Doğtaş Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Doğtaş Hakkındaki Tüketici Şikayetleri

Şikayet Sayısı = 7

Cevap Sayısı = 0

Doğtaş Kadar Kötü Ürün Görmedim!

Şikayetçinin Adı: Erdal G...       Tarihi:  19 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Doğtaş mobilya, firmanın sattığı ürünler kalitesi olup servis ve müşteri hizmeti geri bildirimleri çok kötü. Verdiğiniz paranın hakkını verecek ürün gönderilmiyor. 2018 yalında aldığım ürünle ilgili defalarca çağrı açtırdım ürün bir defa tamir gördü aradan 3 ay sonra aynı sorunlar gene ortaya çöktü tekrar tamir dediler ama ürün o kadar kalitesizki çift taraflı bantla işlemler yapılmış ürünü değişim istiyorum dedim yapmayız dediler. Tüketici olarak bu kadar kötü ürün görmedim. Ve fabrika garanti süresi dolacağını bildiği için umursamıyor. Koşacak mahkemelik olacağız sanırım.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Doğtaş Ürünü Satana Kadar Herşey!

Şikayetçinin Adı: Ayşe B...       Tarihi:  9 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Doğtaş firmadan satın almış oldugum ürünler tarafıma bildirilen süre içinde teslim edilmedi kumaş ile ilgili tedarik sorunu yaşandığı için ek süre taleb edildi ve tarafıma ileri bir zamana teslim sözü verildi fakat verdikleri tarihe uygun hareket edilmedi mağduriyetim hiçbir şekilde dikkate alınmadı firmadan ve tarafıma satışı yapmış olan Silivri Doğtaş bayiinden şikayetçiyim bir daha asla bu firmayı tercih etmeyeceğimi ve kurumsal bir firmaya hiç de uygun bir çalışma politikalarının olmadıgını gösterilen çabanın yalnızca satış süreciyle kısıtlı oldugunu birebir yaşadım ürünü sattıktan sonra asla müşteri memnuniyeti ile alakalı bir tavır göremedim maalesef.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Doğtaş Müşterilerini Mağdur Ediyor!

Şikayetçinin Adı: Ayşe S...       Tarihi:  7 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Doğtaş mobilyadan 16 08 2020 tarihinde almış olduğum yatak odası takımının bazası hala teslim edilmedi. Teslim tarihi 28 09 2020 diye not alınmıştı dolap ici ledlerinde sorun olmasına rağmen ilgilenilmedi güvenilir bi marka diye gidip 14 bin tl ödeyip almış olduğum ürün ortada yok hiçbir firmanın müşterilerini bu kadar mağdur etmeye hakkı yoktur aramamıza rağmen sürekli erteleme yapılmaktadır tüketici haklarına şikayet edip paramin iadesini isteyeceğim hiç kimseye de Doğtaş mobilya yi tavsiye etmiyorum paranızla rezil olmayınız.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Doğtaş Alarak Yanlış Firmayı Seçtik!

Şikayetçinin Adı: Elvan Tören M...       Tarihi:  6 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

 Doğtaş Koltuk takımı almak niyetiyle İzmir Mavişehir bayiine gittik. 13 Ağustos 2020 de seçtiğimiz ürünün ödemesini yaptık ve satış sözleşmemiz karşılıklı imzaladık. Ürün teslim tarihi 18 Eylül 2020. Ailem ürün gelecek diye eski koltuk takımını ihtiyacı olanlara verdi. O tarihten bu yana (15 Eylül 2020) 70 küsür yaşındaki insanlar sandalye tepesinde (pandemi sebebiyle dışarı çıkmadan) oturuyor. Artık beden sağlıkları bozulmak üzere. Bayii ve fabrikayı aramalarımıza net bir cevap alamıyoruz. Sadece söylenen 3 'lü koltuk üretimde.... Bu nasıl bir koltuktur ki yaklaşık bir aydır üretilemedi? Biz satın alma kararımız da yanlış firmayı mı tercih ettik? Satış sonrası hizmet daha ürün teslim edilmeden bu kadar kötü ise ürün teslimi sonrası yaşanacak aksilik olması durumunda aynı amatör tavırla mı karşılaşacağız? Kalite yönetim sistemi gereği telefon görüşmelerinin kayıtlarını alıyorsunuz ancak "yapmış olmak " için bu kayıtları aldığınız çok belli. Kurumsal firma olmak bu sürecin çok dışında kalıyor. Amatörlük işletmelerde heyecanı, çabayı, özeni canlı tutmak adına "ruh" olarak taşınır. Koskoca fabrikalar kurup , kalite belgeleri alıp , hukuki sözleşmelerle yükümlülükler altına girip müşteriyi sıkıntıya sokacak uygulamalarda amatörlük yapılmaz. Müşteri için sadece satışın ve ödemenin keyifli geçmesi yeterli değil. Önemli olan uygulamalarımızda ne kadar yetkin olduğunuz. Doğtaş firması maalesef bu konuda bizi hayal kırıklığına uğrattı. Çevremizde mobilya değişimi düşünen insanları uyarıyoruz. Sözleşmelerde yazılı teslim tarihlerine güvenmesinler diye. Hatta mümkünse farklı alternatifleri değerlendirdiler diye. Çok acı ... Zaten kaç firmayı kurumsal diye dikkate alıyoruz?

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Doğtaş Asla Kimseye Tavsiye Etmem!

Şikayetçinin Adı: Bahar Gö...       Tarihi:  2 Ekim 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

18 ağustos 2020 tarihinde mavişehir Doğtas 'dan konsol, masa ve tv ünitesi aldık. 30 ila 45 gün içinde ürünlerin teslim edileceği söylendi ve sözleşme yaptık. Ürünler fabrikadan çıkarken arandım, bir sorun yoksa ürünleri gönderiyoruz dendi. Problem yok gönderi dedik. Ekim ayı ortasında yok pazartesi, yok çarşamba yok cumartesi diyerek randevu verildi bomboş evde akşam 21 lere kadar ürün bekledik. Nihayet cumartesi sabah ürünler geldi ama masanın üst tablasının her iki parçası da ezik geldi. Tutanak tutuldu. Ertesi hafta ürünü getireceğiz dediler. Bir parça ürün içinden çıktı. Diğer urun gelmemiş. Tekrar tutanak tutuldu hala masanın diğer tarafını bekliyoruz. Doğtaş mi tövbeler olsun kimseye tavsiye etmem.. zona oldum bu sıkıntılar yüzünden, yazıklar olsun. Sakin ha sakin buz yandık siz yanmayın.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Doğtaş Yatak 15 Gün Oldu Hala Yok!

Şikayetçinin Adı: Gözde B...       Tarihi:  17 Eylül 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Doğtaş istikbal bağcılar bayisinden yatak aldım 15 gün içerisinde gelineceği söylendi 2 buçuk ay oldu paramin iadesini yapmıyorlar ve yatağı teslim etmiyorlar. İlgilenirseniz sevinirim .

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Doğtaş Evi Düzdük Boşa Masraf Yaptık Çok Pişmanız!

Şikayetçinin Adı: Özlem At...       Tarihi:  30 Mayıs 2020         Şikayete Maruz Kalan Markanın Tavrı: CEVAP YOK

Doğtaş mobilyadan tüm mobilyayı evi düzdük. Mobilyanın her yeri sorunlu çizik içinde orta sehpanın cami yanlış kesilmiş. koltukların hepsinde dikiş hatası var.rezillik içinde.yeni evliyim evime misafir alamıyorum. Hiç memnun kalmadık. Beş kuruş etmez mobilyaya 33 milyar para ödüyoruz. Hiç bir sekil De Doğtaş yardımcı olmadı teşekkürler Doğtaş.

Şirkete Ayrılan Cevap Bölümü

Doğtaş Markası ve Şikayetleri Hakkındaki Yorumlar: ...

 

Benide Abone Yapın !

Marka Hakkında Bir Yorum Yazınız

© 2012 Şikayet Edicem Tüm Hakları Saklıdır.