Digiturk Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Digiturk Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 20

Cevap Sayısı = 0

Digiturk Keyfinin Çatmasını Bekliyoruz!

Şikayetçinin Adı:Şaban S...       Tarihi:  18 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yıllardır Digiturk üyesiyim. Bu sene yeniledim üyeliğimi, 2. Taksiti de çektiler Kredi kartımdan. Bugün maç izlemek için girmeye çalıştığımda ''Üyeliğiniz yoktur'' diye ikazla karşılaştım. Canlı destek aldığımda ''İllegal izlemeden dolayı kapatılmış'' dediler. Nasıl olur dedim; Topluma açık yerlerde izlemişim. Böyle bir şey olsa bire haber verilir; habersiz üyelik mi iptal edilir! Böyle bir saçmalık görmedim! Evimde TV'den ve Cebimden başka izlediğim olmadı. Acaba TV başında tek başıma mı olmam gerekiyordu? Maç izleyeceğim saatte mağdur ettiler! :( Bir de Teknik Servisin keyfi ne zaman çatarsa arayacakmış!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Mağduriyetimin Giderilmesini İstiyorum!

Şikayetçinin Adı:Oğuzhan K...       Tarihi:  18 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digitürk 101559 trab üyesiyim bize Trabzonspor ve anadolu takımlarından birinin maçını seçin dedi bizde Sivas sporu seçtik bir kayıt cihazı hediye verilecek denildi verilen taahhüt leri Sivas maçını vermediler aynı zamanda formula 1 dediler vermiyorlar ayrıca basket dediler vermiyor Trabzonspor'un maçınıda izleyemiyoruz.siz haklısınız ama veremiyoruz müşteri temsilcisinin bize verdikleri cevap bu pandemden bu yana her ay parasını ödüyoruz ve ligler başladı başlayalı Trabzonspor'un maçını ve diğer verilen taahhütleri yerine getirmiyorlar. Tüketici hakem heyeti olara mağduriyetimin giderilmesini arz talep ediyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Hizmet Alamıyorum!

Şikayetçinin Adı:Arzu San...       Tarihi:  21 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beinsports Digitürk uzun zamandır kullandığımız Digitürk iki fatura ödenmediği için ödemeye gittiğimiz halde kendilerince sözleşmeyi fesih etmişler ve şu an da hizmet alamıyoruz ve bizden hizmet almaksızın Şubat ayına kadar olan parayı talep ediyorlar eğer ki benden bu parayı alıyorsanız bana bu hizmeti vermek zorundasınız bu konuda şikayetim var gerekenin yapılmasını arz ederim iyi çalışmalar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Lig Yayını Olmadığı Halde Faturamı Tam Alıyorlar!

Şikayetçinin Adı:Zeynep U...       Tarihi:  20 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digitürk. 3 ay lig tv yayını olmadıgı halde faturaları tam almaları hakkında görüşme esnasında faturalardan düşeceğiz denilmişti.Şimdide bize verilen cevap siz bilgi almışsınız işlem yapmamışsınız deniliyor. Konuşmada bize işlem yapılacak diye bir yönlendirme yapmadılar. Haksız kazanç sağlıyorlar. Ben 25 yıllık Digitürk abonesiyim lütfen hakkımızı arar mısınız.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Sadece Maç Saatlerinde Sıkıntı Var!

Şikayetçinin Adı:Eray Uç...       Tarihi:  22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Sezon başında spor kanallarını kapsayan ürünü aldık sezon başından beri görüntü problemleri bir türlü çözülmedi yok fişi çıkarıp takın yok kanal kurulumu yapın yok uydunuzu kontrol edin deyip oyalandım. Diğer hiçbir kanalda problem yok sadece maç saatinde aynı problem devam etmektedir.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Ek Hizmet Bedeli İstiyor!

Şikayetçinin Adı:Yıldız A...       Tarihi:  15 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba, Digiturk kullanıcısıyım.20 gün falan evde yoktum eve geldiğimde televizyonu açtım yayının önünde E49-32 hatası veriyor. Digitürkle görüştüm teknik servise bile bağlamak için benden ek hizmet bedeli istiyor.neyse ona da bağlandım teknik servisin eve gelip bakmadı gerektiğini söylüyor kısa devre ya da başka bir durum olabilir diye.böyle saçmalık olabilir mi? Ben zaten yayını izliyorum sadece önünde hata kodu var onu kaldırsalar böyle bir sıkıntı kalmayacak.resmen eve gelip tekrar benden para almak için yapıyorlar.sorun benden kaynaklı değil ki neden ben ekstra para ödüyorum.böyle müşteri memnuniyeti olur mu? Her ay faturamı düzenli ödeyen biriyim.sorunumun derhal giderilmesini istiyorum.gerekirse iptal edeceğim tüm cayma bedellerini ödeyip çevremde kim varsa tavsiye etmeyeceğim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Para Ödediğim Halde Yayınım İptal Edildi!

Şikayetçinin Adı:Mahmut Es...       Tarihi:  13 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digitürk. Korona virüsten dolayı maçlar oynanmadı parasını ödediğim halde yayınımı iptal ettiler 12 aylık sürem dolduğu için ödediğim parayı da vermiyorlar maçta izlemiyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Bütün Bilgileri Tam Anlatmıyor!

Şikayetçinin Adı:İlker Kazan...       Tarihi:  11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digitürkün kurulum ücretsiz olarak lanse ettiği 19 TL lik Evin Yıldızı paketine abone olurken iyice sorun soruşturun. Eksta 30 km yi geçiyorsa yol parası alıyorlar. Ama bunu abone olurken adres bilgisi vermenize rağmen size söylemiyorlar. Size sürprizi servis yapıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Lanet Olsun Böyle Kuruma!

Şikayetçinin Adı:Barış Kır...       Tarihi:  10 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Pandemi döneminde maddi sıkıntı nedeniyle 3 fatura ödemeyendim ve en son Haziran faturası olarak taahhüt bedeli 516 TL fatura çıkarmış, konu ilgili yardımcı olabilir misiniz, bundan sonra ki süreçte almamda kullanmamda lanet olsun böyle kuruma.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Kullanmadığım Paket İçin Ücret Ödetiyorlar!

Şikayetçinin Adı:Uğur Gü...       Tarihi:  8 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digitürk Ben Biri sene önce Digitürkten sporun paketine üyelik yaptırdım maçlar için mart ayında ülkemizde görünen koronavirüs nedeniyle ligler tatil edildi VE bende nisan ayındaki faturamı ödeyip mayıs VE haziran ayları için üyeliğimi dondurdum ve bana mayıs ayında VE Bu ay bana fatura gelmemesi lazım ligler 12 haziranda başlayacak bende üyeliğimi 12 haziranda aktif etmelerini istedim ama bana fatura kesinler diye üyeliğimi dun aktif etmişler benim faturalarımda her ayin 3 de kesiliyor bunlar bana fatura yazmaları için üyeliğimi benim iznim olmadan 12 hazirandan önce aktif etmişler bana bu ay daha fatura gelmemesi lazım fakat Digitürk bana fatura göndermişler VE sözleşmeye uymadıkları için ben şirketten davacıyım lütfen bana yardımcı olabilir misiniz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Kurulumu Yapılmayan Cihazın Faturasını Kesiyorlar!

Şikayetçinin Adı:Osman Ke...       Tarihi:  27 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digiturk 12.ay 2019 bağcılardan Bakırköy'e nakil yaptırdım servis geldi kurulum yapmadan geri gitti ve bana da hiçbir şey izlemediğim halde fatura kesiyorlar mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Mağdur Edildim!

Şikayetçinin Adı:Selim Dur...       Tarihi:  6 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

DİGİTÜRK Kabul etmiş olduğumuz kontratta yayınlaması gereken yayınların ceviz-19 sebebi ile(spor faaliyetleri) yapılamaması bu konuda biz tüketicinide mağdur olduğunu ortak bir çözüm olarak şu an Ödemiş olduğumuz faturada bi indirime gidilmesini (anlaşmanın iptalini talep etmiyorum) bu indirimide 14 yıldır düzenli ödeme yapan şu an işsiz kalan biri olarak rica ettiğimi söylediğimde seçenek olarak 1- yayını 2 ay donduralım 2- bize ekstra 70 TL ödeyin izlediğiniz ay sayısını biraz uzatalım 3- kontrat yaptınız paşa paşa ödeyeceksiniz yardımcı olmak yerine ekstra para istemeleri ilgisiz kalmaları, yanlış ve eksik bilgilendirmeleri tüketici olarak beni mağdur etmiştir Üstüne İptal etmek istesek çok daha fazlasını ödeterek(kontratta kendilerini güvenceye almışlar)çok daha yorucu bir sürecide yaşatarak hayatımızdan bizi bezdireceklerini uygun bir fille anlatmışlardır.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Kullanmasam Dahi Fatura Ödeyeceğim!

Şikayetçinin Adı:Mehmet Al...       Tarihi:  6 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digitürk Taahhütüm bittiği için 2 mayısta arayın iptal edelim deyip iptal etmediler ve 6 mayısta aradığımda iptal etmek istedim fatura kesilmiş ve iptal ettiğimiz taktirde 2 hazirana kadar izlemesem bile benden 249 tllik faturayı ödememi temin ettiler hem iptal etmediler üstüne fatura kesip para istediler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Kurulumu Yapmıyor İki Aydır Oyalıyor !

Şikayetçinin Adı:Semih Çi...       Tarihi: 2 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Eve fiber net " mesaj başlığı altında internet mesajı geldi. Sonra da evimize internet bağlatmamız için Digitürk kurulumu yapılması gerektiği söylendi. Sonra da Digiturk bağlattıktan sonra internet kurulumumuz gerçekleşmedi ve 2 aydan uzun bir süre oldu. Sonra onları aradığımda telefonları kapatıyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Son Fatura Gecikti Diye Yayını Kestiler !

Şikayetçinin Adı:Tolga Öz...       Tarihi: 22 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digitürk-3 faturam birikmişti bu dönemde normal olarak zorla yaşıyoruz zaten, ben yine zorla 2 faturamı ödedim son faturada odeme tarihi geceli 1 hafta bile olmadan yayını kestiler bu saygısızlık değil de nedir? Bir daha Digiturk alırsam ne olayım yazıklar olsun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Yayın Alamıyorum !

Şikayetçinin Adı:İhsan Uy...       Tarihi: 18 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digiturk üyesiyim sinyal ve risivırda sorun var.yayın alamıyorum.izleyemediğim halde ücret ödüyorum.ilgilenen yok.konuyla ilgilenmemiş saygılarımla arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Maçlar Hediye Denilip Ek Ücret İstiyor !

Şikayetçinin Adı:Bülent Çet...       Tarihi: 13 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digiturk. Önümüzdeki sezon maçlar hediye denildi şimdide ek ücret ödemeniz gerekiyor denilmekte. İptal ettiriyorum taahhüt bedeli ödeyeceksin ve seyretmediğim ayın da faturasını ödeyeceğim söyleniyor. İptal işlemin içinde faks çekmem yada mektup göndermem gerektiği söylediler. Telefon ile iptal etmemekteler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Yayın Kötü Hizmet Kötü !

Şikayetçinin Adı:Nurcihan Şam...       Tarihi:  8 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yıllardır Digiturk üyesiyim yaklaşık iki ay önce üyeliyimi sonlandırdım yayın kalitesinin kötü ve sürekli kesinti olduğunu söyledim üyelikte kalmam için fiyatı 10 tl ye kadar düşürdüler yinede iptal ettim kullandığım ekipmanları teslim etmem gerektiğiyle ilgili arandım benim bayiye teslim etmem gerekiyor muş bende kendilerinin alması gerektiğini söyledim gelip alamayacaklarını servis bedeli ödersem geleceklerini söylediler bende para ödemeden gelip almalarını kurarken getirirsiniz iptal edince neden biz getiriyoruz ayrıca ben Beykoz da oturuyorum bölgeme en yakın Kadıköy servisi böyle bir imkanım yok dedim yinede benim teslim etmem gerektiğini söylediler bende teslim etmedim bunun üzerine 300 + 40 tl ücret kesmişler ben bu parayı ödemek istemiyorum gelip alsınlar böyle bir saçmalık görmedim bozuk ekipmanlarını ne yapacaklarsa ayrıca sokağa çıkma yasağı var çok önemliyse gelip alsınlar ücretsiz üye olurken her şey iyi iptal edince kötü kimseye tavsiye etmem yayın kötü hizmet kötü kötü ötesi yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Sonuna Kadar Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı: İbrahim Yetkin Yaz...       Tarihi:  7 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

DIGITURK YAYINIMDA SÜREKLİ DONMA VE TAKILMA PROBLEMLERİ KARŞISINDA GEÇTİĞİMZ AYLARDA MÜŞTERİ HİZMETLERİNE BAŞVURUDA BULUNDUM. YETKİLİ SERVİSİN ÜCRET KARŞILIĞI GELECEĞİNİ SÖYLEDİLER. AYLIK BEDEL ÖDEMEKTE OLDUĞUM BİR HİZMETİ DÜZGÜN ŞEKİLDE ALMAM İÇİN BENDEN PARA İSTEMELERİNİ ANLAMSIZ BULDUĞUMU SÖYLEYİNCE MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ İNİSİYATİFİ İLE SERVİS ÜCRETSİZ GELDİ. İNCELEME SONUCUNDA BİNAYA AİT ÇANAĞIN LNB ÜNİTESİ BEDELİ SİTE YÖNETİMİNCE KARŞILANMAK KAYDI İLE DEĞİŞTİRİLDİ. SERVİSE GELEN GÖREVLİ BULUNDUĞUM YERDE TEKNİK ALTYAPININ ZAYIF OLDUĞUNU, 70 TL BEDEL KARŞILIĞINDA CİHAZIMA BİR YÜKSELTİCİ TAKAR İSE SORUNLARIMIN TAMAMEN BİTECEĞİNİ SÖYLEDİ. BÖYLESİNE BİR FİRMANIN, ALTYAPININ ZAYIF OLDUĞU BİR BÖLGEDE ABONELİK DAĞITMASI, SONRASINDA TÜKETİCİDEN YÜKSELTİCİ CİHAZ BEDELİ TALEP EDİLMESİ AKLIMA YATMADIĞINDAN CİHAZI TAKTIRMADIM. BİR SÜRE ESKİSİNE NAZARAN DAHA AZ TAKILMA SORUNU İLE YAYINDAN FAYDALANDIM. ANCAK 03.04.2020 TARİHİNDEN BU YANA YAYINIM TAMAMEN KESİK. SADECE YANILMIYORSAM 04.04.2020 TARİHİNDE BİRKAÇ SAATLİĞİNE YAYIN GELDİ VE KESİLDİ. MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARIYORUM, MUHATAP BULAMIYORUM. TELEFONDA TARİF EDİLEN HER ŞEYİ DENEDİM. SERVİS ÇAĞIRMAK İSTİYORUM, SERVİS TELEFONLARA CEVAP VERMİYOR. SERVİSİN ÇALIŞANINI DAHA ÖNCEDEN ALDIĞIM MOBİL TELEFONUNDAN ARIYORUM, AÇMIYOR.. EN SON BUGÜN MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASINI ARAYIP EN AZINDAN CANLI BİR MUHATAP BULMA İSTEĞİ İLE ABONELİK İPTAL BİRİMİNE BAĞLANDIM. GÖREVLİ HANIMEFENDİ İPTAL ETMEDEN YARDIMCI OLAMAYA ÇALIŞTI, SERVİS YÖNLENDİRMEK İSTEDİ. KABUL ETTİM, AMA SERVİS İÇİN 63 TL ÜCRET ÖDEMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLEYİNCE İTİRAZ ETTİM. İTİRAZIM SONUÇ VERMEYİNCE SİNİRLENİP ABONELİĞİMİ İPTAL ETMEK İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM. 150 TL CAYMA BEDELİ İSTEDİ, BUNU DA KABUL ETTİM. BENİ ABONELİK İPTALİ İÇİN NELER YAPMAM GEREKTİĞİNİ ANLATAN BİR SES KAYDINA YÖNLENDİRDİLER. ABONE OLMAK İSTEDİĞİMİZDE EVİMİZE KADAR GELİP HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI SAĞLAYAN FİRMA; İPTAL ETMEK İSTEDİĞİMİZDE HEM PARA, HEM ZAMANIMIZI İSTİYOR. KİMLİK FOTOKOPİM VE DİLEKÇEM İLE BELİRTECEKLERİ YERE BAŞVURUYA GİDECEKMİŞİM, SONRASINDA CİHAZLARIMI TESLİM ETMEK İÇİN 2.DEFA GİDECEKMİŞİM. BEN BÖYLE BÜYÜK BİR FİRMANIN BU KADAR KÜÇÜK OLABİLECEĞİNİ HAYAL ETMEMİŞTİM. YAZIKLAR OLSUN, "PARASI İLE REZİL OLMAK" DEYİMİ BOŞU BOŞUNA ORTAYA ÇIKMAMIŞ MEĞER... YILLARDIR DIGITURK DAHİL 4 ÇEŞİT FİRMADAN HİZMET ALDIM, HİÇ BİRİ BU KADAR YETERSİZ DEĞİL İDİ. HİÇ KİMSEYE TAVSİYE ETMİYORUM, ETRAFIMDA ABONE OLMAYA YELTENEN OLUR İSE VAZGEÇİRMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ ARDIMA KOYMAYACAĞIM.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Maçlar İptal Edildi Düzenli Ödeme Yapıyorum!

Şikayetçinin Adı: Erhan Tok...       Tarihi:  25 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Digitürk. Maç yayını üyesiyim. Federasyon maçları iptal etti ve ben izleyemediğim maçlar için her ay düzenli olarak ödeme yapıyorum. Bununla ilgili bir prosedür olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Digiturk Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.