Kamil Koç Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 10

Cevap Sayısı = 0

Kamil Koç Müşteri İle İlgilenme Sıfır!!

Şikayetçinin Adı: Harun G..      Tarihi: 1 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç yazıhane sabah açılmıyor 10 a kadar bilet kesimi yok imiş müşteriyle ilgilenme sıfır herkes kafasına göre bilet olmasada o yazıhane 8 de iş başı olmalı bu nasıl iş ahlakı Bilecik otogar da bu durum böyle.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Beni Çevre Yolunda İndirdi Mağdur Etti!!

Şikayetçinin Adı: Fatih Bil..      Tarihi: 27 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç 27.08.2020 saat 06.00 arabası ile Çorum sungurlu ilçesinden Kırıkkale iline yolculuk için kamil koç firmasıyla yola çıktık Kırıkkale ye geldiğimizde otogara gitmeyeceğini bizi çevre yolunda indirdi çevre yolundan öylece kaldık bu kadar berbat bir durumla karşılaşmadım beni mağdur ettiler 4 valizle kaldım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Mağdur Edildim!!

Şikayetçinin Adı: Esra Ak..      Tarihi: 27 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç İnternet sitesi üzerinden Trabzondan istanbula 26.08.2020 tarihli bir bilet aldım koltuk numaram 38 ve tekli gözükmesine rağmen ordudan yan koltuğuma yolcu alındı covid döneminde internet sitesindeki düzenle aracın hiç bir ilgisi yoktur.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Mağdur Edildim!!

Şikayetçinin Adı: İbrahim Öz..      Tarihi:  1 Ağustos 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç Artvin merkez televizyon çalışmıyor muavin ben 38 numaralı koltuğu almışım bana yok sizi şöyle alalım böyle alalım diyor neden diyorum biz burda istirahat ediyoruz diyor istirahat ediyorsunuz arka koltuğu satmayın arkadaş bende kalkmadım yerimden bakalım ne olacak 34 BVG117

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Sollama Yasağı Olduğu Halde Sollama Yaparak Geldi!!

Şikayetçinin Adı: Ülkü Düz..      Tarihi:  27 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

11:30 Aksaray Manavgat aracına bindim Konya da 40 dk durdu 14:00 de hareket etti. 15:20 de Seydişehir günaydında 30 dk mola verdi ben ne böyle yaptınız şirketi aradım 13:30 da Konya’dan hareket etmeniz gerekiyormuş dediğimde , hızlı ve güvensiz bir şekilde 5 ayrı noktada sollama yasağı olan yerde sollama yaparak geldi , 18:00 de Manavgat da olabilmek için , yardımcı şoförün tavrı hoş değildi , gülerek şirket bize böyle dedi diyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Bir Daha Sizinle Yolculuk Yapmayacağım!!

Şikayetçinin Adı:Elvan Ön...       Tarihi:  13 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yıllardır KAMİL KOÇ MÜŞTERISIYIM.yıllar öncesinden yol kartım vardi puan birikmiş 33 tl onunla geçen hafta bilet aldım gidiş dönüş iki-kere gidişi değiştirmek zorunda her seferinde kartla ödeme yaptığım ve puan kullandığından her seferinde aynı ücreti kesti. ben gün değiştiriyorum gerek var mı resmen mağdur oldum Bu  bana göre çok iban girerek bankama iade yapılacakmış 15 iş günü içinde.Onemli olan kesilmemesi Bu mağduriyettir ben sizin müşterinizim ve yıllardır müşterinizim kartlada ödeyebilirim puanımlada siz verdiniz zamanında.Ama bu şekilde olursa mümkün olduğunca sizinle yolculuk yapmayacağım.Beni dikkate alırsanız sevinirim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Haberim Olmadan Kayıp Eşyalarım Kaldırılmış!!

Şikayetçinin Adı: Galip Kö...       Tarihi:  11 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç Dudullu giden yolcu paketim benim haberim olmadan kayıp eşyaya kaldırılıyor görevli kapıyı kitledi gitti dediler iki gündür eşyamı alamıyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Mağdur Durumdayım!!

Şikayetçinin Adı: Ahmet Be...       Tarihi:  11 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kardeşim askerlik görevini tamamladığı için Ankara dan Giresun a otobüs bileti satın almış bulunmaktayım Kamil Koç Turizmden ancak covid-19 sebebi ile seferlerin iptal olması sebebi neticesinde biletim haklı saklıya alındı ancak ben firmanın çağrı merkezi ile görüşme yaptığımda iade işlemi yapılamayacağını belirtmekte ve 02.06.2020 tarihinde tekrar şikayet kaydı bıraktım iade işleminin yapılması için iade yapılamayacağı şeklinde sonuçlandı şikayet kaydım ve mağdur durumdayım iade işleminin yapılmasını ve firma hakkında gerekli aksiyonların alınmasını talep etmekteyim. ''bilet bilgilerim PNR : B341B1D8 KALKIŞ : ANKARA-OTOGAR VARIŞ :GİRESUN-OTOGAR Hareket Tarihi : 01.04.2020 14:00 Fiyatı : 115,00 TL ''

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Fiyatlar İkiye Katlanmasın!!

Şikayetçinin Adı: Ayşegül Öz...       Tarihi:  9 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç, metro ve tokat yıldızı otobüs fiyatlarının ikiye katlanmamış halde olmamalarını istiyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Beni Mağdur Etti!!

Şikayetçinin Adı: Mahmut İ...       Tarihi:  29 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç 17/03/2020 tarihinde 22/03/2020 dönüş olmak üzere Sivas tan Bursa ya gidiş dönüş olmak üzere iki bilet aldım geliş seferim birgün sonrasına ertelendi daha sonra bir gün daha ertelediler derken 26/03 2020 tarihinde şehirler arası otobüs seferleri komple iptal edilince Bursa'da mahsur kaldım şu anda 03/06/2020 tarihinde seferler açıldı ama benden 103 TL bilet farkı isteniyor benim paramı iade etmedikleri gibi 3 aydır kullandılar ve benden şu anda 103 TL fark istiyorlar bu yasal mıdır.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.