A101 Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

A101 Hakkındaki Tüm Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 53

Cevap Sayısı = 0

A101 Aldığım Televizyondan Dolayı Mağdur Oldum!

Şikayetçinin Adı: Ali K...       Tarihi:  13 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

6 şubat 2020 A101 den televizyon aldım 5 ay sonra televizyon izlerken görüntüsü gitti birden servisi çağırdım aldılar temas var dediler ücret 1012 tl çıkardı Televizyon daha 7 aylık 1500 tl ye aldım ben mağdur kaldım ben alımda bir şey yapmadım televizyona normal izliyordum görüntüsü yok oldu bana bi çözüm bulmanızı rica ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Şikayetçiyim!

Şikayetçinin Adı: İsmail S...       Tarihi:  7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Mesala bugun internette 4 lt pril 21.90 yerine 17.55 mağaza ve online yazıyor mağazaya gittim mağazada 21.90 kardeşim bi indirim yapıyorsanız tutarlı yapın insanlarla alay etmeyin ya internete koyduğunuz indirime mağaza yazmayın yada adam gibi is yapın insanları mağdur etmeyin yine çiceğim yumuşatıcıda % 23 indirim yapıyorsunuz 10.90 yerine 8.40 a indirim yapıp internetteki satisiniz a 8 40 yazıp mağaza online yazıyorsunuz bugun konya Selçuklu mta mağazanıza gittim mağaza kodu ( 5590 ) şeflerine gidip elimdeki telefondan a 101 sayfasını açıyorum bak bu 2 üründe indirim var mağaza online diyorum senin yetkilin mudurun kimse arayın bilgi verin ben bu ürünleri almak istiyorum diyorum neden müşteriyi mağdur ediyorsunuz diyorum bana söylediği cümle kapının önünde müşteri hizmetleri numarası var orayı arayın diyorlar eve geliyorum online şikayetten 3 kere şikayet mesajı atıyorum ulaşıldığı halde dönüş yapan yok ve 0 850 li müşteri temsilcisini arıyorum konuşuyorum tamam efendim gerekli yerleri arayıp bilgi veriyorum size dönüş yapacaklar diyor ne arayan var ne soran var gidin kardeşim mağazalara gidin internette şikayet edin eğer düzgün yapamıyorsanız indirim yapmayın insanları yanıltmayın ben bu urunu evimin önündeki mağazadan almak istiyorum yarin bana ulaşılana kadar bu mesajı a 101 in butun internet mağazalarında paylasacam.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Güven Kaybı Yarattı!

Şikayetçinin Adı: Yüksel A...       Tarihi:  3 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 gibi kurumsal bi firmadan internet uzerinden alışveriş yaptım 144 tl lik fakat ürünler eksik geldi koli icinden kirik ürünler vardi aldıklarımız yüzde 70 i yoktu icine 2 3 parca koymuşlar firma aradım kargo şirketine tutanak tutturcaksınız dedi kargo şirketini aradım paketi alır almaz yapacaksınız dedi kargo şirketi paketi bıraktı gitti. mağdurum ve a101 gibi kurumsal bi şirketin bu DOLANDIRICILIGI yapması büyük bi güven kaybı. Her kuruma ulaşacağım yapamıyorsanız bu isi internet üzerinden satisi yapmayacaksınız. mağduriyetim inşallah giderilir ulaşabildiğim butun kurumlara ulaşacağım.....

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Çaydanlık Aldım Sapı Elimde Kaldı!

Şikayetçinin Adı: Nazen S...       Tarihi:  29 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 aldığım Sinbo marka ketil ve çaydanlık aldım çaydanlığın sapı elimde kaldı A101 e götürdüm fişi yok diye hiç bi işlem yapılmadı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Çalışanı Hadsiz Bir Tavırlar Sergiliyor!

Şikayetçinin Adı: Hatice P...       Tarihi:  11 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A-101 ankara/Sincan bahçe caddesi şubesinde çalışan celal bey(müdür yardımcısı) ukala egolu tavırlarıyla tanışanlarından birine bir ürün sorduğumda elamanını yanına çağırıp birdahaki buraya gelmeyecek diyerek konuşup emir vermiştir kendini A-101 patronu sanarak nasıl bu kadar hadsiz tavırlar sergileyebiliyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Aldığım Pirinç Kurtlu Çıktı!

Şikayetçinin Adı: Gül Funda D...       Tarihi:  12 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yayla pirinç A101 den aldığım son kullanma tarihi 06.03.2022 olan pirinç hiç açılmadı içinde kurtlar vardır indirime kurtlu pirinçlerimi sokuyorlar yardım rica ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 İnsanın Canını Tehlikeye Atıyorlar!

Şikayetçinin Adı: Cansu T...       Tarihi:  16 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 karayolları şubeniz tarihî geçmiş ürünleri satarak insanların canını tehlikeye atıyorlar buna göz yummanız çok saçma değil mi kasa üstünde yumurta danone ve almak ister misin diyorlar insanların zehirlenmesine göz yummayın lütfen bu kadar pasif olmayın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Maaşımı Kesti!

Şikayetçinin Adı: Sedanur Eyr...       Tarihi:  31 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 çalışanıydım 1200 kusur lira maaş yatacakken 518tl maaş yattı ALLAH biliyor 580 lira bir açık var dendi 700 lira para kesildi bu açığın oldu dekont fiş z raporu bana gösterilmedi bile ALLAH bin türlü belanızı versin hakkım sonuna kadar haram zıkkım olsun sizlere ağlayanın mali gülene yar olmaz ALLAH sorsun hesabını bu şikayeti okuyun dönüş yaparsınız belki yapmasanızda yarın her mevkiye gidicem iyi geceler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Aldığım Labne Yanık İs Kokuyor!

Şikayetçinin Adı: Arzu Do...       Tarihi:  25 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

101 marketten aldığım milken labne üretim tarihi 7.23 tarihli paket resmen yanık is kokuyor renk bile belli ediyor yanık sütten olduğunu.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Çalışanı Rahatsız Ediyor Çok Konuşuyor!

Şikayetçinin Adı: Sümeyye Bek...       Tarihi:  21 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ya bizim yakınlarımıza bir tane A101 açıldı Orada çalışan bir Bey beni çok rahatsız ediyor devamlı konuşmaya çalışıyor ben şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Müdürü Saygısız Konuşuyor!

Şikayetçinin Adı: Zeliha Çi...       Tarihi:  17 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 de indirime girdi diye broşür basıyorlar ama terlik kasada indirimli çıkmadı diye vermediler bende dedim burda yazıyo vermeniz gerekiyor ben tüketici hakkına göre alabilirim bunu dedim ama oranın müdürü saygısız bir konuşma şekli ile vermedi ve bu gün gittiğimde terlikleri kaldırmışlardı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Ürün Ayırıyorlar Mağduruz!

Şikayetçinin Adı: Sevda Yağ...       Tarihi:  16 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 market Seyfettin güneşten caddesi aktüel ürünlerde önceden tanıdıklarına ayırıyorlar.sabah sekizde gelen vatandaşlar ürünleri alamıyorlar çünkü ürünler bir gece önceden satılmış.konuyla ilgili şikayetçiyim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Ürünü Ürün Almayın!

Şikayetçinin Adı: İsmail Er...       Tarihi:  24 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A-101 den iki aile ihtiyaca binaen iki adet bulaşık makinesi siparişi verdik.. Benim sipariş numaram 355943.. Siparişi 11 Haziranda verdik..Ödemeyide aynı gün yaptık.. Bize bir hafta içinde makinenin geleceği A101 yetkilisi tarafından söylendi.. Bugün 25 Haziran daha bölge servisine bile gelmemiş ürün.. Ve servis bizim gibi bir çok A101 zede olduğunu söylüyor. Vestel sorunun A101 den kaynaklandığını söyledi.. A101 den beyaz eşya alırken iki kez düşünün derim..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Ürünü İade Ettim Ama Ücret İadesi Yapılmadı!

Şikayetçinin Adı: Zehra Ş...       Tarihi:  18 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 Nisan ayında crocs terlik sipariş ettim istediğim renk gelmeyince iade ettim ama ücret iadesi yapılmadı 3 aydır bir çok kez A101 müşteri hizmetlilerini arıyorum ilgileneceğiz dedikleri halde ücret iadesi hala yapılmadı.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Satmayacağınız Ürünün Reklamını Neden Yapıyorsunuz!

Şikayetçinin Adı: Habil Be...       Tarihi:  18 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 merhaba perakende sektöründe önemli bir yer tutan a101 18 Haziran 2020 tarihinde ki kampanyalarında akülü araba reklamı yaptı..bunu hem mağazalarında hemde TV kanallarında günlerce gösterdi şu an bile göstermekte .oğluma araba için söz verdim fakat hiç bir şubesine araba gelmedi..oğlum çok üzüldü..sadece ben değil bu market tüm Türkiye'yi kandırmıştır.Eğer satmayacaksan neden reklamını yapıyorsun...sizden ricam benim çocuğum çok üzüldü başka çocuklar üzülmesin..bu konuyla ilgilenin lütfen.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Beyaz Eşya Alırken İki Kez Düşünün!

Şikayetçinin Adı: İsmail Erol Ç...       Tarihi:  25 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A-101 den iki aile ihtiyaca binaen iki adet bulaşık makinesi siparişi verdik.. Benim sipariş numaram 355943.. Siparişi 11 Haziranda verdik..Ödemeyide aynı gün yaptık.. Bize bir hafta içinde makinenin geleceği A101 yetkilisi tarafından söylendi.. Bugün 25 Haziran daha bölge servisine bile gelmemiş ürün.. Ve servis bizim gibi bir çok A101 zede olduğunu söylüyor. Vestel sorunun A101 den kaynaklandığını söyledi.. A101 den beyaz eşya alırken iki kez düşünün derim..

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Sipariş Verdiğim Ürün Gelmedi Mağdurum!

Şikayetçinin Adı: Hamdiye...       Tarihi:  21 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

A101 Marketinden şikayetçiyim 23 nisan da internet üzerinden iki ürün sipariş ettim 28 nisanda verdiğim ayakkabılık geldi fakat sipariş verdiğim Arzum bilendir setim bu zaman olmuş hala gelmiş değil ücretini ödediğim halde müşteri temsilcisini 5 6 defa aramama Rağmen ne geri dönüş yapan oldu ne de mağduriyetim giderilmiş oldu mağduriyetimin giderilmesini Arz ederim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Kınıyorum!

Şikayetçinin Adı: İsmail Diz...       Tarihi:  15 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

14 Mayıs 2020 tarihinde verdigim dolap siparişim odeme yaptıgım halde ve bu gün 15 Haziran olduğu halde hala gelmedi Kaç kez aradıysam hazirlaniyor deniyor A101'i KINIYORUM!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 İyilik Yapmak İstedim Karşılığı Küstahlık Oldu!

Şikayetçinin Adı: Aslı Şen...       Tarihi:  11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Merhaba 9689 kodlu mağazanızdan kadife askı aldım daha sonra eve gelince içinde 10 adet ama fişinde 5 adet yazdığını gördüm 2 adet 5’erli askıları paketlerinden ayırmayıp koli ile reyona bıraktıkları için o şekilde alarak eve geldim fişime baktığım da fazla verdiklerini ve bunun farkında olmadıklarını anladım ve hemen üzerimi giyinip çıktım. Mağazaya gittiğimde paketleri ayırmadıkları için fazladan verdiklerini belirttim ve ben söylemeden önce farketmediklerini anladım. Eğer fişimi atmış olsaydım herkese o şekilde satacaklardı ben mağazadaki personelleri düşündüğüm için geri götürmüştüm ama çok çirkin ukala bir tavırla karşıladılar problemimi. Kendini müdür zanneden bir günlük temsilci beni azarlar gibi davrandı zaten mağazaya gittiğimde kasada 1 kişi vardı kendini yönetici diye tanıtıp yönetici olduğunu iddaa eden günlük temsilci Mağaza reyonlarında yoktu aceleyle çıktım ve maskem yanımda olmadığı için kendini ben yöneticiyim diye tanıtan günlük temsilci yüzünden mağazada zaman geçirmek zorunda kaldım sonra işlemimin tamamlanması için maskem olmadığını ve kendi hatalarından dolayı geri geldiğimden yan kasadan benim işlemimi almalarını istedim.Kabul etmediler sırada beklemek zorunda olduğumu söylediler bağırarak.ne hakla bana ses tonunda yükseler konuştuklarını hala sorgulamaktayım...Daha sonra kapıda bekledim ve iade yapıp parayı vereceklerini belirrtiler. Kendini müdür zanneden günlük temsilci (bulunduğu konumu asla haletmeyen ) Bana herkesin içinde aşağılar ve senli benli konuşur şekilde ad soyad telefon numaramı istedigini belirtti ben de adımı soyadımı belirterek telefon numaramı vermek istemediğimi söyledim telefon numarası verin dedi bende veremeyeceğimi şahsıma ait bir telefonu paylaşmak istemediğimi belirttim ve bana sen bekle o zaman ben ürünle fişi getiriyorum iadeni filan almıyorum dedi ben beyefendi bana müşteri temsilcilerinizin numarasını verirmisiniz dediğimde vermiyorum diyerek kapıyı çarparak içeri girip ürünü getirdi beyefendi ben iade istiyorum ürünü almak istemiyorum yöneticinizi ararmısınız dedim ben yöneticisiyim mağazanın dedi yaka kartına bakarak hayır siz günlük temsilcisiniz müdür yada müdür yardımcınız bana yardımcı olsun dedim yoklar ben varım müdür yardımcısıyım ben dedi iadeni almıyorum dedi ben uslubunuza dikkat edin arkadas değiliz ben sizin için sizi düşündüğüm için geldim buraya dedim yöneticisini aramakla tehdit etti bende evet arayın lütfen dedim ve aramasını istedigim halde aramadı benden sahte bir telefon numarası istedi bende gider pusulası yasal bir evrak sahte bilgi veremem dedim dahada sinirlenerek ses tonunu iyice yükseltti iade filan almıyorum ben müdür yardımcısıyım bu mağazaya beni bu yetkiyle bu amaçla gönderdiler dedi arayın müdüre sorun diyerek konuyu daha saçma yerlere getirdi bende etraftaki insanlara daha fazla rezil olamamak adına beyefendinin anlamsız sinirini yatıştırmak için şöyle dedim ; ben günlük temsilcin anlamını biliyorum personeller içinde en iyi görüldükleri için kendileri yokken size yöneticik için verilen bir şans deneme personellerin en iyi gibi birşey farkındayım hangi konumda olduğunuzun dedim ve iademi almasını istedim almayacağını belirtti bende sinirimi belli ederek almasını ve almadan gitmeyeceğimi şikayet edeceğimi söyledim. Ve farklı yanlış bir numara vermemi söyledi bende gider pusulası resmi bir evraksa ben yanlış numara vermem dedim adresimi mail adresimi verebileceğimi ve resmi evrak olduğu için imza atacağımı belirttim beyfendiyi ikna ederek iademi yaptım. Mağazanın bulunduğu konumun aşağı tarafında bim şok ve carrefoursa var çok az yukarısında çağrı market bim ve bir tane daha carrefour ve şok mağazası var 10 dklık mesafe içerisinde bu kadar rakipleri varken bu küstahlık nedendir anlamıyorum. Sürekli alışveriş yapıyorum ve gözlemlediğim kadarıyla müşterilerin %60 ı söylenerek çıkıyor mağazadan. Ben personellerin hatasını düzeltmek için mağazaya gitmiştim fakat öyle bir tavır sergilendiki sanki hırsızlık yapmışım gibi..Bundan sonraki süreçte bu kadar rakibi varken müşterisine sesini yükselterek saygısızca tavır edinen bir mağazadan alış veriş yapmam. Bimden ve Carrefoursa'dan carrefoursa kartımla alışveriş yaparım indirimlerdende yararlanmış ve daha nezih, konuşmasını bilen müşteriye senli benli vermiyorum almıyorum tarzı cümleler kurmaya cesaret edemeyecek bir mağazaya destek olurum. Konuyla ilgilenmesini rica ediyorum

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101 Haftanın Ürünü Gelmeden Satmışlar!

Şikayetçinin Adı: Nejat Yum...       Tarihi:  11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

11.Haziran 2020 günü Balıkesir Toygar Mah çevre yolu caddesi A101 mağazasına Samsung Galaxy A2 Core cep telefonu almak için sabah saat:08.00 de mağazanın kapısına birinci kişi olarak sıra oldum. Mağazayı açanlar geldiğinde telefonu bir gün önceden sattıklarını söylediler. Ancak daha önceki alışverişlerimde bir gün önceden satış yapamayacaklarını söylemişlerdi. Ürünün satışa sunulduğu gün satılabileceğini beyan etmişlerdi.Bu nasıl bir çifte standart elemanlar herhalde istedikleri kişilere istedikleri zaman mı satış yapıyorlar. Eğer böyle bir durum varsa bu konu ticaret ahlakına hiç uygun değil. Lütfen bu konuyu dille getirelim yetkilileri haberdar edelim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

A101  Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.