Denizbank Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Denizbank Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 19

Cevap Sayısı = 0

Denizbank Haksız Kazanç Elde Ediyor!

Şikayetçinin Adı: Ersin Ba...       Tarihi:  10 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Deniz bankta üretici kartım vardı 820 TL kart revize ücreti aldılar 620 TL dosya masrafı aldılar bunun haksız kazanç oldugunu düşünü yorum incelenip alınan tutarların iadesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Sürekli Bahane Üretiyor!

Şikayetçinin Adı: Şuayıp Do...       Tarihi:  7 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Deniz bank kobi nefes kredisinden dolayı olmadık bahane ve gerekçeler sunuyorlar benim devletimize vergi borcum var ben bu krediyi onu ödemek için kulanmak istiyorum ve gereksiz bahaneler sunuyorlar mesela diyorlarki 6 ay içerisinde 5 defa kredi başvurusunda bulunmuşsunuz farklı bankalara diyor evet başvurdum fakat kullanamadım ki zaten ve bunun gibi şeyler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Fazla Faiz Koyuyor!

Şikayetçinin Adı: Turan Çıt...       Tarihi:  24 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

DENİZBANK: Toplam 9500 ₺ kredimiz vardı 3 ay ertelemeli yapılandırma yaptık 25.06.2020 tarihinde ilk taksiti. 9500 tl ye 48 ay vade ile 16 bin 890 ₺ oluyor ve bu kadar faiz binmesi çok fazla bu kadar sıkıntının icinde hem çalışamıyoruz hemde çok zor durumlardan geçerken nasıl olacak biz bu yüklerin altından nasıl kalkacağız bu kadar faiz konulması çok saçma.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Dolandırıcılık Yapıyor!

Şikayetçinin Adı: Abdulkadir Ata...       Tarihi:  22 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank kredi kartı kullanıcıları dikkat etsin dolaylı Bi şekilde dolandırıcılık yapıyorlar her işlemden sonra kartınızdan fazla çekim yapılıyor o para bir kaç gün sonra ya gelir yada arama yapmanız gerekiyor arama yapıncada işlem yaptığınız işyeri şüpheli işlem diye işlem yaptığınız kadarını bloke ediyormuş diyorlar gün o işyerinde gün sonu alınınca Bı sorun yoksa paranız iade ediliyormuş.. Yani acık ası limitim var diye güvenmeyin her an markette rezil olabilirsiniz.. Lütfen dikkate alıp sürekli kredi kartınızı kontrol edin. Bu yüzden bankayla olan çalışmamı bitiriyorum en guvenilir bankalar her zaman devlet bankalarıdır..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Yüksek Faiz Çıkardı!

Şikayetçinin Adı: Musa Öz...       Tarihi:  18 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank borcumu öteleme yapmak için aradım çok yüksek faiz oranı çıkardılar bakanımız bize yardım etsin eşimde işten çıktı ev kirasını doğal gazımı ödeyemedim kızım evde ders çalışıyor ttnet ten fatura geldi 183 tl ödeyemedim sizlerden rica ediyorum yardım edin tşkler Allah razı olsun sizlerden hakkınızı helal edin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Hesap Kapatmak İçin Şubeye Zorla Getirtti!

Şikayetçinin Adı: Uğur Al...       Tarihi:  14 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Benim şikayetim Denizbank telefon bankacılığı ile ufak bir işlemi gerçekleştirmeyip, beni malum salgına rağmen şubeye davet edip işlem yapmak istemeleri ile alakalı. Telefonda defalarca ve en azı 50 dakika ve üzeri olmak kaydıyla temsilciye bağlanabilmeyi bekledikten sonra, kullanmadığım ama açık bulunan bir mevduat hesabımı kapattırmak istediğimi talep ediyorum. Telefonda halledilebilecek bir talep olmasına rağmen beni ısrarla beyfendi en yakın şubemize gelebilir misiniz diyerek bu salgın hastalık riskini gözetmeksizin beni çağırıp işi zorlaştırmalarına hiçbir anlam veremedim. Bir daha Denizbank mı asla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Kredi Kartı Alalı Bir Ay Olmadan Kart Ücreti Aldılar!

Şikayetçinin Adı: Kurtuluş Kay...       Tarihi: 13 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizli bonus kredi kartı aldım daha 1 ay olmadı benden kart ücretini aldılar 150 tl normalde 1 sene sonunda almaları gerekirken bende kredi kartını yapılandırdım denizli saltan şubesi Denizbank.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Yardımcı Olmadı!

Şikayetçinin Adı: Niyazi At...       Tarihi: 8 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Deniz Bank Sur içi, Ak Bank Tesisler şubesi, Nisan Mayıs haziran ayı çek ödemelerimin ertelenmesi konusundan dolayı Bankalara müracat ettim KGF destekli kredi alabilmem için Tacir Hamiline olan çeklerim adına kredi istedim fakat yukarıda belirttiģim bankalar limitlerinin olmadığını belirterek yardımcı olamadıklarını açıkladılar 15 04 2020 tarihli çek ödemelerin bulunmakta bu anlamda en kısa sürede tarafıma yardımcı olmanızı saygılarımla arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Sürekli Telefonu Kapatıyor!

Şikayetçinin Adı: Metin Bo...       Tarihi: 7 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank müşteri temsilcisi ile iletişime geçtiğimizde ses parazitlenmesi yaparak bilinçli olarak telefon kapatılıyor.2 defa aynı sorunu yaşadım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Borcumu Yükseltmiş!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Bay...       Tarihi: 2 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank kredi borcum vardı ödeyemedim 31 milyar para 63 milyar yapmış ödemek istiyorum bu şartlarda ödeyemiyorum hep fark çok gelmiş hemde gücüm yok borçlarım var diye aracımı sattım devirde veremiyorum.  haciz koymuşlar lütfen bu konuda sizden yardımcı olmanızı rica ederim saygılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Faiz Koyuyor!

Şikayetçinin Adı: Selahattin Cer...       Tarihi: 2 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ülkemizin bu zor günlerin de birlik ve beraberlik ruhu icin devletimizin yaptıkları çok degerli.ama bu özel bankaların kredi ve kredi kartı icin yaptıkları utanç  verici.bu zor donemde bile uyguladıkları faiz talepleri utanç verici deniz banka yazıklar olsun. dileğim odur. devletimiz bunların bu fırsatını yerle bir etsin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Paramın Kesilmesini İstemiyorum!!

Şikayetçinin Adı: Kazım Can...       Tarihi:  30 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

DENİZBANK'A OLAN KREDİ KARTI BORCUM AVUKATLIK OLMUŞTUR. BORCUMU, AVUKATIMI ARAYIP TAKSİTLENDİRDİM FAKAT AVUKATIM TAKSİTLERİMİ OTUZ NİSANA KADAR ERTELEDİ. FAKAT BANKA OTAMATİK OLARAK KESİYOR. AVUKAT BENİM YAPABİLİCEĞİM BİR ŞEY YOK DİYOR. BANKAYI ARIYORUM AVUKAT BİLİR DİYOR. KENDİM İŞ YERİMDEN ÜCRETSİZ İZNE AYRILDIM KRONİK BÖBREK VE HİPER TANSİYON HASTASIYIM. ÜÇÜNDE BU BANKAYA BİN LİRA PARA YATACAK KESİLMESİNİ İSTEMİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Faiz Adı Altında Soygun Yapıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Şefika Ay...       Tarihi:  28 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2 AYDIR İŞSSİZİM VE YİNE HER YIL OLDUGU GİBİ YILLIK KART ÜCRETİ BAŞLIGI ALTINDA EKSTRIME SACMA SAPAN TUTAR YANSITIP BUNA İTİRAZ EDİNCEDE KENDI ÇAPLARINDA HER AY 100 TL LIK ALISVERIS SÖZÜ KARSILIGINDA RESMEN SOYGUN YAPIYOLAR.BEN SON AY 100 TL LIK ALISVERIS YAPAMADIGIM İÇİN 40 TL TUTAR YANSITILMIS.ZATEN ÖDEYECEK DURUMUM OLMADIGI İÇİN ALISVERIS YAPAMIYORUM.DİĞER BANKALARLA HİÇBİR SORUN YASAMAZKEN BU BANKAYLA HER YIL CEBELLEŞİYORUZ.KARTIMI İPTAL ETTİM ASLA HİÇBİR YAKINIMADA TAVSIYE ETMIYORUM.RESMEN FAİZ ADI ALTINDA SOYGUN YAPIYORLAR.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Denizbank Kartım Bilgim Dışında Kullanıldı Mağdurum!

Şikayetçinin Adı: Yasemin Öz...       Tarihi:  18 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank kredi kartım yurt dışı sitelerde limitim bitince kadar bilgim dışında kullanılarak dolandırıldım bankaya bildirdiği halde bana inceleneceğini söyleyip ekstrada borç olarak gönderdiler hayatımda yurtdışına gitmedim ve dolandırma aracı olduğunu söyledikleri facebook um hiç olmadı 1500 lira emekli maaşı dışında gelirim yoktur bana yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum saygılarımla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Tarafından Mağdur Ediliyoruz!

Şikayetçinin Adı: Seher Yıl...       Tarihi:  13 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank oradan maaş alıyoruz şimdi bir sebepten dolayı başka banka ya taşımak istiyoruz 10 gündür çözüme ulaşamadık maaş üzerinden blok kaldırılmıyor neden madur ediliyoruz .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Çalışanları Sert Davranıyor!

Şikayetçinin Adı: Seher Be...       Tarihi:  9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bugün saat 14.30 civarında Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan Denizbank Bursa şubesinde yer alan Yusuf isimli bir banka çalışanının kendisine belirtmiş olduğum isteklerimi sabırla ve nezaket kurallarını aşmadan bildirip bana olan sert tutumundan ve ses tonundan ötürü bu davranışını şikayet etme talebinde bulunuyorum. Müşteri olarak böyle bir davranışı hak etmeyip aynı davranışı kendisine sergilemediğimi bir kez daha dile getirmek istiyorum. Ben de bir çalışan olduğumu belirtmek istiyor ve kesinlikle müşteriye karşı (şahsına hakaret veya tehdit içermediği sürece) daha nezaket, duyarlı ve sabırlı olunmasını kesinlikle dile getirmek istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Mağduriyetim Giderilsin!

Şikayetçinin Adı: Orhan Gün...       Tarihi:  9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

12 Mart-2020 tarihinde Denizbank salihli çiftçi evi şb.si nezdindeki ek hesabımdan 6.000.tl ve Kredi kartımdan 1.000.tl bilgim dışında çekilmiş olup banka şubesine Genel müdürlüklerine ve savcılığa dilekçe vermememe rağmen mağduriyetim giderilmedi ilgilenilerek mağduriyetimin giderilmesi hususunu bilgilerinize.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Mağdur Edildim!

Şikayetçinin Adı: Şahset B...       Tarihi:  7 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Maaşımı aldığım Denizbank öncede 1418 tl öderken kıramasan dolayı 3 ay ertelettim şimdi 1822 tl olmuş zaten kiradayım mağfireti oldum yardımcı olur musunuz araştırın selamlar saygılar sunuyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Zor Günlerde Kartımı Kullanamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Erdal Gün...       Tarihi:  31 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Deniz Bankta kredi kartım var ve yapılandırma yaptım yalnız virüs süresi boyunca işsiz olduğum için ödeme yapamadım bankayı arayıp oteleme yaptım yalnız kartım üstünde bulunan bloke hala kaldırılmadı ve bu zor günlerde kartımı kullanamıyorum bunun için gereğinin yapılmasını rica ederim bankayla yaptığım görüşmede net bir cevap alamadım ve Cumhur Bakanımızın da belirttiği gibi bu zor süreçte madur oldum mağduriyetimin giderilmesini tekrar rica ediyorum vakti geldiğinde para almayı bilen bankalar böyle zor zamanlarda müşterilerini madur etmesi hiç hoş degil.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Haksız Kazanç Elde Ediyor!

Şikayetçinin Adı: Ersin Ba...       Tarihi:  10 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Deniz bankta üretici kartım vardı 820 TL kart revize ücreti aldılar 620 TL dosya masrafı aldılar bunun haksız kazanç oldugunu düşünü yorum incelenip alınan tutarların iadesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Sürekli Bahane Üretiyor!

Şikayetçinin Adı: Şuayıp Do...       Tarihi:  7 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Deniz bank kobi nefes kredisinden dolayı olmadık bahane ve gerekçeler sunuyorlar benim devletimize vergi borcum var ben bu krediyi onu ödemek için kulanmak istiyorum ve gereksiz bahaneler sunuyorlar mesela diyorlarki 6 ay içerisinde 5 defa kredi başvurusunda bulunmuşsunuz farklı bankalara diyor evet başvurdum fakat kullanamadım ki zaten ve bunun gibi şeyler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Fazla Faiz Koyuyor!

Şikayetçinin Adı: Turan Çıt...       Tarihi:  24 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

DENİZBANK: Toplam 9500 ₺ kredimiz vardı 3 ay ertelemeli yapılandırma yaptık 25.06.2020 tarihinde ilk taksiti. 9500 tl ye 48 ay vade ile 16 bin 890 ₺ oluyor ve bu kadar faiz binmesi çok fazla bu kadar sıkıntının icinde hem çalışamıyoruz hemde çok zor durumlardan geçerken nasıl olacak biz bu yüklerin altından nasıl kalkacağız bu kadar faiz konulması çok saçma.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Dolandırıcılık Yapıyor!

Şikayetçinin Adı: Abdulkadir Ata...       Tarihi:  22 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank kredi kartı kullanıcıları dikkat etsin dolaylı Bi şekilde dolandırıcılık yapıyorlar her işlemden sonra kartınızdan fazla çekim yapılıyor o para bir kaç gün sonra ya gelir yada arama yapmanız gerekiyor arama yapıncada işlem yaptığınız işyeri şüpheli işlem diye işlem yaptığınız kadarını bloke ediyormuş diyorlar gün o işyerinde gün sonu alınınca Bı sorun yoksa paranız iade ediliyormuş.. Yani acık ası limitim var diye güvenmeyin her an markette rezil olabilirsiniz.. Lütfen dikkate alıp sürekli kredi kartınızı kontrol edin. Bu yüzden bankayla olan çalışmamı bitiriyorum en guvenilir bankalar her zaman devlet bankalarıdır..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Yüksek Faiz Çıkardı!

Şikayetçinin Adı: Musa Öz...       Tarihi:  18 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank borcumu öteleme yapmak için aradım çok yüksek faiz oranı çıkardılar bakanımız bize yardım etsin eşimde işten çıktı ev kirasını doğal gazımı ödeyemedim kızım evde ders çalışıyor ttnet ten fatura geldi 183 tl ödeyemedim sizlerden rica ediyorum yardım edin tşkler Allah razı olsun sizlerden hakkınızı helal edin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Hesap Kapatmak İçin Şubeye Zorla Getirtti!

Şikayetçinin Adı: Uğur Al...       Tarihi:  14 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Benim şikayetim Denizbank telefon bankacılığı ile ufak bir işlemi gerçekleştirmeyip, beni malum salgına rağmen şubeye davet edip işlem yapmak istemeleri ile alakalı. Telefonda defalarca ve en azı 50 dakika ve üzeri olmak kaydıyla temsilciye bağlanabilmeyi bekledikten sonra, kullanmadığım ama açık bulunan bir mevduat hesabımı kapattırmak istediğimi talep ediyorum. Telefonda halledilebilecek bir talep olmasına rağmen beni ısrarla beyfendi en yakın şubemize gelebilir misiniz diyerek bu salgın hastalık riskini gözetmeksizin beni çağırıp işi zorlaştırmalarına hiçbir anlam veremedim. Bir daha Denizbank mı asla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Kredi Kartı Alalı Bir Ay Olmadan Kart Ücreti Aldılar!

Şikayetçinin Adı: Kurtuluş Kay...       Tarihi: 13 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizli bonus kredi kartı aldım daha 1 ay olmadı benden kart ücretini aldılar 150 tl normalde 1 sene sonunda almaları gerekirken bende kredi kartını yapılandırdım denizli saltan şubesi Denizbank.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Yardımcı Olmadı!

Şikayetçinin Adı: Niyazi At...       Tarihi: 8 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Deniz Bank Sur içi, Ak Bank Tesisler şubesi, Nisan Mayıs haziran ayı çek ödemelerimin ertelenmesi konusundan dolayı Bankalara müracat ettim KGF destekli kredi alabilmem için Tacir Hamiline olan çeklerim adına kredi istedim fakat yukarıda belirttiģim bankalar limitlerinin olmadığını belirterek yardımcı olamadıklarını açıkladılar 15 04 2020 tarihli çek ödemelerin bulunmakta bu anlamda en kısa sürede tarafıma yardımcı olmanızı saygılarımla arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Sürekli Telefonu Kapatıyor!

Şikayetçinin Adı: Metin Bo...       Tarihi: 7 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank müşteri temsilcisi ile iletişime geçtiğimizde ses parazitlenmesi yaparak bilinçli olarak telefon kapatılıyor.2 defa aynı sorunu yaşadım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Borcumu Yükseltmiş!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Bay...       Tarihi: 2 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Denizbank kredi borcum vardı ödeyemedim 31 milyar para 63 milyar yapmış ödemek istiyorum bu şartlarda ödeyemiyorum hep fark çok gelmiş hemde gücüm yok borçlarım var diye aracımı sattım devirde veremiyorum.  haciz koymuşlar lütfen bu konuda sizden yardımcı olmanızı rica ederim saygılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Faiz Koyuyor!

Şikayetçinin Adı: Selahattin Cer...       Tarihi: 2 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ülkemizin bu zor günlerin de birlik ve beraberlik ruhu icin devletimizin yaptıkları çok degerli.ama bu özel bankaların kredi ve kredi kartı icin yaptıkları utanç  verici.bu zor donemde bile uyguladıkları faiz talepleri utanç verici deniz banka yazıklar olsun. dileğim odur. devletimiz bunların bu fırsatını yerle bir etsin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Paramın Kesilmesini İstemiyorum!!

Şikayetçinin Adı: Kazım Can...       Tarihi:  30 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

DENİZBANK'A OLAN KREDİ KARTI BORCUM AVUKATLIK OLMUŞTUR. BORCUMU, AVUKATIMI ARAYIP TAKSİTLENDİRDİM FAKAT AVUKATIM TAKSİTLERİMİ OTUZ NİSANA KADAR ERTELEDİ. FAKAT BANKA OTAMATİK OLARAK KESİYOR. AVUKAT BENİM YAPABİLİCEĞİM BİR ŞEY YOK DİYOR. BANKAYI ARIYORUM AVUKAT BİLİR DİYOR. KENDİM İŞ YERİMDEN ÜCRETSİZ İZNE AYRILDIM KRONİK BÖBREK VE HİPER TANSİYON HASTASIYIM. ÜÇÜNDE BU BANKAYA BİN LİRA PARA YATACAK KESİLMESİNİ İSTEMİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Faiz Adı Altında Soygun Yapıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Şefika Ay...       Tarihi:  28 Mart 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2 AYDIR İŞSSİZİM VE YİNE HER YIL OLDUGU GİBİ YILLIK KART ÜCRETİ BAŞLIGI ALTINDA EKSTRIME SACMA SAPAN TUTAR YANSITIP BUNA İTİRAZ EDİNCEDE KENDI ÇAPLARINDA HER AY 100 TL LIK ALISVERIS SÖZÜ KARSILIGINDA RESMEN SOYGUN YAPIYOLAR.BEN SON AY 100 TL LIK ALISVERIS YAPAMADIGIM İÇİN 40 TL TUTAR YANSITILMIS.ZATEN ÖDEYECEK DURUMUM OLMADIGI İÇİN ALISVERIS YAPAMIYORUM.DİĞER BANKALARLA HİÇBİR SORUN YASAMAZKEN BU BANKAYLA HER YIL CEBELLEŞİYORUZ.KARTIMI İPTAL ETTİM ASLA HİÇBİR YAKINIMADA TAVSIYE ETMIYORUM.RESMEN FAİZ ADI ALTINDA SOYGUN YAPIYORLAR.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Denizbank Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.