Akbank Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Akbank Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 36

Cevap Sayısı = 0

Akbank Kartımı Ulaştıramayan Bir Bankayla Çalışmayacağım!

Şikayetçinin Adı: İmam As...       Tarihi: 11 Eylül 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank firması kart basması 3 gün ama kartı ulaştıramamış 11 gün böyle beceriksizlik olamaz kurye ben çalışmama rağmen iş yerine gelmiş beni bulamamış sonra yine gelmiş not bırakmış böyle bir rezillik olamaz nasıl bir kuryedir nasıl bir Akbank firmasıdır taksitli alışveriş bitsin iptal edeceğim kartımı bir kartı ulaştıramayan bir firmayla uğraşamam.

Akbank Kartıma Bloke Koydu Bana Sorulmadan Hesabım Kapatıldı!

Şikayetçinin Adı: Berat K...       Tarihi: 11 Eylül 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ben Akbank kullanıcısı hesabıma bloke konuldu ve şubeye gittim şube direkt hesabımı kapattı bana sorulmadan ben memnundum Akbank’tan ama neden hesabım kapatıldı bu sorunun giderilmesini istiyorum.

Akbank Kart Aidatlarım Tarafıma İade Edilsin!

Şikayetçinin Adı: Gökhan Ak...       Tarihi: 11 Eylül 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank axess kredi kartım bu güne kadar kesilen kart aidatlarımın tarafıma iade edilmesi konusunda arz ve talep ederim.

Akbank Mağduriyetim Giderilmedi!

Şikayetçinin Adı: Serhat Ön...       Tarihi: 27 Haziran 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank ATM sinden QR kod ile para çekme esnasında parayı hiç vermeden paranıza el konulmuştur dedi. Müşteri hizmetlerini aramamı ve ya bankaya gitmem gerektiği yazdı ekranda Aradım müşteri hizmetlerini ATM adını sıkışan tutarı gördüler. Evet paranız bizim ATM mizde sıkışmış fakat iadesi için 4 iş günü beklemeniz lazım . Peki neden ? Her şey dijital ortamda gözlemlene biliyorken neden benim alım teriyle kazandığım sonra ellerimde karta yatırdığım kendime ait olan param ,onların sistem aksaklığı yüzünden 4 iş günü onlarda kalıyor . Belki son param bu ve belki acil lazım . Kredi değil kredi kartı değil neden her şey ortadayken paramı 4 gün rehin alıyorlar. Biz ödemenizi 4 gün geciktirdiğimiz takdirde faiz işlemi uyguluyorlar . Onlar geciktirdiğinde ki söz konusu olan bankadan alamadığımız , bankayla alakası olmayan bi para , buna ne kadar faizli iade edecekler ? Hiç . Ben sadece kendi paramı bankanın aksaklığı yüzünden bankadan kurtarmak için 4 iş günü beklemek zorundayım. Meblağ küçük büyük sorun para değil . Sorun bu tek taraflı duruş . Sorun benim mağduriyetim Sorun onların gecikmede uyguladıkları yaptırımları anında unutup bana yapacak bir şey yok 4 iş günü beklemek zorundasınız demesi  Kim bu zorundalık yetkisini veriyor bu insanlara ? Kabullenemiyorum .

AkbankHesabımdan Blokeyi Kaldırmıyor!

Şikayetçinin Adı: Hüseyin Ya...       Tarihi: 1 Temmuz 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank 15 gündür hesabımda blokeyi kaldırmıyor işten izin alıp 2 kere Yalova şubesine gittim ilgilenmiyorlar iki yevmiye kaldım hala daha sorun çözülmedi icinde param olduğu halde kullanamıyorum.

Akbank Özel Hayatı Kısıtlıyor!

Şikayetçinin Adı: Kübra To...       Tarihi: 26 Haziran 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank t.a.ş tarafından yetkilendirilmiş şirkette çalışmaktayım comdata a.ş bünyesinde kamere sistemine geçiş olucağı belirtildi ben müstakil evde oturuyorum evde ailemin yaşam standartlarını çok kısıtladım ve kamera sistemine geçiş yapılacağı belirtildi ailemle sorun yaşadım özel hayatı kısıtlamak bu sizden desteğinizi talep ediyorum bu konu da gereğinin yapılmasını arz ederim.

Akbank 20 Gündür Kartım Gelmedi Geziyor Sağda Solda!

Şikayetçinin Adı: Vicdan Kör...       Tarihi: 19 Haziran 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank 1 ay önce Akbanktan kredi kartı başvurum onaylandı referans kodu 17.33 te tlf geldi bir sonraki gün bankaya gittim kartımı teslim almak için kuryeye verilmiş kurye iş adresinde bulunamadı diye ev adresine yönlendirilmiş 20gündür kart elime ulaşmadı ama banka kart limitimi arttırmak için mesaj atıyor olmayan kartıma bu pandemi döneminde bu ne lahana turşusu ne perhiz.

Akbank Tefecilik Yapıyor!

Şikayetçinin Adı: Oğuzhan G...       Tarihi: 9 Haziran 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbanktan kredi kartı kullanıyordum borcumu ödeyemeyip 10 ay yapılandırdım. Beşinci ayında tamamen kapattım kredi notum 1300 ün üzerinde fakat bloke koydukları için bana başka hiçbir bankadan kredi çıkmıyor kendi maaş aldığım banka dahil. 8000 TL maaş alıyorum ama koydukları kıytırık blokeyi ödememe rağmen kaldırmıyorlar. Bunun adı tefecilikten başka bir şey değil.

Akbank Şifrem Kilitlendi Acil Çözüm İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: Fersat Yı...       Tarihi: 13 Haziran 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank interaktif hesap Ticarî interaktif hesap şifrem kilitlendi ve "internet şifreniz kilitlenmiştir, kaldırılması için en yakın şubemize başvurun "uyarısı üzerine en yakın şubeye gittim. Bir saat yazışmalar dahil uğraştılar ve yarim saate açılır demelerine rağmen 1 gün geçti ve açılmadı. Müşteri hizmetlerini aradım ve şubeye başvurmalısınız dediler. Acil çözüm. işletim aksadı.

Akbank Pandemi Döneminde Üyelik Aidatı 120 TL Kesti!

Şikayetçinin Adı: Özlem Er...       Tarihi: 12 Haziran 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank 'ta PANDEMİ Döneminde Üyelik Aidatı 120 TL Kesildi.

Akbank kredi kartı ücret iadesi. Axess Gold kartımdan kesilen 120 TL'lik yıllık üyelik ücretinin iptalini istiyorum. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksızlık söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmıştır.T. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme, 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde kesilen yıllık kart ücretinin iptalini istiyorum.Aksi takdirde bütün yasal haklarımı kullanarak Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımı kesin ve net bir şekilde bildiririm. Axess kredi kartımdan kesilen 120 TL yıllık üyelik ücretinin gün içerisinde iptalini ve iadesini talep ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Ayaküstü Soyacaklar!

Şikayetçinin Adı: Sibel Öz...       Tarihi: 10 Haziran 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Daha yılı bile dolmayan kartın yıllık aidatını yansıtmışlar iadesine de yapamayız diyorlar bankanın benimsediği politika içler acısı soygundan Başkan bişey değil paramın iadesini yapmak zorundalar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Konusunda Lütfen Bana Yardımcı Olun!

Şikayetçinin Adı: Yakup Ay...       Tarihi: 2 Haziran 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank da haberim olmadan herhangi bir mesaj tarafıma gelmemiştir ve adıma 30 bin TL kredi onaylatmışlar ve başkasının hesabına aktarıyorlar ve beni İzmit Kocaeli Akbank şubeden arayarak adına 30 bin TL kredi onaylanmış ve GÜRAY ÇUBUK ADINA AKTARILIYOR bu kim sen misin işlemi sen mi gerçekleştiriyorsun dediler hayır benim bilgim yok diyince aktarma gerçekleşmedi kredi aktarma iptal edildi ancak hesabımdaki paramı 2000 TL maaşımı GÜRAY ÇUBUK ADINA aktarıldı Kapaklı şubeme gittiğimde dalga geçen gibi benimle dua edin diyor 30 bin TL kredi onaylatmışlar ben sizden ricam bana yardımcı olun lütfen zor durumda yım çocuklarımın riski 2 aydır çalışmıyorum ben Akbanktan şikayetçiyim lütfen bana yardım edin.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Ay Ay Kesinti Yapıyor Geri Ödemesi Hala Gerçekleşmedi!

Şikayetçinin Adı: Sinan Di...       Tarihi: 24 Mayıs 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank _Hesabımdan devletin yapmış olduğu pandemi yardımını hesap kesim ücreti altında 2018 yılından itibaren ay ay kesinti yaptılar.Bu hesap kesim ücretlendirmesinden muaf tutmak için fatura ödemelerimi otomatik yaptılar fakat para yatar yatmaz ay ay kesinti yaptılar ve geri ödemesini hala yapmadılar.Yardımlarınızı Bekliyorum.Lütfen yaptıkları sahtekarlığın arkasında durmuyorlar.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Mağdur Bırakıldım!

Şikayetçinin Adı: Mustafa Yıl...       Tarihi: 11 Mayıs 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank / atm aracılığıyla para yatırmak istedim fakat para atm ye sıkıştı paraya bugün ihtiyacım var mağdur durumdayım müşteri hizmetlerinde tuşlamayı hatalı yaptığım için işleme devam edemedim 3 gün içerisinde size dönüş yapacaz diyorlar mağdurum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Kart Ücreti Alıyor!

Şikayetçinin Adı: Hikmet Kır...       Tarihi: 11 Mayıs 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank neden senelik kart ücreti alıyorsunuz yasak değil mi verirken bir şey yok sonra her türlü madde çıkarıyorsunuz sizi tüketici mahkemesine şikayet edicem ya da bu işe bir çare bulun vatandaşın zaten cani yanmış bide siz yapmayın lütfen.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Bu Dönemde Yardımcı Olmuyor!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Gü...       Tarihi: 8 Mayıs 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank tan çektiğimiz konut kredilerimi pandemi gelmeden önce doğru bir şekilde ödüyorum çünkü çalışıyor ve düzenli gidiyordum ama bu pandemi dolayısıyla bir banka müşterisi ve devamlı olduğum halde 3 ay oteleme istedim çünkü çalışmıyorum aldığım işsizlik ödeneğide yetmiyor bankaya mi verecem ailemi mi geçindirecek geliştiremiyorum ama banka bana 2 ay için 3200tl faiz yazmış ve ben vazgeçtim bu özel bankalar ne müşterisine nede milletimize yardımcı olmamıştır gereğinin yapılmasını veya ötelemesini rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Kart Aidatı Ödemek İstemiyorum!

Şikayetçinin Adı: Şener Or...       Tarihi: 6 Mayıs 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank kredi kartı aidatı 189 lira kartımı iptal edeceğim diyorum parayı ödemeden olmaz diyorlar 189 lira kart aidatımı olur milleti soyuyorlar yazık günah başvurdum kart aidatımı silmediler ödemem gerektiğini söylediler kart aidatı vermek istemiyorum zaten faiz veriyorum birde bunun üstüne kart aidatı vermek istemiyorum iptal etsinler aidatı 189 lira.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Yansıtılan Ücretin İptali Ve İadesini İstiyorum!

Şikayetçinin Adı: Halil Sağ...       Tarihi: 2 Mayıs 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank Sahip olduğum sonu 2879 ile biten Axess Kredi kartıma 01/05/2020 tarihinde yansıtılan 150 TL'lik yıllık üyelik ücretinin acilen iptalini ve iadesini istiyorum. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6, maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti Herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksızlık söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmıştır. T. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bkz. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Aksi takdirde bütün yasal haklarımı kullanarak Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyetine başvuracağımı kesin ve Net Bir şekilde bildiririm.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Yalan Söylüyor!

Şikayetçinin Adı: Necati...       Tarihi: 28 Nisan 2020        Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Akbank Bankası beni aradıklarında kredi kartının kart ücretinin kullanıldığı taktirde sadece 50 tl ücreti olduğunu belirttiler ve benden 167 tl kart ücreti talep ettiler ben bu parayı ödedim ve paramın iade edilmesini istiyorum ınsanları arayıp kartın sadece 50 tl aidatı olduğunu söyleyip fahiş rakamlarla borç yansıtıyorlar ilginiz için teşekkür ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Akbank Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.