D-Smart Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

D-Smart Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 110

Cevap Sayısı = 0

D-Smart Sözünde Durmuyor!

Şikayetçinin Adı: Tülin K...        Tarihi:  21 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D smarta abonelik yapıldı, fakat söylenilen tarihte modem takılmak üzere eve gelen kimse olmadı, ben bu şirket firma veya şahıs neyse bu kişileri sözlerinde durmadıkları için şikayetçiyim, bi an önce bunlarla yapmış olduğum sözleşmenin iptalini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Dalgaya Alıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Murat C...        Tarihi:  19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Dsmart internet başvurusu yaptım... 1 aydır bağlamıyorlar. şikayetçiyim müşteri hizmetlerini arıyorum d-smart bayisini ara diyor bayıyı arıyorsunuz müşteri hizmetlerini arayın diyor resmen dalga geciyorlar insanla ben böyle şirket görmedim şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Aboneliğimi İptal Etmiyorlar!

Şikayetçinin Adı: Levent Er...        Tarihi:  19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

DSMART Sözleşmem bitmiş olmasına ragmen d-smart aboneliğini kapattırmak istiyorum sizi ilgili bölüme aktarıyorum diyip1hafta boyunca telefon hattında 1 saat beklemeye alıyorlar ve hiç bir şekilde telefonu bağlamıyorlar aboneliğimi bir turlu iptal ettiremiyorum ve benden bi sonra ki faturamdan istememe me ragmen fazla para alacaklar aboneliğimin iptalini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart İnternet İçin Müracaat Ettim Hala Yapacaklar!

Şikayetçinin Adı: Gülay B...        Tarihi:  15 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Dsmart 26 09 2020 tarihinde d-smart internet bağlatmak için müracaat ettim ama ne yazıkki halen bağlamadılar müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen sonuç alamadım onay bekliyor deniliyor neyin onayını bekliyor anlamadım birde d-smart tv istemiştim evet tv yi ertesi gün getirdiler tv aktif gözüküyor ama hatta 15 günlük fatura çıktı izlemediğim ürünün faturasını ödemek zorunda bırakıyorlar nereye müracaat etmem lazım bilmiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart İnterneti Gelip Bağlamıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Gürcan G...        Tarihi:  12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Dsmart internet gelip bağlamıyorlar. Ev gelip wifi cihazı bağlayıp gittiler. internet bağlantısı olmadan 20 kez arama rağmen kesinlikle bi dönüş olmuyor ne özür telefonu ne bi şey .Servis telefonun kesinlikle açmıyor.0850420**** bayralık bayisiymiş. gün söylenmiyor iade etmek istiyorum .Müşteri hizmetleri bağlantı yapılmadığından iptal ve ya iade işlemide yapmıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Pişmanım Abone Olduğum Güne!

Şikayetçinin Adı: Gülsen S...        Tarihi:  13 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D.smart internet 4 aydır madurum afetten dolayı modemim patladı modemi aldım ama 3 ay internetsiz kaldım çocuklarım derslerine giremdi bir aydır internet var ama hala kesintili alt yapı diyolar alt yapı hala sonlanmadı faturaya itiraz ettim 3 aydır dönüş yok telefonlarımı engeldiler dalga geçer gibi size ulaşacağız diyolar her aradığımda ama 3 aydır dönüş yok lütfen yardim edin ben kullanmadığım internete niye fatura ödeyeyim benim 3 çocuğumu eba dersleri başladığında madur ettiler derslerinden kaldı bide dalga geçer gibi aradık ulaşamadık diyolar çaldırıp bırakıyorlar lanet olsun abone oldugum güne.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart İnternet Kullanamıyorum İptal İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: Meryem D...        Tarihi:  12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Dsmart tv internet interneti kullanamıyoruz yaklaşık 1bucuk aydır arıyorum müşteri hizmetlerini bişeyler yapıyorlar tarifem yetersiz dediler tarifeyi yükseltim ama gene sonuç alamadım modemde arıza vardır dediler arıza kaydı açtılar ne gelen var ne giden servisten 15gün önce açtığı arıza kaydı zaman aşımına uğramış deyip tekrar arıza kaydı açtılar 3gün oldu kimse aramadı servis için çocuk Ebaya rahat girsin diye aldığım internet den hiç verim alamadım d-smart tv ve internetimin sonlandırmak istediğimde cayma bedeli ödersiniz diyorlar cayma bedeli yansımadan d-smart tv ve internetimin kapatılmasını arz ediyorum ilgili birime arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Kurumsallıktan Uzak!

Şikayetçinin Adı: Yusuf D...        Tarihi:  9 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Sözleşme zamanı dolunca allem edip kallem edip devam ettirmek için şu paketide verelim diyorlar verdikleri paket 6 ay sonra aboneliği kapsamamaktadır dediğinde biz size bu paketi hediye vermiştik diyorlar. DSmart’a geçmek isteyenler, DSmart’ın profesyonellikten ve kurumsallıktan uzak tutumunu bir kenara not alsın.Al Digiturk’ü aynı paraya bari maç izle.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Müşteri Hizmetlerine Ulaşılmıyor!

Şikayetçinin Adı: Deniz K...        Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D SMART ARADILAR 16 TL YE 24 AY BAĞLANILACAĞI SOYLENİLDİ 132 TL FATURA YOLLAMIŞLAR İNTERNETİMİ DE GECİRDİM O DA 65 TL OLSA 80 TL Yİ GECMEZ MÜSTERİ HİZMETLERİNİ ARIYORUM BAĞLANILMIYOR NAPICAGIMI BİLMİYORUM NASIL ULAŞICAM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Müşteri Temsilcisi İlgilenmiyor İşlerine Hakim Değil!

Şikayetçinin Adı: İsa K...        Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2 haftadır internet erişimi alamıyorum aradığımda müşteri temsilcileri ilgilenmiyorlar işlerine hakim değiller anlamayan adamları oraya temsilci diye bırakmışlar. Hiç memnun değilim taahhütlü yapınca tamam Boku yediniz Alt yapı yok diyorlar ulan alt yapısı olmayan insanların evlerine neden internet veriyorsunuz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Arıza Talebinde Bulunuyorum Hala Yardımcı Olan Yok!

Şikayetçinin Adı:Mehmet Ali D...        Tarihi: 6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D smart 15 gündür arıza talebinde bulunuyorum ama bir turlu ne arayan oldu nede bir yardımcı olan yazıklar olsun sana d smart hele birde müşteri hizmetlerine bağlanmak ayrı bir sıkıntı tamı tamına 50 dakika da bağlanıyor bir çözüm bulunamıyor oda ayrı bir sıkıntı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Asla Bulaşmayın Uzak Durun!

Şikayetçinin Adı:Burcu Yar B...        Tarihi: 6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

d smart öncelikle ben yandım izler yanmayın kesinlikle d smarta bulaşmayın bu yasıma kadar bu kadar bu kadar ınsanı salak yerine koyan bir firma daha görmedim herhalde görmedim onlara bulaştığım güne lanet ediyorum tv ınternet aboneliğim vardı teknik destek istedim yaklaşık 1 aydır ne gelen oldu ne giden arayıp soranda olmadı cayma bedelini dahi ödeyip iptal ettirmek istedim yaklaşık 2 hafta oldu aradık size ulaşamadık mesajı atıyorlar arama vs yok evimde ne tv izleyebiliyorum ne internet hemde evden çalıştığımız bu günlerde bizi çok mağdur ettiler biz yandık kimse yanmasın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart İnternetimiz Hala Bağlanmadı!

Şikayetçinin Adı:Murat B...        Tarihi: 5 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D-smart müşteri temsilcisi tarafından aranarak internet abonesi olmam istendi ancak 11 gün oldu bağlanmadı ne iptal ediyorlar ne bağlıyorlar çocuğum Eba dan ders yapamıyor Ankara’nın ortasında bu zülümü çekiyoruz lütfen iptalini istiyorum

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Mağduriyetimin Giderilmesini İstiyorum!

Şikayetçinin Adı:Mehmet Akif İ...        Tarihi: 28 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D smart internet ve TV kullanıcısıyım. Fakat internetim bağlantısı devamlı kesik durumunda. defalarca müşteri hizmetleri arayıp söylememe rağmen, bu konu hakkında bana hiç bir şekilde yardımcı olmadılar internetimin bağlantısı üç gündür hala kesik durumun da Ücret ödemeden aboneliğimin iptali ve mağduruyetimin giderilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart  Ortada Ne Servis Var Ne Dönüş Yapan Var!

Şikayetçinin Adı:Peruze B...        Tarihi: 24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D-Smart: D smart tv. Kullanıcısıyım. Tv alıcısı arızalandı, 2 ay oldu servis gelip tamir veya yeni cihaz bırakacak denildi. servis yok, müşteri hizmetleri telefonda şikayet not alıyorlar. 48 saat içinde dönüş olacaktır'' denildi, hiç dönüş yapan olmadı. Tv çalışmıyor. İzleyemediğimiz tv.nin fatura kesildi, ödeme bekleniyor.... şikayetçiyim, acilen çözüm veya üyeliğinin iptalini istiyorum. Şikayetine muhatap en kısa sürede dönüş olmasını bekliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart  Hiç Bir Şekilde Bağlantı Sağlamıyor!

Şikayetçinin Adı:Seval Gü...        Tarihi: 21 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Dsmart ev interneti10 mb lik tarife satın aldık ücretlendirme 10 mb uzerinden alınmakta ama bize yansıtılan mg en fazla 3mb ve sorun şikayet için aradığımızda da hiç bi şekilde bize yardımcı olunmuyor ve onayımız olmadı şeyleri not alıp bu şekilde deyip kapatılıyor telefon şu an internet hiç yok arıyoruz tekniğe yönlendirme yapacağım dedikleri halde hiç bi şekilde kimseyle bağlantı kuramıyoruz kimseyle konuşup sıkıntımızı bildiremiyoruz çünkü saatlerce telefonda bekletilip sonra telefon kapatılıyor defalarca aynı sıkıntı ile karşılaşmamıza rağmen hiç bi şekilde yardımcı olunmadı aradığımızda da hiç kimseyleyle konuşamıyoruz çünkü saatlerce bekletilip sonra müşteri temsilcilerine bağlanmak yerine telefon yüzümüze otomatik kapatılıyor d-smartla olan sözleşmemizdeki 10mb lik interneti hiç bi şekilde bize yansıtılmıyor hatta internet yok denecek kadar gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart  Umursamıyor Yardımcı Olmuyor!

Şikayetçinin Adı:Turgay M...        Tarihi: 21 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D-smart dan evime internet bağlatmak icin başvuru yaptım 1 ile 7 is günü icinde bağlanacağını söylediler 2hafta gecti hala bağlanmadı sadece eve gelip modem taktılar gittiler müşteri temsilcilerini arıyorum yarım saat bir saat bekletiyorlar ama yinede bir sonuc yok sisteme giriş yapamıyoruz deyip tekrar arayın diyor iptal etmek istedim yine de onun icin kimseye bağlanamadım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart  Sorunuma Acil Çözüm Bulsun Artık!

Şikayetçinin Adı:Ali Çi...        Tarihi: 19 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D-Smart net internet şikayet bankacı olduğum için pandemi dönemi evden çalışıyoruz bilgisayar kasasına kablolu bağlantı yapıyorum fakat bankanın uygulamalarına girmiyor son 3 günde müşteri hizmetlerini 45 kez aradım fakat sorunu çözemediler makul bir açıklama da yok acilen soruna çözüm bulunması . tüm yasal haklarımı kullanarak mağduriyetimle ilgili her yere şikayet edeceğim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart  Oyalayıp Duruyor!

Şikayetçinin Adı:Sevilay A...        Tarihi: 17 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

d-smart evime internet aldım ertesi gün gelip taktılar. kurulum ücretsiz dediler 50 tl ödedim sadece 3 gün kullandım int. 12 gündür arıyorum arıza kaydınızı aldık gelip bakacaklar diyorlar gelen giden yok çok pişman oldum. Onlardan kaynaklı degilse gene 50 tl ödeyecekmişim.egitim için aldım çocuğumda hep geri kaldı..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart  İnterneti Bir Kere Bile Kullanmadım Fatura Geldi!

Şikayetçinin Adı:Sena Nur Ka...        Tarihi: 24 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D-Smart ben bu interneti bağlattığımdan beri bir kere bile bağlanıp kullanmadım çünkü sinyali yanlış adrese vermişler çoğu kez müşteri hizmetlerini aradım halledeceklerini söylediler ama zamanında hiç bir işlem yapmadılar ve bana 120 TL fatura gönderdiler ki fatura normalde 69 tlydi sözleşmeye göre daha sonrasında birgün servisten gelip eve ikinci üyelik başlangıcı yaptılar ve sadece TV paketini bağladılar internete hiç bişey yapmadılar daha sonra 2 iş günü içerisinde gelinecek dediler gelmediler ben de 2 haftaya yakın bir sure içerisinde iptal ettirmek istediğimi dile getirdim ve bana 1000 TL'ye yakın ceza bedeli ödemek zorundasınız dediler ben bunu kabul etmiyorum çünkü ben 1kere bile kullanmadım şikayetim budur..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart  Umursamıyor Oralı Olmuyorlar!

Şikayetçinin Adı:Eyüp Sa...        Tarihi: 18 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

D smart İnternet kullanıyorum. D smart müşteri hizmetlerini arıyorum fiyat artıyorlar daha iyi çeker internetim diyorlar. Bende onlara eğer internet yine çekmese ne yapacam diyorum bizi ilgilendirmez diyorlar ayrıca interneti kulandığım ilk ay çok iyidi ondan sonra internet hiç çekmiyordu tv hakkınıda onunla birlikte aldım oda arızalı olduğu için hiç kullanamadım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart  Ulaşamıyorum İlgilenen Yok!

Şikayetçinin Adı:Natalia Ak...        Tarihi: 14 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

d-smart, yaklaşık 1.5 ay önce sözleşme yaptım.2 hafta boyunca aradım ve eve gelip internet ve televizyon bulamadılar, en son iptal etmek zorunda kaldım, 50 kere aradım iptal etmenizi rica ettim ama maalesef dilekçe yazıp d smart Bayrampaşa bayisine götürdüm, ordan 10 tl faks icin ödeme aldılar, ayrı yetten 141 tl ödedim evede internet hiç olmadı, hala bana fatura geliyor her ay ,hiç bir şekilde bunlara ulaşamıyorum, lütfen bana yardimci olun ,

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

D-Smart Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.