Bellona Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Bellona Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 9

Cevap Sayısı = 0

Bellona Beni Geçiştiriyor Cevap Alamıyorum!

Şikayetçinin Adı: Çağlar K...       Tarihi:  18 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bellona- Şirinevler Bellona Altunbaş mobilyadan 1 yıl önce aldığım ve Mart ayında teslim olan yatak odasındaki baza başlığı arızalı hatalıydı ve yeni ürün getireceklerdi. 17 Mart. 2020 tarihinden 2 temmuz 2020 tarihine kadar yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen ürün gelmedi. 2 temmuz günü başlık geldi ancak yeni ürün yerine arızalı olan başlığı tamir edip göndermişler, hata yeri kapatılmaya çalışılsa da belli oluyordu ben de haliyle istemedim ve yeni hatasız ürün gelecekti aynı başlığa macun çekip getirmişsiniz dedim sonrasında bir telefon görüşmesi yaptılar ve bu başlığı alalım yenisini getirelim dediler ben de başlık kalsın benim ürünümü hemen getirin bu başlığı alın dedim. Çünkü 4 ay başlıksız bazada yatma tecrübesini yaşamıştım. O tarihten bugüne kadar üzerinden 5 aydan fazla bir süredir baza başlığı gelmedi defalarca iletişime geçmemize rağmen sürekli oyalama taktiği ile ürünü getirmiyorlar. Şirinevler Bellona şubesinden bize geri döneceklerini her seferde söylemelerine rağmen bir kez bile bilgilendirme amaçlı da olsa dönüş yapmadılar. Her defasında kendim arayarak bilgi almaya çalıştım ve ürünün gelmesini talep ettim. Bellona müşteri temsilcileriyle de görüştüm ve onlarda beni oyalamaya çalıştılar. Şikayet oluşturduklarını söyleyerek geçiştiriyorlar ben de sonuç görmek istediğimi söylediğimde cevap alamıyorum. Bugün18 Aralık 2020 tarihi ve başlığın bugün en geç geleceği gün olarak belirttikleri tarih ve başlık yine gelmedi. Bugün tekrar bir görüşme yaptım ve haftaya geleceğini söylediler yani yine aynı senaryoyu yaşıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Ürünü Aşırı Kalitesiz!

Şikayetçinin Adı: Mustafa S...       Tarihi:  2 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bellona marka koltuk takımı aldım. Kullanmadan koltukların dikişleri açıldı kumaşı özeliğini yitirdi dumanlanma yaptı uzun yıllar kulanmış gibi yıpranmış bir görünüm aldı bu şikayetimi servise dille getirdim geldiler ve olmaması gereken bir durum dediler birisini alıp atölyede inceleyelim dediler. Ve daha sonra normal bir durum deyip geri getirdiler. Tekrar arayıp bilgi almak ve bir yetkiliyle görüşmek için aradığımda telefonda bilgi veren bayan beni başından savmak ister gibi ilgisiz ve küstahça cevap verdi. Birde koltuk takımının birisinin ayağı eksik geldi ve o koltuk oturup kalkarken gıcırdıyor rahatsız edecek şekilde bir ses çıkartıyor. Ben asgari ücretle çalışan biriyim zor zahmet borç harç bir koltuk takımı aldım ve şu an koktuk takımının kumaşından memnun değilim açılan dikiş yerleri beni iyice soğuttu kotuk takımından. Ben bu mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Biraz kullanıp değiştirme gibi bir lüksüm yok bu zor günlerde. Bu konuda karşımda yetkili birisini bulmak isterdim en azından konuşup güzel bir dille anlatmak ama hiç bir yetkili ile görüşemiyorum.Bu şikayetimi yetkililere iletip mağduriyetimin giderilmesini arz ederim. Şimdiden teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Ürünün Garantisi Bitmeden Servis Geldi.!

Şikayetçinin Adı: Mehmet E...       Tarihi:  10 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bellona ben ürünümü 2 yıl oldu alalım ve urunumun garantisi bitmeden defalarca servisi çağırdım ve servis hiç bişey olmadığını söyleyip gidiyor en son çağırdığımız da da böyle kullanın garanti bitmeye yakın arayın dediler aradık 3 gün kalmıştı bitmesine 1 hafta sonra geldiler şimdi de bu urunun normalı böyle zaten garantiside bitmiş istersen ücretli yapalım diyorlar madem yapılıyor neden garantiden yapılmıyor üründen aldığımdan bu yana şikayetim bitmedi kumaş buruşuyor kauçukları iyice yumuşadı çöktü.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Beni Mağdur Etti.!

Şikayetçinin Adı: Sinan Ö...       Tarihi:  26 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ben 18 Ağustos günü Bellona firmasından bir koltuk takımı aldım. bugün yani 26.10.2020 günü aradığımda ise bana kasım ayının sonu gibi ürünü teslim edebileceklerini iletiyorlar. bayi ile yaptığım görüşmelerde her yere mail attırdım ve bölge müdürlerine kadar arattırdım fakat fabrika saolsun hala üretimi yapmamış. 2 aydır herhangi bir şekilde üretim dahi yapmamış. birde pandemi bahanesinin arkasına sığınıyorlar. Yaptıkları tek şey beni mağdur etmek. ben yeni evlendim ve eşim ile yerde oturmak zorunda kalıyoruz. böylesine bir firmanın beni bu şekilde mağdur etmesinden şikayetçiyim. özellikle çağrı merkezi çalışanı Nihan Hanımdan bana bağırdığı ve bana "telefonu kapat" dercesine olan ses tonundan, hiç bir şey yapmadan firmayı temsil etmesinden, çağrı merkezi çalışanlarından şikayetiyim. ayrıca Bellona firmasından da beni mağdur ettiği, zamanında teslimat yapmadığı ve müşterisinin sorunlarıyla ilgilenmediği için şikayetçiyim. Anamur Tezcanlar Bellona çalışanlarına ayrıca gayretlerinden ve özverili çalışmalarından dolayı çok çok teşekkür ederim. bence bir ödülü hak eden çalışanlarınız çağrı merkezi çalışanları değil bayi çalışanlarınızdır.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Kurumsallıkla Müşteri İlişkisini Karıştırıyor.!

Şikayetçinin Adı: Ebuzer Y...       Tarihi:  16 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bellona. Bellonadan aldığım valentine modeli koltuklarımdan çok mağdur edildim.kurumsal bir firma olarak gördüğünüz markadan karşınızda muhatap yok müşteri hizmetleri çözüm yok bayide serviste en ufak bi çözüm yok. 2 defa servis geldi getirdikleri çözüm önerisi ücretli olarak kaplayalım. Yepyeni üzerinde oturamadığım koltukları bile kaplatmayı kabul ettim söyledikleri fiyatı kabul ettim 3 ay kumaş kartelesi getirmediler getirdiklerinde renk beğendim bu defada söylediğimiz ücrete kaplama yapamayız maliyetler arttı dendi.benim sucum ne bu durumda .hakkimi her turlu hukuki yoldan arayacağım lütfen kurumsallığınıza markanıza yakışır bi sekilde çözüm istiyorum .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Ürününün Arkasında Durmuyor.!

Şikayetçinin Adı: Merve Öz...       Tarihi:  8 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bellona oturma grubu almıştım 2017 yılından ve o günden bu yana kumaşındaki lekeler çıkmıyor ayrıca sildiğim yer de iz kalıyor ben koltuklarımı kullanamıyorum bunu ben bildirmiştim fakat ilgilenen olmadı şimdi de garantisi bittiği için ücret karşısında yapacaklarını söylüyorlar Dılardan çok duyuyorum 5 yıl sonra san koltuğuna sahip çıkan firma ama 3 yılım dolmadan daha alalı Bellona sahip çıkmıyor bu kadar mı yani aldın bittimi deniyor malına ürününe sahip çıkmayarak beni şaşırttık bından sonra en son alacağım marka oldu.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Bozuk Koltuk Takımlarına Taksit Ödedik.!

Şikayetçinin Adı: Fatma Haş...       Tarihi:  15 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bellona geçen kış koltuk takımı aldık koltuklarda ilk ötme sorunu vardı sonra koltukların yüzeyi bozuldu firmaya söyledik fakat ilgilenilmedi sorun hala devam ediyor bozuk koltuklara taksit ödedik.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Bir Ay Önce Koltuk Aldım Çöktü Değişim Yapmıyorlar...!

Şikayetçinin Adı: Gülşen Kor...       Tarihi:  5 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bellona firmasından 1 ay önce koltuk aldım koltuklarım çöktü ben değişim yapmalarını istiyorum onlar ise buna yanaşmıyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Bütün Ödeme Peşin Ödendi Ürün Gelmedi Bide Hakaret...!

Şikayetçinin Adı: Kadir Ki...       Tarihi:  29 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bellona Afyon . Bütün ödemeyi peşin yapmamıza rağmen ve taahhüt edilen süre dolmasına rağmen ne mobilyalarımız teslim edildi ne de paramızı ödememeyi kabul ediyorlar. Mağduruz. Ve müşteri hizmetlerinden hakaret işitiyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Misafirim Otururken Kırılan Sandalye...!

Şikayetçinin Adı: Hayrullah Karak...       Tarihi:  25 Şubat 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

BELLONA dan 10/12/2018 YILINDA YEMEK MASASI İLE BİRLİKTE 8 TANE SANDALYE ALDIM.SANDALYENİN BİR TANESİNDE YEMEK YERKEN MİSAFİRİMİN ALTINDA KIRILDI.SERVİS KIRILAN MAL GARANTİYE GİRMEZ DİYOR.SAĞLAM YAPILMADIĞI İÇİN KIRILDI.SAĞLAM YAPMADIĞI MALA SAHİP ÇIKMIYOR.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Bellona Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Beni de Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.