Arçelik Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı=56

 Cevap Sayısı = 0

Arçelik Markasından Sonuç Alamıyorum!!

Şikayetçinin Adı: Serdar G...       Tarihi: 28 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

1 yıl önce aldığımız buzdolabından son 3 aydır yüksek ses gelmesi sebebiyle servis 7 defa geldi fan değişikliği yapıldı son gelmesinde kart değiştirmemiz gerekebilir dedi servis sürekli parca değişimi istemediğimi servise ilettim çalışanlarda çaresiz bir şekilde elinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Değişim istediğimi kendilerine belirttim ve bir sonuc alamıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Markasından Artık Soğudum!!

Şikayetçinin Adı: Muhammed S...       Tarihi: 27 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yaklaşık 6 yıldır Arçelik buzdolabını kullanıyorum iki kere motoru yandı ve her defasında bütün.malzemelerim çöp oldu ayrıca buzdolabının içi sürekli koku yapmaya başladı günde 4 5 kere dolaptan dırtttt diye sesler geliyor aldığım günden beri yine motoru yanacak korkusu yaşıyorum yetkililer geldi her defasında dolabın değişmesini istedim ama değişim yapmayıp parca değişip gidiyorlar yine dolabımdan sesler gelmeye başladı ve belliki yine motoru yanacak lütfen dolabımı değiştirin sattığınız ürünün arkasında durun ki bizde ona göre Arçelik markasını kullanmaya devam.edelim rica ediyorum bana parca degisimiyle gelmeyin ürün değişimiyle gelin 2 yılda motorun yanması ve icindeki kokunun 2 yılda gitmemesi beni tiksindirdi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Bütün Emekler Boşa!!

Şikayetçinin Adı: Türkan K...       Tarihi: 25 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik marka kurutmalı çamaşır makinam güvenlik uyarısı verip kapanıyordu servis geldi motoru yanmış dedi motor değişildi 830₺ aldılar bir olmadan makina yeniden aynı arızayı verdi bu kez servis gelip evde yapamayacağını götüreceğini söyledi 3 ekimde makinam götürüldü ve ben hastayım o günden beri rezil olduk bi evde bir aya yakın zaman elde çamaşır yıkamak ne demek biz en iyisi olsun diye aldık bu makinayı ama sonuç hüsran.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Gibi Büyük Firmaya Yakışmayan Hareket!!

Şikayetçinin Adı: Esma T...       Tarihi: 12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik marka televizyonunun çerçevesi boya atık ve kucuk kendiliğinden oluşan çizikler yüzünden 10 gün önce değişti yeni çerçeve takıldı fakat boya kalıntısı ve çizik yine var ve ilerleyen günlerde o boya kalıntısı kalkıyor servise bu çerçeve değiştiği gün aradım ve dile getirdim yalnız ücretli değişebilir sorun yok diyor. Ben 10 gün önce değişen ve fabrika kaynaklı hatayı neden bana mal ediliyor. Arçelik gibi büyük bir firma bu hatayı lütfen ve lütfen ücretsiz telafi etmesini rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Garantili Ürünü Değişim Yapmadı!!

Şikayetçinin Adı: Nurhayat Ç...       Tarihi: 12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik altus derin dondurucu 1 ay oldu alalı 4 servis yazdırdım motordan ses gelmesine rağmen garantili ürünü değişim yapmadı ilgilenmediler yok maaşlarından kesilirmiş yok bölge müdürü onaylamadan değişim olmazmış yazıklar olsun mağduriyetimin giderilmediği ve ilgilenilmediğini ürünü satana kadarmış yazık koca .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Lakayt Biçimde Davranıyor!!

Şikayetçinin Adı: Metin Y...       Tarihi: 8 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik marka .şikayetim buzdolabınım motoru yanmış servis değiştirecek dedi ve 1670 tl para istedi benim için büyük para ama mecburen onların bana yolladığı iban numarasına yatırdım bana en geç 2 iş günü içerisinde parça yı getirip montajını yapacaz dediler 8 gündür gelmiyorlar ve bizim 21 iş günü süremiz var diye çok lakayt bir biçimde davranıyorlar lütfen bana yardım edin bir ân önce iyi akşamlar dilerim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik 3 Ay Oldu Alalı Sürekli Sorun Yaşadım Mağdurum!!

Şikayetçinin Adı: Serap Ül...       Tarihi: 26 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik Bulaşık makinesi problemi bulaşık makinesini alalı neredeyse 3 ay oldu ama yüzlerce kez sorun yaşadık gerekli özen hiç bir zaman gösterilmiyor burdan sesimi duyurmak istiyorum artık bıktım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Çin Malı Gibi Dandik!!

Şikayetçinin Adı: Gülden T...       Tarihi: 24 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik - Geçen sene evimi yenilerken beyaz eşyalarımı Arçelik’ten yeniledim. Arçelik’in Çin malı dandik markalardan farksız kalitede olduğunu anladım. Hiç kullanılmayan klima 4 kere servise gitti. Semaver içi pas tuttu üretimden kalkmış. Kurutma makinesi kendi kendine ayarlarını değiştirip sekiz on saat çalışıyor. Ve en son buzdolabı bir senelik motor arızası verdi tüm dolap eridi, servis iki gün sonraya randevu veriyor. Bebeğim var sağdığım sütlerim ziyan oldu. Özel müşteri olmama rağmen ilgilenmediler.Arçelik kapısından geçmeyin benden söylemesi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Makine Bulaşıkları Temiz Yıkamıyor!!

Şikayetçinin Adı: Fatma De...       Tarihi: 20 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik, Kasım ayında 6344ı bulaşık Makinesi aldım. Makine bulaşıkları temiz çıkarmıyor.Giderinde yağ birikintisi oluşuyor. Bardaklar lekeli çıkıyor. Hiç memnun kalmadım.6 kez servis geldi, bir çözüm bulunamadı. Ürünün hatalı olduğunu kabul etmiyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Ürünleri Sürekli Arıza Veriyor!!

Şikayetçinin Adı: Seval Dem...       Tarihi: 02 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelikten 283720 MB buzdolabı aldım 2 yıl oldu aldığım günden beri servis geliyor soğutmasında sıkıntı olduğu için yazılımı değişti alt kapak üst kapak değişti öyle sesli çalışıyor ki uçak kalkıyor sanki ses kaydı alıp dinlettiğimiz halde servis değişim yapmıyor çünkü üsttekilerden baskı geliyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz 2 yıl önce 5 ,5 bin tl ye al ama çöp tenekesi resmen

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik 20 Gündür Geleceğiz Diye Oyalıyorlar!!

Şikayetçinin Adı: Hacire Zen...       Tarihi: 19 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yaklaşık 20 gün önce buzdolabımızın soğutucu sistemi bozuldu yetkili servisini aradık bir hafta boyunca onların gelmesini bekledik gelip buzdolabını aldılar gaz kaçağının olduğunu ve değişim olacağını söylediler fakat 20 gündür ne gelen var ne giden bize yedek buzdolabı getireceklerini söylediler oda yok ortalıkta bu yaz aylarında 20 gündür mağduriyet içerisindeyiz bir aile firma tarafından ancak bu kadar mağdur edilebilir teşekkürler Arçelik!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik 3 Haftadır Eksik Parça Bekliyorum!!

Şikayetçinin Adı: Türkan Er...       Tarihi: 27 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik ankastre setimi 3haftadan beri eksik parça bekliyorum gelcez diyorlar parça gelmedi deyip atlatıyorlar asla Arçelik almam bir daha alanıda engelleyecem.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Garantisi Bitti Diye İlgilenen Yok!!

Şikayetçinin Adı: Hüdayi T...       Tarihi: 23 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik bulaşık makinası üst sepet yerine tam oturmuyor bunun için yetkili servis bir kaç defa geldi sepet değişti raylar değişti tekerler değişti fakat sonuç sıfır şimdi aynı sıkıntı devam ediyor bu arada bu işlemler yapılırken garantisi bitti bu arada burası Sakarya karasu biz buraya senede 20 gün geliyoruz her makinaya bulaşık koyulurken sinir stres oluyoruz belliki imalat hatası var değişimi talep ediyoruz garanti bitti diye olmuyor diyorlar çare arıyoruz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Tavırlarıyla Müşteri Kaybetmeye Başlıyorlar!!

Şikayetçinin Adı: Işıl Ka...       Tarihi: 17 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik klima için özkarataş bayiisi ile görüştüm görevli adresi yazarken söylediklerim yerine millete laf yetiştirdi eksik yazmış yine de Google girseniz sokak çıkıyor servis bir gün aramış ulaşamamış efendim çağrı kaydı yok şarjım bitti ve ev usta dolu bunu bildirdim beni suçlayan bir tavırla konuşuldu bende çalışıyorum ama biz müşteri daima haklı prensibi ile haklı bile olsak telafi ediyoruz bu şekilde bir tavırla niye ordan klima alayım bu şekilde bir tavır ancak müşteri kaybettirir bugün müşterin çok Arçelik ancak bu tavırla çok kaybedersiniz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Kurutma Makinesi Kurutmuyor Koku Yapıyor!!

Şikayetçinin Adı: Leyla Yıld...       Tarihi: 16 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik..kurutma ve çamaşır makinesi aldım 4 ay önce kurutma kurutmuyor 3/4 saat çalışıyor çıktığında çamaşır nemli ve pis kokuyor çamaşır makinesi çamaşırları kokutuyor ve temizlemiyor servis geldi kurutma hakkında hiç bir şey demedi çamaşır makinesinde yumuşatıcı kullanmadığımı söylediler ki ben ogün kullanmadım sadece çok saçma iade etmek istiyorum elimde patladı şu an çok mağdurum

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Aldığım Klima Soğutmuyor!!

Şikayetçinin Adı: Fulya Gül...       Tarihi: 11 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik kampanyalı 24binlik klima aldım.Teknik servis defalarca gelmesine rağmen soğutmuyorlar. iade almıyorlar. 1 yıl önce aldım klimayı. İskenderun Uygunlardan aldım. Klimayı alırken Alan ölçümü yapmadan uygunluğuna bakmadan taktılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Mağduriyetimin Giderilmesini İstiyorum!!

Şikayetçinin Adı: Güzide At...       Tarihi: 10 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik Elektrik süpürgesi 6984 model no. 22.06.2020 tarihinde İstanbul Capitol AVM içerisindeki Acarlar Dayanıklı Tük. Ltd.şti.nden aldığım elektrik süpürgesi halıyı kaldırmakta, ileri geri hareketleri çok zor olmakta, ağır çalışmaktadır.İlk çalışmada kolumu ağrıtmış olup, hemen 23.06.2020 tarihinde satın aldığım firmayı arayıp, üründen memnun kalmadığımı, iadesini/değişimini talep ettim. Kabul etmediler. 4440888’i ve servisi aramamı söylediler. Gelen ARÇELİK ACIBADEM servisi şikayetimi haklı buldu ve genel merkeze bildireceğini söyledi.Müteaddit telefon görüşmelerinden sonra, servis beni arayıp iade veya değişimi kabul etmediklerini bildirdi. Kullanamayacağım bir ürün İçin emekli maaşımdan taksitleri ödemek zorunda bırakıldım. Kanuni süresi içersinde talepte bulunmuş olup, mağduriyetimin giderilmesini rica ederim. Saygılarımla....

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Açılmamış Ürünün Garantisi Dolmuş!!

Şikayetçinin Adı: Merve Öz...       Tarihi: 24 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik Altus bulaşık makinası aldım çeyize olduğu için kutusundan açılmadı ama garanti dolmuş görünüyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Elektrik Süpürgesi Güzel Çekmiyor!!

Şikayetçinin Adı: Selvinaz Kar...       Tarihi: 24 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik Altus marka elektrikli süpürge ben onu 28.08.2019 yılında aldım aldığım günden beri güzel çekmiyor bir kere servise verdim bir şeyi yok denilip geri yolladılar şimdi yine verdim servise yine bir şeyi yok dediler ben ısrar edince bakalım dediler ben bu servisten şikayetçiyim aldığım mağazadan da şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Kıyafetleri Yırtıyor Memnun Değilim!!

Şikayetçinin Adı: Rabia K...       Tarihi: 23 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arcelik Makinemin garantisi bitmemiş kıyafetlerimi çiğneyerek yırtıyor Kazanın değişilmesi gerekiyor Üstünde sararmalar var Makinemin heryerinde kapak kısmında kapağın lastik kısmında ama Arçelik servisi bana kazanı değişebiliriz lastik kısmını değişirim ama diğer kısımları ek ücret talep ediyorlar ve müşteri hatası olmadığı halde makine tamamen bitmiş durumda daha garantisi bitmeden hiç memnun değilim üretim hatası olduğu halde değişim istedim ve değişim talebimi kabul etmiyorlar yeni aldığım kıyafetlerim bile yırtıldı lütfen buna bir çözüm bulun ben bu makineyi istemiyorum param boşuna gitti.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Dolap Bozuldu Servis Gelmiyor!!

Şikayetçinin Adı: Nejla Ç...       Tarihi: 19 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Arçelik buzdolabı bozuldu , servis çağırmak istedik bu köye 4 gün sonra hizmet vereceklerini söylediler, burda sistem farklı işliyormuş, 4 gün bu sıcak günlerde ne yapacaz ,50 yıl önce dedemler buzdolabı olmadan yaşarmış , bize 50 yıl önceyi yaşattırdığınız için teşekkür ederiz, Madem köylere hizmet veremiyorsunuz , köylere beyaz eşya satılı yapmayın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Arçelik Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.