top of page

Kamil Koç Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Kamil Koç Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 61

Cevap Sayısı = 0

Kamil Koç Bagaj İçin Para İstedi!

Şikayetçinin Adı: Soner K...       Tarihi: 20 Ocak 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç 20 Ocak 2021 tarihi Trabzon Ünye Ankara istikametinde ki Kamil Koç otobüs firması ayriyeten 5 adet poşete 40 TL ücret aldı. Bagaj boş olmasına rağmen muavinin ısrarı üzerine vermek zorunda kaldık. 175 tl bilet fiyatı ödedik yolcular yanlarında hiç mi eşya götürmeyecek. Bu durumdan rahatsız olduğumuz için bildirmek istedim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Otobüsü Saatinde Kalkmadı!

Şikayetçinin Adı: Sefa Alperen Ş.      Tarihi: 11 Ocak 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Aksaray Kamil Koç. Kamil Koç saatinde otobüs kalkmadı yanlış otobüse bindirdiler tekrar ücretimi vermediler. Şikayetçiyim Kamil Koç firmasından. Lütfen gereği yapılsın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Ücret İadesi Yapmadı!

Şikayetçinin Adı: Mecit K.      Tarihi: 07 Ocak 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç 12 Aralık günü biletim ve biniş saatinden yarım saat önce olmasına rağmen otogarda bekledim gelmedi ücret iadesi bile yapılmadı biniş saatim 06:30 idi. Şikayetçiyim Kamil Koç firmasından.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç 2+1 Diye Bilet Aldığım Otobüs 2+2 Çıktı!

Şikayetçinin Adı: Ramazan K.      Tarihi: 21 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç Seyahat. 20/12/2020 tarihli internetten 2+1 diye aldığım otobüs bileti seyahat esnasında otobüsün 2+2 olduğunu öğrendim. Hadi neyse olur diyecektim ancak internette saat 7 de Sinop'ta olursunuz diye yazmışlar. Şu anda saat 07: 45 ve bizim en az bir saat daha yolumuz var. Peki benim planlarım derslerim, randevularım, mağduriyetim nasıl ne olacak....

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Şoför ve Muavin Maske Takmıyor!

Şikayetçinin Adı: Evrim K.      Tarihi: 20 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamilkoç. 20.12.2020 tarihinde Anlaradan İstanbula saat 12.00 aracının şoförü ve muavini maske takmıyor. Sürekli mola verip yolcuları indirmeden çay kahve alıyorlar. Şoför arabada sigara içiyor! Yerlerimizi değiştirtiler koltuklar temizlenicek diye. Pandemi sürecinde dezenfekte edilmeden inen yolcuların koltuklarına oturtturulduk. Zaten arabada kolonya yada dezenfektandan eser yok. Çok büyük sorumsuzluk!

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Otobüsü Çok Gecikmeli Geldi!

Şikayetçinin Adı: Merve Y.      Tarihi: 9 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç firmasından şikayetçiyim. Çok gecikmeli geldi ve bizi çok bekletti. Lütfen bu firma denetlensin yardımcı olun bana.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Hosteslerin Konuşmaları Laubali ve Uygunsuzdu!

Şikayetçinin Adı: Alper A.      Tarihi: 9 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç firmasının 09.12.2020 15.00 Nevşehir-Ankara aracıyla seyahat ettim her yolculuğumda Kamil Koç tercih ediyorum fakat öncesinde de rastladığım benzeri durumlarla birlikte bugünde olduğu gibi genç hosteslerin laubali davranışları ve uygunsuz konuşmalarıyla karşılaştım araç plakası 19 BD 347. Önceki yolculuğumda hostesin yabancı uyluklu bir bayan yolcu ile arka koltukta uygunsuz hareketlerine yani öpüşme vs vs şahit olmuştum. Bir yakınımızı bir arkadaşımızı güvenip seyahat ettiremeyecek miyiz?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Şube Çalışanı Bilet İptalimi Yapmadı!

Şikayetçinin Adı: Osman Y.      Tarihi: 8 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç hiçbir şekile memnun kalmadım 08.12.2020 tarihinde aldığım 10.00 kalkış bileti 09.12.20 tarihinde saat 01.00 den beri iptal etmeye çalıştım müşteri hizmetleri gece hizmet vermemekteymiş. İzmir menemen şubeleri gece kapalı şube kapısında 8- 22 açılış kapanış saatleri yapıyor sabah 8’de orda oldum ama şube çalışanı 10.30’da geldi ve bilet iptalimi yapmadı şikayetçiyim ayrıca whatsapp hattı da hiç bir şekilde yardımcı olmadı böyle rezalet bir hizmet firması görmedim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Muavini Beni Tersleyip Azarladı!

Şikayetçinin Adı: Nurcan D.      Tarihi: 8 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç Turizm ben 08.12.2020 tarihinde sabah saat 09.30’da Çanakkele’den Ankara’ya giden otobüse bindim aslında ben Tokat’ta girecektim fakat Biga’ya gitmem gerekiyordu Çanakkale'ye otobüs bileti alırken neden Biga’ya gidip 4 saat bekliyorsunuz ki şimdi Ankara otobüsü gelecek Ankara'dan Tokat'a daha çok otobüs seferi var bayansınız Aşti'den sıkılmazsınız dedi mantıklı geldi. Ankara otobüsüne bindim akşam saat 08.30'da Ankara Aşti terminalinde indim ama Tokat’a giden otobüs en erken Kamil Koç turizmin otobüs seferiydi yine Çanakkale den gelen otobüsü bekledim Aşti'de saat 11.00’da bindim bileti alırken satan beyefendi de söyledi 7 numaralı koltuğu veriyorum ama duruma göre bakarsınız istediğiniz yerde oturursunuz dedi sağolsun ama bana karşı o kadar tepkiliydiki muavin bey otobüse biner binmez beni azarlar gibi ters cevaplar vermeye başladı neyse dedim 7 numaralı koltuğun etrafı çok doluydu sonuçta otobüs boştu bende daha az insan olan koltuklara oturmak istedim lütfen yerinize geçin diyerek bana daha da çirkin bir üslupla uyardılar sonuçta bir bayana bu şekilde davranılmaz ben İlk defa Kamil Koç turizm le yolculuk yapmıyorum ve saygılı bir firma şimdiye kadar hiç böyle bir tepkiyle karşılaşmadım galiba benim eski eşim jandarma büyük bir ihtimalle onun yaptırdığını düşünüyorum çünkü o da biliyor ki Çanakkale'de tek otobüs seferi Kamil Koç ama ne olursa olsun o jandarma kimliğini bir bayana bu şekilde kullanıp insanları bana karşı kışkırtıyorsa zaten o kişinin kişiliği bozuktur ben çok kırıldım çok üzüldüm inşallah bir an önce bu tarz durumlar düzeltilip bir bayan olarak rahat rahat seyahat edebileceğimizi umuyorum siz değerli firmaların da bizim gibi şiddet görüp eşinden ayrılmış bayanlara topluma kazandırmak adına desteklerinizi bekliyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Haber Vermeden Otobüs Saatini Ertelediler!

Şikayetçinin Adı: Cumali G.      Tarihi: 7 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

​​AŞTİ de Kamil Koç firması 7.12.2020 tarihinde saat 10’a bilet kesip Ankara’dan Kırşehir’e gidecek otobüs haber verilmeden saat 13.30’a ertelenmiştir. Mağduriyet söz konusu olup şikayetimin işleme alınmasını talep ediyorum.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Aldığımız Bileti İptal Ettiler!

Şikayetçinin Adı: Medine B.      Tarihi: 7 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kâmil Koç seferi iptalini gerçekleştirip 7 Aralık'ta pazartesi akşamına alınan iki biletin iptalini yapmış ve öğrenci yolcusunu mağdur etmiştir. Öğrencinin bugün afyondan Malatya ya dönmesi gerekiyordu. Size sesleniyorum ben bir anne olarak. Çocuklarım nasıl dönecek parayı da hemen iade etmiyorsunuz. 15 gün sonra diyorsunuz. Nasıl bir sistem bu...hemen iadesini arz ederim..hemen şimdi.. Yolcuların ismi Muhammed Raşit ve Furkan Batur.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Çalışanları Saygısızca Davrandı!

Şikayetçinin Adı: Esra C.      Tarihi: 4 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil Koç saat 19:00 İnegöl otogarından Bursa Mustafa Kemalpaşa Otogarı’na bilet aldım ve yarım saat geçti üstüne üstlük sorduğum ve konuştuğum beyefendi Kamil Koç’ta çalışan arkadaş bana gidin şikayet edin bizi dedi saygısızca. Otobüsümü bile arayıp nerede olduğunu öğrenmedi.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Yanlış Koltuk Verdiler ve TV Çalışmıyordu!

Şikayetçinin Adı: Gözde A.      Tarihi: 3 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamilkoç otobüs şirketinden internetten bilet aldım 37 numaralı koltuk aldım ama otobüste muavin 40 numarada oturabilirsiniz dedi ve de o koltuğun televizyonu çalışmadığını söyledim arızalı yapabileceğimiz bir şey yok deyip kaba kaba konuştu. 

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Personel Çok Dikkatsiz!

Şikayetçinin Adı: Semra C.      Tarihi: 2 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kâmil Koç yanlış otobüs ve personelin dikkatsizliği ve saygısızlığı. Kesinlikle bir dahaki yolculuğumda şirket olarak tercihim bu olmayacak.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Servis Annemi Mağdur Ediyor!

Şikayetçinin Adı: Erdoğan Ç..      Tarihi: 1 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Yıllardır Kamil Koç şirketini tercih ettim her bakımdan iyiydi son zamanlarda olumsuz yönleriyle karşılaşıyorum. Eşim devamlı Eyüp Şişli servisine biniyor. Servis kendisini koç yazıhanesinin önünde indirmiyor yaşlı ve hasta olduğu için karşıdan karşıya geçemiyor söylemesine rağmen . Ayrıca 15 gün önceden Altınoluk İstanbul 4 no tek koltuk bileti almasına rağmen bugün itibari ile hem tek koltuk değil hemde 39 no verilmiş . Bu durumu neden bildirmiyorsunuz yaşlılara da saygınız olsun biraz.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Bagaj Ücreti İstedi!!

Şikayetçinin Adı: Nurten K..      Tarihi: 21 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç firması 11.30 Akhisardan  Istanbul'a kalkan 16 SLL 96 PLAKALI ARABA BAGAJ UCRETI ISTEDI FIS VERMEDI BILETIMIDE IPTAL ETMEDILER.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Yaptığı Saygısızlık!!

Şikayetçinin Adı: Cumhur S..      Tarihi: 15 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç pc çantamı bagaj bölümüne konulması istendi ben buna karşı gelince otobüsten indirmek istediler.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Ciddi Bir İş Yapın!!

Şikayetçinin Adı: Cüneyt Ö..      Tarihi: 14 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

KAMİL KOÇ FİRMASI ŞİKAYET KONUSU: FİRMANIN NE SERVİSLERİNDE NE DE SEYAHAT OTOBÜSLERİN HEM ŞÖFÖRLER HEMDE HOSTLARIN HİÇBİRİ MASKELERİNİ TAKMIYOR HATTA BAZILARI OTOBÜS İÇERİSİNDE MASKESİNİ ÇENE ALTINA İNDİREREK OTOBÜSÜN İÇERİSİNDE SİGARA İÇİYORLAR. MUĞLA'YA YAPTIĞIMIZ BİR GEZİ İÇİN BİNDİĞİMİZ OTOBÜSÜN ŞÖFÖR VE HOSTU DA MASKE TAKMAYAN DİĞER YOLCULARIN UYARILMASINI İSTEDİĞİMİZDE BİZE ''KENDİNİZ SESLENİP UYARIN'' DİYORLARDI. VE ZATEN KENDİLERİ DE MASKE TAKMIYORLARDI. BÖYLE KÖKLÜ BİR FİRMANIN İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYAN DAVRANIŞLAR DA BULUNAN DAHA BİRÇOK PERSONELİ MEVCUT. AYRICA HIZ SINIRINA UYMAYAN VE YOLLARI TAM OLARAK BİLMEYEREK YANLIŞ YOLLARA GİREN ŞÖFÖRLER BİLE MEVCUT. TANINMIŞ BİR FİRMA OLARAK DÜŞÜNÜLMEDEN MÜRACATIMIN CİDDİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUM.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Nasıl Bir İş Yapıyorlar!!

Şikayetçinin Adı: Gökçe Nur C..      Tarihi: 14 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Zonguldak Ankara seferi yaparken bizim marketin ordan yolcu alıyorlarken Ankara Zonguldak dönüşü aynı yerde yolcu indirmiyorlar sebebi de durak olmadığı için diyorlar ama giderken biniyoruz gidiş serbest dönüş yasak mı?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Rezalet Firma!!

Şikayetçinin Adı: Mustafa Hakan Y..      Tarihi: 14 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Kamil koç 14 Kasım 2020 aksam 20 00 de tekli koltuk 1 ken beni 4 e oturtuyorlar ve Istanbul esenler otogarında 98.99 peronundaki kamil koç çalışanı sıla balyemez hanım efendi soruyoruz niye biyle diye dengesiz dengesiz laf ve ablam saldırmaya calıştı kamera kayıtları Mevcuttur.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Kamil Koç Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

bottom of page