Apple Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

AppleLogoEvo-696x465.png

Şikayet Sayısı = 43

Cevap Sayısı = 0

Apple Iphone Cihazımın Şarjı Çok Çabuk Bitiyor!

Şikayetçinin Adı: Alper E...       Tarihi: 11 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple Telefonu 6 ay önce almıştım. Şarjı aşırı ısınmadan dolayı çabuk bitiyor. Video izlerken 5-10 dakikada ısınıyor. Müşteri hizmetleri ile bu konuyu görüştüm oradaki temsilci şahit oldu bitmesine ama garantiye gönderdim telefonda hiç bir sorunun olmadığını söylediler. Pil sağlığı bir günde %2 düştü 97 den 95 e ve şuan pil sağlığı 6 aylık bir telefon olmasına rağmen 94 düştü. Ağır oyunlar oynamıyorum sadece sosyal medya kullanıyorum ama yinede istediğim performansı alamıyorum ve bu konuda hiç bir yetkili yardımcı olmuyor. Telefon ile hiç uğraşmadığım halde 4 saatte %35 kendiliğinden pili bitiyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Iphone Cihazım Aşırı Isınıyor!

Şikayetçinin Adı: Vehdi İ...       Tarihi: 04 Ocak 2021         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

APPLE. Iphone 7 plus benim cihaz aşırı ısınma var ses çalışmıyor bayiye gönderdim 3600 ücret çıkartmış. kvk sı var garantisi var bu nasıl kvk lütfen ilgilenin. Şikayetçiyim Apple markasından.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Iphone Telefonum Servisten Geldi Şu An Hiç Çalışmıyor!

Şikayetçinin Adı: Emre B...       Tarihi: 31 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba, iPhone 6s kullanıcısıyım. Fabrika ayarlarını geri yükleme yapmak istedim. Telefonum ilk açılışında etkinleştirilemedi uyarısı aldım sonra. Apple destek hattını aradım yapamadılar. 2 defa denedim arayarak.Servise göndermemi söylediler. Denizli’de servis olmadığını İzmir Egemek servisine göndermemi istediler. Egemek servisine gönderdim. Sonra bana hiçbir bilgi verilmeden telefonumun tekrar bana gönderildiği bilgisi kargo şirketinin mesajı ile öğrendim. Aradığımda yapılmadığını bildirdiler (Ben arayıp sormasam o bilgi dahi verilmeyecek). Geri gelen telefon şu an hiç açılmıyor tamamen bozup göndermişler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Iphone 12 Telefonumdan Karşıya Ses Gitmiyor!

Şikayetçinin Adı: Derya S...       Tarihi: 29 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

APPLE. Gürgençler mağazasından almış olduğum iPhone 12 128 gb telefonda aldığım günden itibaren gelen aramalarda karşı tarafa sesim gitmemesi, karşı tarafında sesin bana gelmemesi ilgili sorunla karşı karşıya kaldım. Apple servis müşteri yetkilileri ve Tekirdağ Tekira Gürgençler mağazasıyla defalarca yapılan görüşmelerde destek olmak yerine “Ayıplı malın iadesi ile ilgili 14 gün içinde cayma hakkıma” ilişkin sürenin geçmesi için sürekli incelemeler yapılıyor, bekleyin şeklinde oyalandım. 14 gün süre içerisinde Gürgençlerde servis kaydım açılmasına rağmen; telefonun 14 gün içinde servise getirilmediği cevabının verilmesi gerçekdışı, etik olmayan, tüketicinin haklarını gözetmeyen bir yaklaşımdır. Bu durumun da mağduriyetimin giderilmesine yönelik yaklaşım olmadığının ispatıdır. Apple çözümü Gürgençlere, Gürgençler çözümü Apple attı. Ayıplı malın iadesine ilişkin 14 gün içerisinde bulunan Gürgençler Apple yetkili servis kaydım ve Apple müşteri hizmetleri olay numarası dosyası ile konuyu tüketici mahkemesine taşımak zorunda kaldım. Satın almak isteyenler adını duyduğunuz, müşterisinin arkasında duracağını düşündüğünüz bu firmalar hakkında satın almadan önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Gibi Dev Bir Şirketin Böyle Hata Yapması Hüsran!

Şikayetçinin Adı: Oktay K...       Tarihi: 24 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple Xs Max cihazım var benim ve kardeşimin yüzünü açıyor bir dünya para veriyoruz ama gel gör sonuç bu kimseye tavsiye etmiyorum almayın aradığımda dalga geçer gibi silip yeniden yükleyin denedim ama sorun düzelmedi yine aynı dev şirketin böyle hata yapması hüsran.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefonum Güncellemeden Sonra Donuyor!

Şikayetçinin Adı: Tunç Ö...       Tarihi: 21 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple’dan şikayetçiyim. Iphone 7 telefonum son güncellemeden sonra donmaya başladı. Lütfen bu konuyla ilgilenilsin. Şimdiden teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Hesabı Üzerinden Faturama Ücret Yansıyor!

Şikayetçinin Adı: Mustafa H...       Tarihi: 17 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple marka telefon kullanıyorum. Apple hesabı üzerinden faturama sürekli olarak ücret yansıyor. Apple destek hattıyla görüştüğümde olayın kendileriyle ilgili olmadığını söylediler bende şikayet talebinde bulunuyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefonumun Şebeke ve Donma Sorunu Var!

Şikayetçinin Adı: Emine E...       Tarihi: 8 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İphone 7 32 GB şebeke sorunu donma sorunu. Telefonu aldığım günden itibaren bu şekilde kvk gönderdim güncelleyip geri verdiler ben size müşteri olarak memnun olmadığımı söylediğim halde çözüm bulunmadı. Bu ürün ilk aydan servise gitmeye başladı ilk aldığımda pil yüzdesi bile 99’du.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefonum Servisten Geldi Ama Sorunlar Giderilmemiş!

Şikayetçinin Adı: Yunus K...       Tarihi: 7 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple 11 telefonumda sürekli donma kasma arama yapmama gibi bir çok şikayetlerden dolayı telefonu servise bıraktım. Servisten aldım yine aynı şekilde devam etmektedir kimse ilgilenmiyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Gelen Çağrıları Göremiyorum!!

Şikayetçinin Adı: Necip K...       Tarihi: 23 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Şikayet konusu : android cihazlarda , whatsapp’tan gelen görüntülü çağrı ve mesajlar için ayrı ayrı ayarlar bölümü mevcutken Apple da sadece bir tane ayar bölümü var. Ve bu yüzden whatsapp ‘tan gelen mesajları kilitli ekran ve başlıklar bölümünü kapattığım zaman. Gelen çağrıları da göremiyorum ama ben gelen aramalar arka planda görünsün istemiyorum teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Artık Hiç Kimseye Tavsiye Etmiyorum!!

Şikayetçinin Adı: Ahmet G...       Tarihi: 23 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iPhone 7 benim telefonumdaki siri benim sesimden harici seslerede yanıt veriyor kendi sesim kayıtlı olmasına rağmen bu hata telefondan kaynaklı sanırım çünkü ailem hep iPhone kullanıyor ama ben tercih etmemeyi düşünüyorum artık.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Tarafından Mağdur Edildim!!

Şikayetçinin Adı: Derya Ş...       Tarihi: 23 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iPhone oğlum için aldık Nisan 2020 ,de aldık Eylül de ekranda gölgelenme oldu garanti ve kasko, su vardı gönderdik pert raporu çıktı telefonun bize yarı fiyatını iade ediceğiz dediler biz kabul etmedik cihazı geri talep ettik talepten 1.ay geçti ses seda yok aradık biz ürünü parçaladık parayı almak zorundasın diyor medya markt biz size paranızın değerinde cihaz verelim bu konu burda kapansın diyor kasko ile birlikte 5.500 TL ödedim 2.300 veriyorlar ne yapa bilirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefon Sürekli Donuyor!!

Şikayetçinin Adı: Hacı Yusuf K...       Tarihi: 21 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İPhone 6 kullanıyorum telefon donuyor param yok ki yükseltem iPhone den başka telefon kullanamıyorum size zahmet bi çözüm bulun.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Garantili Ürünümün Pil Servisinden Ücret İstediler!!

Şikayetçinin Adı: Kerem E...       Tarihi: 21 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple s6 garantili urunumu pil dayanıksızlığından servise yolladım 501 lira para taleb ettiler bende vermeyince telefonunumun sıkıntısı giderilmeden geri iade ettiler iyi günler dilerim yardımlarınız icin teşekkürler şimdiden.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Zarara Uğradık Mağdur Edildik!!

Şikayetçinin Adı: Rojbin K...       Tarihi: 16 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Capitol avm troy mağazasından iPad 8. Nesil almak için gittim hatsız olanını almıştım. Oradaki çalışan hatlı olanı alırsam telefon gibi kullanabileceğimi ifade etti bir arkadaşımla beraber gitmiştik o da alacaktı ikimiz kendi kendimize hatlı olanını alalım daha çok işimize yarar o zaman dedik hatlı olan sadece internetle çalışıyormuş arama ya da başka bir özelliği yokmuş yeterli bilgi vermedikleri için ve verdikleri bilgilerin arkasında durmadıkları için şikayetçiyim. Bir öğrenci için aldık 1100 TL zarara uğratıldık ve madur edildik.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Cihazın Faturasını Kaybettim!!

Şikayetçinin Adı: Ahmet A...       Tarihi: 13 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İphone 7 2016 da aldığım cihazın faturasını kaybettim aldığım yere fatura için gittim arşivden çıkara bilir misiniz çıkaramayız dediler ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Bir Ay Olmadan Ses Açma Tuşu Çalışmıyor Değişim İstiyorum!!

Şikayetçinin Adı: Reyhan Ö...       Tarihi: 13 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iPhone telefon aldım ve tel bir ay olmadı sol ses acma tuşu çalışmıyor basılıyor ama işlev görmüyor teknosa firmasından aldım garanti kapsamında servise gitti ve tamir dendiği icin tel açılmadan geri dondu çünkü ben tamir istemiyorum telefonuma degisim istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Aldığım Cihaz Üç Gün İçinde Arızalandı!!

Şikayetçinin Adı: Mustafa Ö...       Tarihi: 10 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İphone cep telefonu üç günlük cihaz arızalandı garantiye gönderdim kullanıcı hatası denildi bu durumdan şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Cihazın Faturası Olmasına Rağmen Kapatıldı!!

Şikayetçinin Adı: Özlem Y...       Tarihi: 8 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iPhone. 7. Cihazın faturası bizde olmasına rağmen imei numarası kolonlanmasını nedeniyle telefonum BTK. tarafından kapatıldı açılması için ne yapmalıyım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefonu Garantiye Gönderiyorum Yapılmadan Geliyor!!

Şikayetçinin Adı: Büşra Y...       Tarihi: 6 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İphone 7 şarjından dolayı 2 dir garantiye gönderiyorum 2 dir yapılmadan geri geliyo gerekirse değişmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Beni Mağdur Etti!!

Şikayetçinin Adı: İsa D...       Tarihi: 5 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple şikayetim apple in Antalya troy yetkili servisi için telefonumu tamire verdim ama cenazesini geri aldım çalışır durumda aldıkları telefonumu bozup geri verdiler telefonumun bataryasını değiştirmek için verdiğim serviste ekranını bozdular bunu servis kendileride kabul ettiler bütün belgelerimde elimde var telefonu teslim alırken hiçbir problemi olmadığı halde bozuk bir şekilde teslim ettiler apple müşteri hizmetleride servisin bu maliyete katlamak istemediğini belirtti bu kadar büyük bir şirketin müşterisini böyle mağdur ettiğini burdan herkese duyuruyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Beni de Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.