E Bebek Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı =13   Cevap Sayısı = 0

E Bebek Bazen Tadını Kaçırıyor!

Şikayetçinin Adı: Buse H..      Tarihi: 15 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Dün aksam 7 bucuk gibi yıldırım e bebek mağazasına gittim fakat oranın müdürü sert bir dille 1 bucuk yasında kı bebeğime maske takmasını söyledi takmadığını belirttim o zaman alışveriş yapamazsınız dedi ya da kucağına alın dedi tek basıma gitmişim bebeğimi kucağıma alarak nasıl alışveriş yapabilirim. Bu yüzden bursa Yıldırım şubesinde ki e bebeğe gitmek istemiyorum sizde gitmeyin!!! Bu ıkıncı oldu.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek 2 Aydır Bir Ürün İçin Uğraşıyorum!

Şikayetçinin Adı: Serpil K..      Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek ten aldığım sallanan atı yanlış gönderdikleri için 3 defa geri göndermeme rağmen ve süreli arayıp 2 yaş üstü olanı satın aldım ve bana 10 ay üstü bir sallanan at gönderdiklerini söyledim, talep oluşturduklarını doğrusunun gönderileceğini söylediler ve iade yapmışlar, dün tekrar satın aldım ve bugün yine yanlış küçük olanı göndermişler, 2 aydır bu ürün için uğraşıyorum, ne birbirlerinden haberleri var nede ne yaptıklarını biliyorlar salla başını al maaşını, olan çocuğuma oldu iki aydır atı sorup duruyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Mağduriyetim Giderilmiyor!

Şikayetçinin Adı: Dilan İpek P..      Tarihi: 3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebekten silverine gümüş kapak aldım 3 ay sonra kararma yaptı göğüs ucu yaralarım için almıştım şu an o kararmadan dolayı korkuyorum bebeğime bir şey olacak diye hiç bir şekilde cevap veren yok e bebek mağazaya getirin 20 gün incelensin dediler ama yaralarım var ben 20 gün nasıl bekleyeceğim firmaya da ulaşamıyorum telefonu yok E bebek tekinler de yardımcı olup bilgi vermiyorlar şu an mağdurum ve mağduriyetimin en kısa sürede giderilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Beni Neden Oyalıyorsunuz!

Şikayetçinin Adı: Semin Büy..      Tarihi: 27 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek - internet sitesinden bir ürün aldım tam 25 gün oldu kargo dan gelemedik ürün kayıp dediler yenisini göndereceğiz dediler 1 haftadır da yenisini bekliyorum ürün zaten kısa süre kullanacağım bir şeydi 1 ayı boşa gitti pişman oldum aldığıma bi ürünü gönderebilmek bu kadar mı zor gelmicekse gelmeyecek deyin iade yapın ben yeni ürün alayım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Mağdur Edildim!

Şikayetçinin Adı: Betül Poy..      Tarihi: 25 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yaklaşık 1 ay önce 3 ürün sipariş Ettim sipariş ettiğim ürünlerden 2 si geldi 1 ürünüm gelmedi çağrı merkezini aradım defalarca 2 kez ulaşabildim şikayetimi alıp dönüş yapılacağını söylediler. Asla dönüş yapılmadı. 2 kez mail attım ona da bir dönüş alamadım. Çağrı merkezini tekrar aradım temsilcilerimiz meşgul size dönüş sağlanacaktır deyip çağrımı sonlandırdılar. En son genel merkezlerini aradım ordan da numaramı adımı soy adımı alıp size dönüş sağlanacak deyip kapattılar. Hayır siparişimi göndermiyorlar bari iade etseler onu da yapmıyorlar. Hayatımda böyle rezalet görmedim sipariş almayı biliyorlar ama ilgi alaka ve siparişlere karşı olan sorumluluk sıfır. Bir daha asla alışveriş yapmayı düşünmüyorum. E bebek mağduriyetten başka bişey değil!! !

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Asla Alışveriş Yapmayacağım Bir Marka Oldu!

Şikayetçinin Adı: Mısra Çe..      Tarihi: 25 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bebeğine hediye gelen ürünlerin icinde değişim kartı yoktu, ürünleri değiştirmek için mağazaya gittim getirenlerin isimlerini söyledim bulamadılar fatura numarası istediler insanları arayıp soramıyacağımı söyledim onlarda değişim yapamayacaklarını sistemlerinin böyle olduğunu söylediler böyle bir markaya böyle bir sistem çok saçma bir daha asla alışveriş yapmayacağım bir marka oldu. Müşteriye bu denli zorluk çıkarmak müşteri kaybetmek demek müşteriye asla önem vermeyen bir şirket e bebek.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Aldığım Ürün Eksik Geldi!

Şikayetçinin Adı: Ali Doğan Tok..      Tarihi: 14 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek ten aldığım ürün parçaları eksik geldi kargoyu açtığım gün aradım yaklaşık 10 günü geçti ama halen ne arayan ne soran var azıklar olsun böyle bir firmaya yakışmayan şeyler...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek İade Talep Formu Oluşturamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Sümeyra B..      Tarihi: 23 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

e bebek internetten bebek bisikleti aldım. parça eksik geldiği için geri gönderdim. iade talep formunu doldurmam gerektiğini söylediler. ancak defalarca uğraşmama rağmen hiç bir şekilde doğru olan şifremi kabul etmiyor bu sebeple iade talep formu oluşturamıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Kargo Sorunumu Çözmüyor!

Şikayetçinin Adı: İlknur Tekik Y..      Tarihi: 23 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek ups kargo E bebekten bayb hope marka akülü araba aldım ürün ilk direksiyonu çalışmıyor olarak geldi değişimi için baya bir uğraştıktan sonra değişimi yaptılar ve gelen arabanın yine direksiyon düşmesi biri çalışıyor biri çalışmıyor olarak geldi iade talebinde bulundun ups kargo gelip ürünü teslim almadığı halde aldım diye sisteme yazıyor ve ürün kapalı kutuda 5 gündür evde bekliyor. 2 yaşında çocuk her gün ağlıyor aç arabayı diye çocuğun psikolojisi bozuldu kutuyu açamıyor başına gidip araba bizim degil diye ağlıyor. Ups kargo ya hiçbir şekilde ulaşım sağlayamıyor um 1 saat beklesemde müşteri hizmetleri bağlanmıyor. E bebek kargo sorununu çözemiyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Akülü Araba Hala Gelmedi!

Şikayetçinin Adı: Kadriye Yıl..      Tarihi:  15 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

29 Nisan’da sipariş ettiğimiz akülü araba 45 gündür hala teslim edilmedi . Müşteri hizmetlerini her aradığımızda 2gün içerisinde dönüş yapacaklarını söylüyorlar fakat ne arayan ne soran var. Her seferinde aynı sorunla karşılaşıyoruz bizimle muhattap olan bir yetkili yok. Aramalarımızı dikkate almadılar ama umarım şikayetinizi dikkate alırlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Çözüm İçin Aramıyorlar Anket İçin Arıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Gülşah Öz..      Tarihi:  11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

5 mayısta e bebek internet sitesinden sipariş verdim . Sorunsuz bir şekilde elime ulaştı. 20 mayısta tekrar sipariş vermeye çalışırken sistem dondu ödeme çekildiği halde bir sipariş numarası oluşmadı. O günden beri 6 ayrı temsilci ile görüştüm ve 1 kez mail attım fakat hala problemim çözülmedi. En son 2 gün önce arayıp geri dönüş beklediğimi özellikle belirttim . Fakat hala geri dönüş yok . Çağrı merkezi ile yapılan görüşmeden hemen sonra anket için arıyorlar ama. Problem çözmek için arayan kimse yok!!! 9 aylık hamileyim nerdeyse doğurmak üzereyken uğraştığım şey gerçekten çok çirkin .... e-bebek benim için bitmiştir....

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek İade Yapmak İstedim Ürünü Yapmadılar Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı: Zeynep Ka..      Tarihi:  7 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bursa yıldırım ilçesin de bulunan e bebekten 21.05.2020 tarihinde aptamil 1 numara bebek maması aldım fakat bebeğim mama kullanmadığı için iade yapmak için 06.06.2020 tarihinde arayıp iade yapmak için kaç gün süre olduğunu sordum 1 ay içinde iade işlemi yapılabileceğini söylediler. 07.06.2020 tarihinde yıldırım e bebek şubesine giderek durumu anlattık ve iade işlemi yapamayacaklarını söylediler bizde şikayet edeceğiz o zaman böyle bir şey olmayacağını söylememize rağmen şikayet edebilirsiniz dediler. Gereğinin yapılmasını rica , arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

E Bebek Kullanmadığım Ürün İçin Benden Ücret Talep Ediyor!

Şikayetçinin Adı: Nurettin C..      Tarihi:  15 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

E bebek. Akülü araba aldım doğru düzgün kullanmadığım halde arabanın aküsün den kaynaklı sorun olduğunu bildirdi mağaza servise göndermeden ücret talep etti ve tüketici mahkemesine başvuru yapacağımı bildirdiğim zaman bana servise gönderelim eğer aküdense servis ücret talep eder bilginiz olsun denildi. Kullanamadığım ürün için benden bir daha ücret talep ediliyor bu hususta ilgilenilmesini arabamın sıfırını yada eşdeğer ücretini talep ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

e bebek Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.