Apple Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Apple Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 17

Cevap Sayısı = 0

Apple Bir Sürü Para Veriyoruz Kendine Gel!!

Şikayetçinin Adı: Ahmet S...       Tarihi: 12 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Garantisi devam eden 7 plus telefonumu ses sorunundan dolayı servise verdim.Herhangi bir düşme su veya yabancı maddenin zarar vermediğini bile bile tamiri yapılmadı ve 5 ay olmasına rağmen garanti süresini iptal ettiler!!!! Kendine gel apple, bir sürü para veriyoruz bu hizmeti almak için değil!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Sorunumu Çözmedi Bahane Üretti!!

Şikayetçinin Adı: Tuğba Er...       Tarihi: 6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple markası götürdüğüm şarj aletinde temassızlık şikayetim vardı ufak bir dış plastiğinin çizik detayından dolayı almadılar halbuki temassızlığın bununla bir alakası yoktur.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple 3 Aydır Geri Dönüş Sağlamadı!!

Şikayetçinin Adı: Emir Boz...       Tarihi: 29 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple Yaklaşık 2 ay önce AppStore den aldığım ücretli uygulamanın yıllık olarak kartımdan ücreti kesildi konuya ilişik temsilciyle görüşmelerim sonucu 1 ay içersinde yatırılacağı belirtildi 1 ay sonunda farklı zamanda görüştüğüm 3 temsilci konuyla ilgili size geri dönüş sağlanılacağı söylenilip hiç bir şekilde geri dönüş olmadı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefon İnstagrama Girmiyor Hata Veriyor!!

Şikayetçinin Adı: Yeşim A...       Tarihi: 25 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iPhone 7 Plus intsgrama girmiyor sürekli hata veriyor hesabımı şikayet ettikleri yüzümden başka telefondan girebiliyorum ama kendi telefonumdan İnstgram’a giremiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefon Sürekli Donuyor!!

Şikayetçinin Adı: Mediha Öz...       Tarihi: 01 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İphone 7 Telefonu bu sene aldım ve sürekli donuyor yer olmasına rağmen donuyordu ve şu anda galerideki fotoğraflarımı silmek istiyorum silinmiyor bir daha iphone almayı düşünmüyorum ve kimseyede tavsiyede bulunmayıda düşünmüyorum buna bi çözüm bulmanızı istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefon Kendiliğinden Isınıyor Değişim İstiyorum!!

Şikayetçinin Adı: Ali Er...       Tarihi: 30 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İphone 7 Plus telefon kendiliğinden ısınıyor ki bazen kendiliğinden donuyor ses giriş çıkışlarda sıkıntısı var bazen uygulamalara giriş yapmıyor telefonumun Garanti kapsamında acilen değiştirilmesini istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Almak İçin 2 Kere Daha Düşünün!!

Şikayetçinin Adı: Seyit Kara...       Tarihi: 25 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2019 Haziran sıfır tablet aldım Konya Gürgençler 4 ay sonra ses problemi oldu servis Gürgençler Konya tamiri ve onarımı yapamıyorlarmış bu arada tablet ye çizik bile yok üzerinde 200 TL ilk ekran koruması var 2 günde yenisini verdiler Tabiki yeni cihaz olunca ekran koruma tekrar yaptırdım buraya kadar her şey güzel 4 ay sonra tekrar aynı Sorunla servise gittim 1 gün sonra kasada ufak bir darbe sen dolayı garantimi iptal edip 2949 TL servis ücreti yani yeni cihaz bedeli talep ettiler ben ise sadece sökülüp mikrofon arızasını giderelim dedim maalesef cihazı açamıyoruz dediler garantinizi iptal ettik birde üzülerek söylemek istiyorum diye rapor düzenlemişler eminim çok üzülmüşlerdir Kısacası Apple ürünleri alacaksanız 2 kere düşünün hem paranızı hem moralinizi alıyorlar birde aman diyeyim cihazınızı garanti bitene kadar sıfır ayarında kullanın yada hiç kullanmayın çizik darbe hemen kullanıcı hatası garanti iptal Apple Türkiye destek başvuru yapıldı servis daha kıdemli sanırım yetki falan işe yaramadı zaten kağıt üzerinde yetki anca böyle olurdu Yardımlarınızı ve görüşlerinizi rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Kimliğim Şifresini Unuttum  Yardımcı Olmuyorlar!!

Şikayetçinin Adı: Yasemin Öz...       Tarihi: 7 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İphone 6s telefonum var kimliğimin şifresini unuttum aradık link gönderdiler faturasını gönderin sistem uzerinden sıfırlanacak dediler sonra redde attılar işlemi ve daha olmaz bu işlem tüketici mahkemesine gitmeniz gerekiyor dediler.bir kişinin insiyatifine bırakılarak yapılan bu işlem hangi ticarete sığar cihazım bende faturası bende uyuşmazlık sebebiyle işlemi redde attılar. düzeltilmesi için ne yapabilirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple İnterneti Kullanamıyorum !!

Şikayetçinin Adı: Ali G...       Tarihi: 22 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iPhone telefonumdaki internet bağlantısı yok, tarifedeki bağlantı dakikası aynen duruyor, interneti kullanamıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Aldığım Günden Beri Sorun Var Değişimini İstiyorum !!

Şikayetçinin Adı: Müjdat Çel...       Tarihi:  9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

iPhone 7 32gb telefonum sıfır aldım kapalı kutu telefonu kurdum kurduktan sonra sürekli kendisi reset atıyor ekranda sararma oluyor İzmir KVK ya gönderdim hiç bir şekilde çözümü çözmemişler geri göndermişler cihaz yapıldı diye mesaj geldi gelime ulaştı cihaz aynı sıkıntıyı yaşatıyor Apple servisle görüştüm donanımsal sorun var telefon fabrika çıkışlı özürlü dediler ve telefonum şu an İzmir KVK da hiç şekilde sorunu çözmeden geri gönderiyorlar ben bir Apple kullanıcısı olarak çok rahatsızım ve şu an cihazımda yok kullanmaya mağdurum cihazımın değişimini istiyorum gerekenin yapılmasını arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Kaç Kere Aramama Rağmen Yardımcı Olmadılar !!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Sait Ö..       Tarihi:  9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple bayiinden bir telefon aldım ve 2'. ayda cihaz hata verdi servise götürdük sesin karşıya gitmelerinden ötürü 3 defa servise gönderdim bir türlü düzelmedi ve cihaz değişimi istedim yapmadılar hala yapmıyorlar bu konuyla ilgili ses kayıtlarım mevcut kaç defa aradıysam yardımcı olmadılar herkes başkasına yönlendirdi yasal süreç ne ise başvurmak istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Mağdurum Numaramı Güncellemiyor !!

Şikayetçinin Adı: Nihat Dö..       Tarihi:  25 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple 20 Nisan hesap kurtarma işlemleri başlattık hesaplarımı vermiyor yeni telefon numaramı güncelleme yapacak bu kadar ben mağdur oldum lütfen yeni numaramı güncelleme yapınız hesabıma ulaşayım aksi taktirde dava açacağım saygıyla arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Açığını Buldum !!

Şikayetçinin Adı: Emre Uğ...       Tarihi:  19 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Galiba Apple'ın ufak bir açığını buldum yurtdışından gelen telefonlari kapandiktan sonra 120 gün daha uzatabiliyorlar nasıl Apple kullanıcılarını kandırıyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefonum Kitlendi Kimse Yardımcı Olmuyor !!

Şikayetçinin Adı: Oğuz Çe...       Tarihi:  14 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

apple 8 markalı telefonumun ekran şifresini küçük kızım oynadığından telefon kitlendi daha sonra İcloud şifremi hatırlayamadığım için telefon kitlendi müşteri hizmetlerindekilerin hiç biri bana yardımcı olmadı telefon şifre geldi hiç kimseye ulaşamıyorum paramla faturalı telefonumu kullanamıyorum işim gereği evden çalışıyorum ve eşim sağlık çalışanı virüs dolayısıyla evde kalıyorum ama kimse sahibi olduğum telefon şifresi için bana yardımcı olmuyor kimseye ulaşamıyorum sesimi duyan var mı telefon şu an ihtiyaç ve ben tlf kullanamıyorum 13 gün bekle dediniz bekledim yasal süreç dediniz bekledim bana yardımcı olun acil.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Telefonum Yetkisiz Müdahale Açıklamasıyla Garanti Dışı !!

Şikayetçinin Adı: Faruk Ay...       Tarihi:  3 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

2017 yılında iPhone 6s aldım fakat 2019 yılında garantisi içerisinde cihazım değiştirilerek, 2019 Mayıs ayında 0 cihaz tarafıma gönderildi. Yeni cihaz 28.03.2020 tarihinde fotoğraf çekmemesi nedeniyle yetkili servise bırakıldı, fakat ‘yetkisiz müdahale’ açıklaması ile garanti kapsam dışı olduğu belirtilmiştir. Birincisi, ilk cihazım bozulduğunda, neden kaynaklandığı bilinmemesi nedeniyle 0 cihaz ile değiştiren şirket , ben neden garanti kapsamında iken, ve daha öncesinde böyle bi durum yaşayan biri olarak , dışardan yetkisiz müdahale yaptırayım. İkincisi o zaman bana gönderilen cihaz 0 değil demekki, ben cihazı açtırmadığıma göre toplama bir cihazı bana 0 diye mi gönderildi. Şimdide bunun farkında olmadan bana cihazın yetkisiz müdahale nedeni mi ileri sürülmektedir Ayrıca neden garantisi olan bir cihazı , öncesindede garanti kapsamlarımı bilmem nedeniyle , böyle bir şey yapayım. Lütfen konunun araştırılması hususunda yardımlarınızı rica ederim. Ve ben kesinlikle bunun arkasını bırakmayacağım...

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple İphone Kapatılacak!!

Şikayetçinin Adı: Faruk Ay...       Tarihi:  3 Nisan 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Apple . Yaklaşık 3 ay önce Teknosa bayisinden iPhone XS64 GB telefon aldım. Hatta garanti süresini arttırmak için de sigortalattım. Fakat bir kaç gün önce telefonun klonlu olduğu mesajı tarafıma iletilmiştir . Nisan 6 da kapatılacağı ve aradığımda bazı telefonların bu şekilde elimize ulaştığı dile getirdiler .. lütfen yardımcı olur musunuz ? Saygılar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple İphone Email Adresimi Çaldılar Telefonu Kullanamıyorum!!

Şikayetçinin Adı: Barış Kara...       Tarihi:  24 Şubat 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

İphone un email ini çaldılar garantiye yolladım hiçbir şey yapmadılar şuan telefonum aramalara kapalı kullanamıyorum şikayetçiyim

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Apple Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.