Citroen Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 3

Cevap Sayısı = 0

Citroen Kaza Yaptım Hava Yatıkları Açılmadı Güvenliğim Yok!

Şikayetçinin Adı: Gülşah G...       Tarihi:  16 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Citroen c4/ büyük bir kaza atlattım ve aracımın hava yastıkları açılmadı. Güvenliğimden artık emin olamıyorum. Daha da kötü bir kaza geçirmiş olsaydım ölebilirdim bu durumdan ötürü.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Citroen Sorunuma Çözüm Bulsun Artık Yeter!

Şikayetçinin Adı: Ayfer Gönül K...       Tarihi:  11 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba tam iki aydır aracım parktan çıkarken motor arıza lambası yanıyor araç silkeleniyor ve çekişten düşüyor Citroen arkaçlar İzmir yetkili servisine dört ya da beş kez ve nerdeyse iki günde bir aracım gidiyor ve buji değişikliği yapılıp geri gönderiliyor ben asla aracımı iki aydan fazla süredir kullanamadığım gibi attığım benzinlerde test sürüşünde gidiyor yetkili servisin her seferinde bu aracın problemi ne bujiye zarar veren sorunun ana kaynağı ne aracın kronik arızası mı 2017 model 25 bin km deki araç ben yola çıkamıyorum koltuğumuzun altında buji ile mi gezeceğiz söylemlerime aldığım cevap aracı devirli kullanın ondan oluyor demeleri bir haftada tam üç kez servise gitti buji değiştirip geçici çözümlerle ki çözüm bile değil akşam servisten geliyo ve sabah servise tekrar gidiyor madden ve manen yorucu bir durum yaşıyorum son çare yarın özel bir servise aracımı göstericem yani kendi sorunumu yine kendim çözmeye calısıcam ancak yapacağım her işlemi faturalandırılıp Citroen i dava edicem sorunuma yetkililerin çözüm bulmasını ve eğer kronik bir arızası var ise markanın bunu üstlenip ayıplı mallarını sorumluluğunu almalarını ve zararımın karşılanmasını istiyorum şaka gibi kapımda bir araç var baktığında ama sanırsın ki ki bu araç üç yaşında ve 25 bin km değil ağır hasarlı en az 150 bin km gibi ki onlar bile yol yapıyor ben taksilere para veriyorum çocuğumla sürekli yolda kalıyorum yetkililerin bilgisine konu haddini asıyor acil çözüm istiyorum!!!!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Citroen Fransız Malı Uzak Durun!

Şikayetçinin Adı: Cengiz A...       Tarihi:  3 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

5 yıl önce sıfır olarak aldığım Citroen aracım ve 6 ay önce Citroen'den aldığım arka lastik piknik yolunda patladı. İlk defe lazım olan bijon anahtarı kırıldı. Dağ başında kaldım. Citroen merkezi aradım. Bu olayları anlattım. Oralı bile olmadılar. Mallarının arkasında duramadılar. Kalitesiz bir marka aldığıma pişman ettiler. Verdikleri ilk yardım çantası bile kalitesiz ve basitti. Fransız malından lütfen uzak durun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Citroen Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.