Bosch Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Bosch Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 39

Cevap Sayısı = 0

Bosch Sizin Gibi Bir Dünya Markasına Yakışmadı!

Şikayetçinin Adı: Fazilet İ...       Tarihi: 10 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch - Bulunduğumuz bölgenin sularının kireçli olduğu gerekçesiyle Kampanya kapsamında çamaşır ve bulaşık makinesi bakımının yapılmasının iyi olacağı söylendi. Kazanı söküyoruz, kirecini temizliyoruz vs çok detaylı bir temizlik olacak dendi. Ücret 700 TL dendi. 30-40 gün içerisinde geleceğiz dediler. 3 ay geçti, gelmediler. Aradım müşteri hizmetlerini ben bu bakımın iptalini istiyorum dedim, 15 gün içinde iptal edebilirsiniz şu an edemezsiniz dediler. 30 gün içerisinde geleceğiz deyip gidiyorlar gelmiyorlar ve 15 günü geçti deyip iptal etmiyorlar şu hale bakın. Peki o halde bakımı yapın dedim. Servisten bir eleman geldi sözde bakım için. Çamaşır makinesine bir ilaç döktü. Bulaşık makinesini bunda bir şey yok deyip ellemedi bile ve hiçbir şey söylemeden gitti. Sonrasında tekrar aradım müşteri hizmetlerini şikayetimi belirttim. Dönüş yapacağız dediler, birkaç gün sonra döndüler, o yapılan ön bakımdı tekrar gelinecek filan dediler, halbuki ne önce ne sonra böyle bir bilgi verilmemişti. Makineyi götüreceğiz dediler, makinemi ne diye götüreceksiniz istemiyoruz daha 1 yıl bile olmadı alalı dedik, Resmen dolandırıldık Biz bu bakımı istemiyoruz, ya para iadesi yapın ya da 7 yıl garanti hizmetiniz vardı onun ile değiştirin dedik, kabul etmediler. Böylesi sıkıntılı bir dönemde insanları enayi yerine koymak, sizin gibi sözde dünya markası bir firmaya yakışmadı. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Tüm ürünlerimi Bosch marka kullanıyordum, sizin için para, müşteri kaybetmekten daha önemli sanırım, müşteri memnuniyeti değil. Yazıklar olsun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Çamaşır Makinesi 3 Ayda Çürüdü!

Şikayetçinin Adı:  Aysun B..       Tarihi: 09 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch - Bosch bayisinden çamaşır makinesi aldım ve 3 AYDA ÇÜRÜDÜ. Dalga geçer gibi çağrı merkezindeki Merve hanım bilir kişilerin kullanım hatası olduğuna karar verdiklerini söylüyor bana. DETERJANDAN ÇÜRÜMÜŞ.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Markasını Asla Tavsiye Etmiyorum!

Şikayetçinin Adı: Zekeriya A..       Tarihi: 06 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

BOSCH. 012 yılında satın aldığım Bosch Marka SMS 58M88TR model bulaşık makinasını (mağaza yönlendirmesi ile özellikle ithal olanı aldım daha fazla ödeyerek) 2014 yılında 5 yıl ek garanti yaptırdım. Bu markaya güvendiğim için tüm beyaz eşyalar Bosch markadır. 2019 yılında ek garanti biter bitmez bulaşık makinesi üst kapağında erimeler ve kopmalar başladı ve giderek arttı. (fotoğrafları ektedir). Bende yetkili servisi arayıp durumu anlattım. Yetkili servis cevap olarak durumun garanti dışı olduğunu (zaten diğer beyaz eşyalar için de ne zaman arıza için servis çağırsam garantiye girmez gibi söylemler hep oldu sonra ısrarımızla garanti kapsamı kabul edildi ) kapağın 500 - 600 TL civarında olduğunu ücreti karşılığında makine üst kapağını değiştirilebileceğini beyan ettiler. Bu tür bir arızanın bulaşık makinesi ısısından kaynaklanabileceğini, yalıtım problemi olmasından dolayı kapakta erime olduğunu, fabrika üretim hatası olduğunu dolayısıyla garanti kapsamında değiştirilmesi talebimi kabul etmediler. Daha önce de başka marka bulaşık makinesi kullandım ama ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Başka bir problem olsa bizim hatamızdan kaynaklansa örneğin darbe sonucu olan bir husus olsa kabul edeceğim. Tezgahın altında sabit olan bir makineye kesinlikle bir müdahalemiz olmamıştır. Sonuç olarak bu markaya güvenimi kaybettim beyaz eşya alacaklar uyarılarımı dikkate alsın artık Bosch markasını asla tavsiye etmiyorum. Sosyal medyada ve fırsat bulduğum her yerde bu durumu da anlatacağım yazık çok yazık üç kuruş için değmezdi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Kombi Kurulduğu Gün Çalışmadı!

Şikayetçinin Adı: Servet Y..       Tarihi: 21 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch Kombi kurulumu yapıldığı gün çalışmadı ve parça bozuk olduğu söylendi ve telefonla aradığım heryer yapılacak bir şey olmadığını söylediler parçanın gelmesi 1 hafta buluyormuş bu soğuk günlerde evde çocuk var ve hiç kimse yardımcı olmuyor verdikleri numaralara ulaşılamıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Marka Kombim Bir Anda Suyu Soğutuyor!

Şikayetçinin Adı: Fahri D..       Tarihi: 5 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch Buderus marka duşa giriyorsun bi anda su soğuyor ve servis çok komik bir şekilde gelsek de yapılacak bir şey yok deyip gelmiyor gercekten yapılacak bir şey yok galiba binanın su basıncı düşüktür diyor sanki tek biz varız binada bu markayı kombinin Audi’si Bmv’si diye aldık bilinmedik bir araba markası çıktı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Marka Kombim Bozuldu ve Servis Yardımcı Olmadı!

Şikayetçinin Adı:Alper Tunga A...       Tarihi: 2 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

BUDERUS/BOSCH marka kombi taktırdığıma pişman oldum. 2019 mayıs ayında taktırmış olduğum Buderus marka kombi için, alttan su damlatması ve su eksiltiyor şikayetileriyle yetkili servisi çağırdım. Gelen kişi, 3 yıl garantili BUDERUS kombinin borusunun eğiminin yanlışlığından dolayı yoğunlaşma suyunun cihazın içine ordan da aşağıya sızdığını söyledi. Buraya kadar her şey yolunda iken, 86 TL servis ücreti talep edip ve kime yaptırdıysanız ona haber verin gelip düzeltsin denince servisi aradım, daha önce görüştüğüm Esra Hanım’a konuyu izah ettim bana servis ücreti ödeyeceğimi ve bizim için yapabilecek bir şeylerinin olmadığını söyledi Üstelik bundan sonrada hiçbir servis siz çağırsanız da gelmez diyerek tehdit etti. İlk çalıştırmaya gelen servis (bu servis) niçin o borunun eğimine ok verdi, madem sıkıntı vardı! Bunun cevabı yok. 15 saniyede 86 TL SERVİS ÜCRETİ sanki evimize picasso geldi de iki vida söktü. İki vida söktü derken bu mecazi değil gerçekten iki vida söktü ve kapağın arkasındaki suyu gösterdi. Üstelik bu şekilde kullanılırsa diğer kısımlara bozar ve bu garanti kapsamında değil dendi, iyi de farz edelim ki zarar gördü, o da sizin hatanız, ilk çalıştırmaya gelen onay vermeseydi. Nerdeyse buderus aldık diye bizi suçlayacaklar. Arkadaş sanki herkes boru eğim profesörü, ben ne bileyim borunun eğiminin nasıl olması gerektiğin. Bu arada 1 aralık evlilik yıldönümümüzü de soğukta geçiriyoruz çünkü 3 kere genel merkezi arayıp sorunu bildirmeme ricama rağmen çok meşgul olduklarını söylediler. Gerçekten benim tavsiyemle vesile olup buderus marka kombi alan tanıdıklarım için çok üzülüyorum. Bunlar 3-5 yıl garanti verip ama sözde verip uygulamayanlardan. HER ORTAMDA HAKKIMI ARIYACAM, Ben bir kombi kaybederim Buderus güven kaybeder.125 yıl garanti verseniz neye yarar. Bana gönderilen sms şikayet kodum:10983102

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Garanti Biter Bitmez Bozuldu!

Şikayetçinin Adı:Mustafa K...       Tarihi: 16 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka buzdolabı yaklaşık 7 yıl önce almış olduğum buzdolabı garantisi biter bitmez bozuldu servise üçyüz lira civarı para verdim şu an yine arızalandı dondurucu kısmı buz yapıyor üstü soğutmuyor servisi aradım bu ayın 20 sinde gelecek 75 tl yol parası istediler benim 1986 da almış olduğum Arçelik 351 lüx marka buzdolabı şimdiye kadar hiç tamir yüzü görmedi Bosch sattığı ürünün arkasında değil değiştirmeleri gerekir ben bıktım kesinlikle Bosch ürünlerini almayın vatandaş memnun olmazsa tez zamanda batışınızda çabuk olur inşallah.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Garanti Biter Bitmez Bozuldu!

Şikayetçinin Adı:Mustafa K...       Tarihi: 16 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka buzdolabı yaklaşık 7 yıl önce almış olduğum buzdolabı garantisi biter bitmez bozuldu servise üçyüz lira civarı para verdim şu an yine arızalandı dondurucu kısmı buz yapıyor üstü soğutmuyor servisi aradım bu ayın 20 sinde gelecek 75 tl yol parası istediler benim 1986 da almış olduğum Arçelik 351 lüx marka buzdolabı şimdiye kadar hiç tamir yüzü görmedi Bosch sattığı ürünün arkasında değil değiştirmeleri gerekir ben bıktım kesinlikle Bosch ürünlerini almayın vatandaş memnun olmazsa tez zamanda batışınızda çabuk olur inşallah.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch On Beş Gündür Değişim Bekliyoruz!

Şikayetçinin Adı:Emel K...       Tarihi: 11 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch buzdolabım değişime girdi bildirdiler ancak 15 gündür değişim bekliyorum hiç haber yok değişimin ne zama olacağı belli değil acilen mağduriyetimin giderilmesi gerekiyor zaten aylardır bozuk buzdolabıyla perişan oldum lütfen beni bilgilendirsinler ve değişim acil olsun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Müşteri Hizmetleri Tarafından Oyalanıyoruz!

Şikayetçinin Adı:Gülşah Ö...       Tarihi: 10 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka çamaşır makinam indirim talebimiz onaylanıyor bir haftadır teknik servise bildirilmiyor müşteri hizmetlerini arıyoruz iletildi diyerek günlerce oyalanıyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Garantisi Olduğu Halde Ücret Alıyorlar!

Şikayetçinin Adı:Mehtap T...       Tarihi: 3 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka eve gelen servis garantisi olduğu halde ve arıza da yok hiç bir sorun yok 75 lira ücret aldı 6 aylık çamaşır makinesine kullanıcı hatası yok arıza yok.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Evinize Sokmayın!

Şikayetçinin Adı:Yeliz Ç...       Tarihi: 27 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2017 yılında aldığım Bosch marka buzdolabı için 2 gün önce teknik servis talebinde bulundum.Aynı gün içinde teknik servisten bir kişi gelip restart attı ve servis bedeli olan 50 TL yi aldı. Evet buzdolabı düzeldi.soğutmaya başladı.ertesi gün tekrar kontrol için geleceğini söyledi ancak ertesi gün işi bilmeyen çocuk niteliğinde 2 kişi gelip oksitlenme var 1050 TL ye yapılır hemen karar verin servis ücretiniz yanmasın şeklinde baskı yaparak ilgili parçayı sökmek istediler.kaldı ki servis ücreti 1 yıl garantili olduğu yazıyor verilen faturada.biz fiyat alacağımızı bildirdik ve o an parçayı vermedik.bu buzdolabı yine arıza verecek alarmı çalarak dediler ve o ana kadar alarmı çalmayan buzdolabı onlar gittikten 2 saat sonra dedikleri gibi alarm çalarak arıza verdi ve eritmeye başladı içindekileri.kontrol için geldiler ama sırf arıza çıkartmak için yüksek fiyat teklifinde bulundular.ilk gelen kişinin yapmış olduğu buzdolabı kendilerinden sonra bozuldu. Bosch mu almayın aldırmayın. Çöpe atacak paranız varsa elbette neden olmasın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Kombi Garanti Dolmadan Bozuldu!

Şikayetçinin Adı:Hamit B...       Tarihi: 27 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch kombimizin garanti süresi dolmadan bozuldu ve yetkili servis tamiri karşılığında ücret istiyor ama ücretsiz tamir etmek zorundalar sonuçta garanti süresi dolmadı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Yasal Yollara Başvuracağım!

Şikayetçinin Adı:Halit B...       Tarihi: 27 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch bulaşık makinesi. 2 yıl gibi süreci geçti aldığımız günden belli makinanın yıkama sıkıntısı var ve bardaklar tabaklar kirli çıkıyor ve tabaklarımız bardaklarımız deforme oluyor. Servis den 20 kere geldiler test yaptılar bölge müdürü geldiler bir türlü çözüm ve değişimi yapmadılar. Bosc gibi kurumsal bir firmanın adana bölge müdürüyüm diyen kişinin veya sorumlusunun bu güne kadar çözüm üretemeyerek beceriksizliğinin araştırılarak müşteri memnuniyet kapsamında tarafıma iletilmesi ve yarından itibaren kanuni hakkım olan maddi manevi her türlü yasal yollara başvuracamı Bosch gibi kurulsal bir firmanın 2 yılı aşkın bir sürenin çözmediğinden dolayı çalışanın görevini yapmadığından dolayı inşallah bu gibi yasal yollara başvurmadan önce gereğini yapacagını umarım saygılarla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Hizmet Karşılığını Alamıyorum!

Şikayetçinin Adı:Vildan Aç...       Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch buzdolabım bozuldu 444 82 28 numaralı hattı aradım Bosch yetkilisi olduklarını söylediler dolanımı iki gün arayla iki sefer evden alıp tamir etmek amacıyla kendi yerlerine götürdüler ve hala çalışmıyor dolabımı getirdiler ama buzluk bölümünü yakmışlar üsteki parçası kayıp ve tabiki hala bozuk bu hizmet karşılığında 2650.000 TL ödeme yaptım şikayetçiyim gereğinin yapılmasını rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Teşhir Ürün Gönderiyorlar!

Şikayetçinin Adı:Cumali A...       Tarihi: 18 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch Diyarbakır Ceylan avm de bulanan Bosch bayii den ankastre ürün, ankastre modül ve ütü masası aldım. Gelen ürünler arasında ütü masasını teşhir ürün göndermişler. Firmayı aradık hata yaptıklarını ertesi gün sıfır ürünü göndereceklerini söylediler. Fakat ürünü göndermediler. Yine aradık yine aynı cevabı aldık; yarın gönderiyoruz dediler. 2 haftadır bizi oyalıyorlar. Her aradığımızda yarın gönderiyoruz diyorlar. Bosch tercih ediyoruz çünkü kaliteli ve güvenilir olduğunu düşünüyorduk. Fakat bayi bizi yıldırdı. Bosch markasına yakınmayan bir durum. Durumun düzeltilmesini istiyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı:Aygül D...       Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka çamaşır makinesi makinanın kapağındaki lastik değişimi için servis 350 milyon ücret istediler ben 7 yıl garanti niye yaptım garantiye neden geçmiyor bizim hatamız deyip bizden para talep ettiler ben kireç önleyici kullandığım halde sizde hata dediler ve bu durumdan şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Dolabı Ya Yapın Yada Ücretimi İade Edin!

Şikayetçinin Adı:Funda K...       Tarihi: 10 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch nofrost buzdolabım Nisan 2020’de bozuldu bunun üzerine servis geldi motor değiştirelim dedi kabul ettim ve 2400 TL ücret ödeyerek motorunu değiştirdi iki ay sonra yine buzdolabı Soğutmamaya başladı geldiler tekrar motorunu değiştirmemiz lazım dediler ve tekrar değiştirdiler ondan iki ay sonra bir ufak soğutmama problemi yaşadı onu çözdüler. şimdi yine üst taraf Tam soğutmuyor ve ben gerçekten sürekli dondurduğum yiyecekleri çöpe atmaktan yoruldum . Ayrıca 2400 lira vererek değiştirdikler motorun garantisi nisanda bitecek. Garanti süresi içinde 2 kez bozulan dolap, nisandan sonra bozulunca benden yine para isteyecekler. Bosch güven demekti benim için. Bozulan parçayı değiştiririm, Boscha güvenerek daha uzun yıllar kullanırım demiştim. Bu yüzden 2400 lira gibi, başka bir markada sıfır buzdolabı parasına, motoru değiştirmeyi kabul ettim. Ama değiştirdiğim günden beri yaşadıklarım ve nisandan sonraki zaman için korkularım var. şikayetimi yapıyorum buna bir çare bulunmasını istiyorum. Tamiri olmayacaksa da söylensin paramı geri versinler ben yeni buzdolabı alayım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Dolabım Yeterince Soğutmuyor!

Şikayetçinin Adı:Mikdat D...       Tarihi: 8 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch aspiratör ışığını yakmak için mutfağın ışığını yakmak gerekiyor bunun için ne yapılabilir gece hiç bir şey gözükmüyor fan tuşları ve ışığın yerine neden bir aydınlatma konulamaz mı çok mu zor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Beni de Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.