Beko Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 44

Cevap Sayısı = 0

Beko Buzdolabımın Ayda Bir Motoru Bozuluyor!

Şikayetçinin Adı: Buse K...       Tarihi: 14 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko servis - Zonguldak Filyos Beko Demirel ticaretten bir buçuk yıl önce buzdolabı aldım, motoru bozuldu 3. yü değişti 2 ayda bir motoru bozuluyor garantisi olduğu halde yeni buzdolabı getirmiyorlar. Bu firmadan şikayetçiyim. Değişim istiyorum 2 ayda bir buzdolabı motoru değiştirmek istemiyorum. İlkten elektrik akımından oldu dediler parayla ürün verdiler bu korur dediler, gine elektrik akımından bozuldu , bu sefer de motor yağ akıtıyor dediler gine motor değişecek dendi. Sürekli buzluğu boşaltıyorum. Hep ürünlerim bozuluyor, değişim istiyorum yeni buzdolabı, sürekli para harcamak istemiyorum garantisi var değişim yapmaları gerekiyor. şikayetçiyim ve şikayetimi duyurursanız sevinirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Tüketici Olarak Bizi Mağdur Etmeyin!

Şikayetçinin Adı: Ergün Mustafa Y...       Tarihi: 09 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko - Sayın Yetkililer Bir aydır Beko Kombim arzalı gelen Teknik ekibiniz Su ve hava tankı ile gaz valfini değiştirdiler 800 Tl ödedim kombi Tekrar aynı arızayı verdi bu seferde Kart arızalı dendi kart 2 haftadır siparişte hala gelmedi arıza karttan mıdır o da şüpheli kombinin arızası : kombi önünde 7 tane kırmızı led var sondaki led yanıp sönüyor altında şöyle yazıyor ( led yanıp sönerse gaz valfi yada iyonizasyon probu olabilir ) bu yazıdan dolayı değişen malzemelerden de şüphem var .bu konu hakkında detaylı inceleme talep ediyorum boşuna para ödemeyelim. Lütfen tüketici olarak bizleri böyle mağdur Etmeyin KOÇ grubuna Yakışmıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Adı Altında İnsanları Dolandırıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Emine K...       Tarihi:  17 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko buzdolabı Beko diye çağırdık. Beko adı altında çalışıyorlar insanları kandırıyorlar. 1700 lira masraf çılardı bunu güya müdürle konuşup 1600 indirdi böyle bir şirket olmadığını Beko’ya ait olmadığını kapora verdikten sonra öğrendik.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Bulaşık Makinemi Tamire Geldiler Ama Hala Su Sızdırıyor!

Şikayetçinin Adı: Ferhat Ç...       Tarihi:  9 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko Bulaşık Makinemizin arızalı olduğunu 10 gün önce bildirdik su akıtıyor arkadaşlar geldi bir tane conta taktılar ama tam atlamadıkları için su sızdırmaya devam etti tekrar arıza bildirdik arkadaşlar geleceğiz dediler daha gelen giden yok.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Çamaşır Makinem Kıyafetlerimi Hırpalıyor!

Şikayetçinin Adı:Esra D...       Tarihi:  1 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko aldığım çamaşır makinesi ilk aydan temiz yıkamadığını kıyafetleri hırpaladığını farkettim. Gelen servisler bin dereden kırk su getirdi kimi 90 da yıkamamı kimi önerdi kimi tamburu değiştir dedi. Hiç sonuç alamadım.butun kıyafetlerde ya yırtık ya kesik var bunun açıklamasını biri bana yapsın kirli yıkadığı yetmiyor bi de mağdur oluyoruz. Tüketici heyetine başvuruda bulundum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Çamaşır Makinem Düzgün Çalışmıyor!

Şikayetçinin Adı:Elif B...       Tarihi:  1 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Bir yıl önce evlenirken Beko’nun kalitesine inanıp bütün beyaz eşyalarımızı Beko’dan aldık. Bir yıldır çamaşır makinamdan hayır görmedim. Bütün çamaşırlarımı leş gibi kokutuyor kaç kere servis gelmesine rağmen giderle ilgili bi sorun olduğunu söylediler yıl olmuş 2021 hala klozete hortum sokup çamaşır yıkıyoruz. Şimdide makina çalışırken deli gibi ses çıkarıyor apartmadakiler şikayet ediyor artık çamaşır yıkamaya korkar olduk. bugün gelen servisiniz kazan siparişi verdiklerini şu an yapılcak bişey olmadığını söylemiş. Ben artık tamirat falan istemiyorum bu cihazın değiştirilmesini istiyorum. Koskoca Beko bir makinaya çözüm bulamadınız kaç kere servis gelmesine rağmen cihaz değiştirilmedi. Beko benim için tamamen pişmanlıktır. Bekonun bir daha asla hiçbir ürününü almam.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Çamaşır Makinesi Kullanılacak Yeri Kalmadı Dönüş Yok!

Şikayetçinin Adı:Oya D...       Tarihi:  20 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko çamaşır makinası altı paslandı dökülmeye başladı üstlerine kabarmaya başladı elleyince boyası dökülüyor ayrıca çamaşırlar makinadan delik çıkıyor 1 senedir yazıyorum dönüş yapan olmadı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Tarafından Mağdur Edildiğimle Kaldım!

Şikayetçinin Adı:Ayfer Ç...       Tarihi:  14 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko bulaşık makinem arıza yaptı sevisi 12/11/2020 tarihinde aradım 14/11/2020 tarihine saat dokuzdan sonra gelebileceklerini söyledim fakat 14/11/2020 tarihinde saat onikide arayıp ne zaman gelebilirler diye sordum bana gelmeden önce arayacaklarını söylediler Sonra saat on altı otuzda tekrar arayıp sorduğumda lakayt bir şekilde konuşup saat yirmiye kadar çalıştıklarını geleceklerini söylediler tekrar saat onyedide aradığımda benimle dalgamı geçiyorsunuz diye sorup bağırınca bana bağıramazsınız diyen bayanın yüzüne telefonu kapattım beş dakika sonra beni arayıp yoğunluktan dolayı gelemeyeceklerini söylediler bende çalıştığımı bildirdiğim hade bütün gün beklediğimi iki gün öncesinden randevu aldığımı söylememe rağmen tekrar arayıp randevu almamı söylediler bende şikayet edeceğimi kendilerine bidirdim onlarda bana şikayetimi bildirmem için bir numara verdiler ben madur olduğumla kaldım saygılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Buzdolabı Hiç Memnun Değilim!

Şikayetçinin Adı:Fevzi U...       Tarihi:  10 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko buzdolabı hiç memnun değilim her gün bir sefer garip bir ses var sanki buzdolabın içinde metal boşta şikayetimi servis biliyor servis fabrikaya atıyor suçu fabrika servise atıyor iade hakımı kullanayım dedim fabrika müdürü olmaz demiş yani değişim müdürü kim yetkiliyse onu Allah'a havale ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Servis Sorunumu Çözmedi!

Şikayetçinin Adı: Ünzüle T...       Tarihi:  5 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Eskişehir aktif aş Beko marka bir fırın aldım fırın pişirmiyor iade talep ettim ne firma nede yetkili servis sorunu çözemedi yasal haklarımı biliyorum sonuna kadar mücadele edicem yani tam bir fiyasko.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Çaycı Suyu Kaynatmadan Devre Dışı Kalıyor!

Şikayetçinin Adı: Merve T...       Tarihi:  4 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko çaycı Ürünümüzü aldığımız günden beri kullanamıyoruz çaycı suyu kaynatmadan devre dışı kalıyor 5 defa garantiye gitti hala ayni değişmedi degisimini talep ediyorum gerekeninin yapılmasını istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Yakınlarınızı Uyarın Kimse Almasın!

Şikayetçinin Adı: Yıldız Y...       Tarihi:  1 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2 ay önce Ağustos 20020 de Beko 683721El mavi ışık xxl 720 lt hacimli buzdolabı aldım 7.500 tl ye. Yiyecekleri ve sebze meyveleri 5 günde bozuyor.Evde matkap çalışıyormuş gibi sesli çalışıyor. Dolabın yan tarafında paslanma gibi siyah nokta nokta şeklinde renk değişimi oldu geldiğinde vardı belki ben görmedim. Sesini kameraya alırken fark ettim. Buzluk kapatınca kapanmıyor açık kalıyor. Elinle iyice bastırıp kapatmak gerekiyor.çocuğu olanlar asla almasın. servis 3 defa geldi renk değişimine kimyasal dediler alakası yok.sesli çalışmasına ve dolap kapağının açık kalmasına bu seri böyle dediler.Kimseye tavsiye etmem Beko da ürününün arkasında durmuyor. Lütfen almayın okuyanda alacak yakınlarını uyarsın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Davlumbaz Kalitesiz Ürün Çıktı!

Şikayetçinin Adı: Ayşe D...       Tarihi:  1 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko  Şikayetim davlumbazın bizden kaynaklı bir hata olmamasına rağmen çözüm bulunmaması yetkili servis tarafından. Ayrıca kalitesiz ürün olması. Tek seferde herhangi bir ürün kullanılıyor diye davlumbaz hemen bozulacaksa sorun ürünün kalitesiz olmasındandır.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Hiç Memnun Olmadım!

Şikayetçinin Adı: Azize A...       Tarihi:  21 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko cam ocağı kesinlikle tavsiye etmiyorum urun gaz kapalı iken kendiliğinden patlayıp tuz buz oldu fakat ilgilenen olmadığı gibi normalmiş gibi karsılandı urunun garantisi bittiği icin ıkı bucuk yıllık ocak birde üstüne para talep edildi gaz acık olup yangın çıksaydı yada cam parcaları gözümüze girebilirdi o yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü her an patlayabilir cam ocakları.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Ürünü Asla Almam Tavsiye Dahi Etmem Artık!

Şikayetçinin Adı: Üzeyir A...       Tarihi:  3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko 2.5 sene önce fırınlı ocak aldım aldıktan kısa bir süre sonra fırın kısmı iyi pişirmedi servis en az 5 veya 6 kez geldi bunlardan sadece 2 defasını kaydetmiş değiştirmek istedim parça değiştirmelerine rağmen gene pişirmedi gene değiştirmediler müşteri hizmetlerini arıyorum bi sonuç değişmiyor servis değiştirttim başka servisten geldiler onlarda aynı işlemleri tekrar yapmak istiyorlar kısacası değiştirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar kimi arasam o na yönlendiriyor o tekrar diğerine yönlendiriyor mağdur olan benim sonuçta bi daha değil bekodan alışveriş yapmak önünden bile geçmem her internette alışveriş platformlarında her tarafta da yazıcam bunları haberiniz olsun

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Sorunum En Kısa Sürede Çözüme Kavuşsun!

Şikayetçinin Adı: Önder Er...       Tarihi:  25 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko marka şofbenim arıza yaptı servis görevli arkadaşlar geldiler parca sipariş etmemiz gerekli oldugunu söylediler ve ayrıldılar üzerinden beş gün geçmesine ramen gelen yok telefon açıp sorduğumda daha kayıtın açılmadığını dile getirdiler bu yaz ayında bu yapılır mı KORONA bir yandan sıcaklar bir yandan çözümün en kısa sürede olması gerekmez miydi parcayı garantiden degil normal alayım dedim onada bir cevap veremediler biz diğer firmalarda bunu hiç yaşamamıştım lütfen bir çözüm bekliyorum yada bana haber versinler başımın caresine bakayım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Mağdurum!

Şikayetçinin Adı: Reşit Ac...       Tarihi:  13 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko buzdolabı 2 haftadır bozuk arza tespiti için aradım servisi 2 gün sonra gelip baktılar çarşamba günü falandı cumaya dolabı alıp götüreceğiz dediler randevu verdiler sabah 09 12 arası gelmediler akşama dediler gelmedi sonra pazartesi sabah 09 12 arası alacağız dediler gelmedi akşam üstü gelip alacağız dediler gelen giden yok bu mu sizin kaliteniz yalan dolanla mı işinizi hallediyorsunuz garantili diye aldığımız dolabı yapamıyoruz arama kayıtları mevcut 4 5 defa şikayet hattını aradım şikayette bulundum bir şey çıkmadı müşteri hizmetlerini aradım 8 defa azarlar gibi bir bayan konuştu benle neymiş beyefendi biz randevulu çalışıyoruz kan kendiniz 4 defa randevu verdiniz almadınız ses kayıtları mevcut mahkemede görüşürüz sizinle dolandırıcıktan 2 haftadır mağduruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Ocak Kırık Geldi!

Şikayetçinin Adı: Haluk Bay...       Tarihi:  11 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beyaz eşya seti aldık set üstü ocak kırık geldi 20 günden beri yenisi gelmedi bir haftadır hem müşteri hizmetleri hem servis hem bayi hattında köprü kurduk ama Beko hala ocağı teslim etmedi. Genel müdürlüğü arayıp yardımcı olacaklarını söylüyorlar biz yardım değil paramızla aldığımız ürünü istiyoruz ki bu ürün ocak yemek yapılacak alet.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Sebzelikte Buzlanma Oluyor!

Şikayetçinin Adı: Filiz Mu...       Tarihi:  1 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko alt tarafı buzluk olan bir dolap aldım Beko mağazasından aldığım 2 Aydan sonra sebzeliğimde buzlanma olmaya başladı ve 2senedir bu mağduriyetim devem ediyor yetkili servislerle iletişime geçtim ama maalesef ki bir çözümü bulmadılar dolabın içine aparat bırakıldı bir gün kaldı beyin kartı değişti bi ozon temizliği yapılışı ama bir iki ay sonra tekrar şikayet ler devam ediyor rica ettim ürünün değişimi için kurul toplandı ve ürünün değişimine onay vermedi yazıklar olsunki Beko dibi bir marka bir müşteri sini böyle madur ettiği için rica ediyorum bana yardımcı olun dizen acil cevap bekliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Ütümün Sıkıntısı Bitmiyor!

Şikayetçinin Adı: Muharrem Ay...       Tarihi:  22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko kazanlı ben işletmemde ve evimde yıllardır Beko ürünleri kullanmaktayım çok memnunum taaki 2 ay önce utum bozuldu servise goturdum15 gün sonra uyumun hazır olduğunu ve 30 tl servis ücretini ödeyip uyumu aldım ama getirdiğimde uyumun arkadaşının devam ettiğini gördüm tekrar servise görürdüm 10 gün sonra dönüş yaptılar 160 tl parca değişeceğini söylediler kabul ettim aradan 15 gün çok mağdur olmaya başladım ütülecek ürünlerim dag kadar oldu servise gittim tekrar parca takılmamı yapılıp vercez dediler bende sesimi yükseltip sizi şikayet edeceğim dedim ve 4440888 nolu hattı arayarak şikayetimi bildirdim ertesi gün beni arayıp utunun hazır oldugunu söylediler utumu gidip aldım ücretimde idedim maalesef utumun arızası tekrar devam ediyor servise tekrar geri goturdum aldılar şikayet edeceğimi söyledim 20 iş günü hakimiz var dediler benimki 20 iş günümü geçti aslında ama servis ürünü teslim aldığında bize bir belge vermediği için ispat edemiyorum daha öncede uyum arızalanmış firmanız ben mağdur olmayayım diye bana yeni ütü göndermişti ben yeni ütü peşinde değilim sadece mağdurun ve böyle büyük bir firma beni hayal kırıklığına uğrattı servis geri dönüş yapıyor ama işimi yapmıyorum o kadar şikayet hattını aradım bir kişi dönüş yapmadı sizinde döneceğinizi zannetmiyorum ama şansımı deniyorum artık ne evime nede işyerime Beko sokmam tüm eşime dostumda söyleyeceğim ve sosyal medyada da paylaşacağım sayın ali koça ulaşmaya çalışıyorum bu şekilde ulaşırım inş bu benim için gurur meselesi oldu o iyiyi de alırsam takacam saygılarımla.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Sürekli Motor Arızası Veriyor!

Şikayetçinin Adı: Süreyya Tok...       Tarihi:  18 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Beko 2014 yılında almış olduğum kurutmalı çamaşır makinesi 3 defa motor arızası verdi her defasında 1 yıl parca garantisi verilip garanti biter bitmez yeniden ariza verdi Beko tarafından aranarak 3. Motor arızasından sonra makine iadesi yapacakları belirttikleri halde ki ben aradaki farki ödemeyi de kabul ettigim halde suan geri çevriliyorum ve talebim reddetiyor şu an madur ediliyorum tüm ses kayıtlarım kendilerinde de mevcuttur şu an mahkemeye tüm ses kayıtları çıkartma talebinde bulunmak başta olmak üzere şikayette bulunmaya hazırlanıyorum bir an evvel Beko tarafından mağduriyetimin giderilmesini bekliyorum

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Beko Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Beni de Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.