Ebebek Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı =19   Cevap Sayısı = 0 

Ebebek Eksik Ürün Gönderdi!

Şikayetçinin Adı: Çağla G..      Tarihi: 07 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ebebek eksik mal gönderimi. Ebebek internet sitesinden indirimde olan iki mont siparişi verdim ikisi 60 TL tutuyorken benim elime ulaşan bir mont ve iki mont fiyatı ödeme alındı nasıl saçmalıktır bu bir daha kesinlikle bu siteden alışveriş yapmayacağım insanları mağdur etmekte üstünüze yok...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Ürünüm Hala Kargoya Verilmedi!

Şikayetçinin Adı: Süleyman T..      Tarihi: 17 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

e-bebek firmasından internet üzerinden pilsan markalı akülü araba aldım 11:12:2020 de internet üzerinden alış veriş yaptım fakat bugün 17:12:2020 olduğu halde ürünüm halen kargoya verilme e bebek müşteri hizmetlerini defalarca arayıp sormama ramen bana dedikleri söz 1 veya 5 gün iş içerisinde göndereceklerini söylediler ama halen ürünüm site içerisinde siparişiniz alında görünüyor yani kargoya halen verilmedi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Bundan Sonra Bir İğne Bile Almam!

Şikayetçinin Adı: Deniz A..      Tarihi:  4 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

temmuz 2020 de sitesine üye olamadığım için buraya şikayet bildirimi yapmıştım, iki ay sonrasında müşteri hizmetleri tarafından aranıp şikayeti kaldırmamı rica ettiler ,sorunumu çözerseniz kadıracağımı bildirdim(hala çözmemişlerdi)bir haftalık uğraş sonucu sorunum çözüldü ve bende bu siteden yazımı kaldırdım üyeliğime tanımlamış oldukları indirim kuponuyla gecen hafta yapmış olduğum siparişi (sistem güncellemesi adı altında)iptal edip, çeki de silmişler ....ve sipariş tarihimden tam beş gün sonra gerçekleşiyor bende ürün gelecek diye bekliyorum. müşteri hizmetlerini tekrar aradım maalesef geri dönüş yok...üyeliğime girip bakarlarsa yapmış oldugum alışverişide görürler bundan sonra değil sitesinden reel mağazasından bile bir iğne almayacağım..böyle çirkin bir davranış görmedim..bence burdaki tek sebep çekle alışveriş yapmamdı !!yazık oldu...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Aptamil Bebek Mamasından Böcek Çıktı!

Şikayetçinin Adı: Atakan Y..      Tarihi: 2 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

​Aptamil bebek maması vadi istanbul e bebek ten aldığım büyük boy 1 numara aptamil bebek mamasından böcek çıkmıştır umarım yetkili ve ilgili makama şikayetimiz gidiyordur. ucuz olan bebek mamalarının yerine aptamil gibi pahalı ürün satın alıyoruz ve karşılığından çocuğumuzun sağlığını riske atıyoruz, görmeseydik acaba ne olacaktı Allah sonumuzu hayır etsin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Gözümden Düştü!

Şikayetçinin Adı: Şeyda K..      Tarihi: 27 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Canyon bebek arabası. Aldığımız günden beri düzgün kullanamadık tekerler yamuk biri çıktı kırıldı normalde 15 kadar taşıyormuş çocuk 8 kilo taşımadı Adapazarı agor e bebek götürdük oranın ilgili müdürü baktı yazdı yapılcakları gönderdik geldi araba gene aynı şimdide yolda düz giderken sola yatıyor e bebek ilgili kişiyi aradım getircemi araba sola yatıyor dedim getirin bakalım araba değişemez onun için uğraşmayın felan saçma konuşmalar yani ben arabamı verdiğim para karşılığı normal kullanmak istiyorum ben bana git sıfır araba ver demiyorum düzgün ilgi alaka ve bakım istedim ama sıfır her şeyimi e bebek den alıyorum ailemde alıyor amam gerçekten düştü gözümden e bebek.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Aldığım Ürünün İadesini Yapmadılar!

Şikayetçinin Adı: Hasan Özgür A..      Tarihi: 27 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek internet sitesinde ürün alırken internet ten al mağaza dan değiştir veya iade et yazıyor. 5 aylık bebeğimiz için ana kucağı aldık. Çocuk oturmadı. Sevmedi. Hemen geri götürdüm.bizde iade yok der gibi ifadeler le yanıt veriyorlar. Yasalar falan hikaye. Paket açıldı mı tamamdır. Açılmadan iade olur diyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Bazen Tadını Kaçırıyor!

Şikayetçinin Adı: Buse H..      Tarihi: 15 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Dün aksam 7 bucuk gibi yıldırım e bebek mağazasına gittim fakat oranın müdürü sert bir dille 1 bucuk yasında kı bebeğime maske takmasını söyledi takmadığını belirttim o zaman alışveriş yapamazsınız dedi ya da kucağına alın dedi tek basıma gitmişim bebeğimi kucağıma alarak nasıl alışveriş yapabilirim. Bu yüzden bursa Yıldırım şubesinde ki e bebeğe gitmek istemiyorum sizde gitmeyin!!! Bu ıkıncı oldu.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek 2 Aydır Bir Ürün İçin Uğraşıyorum!

Şikayetçinin Adı: Serpil K..      Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek ten aldığım sallanan atı yanlış gönderdikleri için 3 defa geri göndermeme rağmen ve süreli arayıp 2 yaş üstü olanı satın aldım ve bana 10 ay üstü bir sallanan at gönderdiklerini söyledim, talep oluşturduklarını doğrusunun gönderileceğini söylediler ve iade yapmışlar, dün tekrar satın aldım ve bugün yine yanlış küçük olanı göndermişler, 2 aydır bu ürün için uğraşıyorum, ne birbirlerinden haberleri var nede ne yaptıklarını biliyorlar salla başını al maaşını, olan çocuğuma oldu iki aydır atı sorup duruyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Mağduriyetim Giderilmiyor!

Şikayetçinin Adı: Dilan İpek P..      Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebekten silverine gümüş kapak aldım 3 ay sonra kararma yaptı göğüs ucu yaralarım için almıştım şu an o kararmadan dolayı korkuyorum bebeğime bir şey olacak diye hiç bir şekilde cevap veren yok e bebek mağazaya getirin 20 gün incelensin dediler ama yaralarım var ben 20 gün nasıl bekleyeceğim firmaya da ulaşamıyorum telefonu yok E bebek tekinler de yardımcı olup bilgi vermiyorlar şu an mağdurum ve mağduriyetimin en kısa sürede giderilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Beni Neden Oyalıyorsunuz!

Şikayetçinin Adı: Semin Büy..      Tarihi: 27 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek - internet sitesinden bir ürün aldım tam 25 gün oldu kargo dan gelemedik ürün kayıp dediler yenisini göndereceğiz dediler 1 haftadır da yenisini bekliyorum ürün zaten kısa süre kullanacağım bir şeydi 1 ayı boşa gitti pişman oldum aldığıma bi ürünü gönderebilmek bu kadar mı zor gelmicekse gelmeyecek deyin iade yapın ben yeni ürün alayım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Mağdur Edildim!

Şikayetçinin Adı: Betül Poy..      Tarihi: 25 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yaklaşık 1 ay önce 3 ürün sipariş Ettim sipariş ettiğim ürünlerden 2 si geldi 1 ürünüm gelmedi çağrı merkezini aradım defalarca 2 kez ulaşabildim şikayetimi alıp dönüş yapılacağını söylediler. Asla dönüş yapılmadı. 2 kez mail attım ona da bir dönüş alamadım. Çağrı merkezini tekrar aradım temsilcilerimiz meşgul size dönüş sağlanacaktır deyip çağrımı sonlandırdılar. En son genel merkezlerini aradım ordan da numaramı adımı soy adımı alıp size dönüş sağlanacak deyip kapattılar. Hayır siparişimi göndermiyorlar bari iade etseler onu da yapmıyorlar. Hayatımda böyle rezalet görmedim sipariş almayı biliyorlar ama ilgi alaka ve siparişlere karşı olan sorumluluk sıfır. Bir daha asla alışveriş yapmayı düşünmüyorum. E bebek mağduriyetten başka bişey değil!! !

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Asla Alışveriş Yapmayacağım Bir Marka Oldu!

Şikayetçinin Adı: Mısra Çe..      Tarihi: 25 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bebeğine hediye gelen ürünlerin icinde değişim kartı yoktu, ürünleri değiştirmek için mağazaya gittim getirenlerin isimlerini söyledim bulamadılar fatura numarası istediler insanları arayıp soramıyacağımı söyledim onlarda değişim yapamayacaklarını sistemlerinin böyle olduğunu söylediler böyle bir markaya böyle bir sistem çok saçma bir daha asla alışveriş yapmayacağım bir marka oldu. Müşteriye bu denli zorluk çıkarmak müşteri kaybetmek demek müşteriye asla önem vermeyen bir şirket e bebek.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Aldığım Ürün Eksik Geldi!

Şikayetçinin Adı: Ali Doğan Tok..      Tarihi: 14 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek ten aldığım ürün parçaları eksik geldi kargoyu açtığım gün aradım yaklaşık 10 günü geçti ama halen ne arayan ne soran var azıklar olsun böyle bir firmaya yakışmayan şeyler...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek İade Talep Formu Oluşturamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Sümeyra B..      Tarihi: 23 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

e bebek internetten bebek bisikleti aldım. parça eksik geldiği için geri gönderdim. iade talep formunu doldurmam gerektiğini söylediler. ancak defalarca uğraşmama rağmen hiç bir şekilde doğru olan şifremi kabul etmiyor bu sebeple iade talep formu oluşturamıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Kargo Sorunumu Çözmüyor!

Şikayetçinin Adı: İlknur Tekik Y..      Tarihi: 23 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek ups kargo E bebekten bayb hope marka akülü araba aldım ürün ilk direksiyonu çalışmıyor olarak geldi değişimi için baya bir uğraştıktan sonra değişimi yaptılar ve gelen arabanın yine direksiyon düşmesi biri çalışıyor biri çalışmıyor olarak geldi iade talebinde bulundun ups kargo gelip ürünü teslim almadığı halde aldım diye sisteme yazıyor ve ürün kapalı kutuda 5 gündür evde bekliyor. 2 yaşında çocuk her gün ağlıyor aç arabayı diye çocuğun psikolojisi bozuldu kutuyu açamıyor başına gidip araba bizim degil diye ağlıyor. Ups kargo ya hiçbir şekilde ulaşım sağlayamıyor um 1 saat beklesemde müşteri hizmetleri bağlanmıyor. E bebek kargo sorununu çözemiyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Akülü Araba Hala Gelmedi!

Şikayetçinin Adı: Kadriye Yıl..      Tarihi:  15 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

29 Nisan’da sipariş ettiğimiz akülü araba 45 gündür hala teslim edilmedi . Müşteri hizmetlerini her aradığımızda 2gün içerisinde dönüş yapacaklarını söylüyorlar fakat ne arayan ne soran var. Her seferinde aynı sorunla karşılaşıyoruz bizimle muhattap olan bir yetkili yok. Aramalarımızı dikkate almadılar ama umarım şikayetinizi dikkate alırlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Çözüm İçin Aramıyorlar Anket İçin Arıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Gülşah Öz..      Tarihi:  11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

5 mayısta e bebek internet sitesinden sipariş verdim . Sorunsuz bir şekilde elime ulaştı. 20 mayısta tekrar sipariş vermeye çalışırken sistem dondu ödeme çekildiği halde bir sipariş numarası oluşmadı. O günden beri 6 ayrı temsilci ile görüştüm ve 1 kez mail attım fakat hala problemim çözülmedi. En son 2 gün önce arayıp geri dönüş beklediğimi özellikle belirttim . Fakat hala geri dönüş yok . Çağrı merkezi ile yapılan görüşmeden hemen sonra anket için arıyorlar ama. Problem çözmek için arayan kimse yok!!! 9 aylık hamileyim nerdeyse doğurmak üzereyken uğraştığım şey gerçekten çok çirkin .... e-bebek benim için bitmiştir....

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek İade Yapmak İstedim Ürünü Yapmadılar Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı: Zeynep Ka..      Tarihi:  7 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bursa yıldırım ilçesin de bulunan e bebekten 21.05.2020 tarihinde aptamil 1 numara bebek maması aldım fakat bebeğim mama kullanmadığı için iade yapmak için 06.06.2020 tarihinde arayıp iade yapmak için kaç gün süre olduğunu sordum 1 ay içinde iade işlemi yapılabileceğini söylediler. 07.06.2020 tarihinde yıldırım e bebek şubesine giderek durumu anlattık ve iade işlemi yapamayacaklarını söylediler bizde şikayet edeceğiz o zaman böyle bir şey olmayacağını söylememize rağmen şikayet edebilirsiniz dediler. Gereğinin yapılmasını rica , arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Ebebek Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Beni de Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.