U..      Tarihi: 29 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur dan 30 ağustos da sipariş verdim ürün de hala gelişme yok ne kargoya verildi ne de siparişim onaylandı. 28 eylülde kurallarına göre 21 iş gününü geçtiği için Müşteri hizmetlerini arayıp iptal etmek istedim ama karşımda eleman bir türlü anlamak istemedi, böyle bir resim takibat olamaz. İlk defa ve son defa Evkur dan siparişi veriyorum ve kesinlikle tavsiye etmem, hata benden bu mağazada farklı yorumları okuduktan sonra neyse 2 ürün sipariş vereyim dedim ama bin pişman oldum, bir daha kesinlikle. Takibat hizmet 10 puanda 2 veririm. Kesinlikle öneriyorum. Bir türlü online üzere sipariş verdim farklı mağazalarda hiç böyle sorun yaşamadım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Ürünüm Bir Ayı Geçti Hala Yok Nasıl Bir Firma!

Şikayetçinin Adı: Hasan Can Er..      Tarihi: 29 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur, Eylül ayının 2. Günü aldığım ürün elime ulaşmadığı için ayın 14 ünde ürünün iade talebinde bulundum paramı geri almak için belki buraya 4 üncü kez yazıyorum tam 15 gündür her yere başvurdum paramı geri alamıyorum. Kimseye tavsiye etmediğim hırsız bir firma kendileri. Koordinasyon sıfır hiç bir çalışan yeterli değil. Açık açık söylüyorum paramı geri vermiyorlar kendileri hırsız en yakın zamanda mahkemeye suç duyurusunda bulunacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Sana Yakışmadı!

Şikayetçinin Adı: Yalçın De..      Tarihi: 19 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Lüxel marka set üstü ocak ve fırın aldım Evkur dan. Evkur tarafından ürünler teslim edildi fakat, kumtel servisini kurulum için aradım bana 6 gün sonrasına gün verdiler. Servisleri yetişmiyormuş. Evde çoluk çocuk aç mı kalacak nasıl bir hizmet bu 6 gün sonrasına gün veriyorlar. Algagabanı gelip kutusunu açıp fişe takıp gidecekler. Böyle bir firmaya yakışmadı. Ve ben bu ürünleri kendim Açıp fişe takacağım şayet sorun olursa firmanın sorunu. Garanti dışı falanda anlamıyorum yeter ya bu ne rezilliktir. 6 gün sonra gelip kutuları açıp fişe takacaklar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Hem Arızalı Ürün Veriyor Hemde İlgilenmiyorlar!

Şikayetçinin Adı: Atike Çağ..      Tarihi: 28 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

22.05.2020 de Evkur mağazasından Samsung Galaxy tablet aldım Tarafıma Evkur dan teslim edileceğini söylediler 1 hafta sonra Evkura gelmemi söylediler ona rağmen eve göndermişler evde olmadığım için mağazaya geri dönmüş ertesi günü Evkur dan teslim aldım tablet 2 ay sonra oyun oynarken ekranda kayma oldu satın aldığım mağazaya götürdük ekran kırık dediler samsung teknik servisine götürdük tableti düşürmememize rağmen tabletin kasasını yamuk ve ekranın kırık olduğunu söylediler iki tarafta hatasını kabul etmiyor olayı bize maal ediyor resmen hem arızalı ürün verdiler hemde insan dolandırıyorlar en kısa zaman da hakkımı arayacağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Ürünüm Gelmedi!

Şikayetçinin Adı: Sinan Ars..      Tarihi: 23 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur mağazası ürün siparişim vardı bir aydır gelmiyor taksit günü geldi hala ürün gelmedi taksit gününü değiştirin diyorum onu da yapmıyorlar iptal edin diyorum onu da yapmıyorlar ne ürün geliyor nede insiyatif kullanılıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Aldığım Koluk Takımı Ayağı Kırıldı Bir Aydır Bekletiyorlar!

Şikayetçinin Adı: Gülay D..      Tarihi: 17 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkurdan almış olduğum peşin parayla koltuk takımı ayağı kırıldı ve dikişleri patladı fakat 1 aydır tamiri yapılmadı gelmiyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Saçma Sapan Çalışan İnsan Topluluğu!

Şikayetçinin Adı: Errahman Çe..      Tarihi: 14 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

EVKUR / 4 haziran da elden taksitli telefon için başvurdum 5 haziranda Evkur dan biri evime geldi adres teyidi için Aşırı derece suratsız kaba ve test biriydi sanki silah zoruyla gelmiş adresimi görmeye 4 senedir aynı adreste oturuyoruM diyorum saçma sapan hala eski adresi istiyor iş adresimi verdim 3 senedir burada çalışıyorum diye aynı tavır saçma sapan bir insanlar topluluğu.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Yüzünden Zor Günler Yaşıyorum!

Şikayetçinin Adı: Ayşe Car..      Tarihi: 14 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Öncelikle merhaba Evkurdan oğlumun düğün sebebi ile daha kolay olur diye 24 ay taksitle alışveriş yaptım fakat 6 ay gibi süre ödeyemedim taksitlerimin 1 yıl daha ödemesi olmasına rağmen kalan borcumum tamamını kapattım ama ben 24 ay taksitle aldığım için kredi gibi gözüktüğü için benim kredi puanım düştü. Burada benim anlatmak istediğim satış elemanının bunu bana açıklaması gerekirdi ve bilgilendirilmedim. Kendilerine bunu söylediğimde haklı olduğumu ama yapacak bir şey olmadığını söylediler.insanın başına bazen istemediği olaylar gelebiliyor benimde eşimin o dönemde belini kırması ve yardımcı olamaması ve düğün sebebi ile 6 ay yaşadığım sıkıntı benim her daim önüme çıkıyor ödemem gereken borçlarım var ama hangi bankaya gitsem olumsuz sonuçlanıyor Lütfen sizlerden rica ediyorum bunun mutlaka bir çözümü vardır inanın çok ihtiyacım var ve çok zor günler yaşıyorum İlginize teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Telefonlara Bakmıyor!

Şikayetçinin Adı: Ali Hiz..      Tarihi: 12 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

evkur. merhaba borç yoktur kağıdı bilgisi almak için evkur müşteri hizmetlerini arıyorum ama telefona bakan yok. kucucuk resmen sahtekarlık yapıyorlar bilerek telefonlara bakmıyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Bize Bilgi Vermiyor!

Şikayetçinin Adı: Erhan Kıl..      Tarihi: 9 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur mağazası 2 ayrı verdiğimiz siparişimizi onaylanmasına rağmen bizden habersiz iptal edip bize bilgi vermedi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Mağdur Edildim!

Şikayetçinin Adı: Osman Ac..      Tarihi: 8 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur un internet sitesinden 22/04/2020 tarihinde 2429 tl fiyatlı locitech marka g29 direksiyon seti 566210 no ile siparişi verdim kredi kartından ücretini ödedim bugün itibari ile bana bu setin ellerin de olmadıgını ve para iadesi yapacaklarını söylüyorlar kur farkından dolayı madur edildiğimi düşünüyorum etik kurallara uymayan bir ticaret şekli olduğunu düşünerek saygılarımla arz eder gereğinin yapılmasını rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Arızalı Ürün Sattılar!

Şikayetçinin Adı: Merve Ay..      Tarihi: 7 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

3 hafta önce Bilgisayar talep ettim dün gittim Evkur'a teslim aldım eve geldiğimde baktım Bilgisayar şeyler çıkartıyordu yani arızalı ürün satmışlar bana. Ertesi gün gittim Evkur'a ürünü geri iade etmek istediğimi söyledim arızalı diye beni bir saat oyaladılar oradan oraya oradan oraya yolladılar sonunda kızla tartıştım orada ağlamaya başladım ağladığımı gördüğü halde telefonda görüştü kahkahalar attı güldü resmen sonra tabi sesimi yükselttim korktu herhalde müdüre yolladı onunla konuştum ve servise yinede yollamalı lazımlar dedi artık nişanlım telefonla görüştü ve servise yollayacağımızı kabul ettik zaten başka çözüm yoktu. Normalde 14 gün cayma hakkımız var geri iade hakkımız ama bunlar onu da yapmadılar üstelik ürün yeni sıfır bir ürün. Ben bir daha asla ama asla ölsem de ev kurdan bir şey almam kesinlikle kimseye tavsiye etmiyorum sakın almayın oradan bir şey gidin paranıza kıyın düzgün kaliteli vicdanlı insanlardan alın!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Koltuk Takımı Çizik Ve Değişik Ürün Geldi!

Şikayetçinin Adı: Nuray Kat..      Tarihi: 6 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur dan şikayetçiyim koltuk takımı aldım oradan tesirden beğendiğim koltuklar ayakları değişik ve çizikler icinde geldi birde oturma yerleri yaslanma ve kolları çok sert taş gibi şikayetimi gidip söyledim 2 hafta oldu ilgilenen yok müşteri hizmetlerini arıyorum bakan yok yardımcı olmanızı istiyorum koltukları iade etmek istiyorum .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Aldığım Ürün Hem Gecikmeli Hemde Bozuk Geldi!

Şikayetçinin Adı: Alperen Öz..      Tarihi: 29 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Balıkesir edremit de bulunan Evkur mağazasından aldığım bilgisayar 1 hafta gecikmeli, açık ve bozuk bi şekilde elime ulaştı Evkura bilgisayar evime geldiği gibi geri götürdüm Evkurun Müdürü ve orda çalışan bi kadın bunu benim yaptığımı ve suclunun ben olduğumu söylediler ısrarla cimere tüketici haklarına başvuracağımı söyleyince özür dileyip hemen ilgileniceklerini söylediler servise gideceğini ve 1 haftaya geri elimde olur dediler şu an 2. haftadayız ve hala ayni şeyi söylüyorlar haftaya elinizde olur tek dedikleri bu ve üstüne üstün elime nerdeyse hiç ulaşmamış bir bilgisayar için benden para istiyorlar siz siz olun Evkur mağazalarından bir şey almayınız ne aldıysak arızalı cıktı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Beni Hayal Kırıklığına Uğrattı!

Şikayetçinin Adı: Çetin Ak..      Tarihi: 3 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur dan yaptığım alışveriş sanki çok bir paraymış gibi benden kefil istemeleri bu zamanda korona virüs surecinde benden en yakin şubeye gitmem isteniyor özellikle böyle bir zamanda bu güne kadar ben borcuma sadik kaldım güvenilir diye Evkuru seçtim ama beni hayal kırıklığına uğrattılar insanları geçmişiyle yargılamayın paranız kalırsa konusun allah göstermesin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Yatak Odası Aldım Kırık Çıktı Cevap Vermiyorlar!

Şikayetçinin Adı: Necla Pa..      Tarihi: 4 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Evkur villa yatak odası aldım ürünün devamı yok diye teşhire çıkarttıklarını söylediler heryeri kırık cevap da vermiyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Ne Aldıysak Arızalı Çıktı!

Şikayetçinin Adı: Alperen Öz..      Tarihi: 29 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Balıkesir Edremit de bulunan Evkur mağazasından aldığım bilgisayar 1 hafta gecikmeli, açık ve bozuk bi şekilde elime ulaştı Evkura bilgisayar evime geldiği gibi geri götürdüm Evkurun Müdürü ve orda çalışan bi kadın bunu benim yaptığımı ve suclunun ben olduğumu söylediler ısrarla bimere tüketici haklarına başvuracağımı söyleyince özür dileyip hemen ilgileniceklerini söylediler servise gideceğini ve 1 haftaya geri elimde olur dediler şu an 2. haftadayız ve hala ayni şeyi söylüyorlar haftaya elinizde olur tek dedikleri bu ve üstüne üstün elime nerdeyse hiç ulaşmamış bir bilgisayar için benden para istiyorlar siz siz olun Evkur mağazalarından bir şey almayınız ne aldıysak arızalı cıktı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Bilgisayar Aldım Bozuk Çıktı!

Şikayetçinin Adı: Baran Kuzu..      Tarihi: 18 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Samsun Evkur mağazasından 4,900 tl ye bilgisayar aldım ve benim bilgisayarım bozuk çıktı ve geri gönderdim şu an da mağaza kapandı ve elden taksitle aldım ben bu bilgisayarı hiç bi yerden ulaşamıyoruz burası dahil her yere şikayette bulunucam.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Evkur Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.