Çiçek Sepeti Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Çiçek Sepeti Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 49

Cevap Sayısı = 0

Çiçek Sepeti Aldım Ürünü Tek Çekim İsterken Taksit Yapmışlar!!! 

Şikayetçinin Adı: Nebahat T...       Tarihi: 26 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek sepeti.com dan çiçek sipariş ettim 159 tl idi tek çekim işaretlediğim halde 6 taksit yapmışlar ve 192 tl çekmişler çekerken 159 görünürken işlem bittikten sonra 191 tl göründü ve hatalarını kabul etmiyorlar saygılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Mağduriyetim Giderilsin!!! 

Şikayetçinin Adı: Duygu Ol...       Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek sepeti üzerinden sipariş verdiğim ürünü kırılmış ve parçalanmış şekilde teslim aldığım için değişime gönderdim fakat ürünüm değişimden gelmedi defalarca müşteri hizmetlerini aramama rağmen dönüş yapılmadı yardımcı olunmadı aranacaksınız denildi arama dahi sağlanmadı mağduriyetim giderilsin istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Gelen Ürün Dandik Geldi!!! 

Şikayetçinin Adı: Sevdiye A...       Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

çiçek sepeti kendime bir kaktüs aldım. Beton- hasır saksıda 35 cm ürün gelecekti fakat yerine plastik ve dandik saksıda 20cm kaktüs gedi. İyi ki kendime söyledim birine hediye göndersem rezil olacağım. Fotoğraflara göndermek istiyorum ama buradan ekleyecek yer bulamadım. bakın sizde göreceksiniz rezalet. İşin daha kötüsü kimse ilgilenmiyor. Aradım çiçek sepetini çok kibar iletişim merkezi sizi madur etmeyiz arayacağız dedi 3 gün oldu dönen yok. Bugün iade için yardımcı olun dedim, yine ben aradım. tamam notunuzu aldım hemen çözüyorum dediler yine kimse dönmüyor. Bu nasıl güvenli alışveriş. Tamam piyasa kötü ekonomik kriz var falan da ne yapalım o zaman birbirimizi mi kazıklayalım bu nasıl iş. Çok dikkat edin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek SepetiRezillik Üzerine Rezillik!!! 

Şikayetçinin Adı: Serpil B...       Tarihi: 15 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek Sepeti müşteri hizmetlerine bağlanmak için 90 dakika bekledim 91. Dakika yüzüme kapatıldı. Bir daha çiçek sepetinden sipariş vermeyeceğim. Böyle rezillik görmedim. Resmen dalga geçiliyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Paranızla Rezil Olmayınız!!! 

Şikayetçinin Adı: Serpil B...       Tarihi: 15 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

satın aldığım ürün çiçek sepetinin mobil uygulamasındaki yazılım hatası sebebiyle başka adrese gönderildi. urun teslim edilmedi para iadesi yapılmadı. müşteri hizmetleri arayıp sadece çağrı merkezlerinde kullanılan scriptleri papağan gibi okuyor, çözüm yok...yanlış adrese giden urun 3 gündür o adresten tedarikçiye gönderilmesini bile talep edecek akli başında bir müşteri temsilcisi bile çıkmadı. sakın çiçek sepetinden alışveriş yapmayın paranızla rezil olursunuz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Ürün Alalı 2 Ay Oldu Hala Ses Yok !!! 

Şikayetçinin Adı: Aynur N...       Tarihi: 13 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek sepeti 2 ay önce sehpa aldım ne ürünüm geldi nede iadem yapıldı arayan soran yok mesajlarıma cevap veren yok.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Siparişim Gecikti İlgilenen Yok!!! 

Şikayetçinin Adı: Emrah Er...       Tarihi: 13 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek sepetinden ürün alıyorum son iki siparişimi söyledikleri günden çok sonra teslim ediyorlar şu anda ayın 5 de teslim olacak ürün hala teslim olmadı ve sorduklarında ilgileneceklerini söylediler ama arayan bile olmadı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Böyle Rezillik Olmaz!!! 

Şikayetçinin Adı: Canan E...       Tarihi: 10 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek Sepeti.com Bugün arkadaşıma doğum günü için çiçek göndermek istedim. Adresi Bornova yerine Üçkuyular girmişler. Yanlış adrese gidip bir de bana arkadaşımı arattırdılar. Evde yok dediler, rezil ettiler. Eğer bakmasam adrese farkında bile değiller. Bir de hemen telafi edeceklerine son dakika teslim edip daha da rezil ettiler. Müşteri hizmetlerinin de telafisi, size bir daha ki siparişinizde indirim yapalım vaadi oldu. Baya akıllıca bir telafi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Aldığım Ürün 1 Aydır Gelmedi Mağdur Etti!!! 

Şikayetçinin Adı: Yonca B...       Tarihi: 7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek sepeti yaklaşık bir aydır sipariş verdiğim yazı tahtası gelmedi bir ayda belki 10 kere aramışımdır tedarikçi firmaya topu atıyor ama koskoca Çiçek sepeti aynı gün gönderim yapan bir firma olarak beni mağdur etti maalesef hala da kargo gelmiş değil.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Aldığım Ürün 3 Gün İçinde Bozuldu!!!

Şikayetçinin Adı: Gülnur G...       Tarihi:6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ciceksepeti.com adli internet sitesinden sipariş ettigim "hamaha yıldızlı gökyüzü led ışıklı gece lambası" 3 gün icinde bozuldu, pil vsm değiştirdim hiçbir sekilde çalışmıyor ve bu şikayeti çiçeksepeti.com'a iletmemize ragmen şikayetiniz alınmıştır denip hiçbir sekilde dönüş yapılmadı. 199 degerindeki bu urunu asla almanızı tavsiye etmiyorum!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Dava Edeceğim Sizi!!!

Şikayetçinin Adı: Alper Er...       Tarihi: 2 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çicek sepeti, 02.10.2020 bu sabah esim evlilik yıl dönümü nedeniyle bir bonnyfood yaptırmış. Geldi Pirinç patlağı bayat sert çikolatası kokuyor. Aramış şikayet etmiş. Zeytinyağ gibi üste çıkıp pirinç patlağı sert olur demişsiniz... Sizden çok alışveriş yaptım ama sizi dava edicem...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Paramızla Rezil Ediyor!!!

Şikayetçinin Adı: Sevim G...       Tarihi: 2 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek sepetinden bugün bursaya sipariş verdim. Doğum Günü hediyesi saat 12 de sipariş saat 21 olmuş adres yanlış alıcıya ulaşmadı mesaj geldi. Aynı adrese 4 kere hediye yolladım. Bahane olduğunu düşünüyorum. Adres doğru madur oldum çünkü doğum günü hediyesiydi bugün gitmedikten sonra ne anlamı var. Yarın ulaşıcak. Ellerinde yoktu müşteriyi oyalamak amaç. Zaten bundan öncede yollanan çiçekler kurye motorla götürdüğü için çiçekler pert orkide geldi bana 2 tane çiçekleri birgün sonra döküldü. Mesafeler uzak olduğu için bizler sürpriz yapmak istiyoruz. Ama paramızla rezil olmak bu Şikayetçiyim bi daha sipariş vermeyeceğim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Gitmesi Gereken Hediye Gitmedi!!!

Şikayetçinin Adı: Sevcan Y..       Tarihi: 24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek Sepeti Doğum gününde gitmesi gereken hediye gitmedi ve hala dağıtımda bile gözükmüyor. 24 saat içinde adrese teslim yazılıyor fakat 5 iş günü içerisinde bile siparişim gönderilmiyor. Ne anlamı var zamanında gitmeyen hediyenin ?..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Bozuk Çilek Gönderdiler!!!

Şikayetçinin Adı: Selma Öz..       Tarihi: 17 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek Sepeti - Dün bir arkadaşım doğum günü için yenilebilir bony food siparişi verdim. sipariş kodum 147684641 dir. Daha önce de bir çok kez sipariş verdim. Ancak bu gelen ürün o kadar özentisizdi ki, onu da geçtim; meyveler bozuktu. Siz bozuk bir çileği doğum günü hediyesi olarak gönderdiğiniz birine yedirir misiniz? Bana söyledi inanmadım, gittim ofisine bende yedim. İğrençti. Olduğu gibi çöpe attık. Verdiğim paraya değmedi. Şikayetçiyim. Bana paramı geri iade etsinler yada tekrar bozuk olmayan bir çiçek göndersinler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Siparişimi Hala Bana Ulaştırmadılar!!!

Şikayetçinin Adı: Yunus Uy...       Tarihi: 4 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek sepeti, çiçek sepetinden 29.04.2020 tarihinde vermiş olduğum siparişimi halen daha bana ulaştırmadılar, aradığımdada beni oyalıyor müşteri hizmetleri.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Beğendiğim Ürünle Alakasız Ürün Geldi!!!

Şikayetçinin Adı: Çiğdem Boz...       Tarihi: 24 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çicek sepetinden bugun siparişimi verdim bana onay icin resmini attılar fakat beğendiğim urun ile ilgili alakası yok iptal ettirdim yeni sipariş geçtim daha pahalı bir urun fakat yine çiçekler renkler beğendiğimle alakasız tekrardan arayarak görüştüğümde gönderici firmayla iletişime geçerek hatta bekletiler bana verilen cvp firma 2 kez hazırladığını tekrardan hazırlayamacagini belirtiyormuş peki neden beğendiğim renkler yok içerisinde diyorum cvp veremiyorlar bir daha asla çiçek sepeti den sipariş geçmeyeceğim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Çiçeğim Hala Teslim Edilmedi Para İadeside Yapılmadı!!!

Şikayetçinin Adı: Nihal Tak...       Tarihi: 27 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Şikayetçi olduğum firma çiçek sepeti 5 Mayıs 2020 tarihinde anneler günü dolayısı ile anneme hediye yolladım ürünüm hala gitmedi ve milyonlarca kez aramama rağmen ne hediyem ulaştı nede paramı iade ettiler arayıp çözüme ulaştırmak yerine bana çiçek çikolata yollamayı teklif ettiler ve hala ürünüm nerede olduğu bilinmiyor insanla dalga geçer gibi kargoya verildi denip kargo numarası verilemediği gibi ürün hakkında bilgide verilmiyor bu konuyla ilgilenirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Çok Büyük Mağduriyet Yaşadım!!!

Şikayetçinin Adı: Çiğdem Boz...       Tarihi: 23 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Vermiş olduğum çiçek siparişi onaylanıp ödeme alındı.Fakat teslim saatinden 1 saat önce aranıp çiçeğin canlı olmadığı bildirildi.manevi olarak mağdur oldum.iptal durumunda ödediğim paramın 10 gün içerisinde hesabıma geçeceği bildirildi. çok ciddi mağduriyet yaşadım.kesinlikle bir daha yeni siparişim olmayacak .kalitesini bitirdi çiçek sepeti.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Oyalayıp Durdu Şikayetçiyim!!!

Şikayetçinin Adı: Anıl Gü...       Tarihi: 20 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

ÇİÇEK SEPETİ SAYFASINDAN 15 MAYİS AKŞAMI 10 KİLOLUK OMO DETARJAN SİPARİŞİ VERDİM 22 MAYIS 1 HAZİRAN SİPARİŞ TESLİM TARİHİ PANDEME DÖNEMİ OLDUĞUN DOLAYI NEYSE 8 HAZİRANDA ÇİÇEK SEPETİ SAYFASINDAN SİPARİŞİMİ KONTROL ETMEYE ÇALİŞTİĞİMDA SİPARİŞİNİZ BULUNMAMAKTADIR DİYE GÖRÜNCE HEMEN MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARADIM SİPARİSİMİN KARGOYA VERİLDİGİNİ VE SUAN BARKODSUZ OLDUGU İCİN SAYFALARİNDAN TAKİP EDEMİYECEGİMİ SOYLEDİLER. 2 GUN SONRA ARADILAR SİPARİŞİNİZ TEDARİKCİ FİRMADA KALMAMİS ÜÇRET İADENİZİ YAPALİM DEDİLER. BENDE İADEYİ 1 HAZİRANDA YAPMANİZ GEREKİYORDU BU ZAMANA KADAR NERDEYDİNİZ DEDİM. BEN ÜRÜNÜMÜ İSTİYORUM DEDİM KAYİT AÇTILAR VE 1 GÜN SONRA ARADILAR. TAMAM BİZ SİZİN ÜRÜNÜZÜ EN KISA SUREDE KARGOYA VERECEZ DEDİLER SİZE ÖZEL İNDİRİM KUPONU GONDERCEKLERİNİ SOYLEDİLER. 1 GUN SONRA YİNE ARADİLAR YİNE ÜÇRET İADESİ TALEBİNDE BULUNDULAR YİNE KABUL ETMEDİM YİNE GONDERCEZ DEDİLER YİNE ÜCRET İADESİ TALEBİNDE BULUNDULAR BU DURUM SÜREKLİ BOYLE DEVAM ETTİ. BU GÜNDE 20 HAZİRAN ÜÇRET İADESİ TALEP ETTİLER KABUL ETMEDİM URUNUMÜ İSTEDİM TELEFONU KAPATİNCA TELEFONUMA MESAJ ATTI ÇİÇEK SEPETİ GÜYA BENİM TALEBİM YOK BİSEY YOK BENİM TALEBİM ÜZERİNE 1 YİL İÇİNDE ÜRÜNÜ TESLİM EDECEKLERMİŞ. HEMEN ARADİM SOYLEDİM BEN BOYLE BİRSEY TALEP ETMEDİM OYALAMADİM BENİM ÜRÜNÜMÜ EN KİSA SÜREDE GONDERİN DEDİM. VE USTE YAZDIKLARI ANLATARAK TEKRARDAN KAYİT ACTİRDİM. HEMEN MESAJ ATTILAR ÜÇRET İADENİZ YAPİLMİSTİR HESABİNİZA 1 VEYA 10 İŞ GÜNÜ İCİNDE YATAR DİYE. BENDE ARADİM ÜCRET İADESİ İSTEMİYORUM YASAL YOLLARA BAŞVURACAGİMİ SOYLEDİM. ANLAYACAGİNİZ İLK BASTA SİPARİSİ YOK ETTİLER SONRADA OYALADİLAR SİMDİDE İSTEMEDİGİM HALDE ÜÇRET İADESİ YAPTİLAR ŞİKAYETÇİ OLUYORUM.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Rezil Bir Yer!!!

Şikayetçinin Adı: Nurcan Can...       Tarihi: 9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

6 mayısta sipariş ettiğim ürünümü en geç 22 mayısta teslim edilir denildi fakat bugun 9 haziran urunum hala Maltepe'de gorunuyor çicek sepetimle sayısız kere iletişime gecildi her defasında tm halledicez gibi saçma geçiştirmeler yapıyorlar ben urunumu hala almış degilim ne sorunumu çözebiliyorlar ne iade edebiliyorlar ben mağduriyetimi hiç bir sekilde çözemiyorlar bu kadar rezil bir yer bir daha mi asla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Aldığımız Saatten Memnun Kalmadım!!!

Şikayetçinin Adı: Gülbahar Yıl...       Tarihi: 12 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Çiçek Sepeti akıllı saat üründen memnun kalmadık ürünün iadesini istedik ürün yerdesin etmiyorlar bize buraya başvurmak istedik.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Çiçek Sepeti Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.