Bosch Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Bosch Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 26

Cevap Sayısı = 0

Bosch Hizmet Karşılığını Alamıyorum!

Şikayetçinin Adı:Vildan Aç...       Tarihi: 19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch buzdolabım bozuldu 444 82 28 numaralı hattı aradım Bosch yetkilisi olduklarını söylediler dolanımı iki gün arayla iki sefer evden alıp tamir etmek amacıyla kendi yerlerine götürdüler ve hala çalışmıyor dolabımı getirdiler ama buzluk bölümünü yakmışlar üsteki parçası kayıp ve tabiki hala bozuk bu hizmet karşılığında 2650.000 TL ödeme yaptım şikayetçiyim gereğinin yapılmasını rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Teşhir Ürün Gönderiyorlar!

Şikayetçinin Adı:Cumali A...       Tarihi: 18 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch Diyarbakır Ceylan avm de bulanan Bosch bayii den ankastre ürün, ankastre modül ve ütü masası aldım. Gelen ürünler arasında ütü masasını teşhir ürün göndermişler. Firmayı aradık hata yaptıklarını ertesi gün sıfır ürünü göndereceklerini söylediler. Fakat ürünü göndermediler. Yine aradık yine aynı cevabı aldık; yarın gönderiyoruz dediler. 2 haftadır bizi oyalıyorlar. Her aradığımızda yarın gönderiyoruz diyorlar. Bosch tercih ediyoruz çünkü kaliteli ve güvenilir olduğunu düşünüyorduk. Fakat bayi bizi yıldırdı. Bosch markasına yakınmayan bir durum. Durumun düzeltilmesini istiyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı:Aygül D...       Tarihi: 17 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka çamaşır makinesi makinanın kapağındaki lastik değişimi için servis 350 milyon ücret istediler ben 7 yıl garanti niye yaptım garantiye neden geçmiyor bizim hatamız deyip bizden para talep ettiler ben kireç önleyici kullandığım halde sizde hata dediler ve bu durumdan şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Dolabı Ya Yapın Yada Ücretimi İade Edin!

Şikayetçinin Adı:Funda K...       Tarihi: 10 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch nofrost buzdolabım Nisan 2020’de bozuldu bunun üzerine servis geldi motor değiştirelim dedi kabul ettim ve 2400 TL ücret ödeyerek motorunu değiştirdi iki ay sonra yine buzdolabı Soğutmamaya başladı geldiler tekrar motorunu değiştirmemiz lazım dediler ve tekrar değiştirdiler ondan iki ay sonra bir ufak soğutmama problemi yaşadı onu çözdüler. şimdi yine üst taraf Tam soğutmuyor ve ben gerçekten sürekli dondurduğum yiyecekleri çöpe atmaktan yoruldum . Ayrıca 2400 lira vererek değiştirdikler motorun garantisi nisanda bitecek. Garanti süresi içinde 2 kez bozulan dolap, nisandan sonra bozulunca benden yine para isteyecekler. Bosch güven demekti benim için. Bozulan parçayı değiştiririm, Boscha güvenerek daha uzun yıllar kullanırım demiştim. Bu yüzden 2400 lira gibi, başka bir markada sıfır buzdolabı parasına, motoru değiştirmeyi kabul ettim. Ama değiştirdiğim günden beri yaşadıklarım ve nisandan sonraki zaman için korkularım var. şikayetimi yapıyorum buna bir çare bulunmasını istiyorum. Tamiri olmayacaksa da söylensin paramı geri versinler ben yeni buzdolabı alayım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Dolabım Yeterince Soğutmuyor!

Şikayetçinin Adı:Mikdat D...       Tarihi: 8 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch aspiratör ışığını yakmak için mutfağın ışığını yakmak gerekiyor bunun için ne yapılabilir gece hiç bir şey gözükmüyor fan tuşları ve ışığın yerine neden bir aydınlatma konulamaz mı çok mu zor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Dolabım Yeterince Soğutmuyor Değişim İstiyorum!

Şikayetçinin Adı:Emel K...       Tarihi: 29 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch buzdolabı yeterince soğutmuyor defalarca servis geldi ayak ayarları sensör kontrolü ve fan kontrolü yapıldı yine soğutmadı sonunda testi konuldu ve sonuçta sorun saptandı ben artık servisin buzdolabıma müdahale etmesini kesinlikle istemiyorum değişim talep ediyorum dolabımı aldığım ilk günden beri şikayetim var memnun değilim 7 yolluk garantim var değişim olmazsa tüketici haklarına başvuracağım çünkü Aylardır mağdurum servisin tüm işlemlerine rağmen yetersiz soğutma nedeniyle yaz günlerinde buzdolapsız gibi yaşadık acilen mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Ürünün Arkasında Durmadığı Gibi Ürün Hemen Bozuluyor!

Şikayetçinin Adı:Serpil Ge...       Tarihi: 13 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

BOSCH buzdolabı derin dondurucu bölme rafı garanti sürecinin 6. ayında çatladı. pandemi dolayısıyla servis işini pek önemsemedik sonuçta dolap çalışıyordu çünkü.servisi aradıktan sonra rafın garanti kapsamında olmadığı ve 140 tl ödememiz gerektiği söylendi. Bosch gibi bir markanın bu kadar kısa sürede böyle bir arıza çıkarıp garantili dolabın arızasını karşılamamasını anlamış değiliz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Sürekli Para İstiyor!

Şikayetçinin Adı:Kurtuluş S...       Tarihi: 1 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch bulaşık makinası 1 ay süreyle aramış bulunmaktaydım aradım gelmediler garantisi bittikten sonra geldiler su pompası bozuk diye değiştiler ertesi gün yine ayni sorunu yaşadık tekrar aradık simdi ise su motoru bozuk dediler ilkinde 235 tl ödedim ikinci seferde ise 700 tl istediler yaptırcak imkanım yok ben ilk ödemiş olduğum parayı geri istiyorum yada adalet sağlasınlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Oyalayıp Durdu!

Şikayetçinin Adı:Özcan Yıl...       Tarihi: 18 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka yetkili servisinden şikayetçiyim kesinlikle BÜYÜKÇEKMECE ULUS TEKNİK yetkili servisinden hizmet almayın çamaşır makinasının 5 ay önce amortisörleri değişti değişen 2 adet amortisör için benden 500 TL aldılar ve şu an aynı sorun tekrar çıktı arayıp sorun için tekrar gelmelerini söyledim bana Cumartesi günü geleceklerini söylemelerine rağmen gelmediler beni akşama kadar evde ağaç ettiler cumartesi akşam 16 sularında aramamda kesin gelecekler demelerine rağmen gelmediler gelmeyeceklerse arayıp en azından gelmeyeceklerini söylemeleri lazımdı ve yaptıkları işçilik vasattı kesinlikle BÜYÜKÇEKMECE ULUS TEKNİK YETKİLİ SERVİSİNDEN HİZMET ALMAYIN.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Ürünün Arkasında Durmuyor!

Şikayetçinin Adı:Derya B...       Tarihi: 26 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

22.05.2020 tarihinde Düzce/Akçakoca Yalı Mah. Bahadır Yalçın Cad. Kalender sok no/48 adresindeki BOSCH yetkili mağazasından KDN56PI32N/08 model Bosch marka gri renk buzdolabı aldık. Buzdolabını aldığım hafta temizlik amacıyla içinde bulunan kahvaltılık bölmesinin dış kabını bulaşık makinasına koydum. Gayet normal bir derecede yıkamasını yaptım sonuç kahvaltılık bölmesi çöp olmuş yamulmuş vaziyette çıktı . Ben daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadım o kadar buzdolabı kullanan var bende kullanıyorum malzemelerini makinaya atıyorum ve hiç bir problem yaşamadım. Artık nasıl ucuz bir plastikse şu anda kahvaltılık bölümünü kullanamıyorum . Ama alırken bize içindeki plastikleri öve öve bitiremediler hiç bir şey olmazmış ! Hiç bir şekilde bulaşık makinasına atmayın diye uyarıda bulunmadılar yada üzerinde herhangi bir uyarı yok. Hatta kullanım kılavuzuna baktım ordada bununla ilgili hiçbir açıklama bulamadım. Sonra Düzce akçakocadaki Bosch mağazasına gittim. Durumu anlattım . Fakat denilen şey firma bulaşık makinasına atılıp bozulan ürünleri kabul etmiyor isterseniz 135 tl verip satın alabilirsiniz denildi . Hiç bir şekilde yardımcı olmadılar .Yani sattıkları malın arkasında durmadılar. Daha önce başka firmalarda çözebildiğim bu konuyu Bosch la çözemedim . Hiç bir şekilde tavsiye etmiyorum hatta çaycı almak istiyordum fakat buzdolabının plastiği bu kadar berbatken çaycının ki nasıl olur diye almaktan vazgeçtim . Eğer sorunumu çözmezlerse şikayetlerime bir çok yerden devam edeceğim . O kadar övüp övüp sonrada mallarının arkasında durmamaları....!!!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Bulaşık Makinemin Teslimatı Hala Yapılmadı!

Şikayetçinin Adı:Tevfik Ur...       Tarihi: 26 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

BOSCH marka bulaşık makinası.Antalya Muratpaşa Kızılsaray form mimarlıktan aldım izmir bucadaki adresime bir türlü teslimatı yapılmadı acil ulaştırılması konusunda gerekli işlemlerin yaptırılması konusu.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Tost Makinesi Hala Teslim Edilmedi!

Şikayetçinin Adı:Büşra Çet...       Tarihi: 9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

28.05.2020 tarihinde Bosch sitesinden satın aldığım tost makinesi 12 gündür teslim edilmiyor.  Sipariş durumunu kontrol ettiğimde halen hazırlanıyor yazıyor. Çağrı merkezini arıyorum online ekibimiz size geri dönüş yapacak deniyor ancak hiç bir geri dönüş alamıyorum.Bosch online satış sayfasından alışveriş yapılmasını asla önermiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Ütü Fazla Buhar Veriyor Kuru Çamaşırları Islatıyor!

Şikayetçinin Adı:Raif Yet...       Tarihi: 20 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Gaziosmanpaşa Bosch bayiinden bir adet utu aldık utu fazla buhar veriyor kurumuş çamaşırları tekrar ıslatıyor ve aynı zamanda kırışıklıkları açmıyor 3 tane gömlekte denedik gömleği bile açmadı geri iade edip paramizi istedik servise yönlendirdiler servis elemanı elektronik kartı arızalı iade yazıyorum dedi 3 gün sonra başka bir servis elemanı aradı ütünüzde sorun yok dedi biz simdi hangi elemana inancağız ütüyü tamir edip paramizi vermemek icin bin tane takla atıyorlar genel merkezden aradılar ütüyü hangi bayiden aldıysam onunla konuşacakmışım verirse parami geri onlar verecekmiş genel merkezin geri yapmadığı ödemeyi bayii yapar mı ütü halen serviste almadım geriye Bosch bile üç kağıt yapmaya başlamış yazıklar olsun burdan şikayetimi yazıyorum umarım yayınlanır ve tüketici mahkemesine de başvuracağım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Servis Sürekli Ücret Alıyor!

Şikayetçinin Adı:Selçuk Sa...       Tarihi: 1 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka buzdolabım yaklaşık üç ay önce soğutmaz oldu servisi aradım geldiler termik bozuk deyip değiştirdiler 350 tl verdim bir ay sonra yine soğutmaz oldu servisi tekrar aradım geldiler fan bozuk dediler fanı değiştirdiler 450 TL daha verdim bir bir ay sonra gibi yine soğutmaz oldu tekrar servisi aradım geldiler dolap buzlama yapmış dediler buzunu fön makinasıyla erittiler neden buzlanmış diye sordum sebebi çok deyip gittiler yaklaşık bir ay sonra falan yine soğutmaz oldu fişini çekip bir gün bekleyip buz eriyince takıyorum dolap soğutuyor ama bir ay sonra falan yine buzlama yapıyor soğutmaz oluyor 700 TL para verdim arıza giderilmedi Bosch merkezi arayıp şikayetimi bildirdim değişen parçaların fiş fotoğraflarını göndermemi söylediler değişen parçaların fotoğraflarını gönderdim servis yönlendireceklerini söylediler bir ay falan oldu kimse aramadı havalarda ısındı madur olduk sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Makine Sürekli Bozuluyor!

Şikayetçinin Adı:Fatmanur Ak...       Tarihi: 27 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch silince ankastre bulaşık makinesi, e09 hatası için Google dan Bosch servis aradım, 4442514 ,geldiler, 700 TL verdim, parça degistirdiler, sonra 2 kere daha gelip makineyi götürüp yapıp getirdiler, Corona yasaklarinda tekrar bozuldu, bayramdan önce aradım cevap yok, başka telefondan Bosch servisi aradım, gelen biz değildik, e09 için tekrar 865 TL masraf parası istediler, esas yetkili biziz dediler, öncesine nakit verdiğim için ispat edemiyorum ama yapılanlar makinede gözüküyor, ne yapacağımı bilemedim corona boyunca elde yikadigima mı yanayım, 700 TL verip 3 kere götürüp geldiğinde çalışmayan makinaya mi bilemedim,

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Mağdurum Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı:Mertcan Te...       Tarihi: 7 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka Buzdolabı Servis sorunu ve değişim talebi Merhaba, 6 ay önce almış olduğum buzdolabı 2 hafta önce alarm ışığı yaktı ve soğutmayı durdurdu. Servis istedik haliyle ilk gelen servis dolabın yerini değiştirdi gitti, çalışmadı. İkinci servis fişi çekti yarın takın düzelir dedi gitti, çalışmadı Üçüncü gelen servis gazı bitmiş dedi gitti Dördüncü servis gaz doldurmaya geldi, motoru bozulmuş bunun gazı var dedi gitti. Bu servislerin hepsi kayıda sorun çözüldü olarak girilmiş. Sorunum çözülmedi ve her seferinde farklı kişiler geldi saçma sapan şeyler yapıp gittiler. Durumdan dolayı mağduruz. Değişim talep ediyoruz dikkate alınmıyor. Telefon trafiği istemiyorum garanti verdiğiniz ürünü değiştirmenizi istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Testere Ve Bağ Makası İstemiştim Kutudan Tuz Çıktı!

Şikayetçinin Adı:Zeki B...       Tarihi: 5 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch markası bir adet şarjlı testere ve şarjlı bağ makası istemiştim 299 tl ödeme yaptım ama sadece bir paket tuz çıktı kutudan bu durumda ne yapabiliriz NOT:faturası bende mevcuttur.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Sürekli Mağdur Oluyorum Yeter Artık!

Şikayetçinin Adı:Ramazan Şim...       Tarihi: 4 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch çamaşır makinesi.. Ve bulaşık makinesi aldığım günden beri ikiside sürekli arıza yapıyor bıktım bu ayıplı imalat yapmanızdan sürekli mağdur oluyorum bunu çözümünü kanunu yolardan mı aramalıyım cevap bekliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Servisi Müşterileri Mağdur Ediyor!

Şikayetçinin Adı:Esengül Kara...       Tarihi: 5 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch 2 mayıstan itibaren arıyorum gelmiyorlar ha bire beni erteliyorlar Bosch servisi müşterileri madur ediyorlar bunun için gereği yapılsın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Servisi Rezalet!

Şikayetçinin Adı:Bülent İyi...       Tarihi: 28 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bosch marka çamaşır Makinesi servis rezalet 12 günde parçayı getirip yamamadılar Bundan önce de böyle bir servis sorunu yaşamıştık.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bosch Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.