H&M Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 6

Cevap Sayısı = 0

H&M Markası Ürününe Sahip Çıkmıyor!

Şikayetçinin Adı: Havva E...       Tarihi:  11 Aralık 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Hm mağazanızdan 15 gün önce eşim icin aldığım sweat tişört ilk giymede kol kısımlarında tüylenme yaptı Antalya Markantalya şubesi Hm mağazasına gittim görevli arkadaşa durumu ilettim fakat benim tek hatam fişimin olmaması çünkü aldığım gün küçük kızım yırtması görevliler haklı olduğumu ama yapacakları bir şey olmadığını söylediler ve beni gönderdiler şu an internet o kadar aktif kullanırken kayıtlı olmama rağmen Hm marka ürününe sahip çıkmıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

H&M Ücret İadesi Yapılmıyor!

Şikayetçinin Adı: Mehmet Ç...       Tarihi:  6 Kasım 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

H&M (Hennes & Mauritz ) Online Alışveriş web sayfasından 15/10/2020 tarihinde kızım için 26815317451 sipariş numarası ile hırka aldım, yani sadece ödemesini yaptım ürün ödemesi 3 haftayı geçti defalarca müşteri hizmetlerini aradım yaklaşık müşteri hizmetleri her defasında 10 dk hatta bekleterek ondan sonra bağlanıyor ve her defasında sayın Mehmet bey rapor oluşturuldu biz size geri dönüş sağlayacağız , duymaktan başka bir çözüme kavuşulmuyor. ayrıca ücret iadesini talep edilmesine rağmen ücret iadesi yapılmıyor.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

H&M Siparişimi Hala Bekliyorum!

Şikayetçinin Adı: Kamile Ü...       Tarihi:  26 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

H&m tam 13 gün önce sipariş oluşturdum önce sipariş ve makbuzunun görüntülenmiyor denildi sonra aradım depoya bildirildi denildi hala ürün hazırlanıyor görülüyor sitede kargo süresi 2-4iş günü ben hala bekliyorum ne kargo geliyor ne iptal ediliyor saçma sapan bi bekleyiş yani.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

H&M Siparişim Gecikti!

Şikayetçinin Adı: Elvan G...       Tarihi:  1 Temmuz 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

H&M internet mağazasından aldığı sipariş hala gelmedi. Aradım 20 dk beklettiler kimse açmadı. 10 gündür kargoda yazıyor gelen yok. Bir daha hiç bişey almam.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

H&M Müşteri Kaybediyorsunuz!

Şikayetçinin Adı: Elif ..       Tarihi:  19 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

H&M Ürünüm günlerdir hazırlanma aşamasında. 6-8 günde elimde olacağı yazıyordu. Lütfen artık kargoya verilsin. Ürün 24 Haziranda elimde olmalı. Sürekli H&M kargomu verilen tarihte göndermiyor. Böyle yaparak hem güvenirliğiniz sarsılıyor hem de müşteri kaybediyorsunuz. Böyle bir markanın bu tarz konularda daha titiz davranmasını beklerdim.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

H&M Uzun Süre Oldu Ürünüm Hala Gelmedi!

Şikayetçinin Adı: Elif Se...       Tarihi:  14 Haziran 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Ürünlerine güvendiğim bir marka yalnız her zaman kargoyla ilgili sıkıntı yaşıyorum. Kaç gün geçti ürün hala hazırlanma aşamasında kargoya verilmedi. Geçen aldığım üründe sözde maximum 12 günde elimde olacaktı ama daha uzun bir süre sonra elime geçti. Yasal haklarımı kullanacağım. Yapılan hoş bir şey değil.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

H&M  Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Beni de Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.